Modem/Router e5573- zablokowany przez operatora?

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
dash4
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2017-03-20, 14:14

Modem/Router e5573- zablokowany przez operatora?

Post autor: dash4 »

Witam.
Prosiłbym o informację czy w przypadku jeśli modem zostanie zablokowany przez operatora są jakieś szanse na jego wskrzeszenie??

Sprawa wygląda tak że w piątek- korzystałem z internetu- wszystko ok.
W poniedziałek już się taki trick nie udał.
Modem nie chciał się połączyć z żadną kartą (standardowo siedzi w nim RBM) Próbowałem na karcie od Cyfrowy Polsat, Plus i nic.
Modem nie łączy się z żadną siecią. Oczywiście karty są sprawne.

Z racji tego że modem ma, lub powinien mieć gwarancję to popędziłem do Cyfrowego bo właśnie od nich został zakupiony.
Zapomniałem dodać że zakupiłem go "z trzeciej ręki". Więc dla Plusa, lub Cyfrowego nie jestem właścicielem- i dlatego żadnych informacji mi nie udzielą- infolinia tym bardziej.

Cyfrowy odesłał mnie do serwisu Huawei- gdzie padło podejrzenie że modem został zablokowany przez operatora z powodu nie opłacenia rat ...wtf??

Ja ten modem zakupiłem przez Allegro z jakiegoś lombardu- jako nówka sztuka, nieużywany, z gwarancją...dostałem xero faktury zakupu z CP.

Huawei rzucił pomysł że modem jest zablokowany przez operatora- ale tak jak wspomniałem- aby to potwierdzić muszę być właścicielem! ;/
W tym momencie Huwawei przyjął jednak modem na gwarancję- z tym że pierwszym krokiem jaki zrobią będzie oficjalne pytanie do PLUSA czy ten zablokował modem czy nie.

Moje pytanie brzmi- czy jeśli zablokował- przeczuwając najgorsze- to jest jakaś szansa na uruchomienie go jeszcze czy zostaje śmietnik??

Pozdrawiam i czekam na odp.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Modem/Router e5573- zablokowany przez operatora?

Post autor: dzejk »

Słyszałem o praktykach blokowania IMEI modemu, czy smartfona - można go zmienić.
dash4
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2017-03-20, 14:14

Re: Modem/Router e5573- zablokowany przez operatora?

Post autor: dash4 »

Ja dopiero dziś o czymś takim usłyszałem.
Dopiero serwis Huawei mnie uświadomił..
Ta zmiana to jest jakaś bardziej skomplikowana operacja, czy osoba- czyt. laik też sobie poradzi??

Na chwilę obecną czekam na odp. z serwisu, ale tak jak pisałem- nie spodziewam się rewelacji.

A żeby nie zostać z bezwartościowym sprzętem, może trochę na wyrost, ale dlatego założyłem ten temat..

Prosiłbym o jakieś info co jak z czym...zacząłbym powoli zgłębiać temat.

Dziękuję i Pozdrawiam
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Modem/Router e5573- zablokowany przez operatora?

Post autor: dzejk »

komenda do zmiany jest dosyć prosta: AT^CIMEI="nowe_imei", ale jeśli wyskoczy error, to firmware jest zablokowany i trzeba go zmienić, aby wpisać tę komendę.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Modem/Router e5573- zablokowany przez operatora?

Post autor: wojteks »

dzejk pisze:komenda do zmiany jest dosyć prosta:
Tylko trzeba pamiętać że zgodnie z prawem w PL zmiana IMEI jest karalna więc tu bym dalej żadnych instrukcji nie udzielał.
Nie pomagam na PW!
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Modem/Router e5573- zablokowany przez operatora?

Post autor: dzejk »

w sumie bezpieczniejszym rozwiązaniem byłaby reklamacja w komisie.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Modem/Router e5573- zablokowany przez operatora?

Post autor: krystianb »

dash4 pisze:Modem nie chciał się połączyć z żadną kartą (standardowo siedzi w nim RBM) Próbowałem na karcie od Cyfrowy Polsat, Plus i nic.
Nie wiem jak to teraz wygląda, ale kiedyś to blokowanie kradzionego telefonu działało tylko u operatora który telefon sprzedał... Może od tamtych czasów zaczęła funkcjonować jakaś wspólna baza wszystkich operatorów, ale wątpię, szczególnie przy blokadzie spowodowanej zaległościami w ratach. IMO RBM nie powinien działać w takim przypadku tylko na roamingu plusa...
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
dash4
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2017-03-20, 14:14

Re: Modem/Router e5573- zablokowany przez operatora?

Post autor: dash4 »

Na razie wciąż czekam na sms od Huwawei a z informacją że Router został naprawiony (innych nie wysyłają a informacja ta oznacza tylko tyle że mam się zjawić po odbiór i wtedy mnie uświadomią czy naprawiony na prawdę, czy zablokawny itp.)

Ten router był sprzedawany w komplecie z jakims komputerem...w sumie raptem lekko ponad 1400zł.

Byłem w plusie - to nie bardzo chcieli mi udzielić jakichkolwiek informacji, ale chyba przez grzeczność - konsultant "zadzwonił do koleżanki" która to sprawdziła IMEI routera- takiego w ogóle nie ma w systemie.
Sprawdziła numer pod którym jest zarejestrowany zestaw (laptop i modem) i ten numer jest , ale ponoć żadnych blokad na sobie nie ma..
Tylko nie wiem na ile to jest wiarygodna informacja.

Swoją drogą bardzo dziwne że operator nie może udzielić takiej prostej informacji czy jest blokada, czy nie....tak/nie ...nie wymagam przecież żadnych poufnych informacji.
dash4
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2017-03-20, 14:14

Re: Modem/Router e5573- zablokowany przez operatora?

Post autor: dash4 »

dzejk pisze:w sumie bezpieczniejszym rozwiązaniem byłaby reklamacja w komisie.

Dziś odebrałem modem od Huaweia. Potwierdzili podejrzenia i tyle..Blokada Operatora.

Napisałem do komisu jak wygląda sprawa- i cóż...do przewidzenia. Człowiek z komisu wypina D... Mówi że on sprzedał mi sprawne urządzenie a nie zablokowane. Nie jego wina .

Jak działa taka blokada? Jest to coś na zasadzie "wymazania" IMEI w modemie??
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Modem/Router e5573- zablokowany przez operatora?

Post autor: dzejk »

masz jakiś dokument od huawei lub plusa, że blokują IMEI, bo pierwszy właściciel nie płacił ?
jak tak, to z tym dokumentem idź do komisu i wg mnie masz sprawę wygraną.
bo zmiana IMEI, jak napisał Wojtek, to łamanie prawa.
dash4
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2017-03-20, 14:14

Re: Modem/Router e5573- zablokowany przez operatora?

Post autor: dash4 »

Dostałem tylko coś takiego jak w załączniku.

Nie był by to aż taki problem żeby udać się do komisu, gdyby nie fakt że ten komis jest z Konina!
Ponoć komis kontaktował się z pierwszym właścicielem i ten spłaca w terminie wszystko....tylko nikt nie widział potwierdzenia żadnego ;/

Router kupiłem przez Allegro. Napisałem już do nich z opisem sprawy...niech się wypowiedzą.
dash4
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2017-03-20, 14:14

Re: Modem/Router e5573- zablokowany przez operatora?

Post autor: dash4 »

Teoretycznie dogadałem się z komisem. Mają mi zwrócić pieniądze.
Urządzenie zostało im zwrócone również - ponoć komis z tym musi iść na policję ponieważ Plus bezkarnie blokuje routery....ponoć..

Co śmieszniejsze - tylko Plus blokuje te routery - inne sieci mają ubezpieczenia jak się dowiedziałem.

Zakupiłem sobie e5577 od Orange teraz...na FV jest 1zł - więc raczej nie rozbiją tego na raty nie do spłacenia. ...zobaczymy.

Pozdrawiam i dziękuję za każdą pomoc.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Modem/Router e5573- zablokowany przez operatora?

Post autor: wojteks »

Plus czy CP? CP często daje sprzęt na wypożyczenie i jeżeli to był taki sprzęt to może go zablokować moim zdaniem.
Nie pomagam na PW!
dash4
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2017-03-20, 14:14

Re: Modem/Router e5573- zablokowany przez operatora?

Post autor: dash4 »

Wiem tylko tyle ile przekazał mi przez telefon ten człowiek z komisu z którym rozmawiałem.
Ponoć był u swojego adwokata, i na policji..

Teoretycznie teraz tylko PLUS blokuje urządzenia użytkownikom...ale czy chodzi o Plusa czy również o CP nie mam pojęcia.
Ponoć takie praktyki stosowane są od lutego tego roku. Prawdopodobnie niedługo będzie coraz więcej takich postów jak mój o zablokowanych urządzeniach.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Modem/Router e5573- zablokowany przez operatora?

Post autor: krystianb »

wojteks pisze:Plus czy CP? CP często daje sprzęt na wypożyczenie i jeżeli to był taki sprzęt to może go zablokować moim zdaniem.
Plus w regulaminie promocji dopisał pewien punkt

Kod: Zaznacz cały

1. Polkomtel zastrzega sobie prawo własności przedmiotu sprzedaży aż do uiszczenia ceny w całości. 
Źródło: https://www.plus.pl/documents/16/45b20c ... b2373adc1d

Ciekawe czy by trzeba dalej płacić w przypadku kradzieży :rotfl:
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Modem/Router e5573- zablokowany przez operatora?

Post autor: wojteks »

krystianb pisze:Plus w regulaminie promocji dopisał pewien punkt
To wersja z 01.03.2017, ciekawe czy we wcześniejszych było. Jak się komisy/lombardy zwiedzą to sprzętu z Plusa/CP nie będą brać do sprzedaży bo ryzyko mocno wzrośnie. Ciekawe ile sprzętu było wyłudzane skoro pojawił się taki zapis w regulaminie. Sytuacja dotyczy praktycznie całego sprzętu bo teraz jest rozdzielona usługa i sprzęt który jest sprzedawany na raty. Ciekawe kiedy u pozostałych operatorów pojawią się podobne zapisy w regulaminach.
krystianb pisze:czy by trzeba dalej płacić w przypadku kradzieży
To zakup na raty więc pewnie tak, co to obchodzi sprzedawcę że komuś ukradli sprzęt, sprzęt nie jest częścią usługi. To tak samo jakby ukradli/zniszczyli odkurzacz/rower/laptopa kupione na raty w normalnym sklepie, spłacić trzeba.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Modem/Router e5573- zablokowany przez operatora?

Post autor: krystianb »

wojteks pisze:To zakup na raty więc pewnie tak, co to obchodzi sprzedawcę że komuś ukradli sprzęt, sprzęt nie jest częścią usługi. To tak samo jakby ukradli/zniszczyli odkurzacz/rower/laptopa kupione na raty w normalnym sklepie, spłacić trzeba.
Żadna normalna umowa ratalna nie zawiera zapisu o prawie własności kredytodawcy.
To co plus robi to leasing nie kredyt, tylko nie chce tego nazwać tak jak powinien.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
ODPOWIEDZ