Router/Modem LTE - publiczny IP na wyjściu

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Rolf18
Stały użytkownik forum
Posty: 59
Rejestracja: 2008-11-19, 16:55
Lokalizacja: Tarnów

Router/Modem LTE - publiczny IP na wyjściu

Post autor: Rolf18 »

Witam, poszukuję jakiegoś rutera/modemu LTE który podłączę do Mikrotika do gniazda Ethernet/USB (preferowane Ethernet) i dostanę z niego publiczny adres na wyjściu (chcę postawić sobie serwer VPN przez LTE na Mikrotiku). Najlepszy byłby jakiś router LTE, który na wyjściu przekaże publiczny adres (tryb bridge?).
Kombinowałem obecnie z Mikrotikiem + Huawei E3372 (nie HiLink) i w sumie działa tak jak chcę - mam publiczny adres na Mikrotiku, ale niestety działa to niestabilnie - czasem rozłącza modem i pomaga tylko restart Mikrotika. Oficjalnie Mikrotik wspiera chyba tylko wersję HiLink E3372, ale w przypadku tej wersji modemu na wyjściu dostanę już adres lokalny, z serwera DHCP na modemie a tak jak pisałem potrzebuję adres publiczny.

Kojarzycie może jakieś urządzenie, które działałoby w pożądanej przeze mnie konfiguracji ?
Adam T.
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2008-11-02, 12:30
Lokalizacja: Racibórz

Re: Router/Modem LTE - publiczny IP na wyjściu

Post autor: Adam T. »

Dovado Tiny/AC w trybie bridge.
Rolf18
Stały użytkownik forum
Posty: 59
Rejestracja: 2008-11-19, 16:55
Lokalizacja: Tarnów

Re: Router/Modem LTE - publiczny IP na wyjściu

Post autor: Rolf18 »

Ale do tego rutera z tego co widzę też muszę wpiąć modem LTE. Jeśli chodzi o Huawei E3372 wspiera też tylko Hilinki więc publicznego adresu nie dostane :/
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Router/Modem LTE - publiczny IP na wyjściu

Post autor: wojteks »

Czy przypadkiem modowane softy do modemów nie mają DMZ działającego, to by załatwiało problem IP na wejściu MikroTika
Nie pomagam na PW!
Adam T.
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2008-11-02, 12:30
Lokalizacja: Racibórz

Re: Router/Modem LTE - publiczny IP na wyjściu

Post autor: Adam T. »

Zrzut z mojego TinyAC:
dovado.jpg
Router ma tryb BRIDGE: http://www.dovado.com/en/features/bridge-mode
Zgodnie z info na ich stronie E3372s i E3372h obsługują ten tryb. Ja mam E3372h.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Router/Modem LTE - publiczny IP na wyjściu

Post autor: dzejk »

Dovado przełącza sobie hilinka w tryb zwykły.
Rolf18
Stały użytkownik forum
Posty: 59
Rejestracja: 2008-11-19, 16:55
Lokalizacja: Tarnów

Re: Router/Modem LTE - publiczny IP na wyjściu

Post autor: Rolf18 »

wojteks pisze:Czy przypadkiem modowane softy do modemów nie mają DMZ działającego, to by załatwiało problem IP na wejściu MikroTika
Nie do końca ogarniam temat tego DMZ - jak miałbym modowany soft w wersji HiLink na modemie z aktywnym DMZ to Mikrotik dostanie publiczny adres od modemu ?
Adam T. pisze:Zrzut z mojego TinyAC:
dovado.jpg
Router ma tryb BRIDGE: http://www.dovado.com/en/features/bridge-mode
Zgodnie z info na ich stronie E3372s i E3372h obsługują ten tryb. Ja mam E3372h.
Tak, już wiem że ma tryb bridge, ale masz E3372h w zwykłym trybie ? Działa stabilnie ? Tak jak pisałem wyżej u mnie po podłączeniu na USB do Mikrotika niestety czasem go rozłącza...
dzejk pisze:Dovado przełącza sobie hilinka w tryb zwykły.
Na pewno ? Czyli jak miałbym wersję HiLink i podłączę do Dovado to Dovado dostanie publiczny adres z modemu, a nie lokalny 192.168.8.x ?
Może w takim razie da się jakoś ustawić to przełączanie na Mikrotiku a E3372 przerobię na HiLinka ?

Nie wiem też czy takie połączenie było by stabilne (opcja z Dovado) - to już są 3 różne urządzenia: Modem przez USB do Dovado a Dovado Ethernetem do Mikrotika...
Najlepiej było by chyba kupić jakiś ruter z trybem bridge i wbudowanym modemem (o ile taki jest?) lub zrobić tak żeby modem E3372 podłączony do Mikrotika działał poprawnie. Tak jak pisałem teraz jak podłączam E3372 bezpośrednio do Mikrotika dostaje publiczny adres IP ale działa niestabilnie, czasem go rozłączy i pomaga tylko restart Mikrotika, poza tym z tego co widzę na speedtestach wypada zdecydowanie gorzej niż po podłączeniu E3372 bezpośrednio do komputera.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Router/Modem LTE - publiczny IP na wyjściu

Post autor: dzejk »

Nie mam doświadczenia w łączeniu tych urządzeń z mikrotikiem, więc nie podpowiem.
Natomiast u Ciebie może być problem z zasilaniem modemu, podobnie jak w innych routerach soho, a rozwiązaniem aktywny hub usb (z własnym zasilaniem).
Rolf18
Stały użytkownik forum
Posty: 59
Rejestracja: 2008-11-19, 16:55
Lokalizacja: Tarnów

Re: Router/Modem LTE - publiczny IP na wyjściu

Post autor: Rolf18 »

To może być faktycznie zasilanie, tylko dziwne jest to że po "rozłączeniu" Mikrotik wykrywa modem ale mam status "Waiting for packets" i nic z tym nie mogę zrobić - może faktycznie zasilanie nie domaga i Mikrotik głupieje. Kupię jakiegoś aktywnego huba USB tak jak piszesz i po testuje :)
Adam T.
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2008-11-02, 12:30
Lokalizacja: Racibórz

Re: Router/Modem LTE - publiczny IP na wyjściu

Post autor: Adam T. »

Rolf18 pisze:Na pewno ? Czyli jak miałbym wersję HiLink i podłączę do Dovado to Dovado dostanie publiczny adres z modemu, a nie lokalny 192.168.8.x ?
Może w takim razie da się jakoś ustawić to przełączanie na Mikrotiku a E3372 przerobię na HiLinka ?
Jak widzisz u mnie na zrzucie Dovado ma publiczne IP przy modemie E3372h.
Jeśli chodzi o stabilność to przez ponad 1,5 roku raz musiałem ręcznie zrestartować router bo nie umiał podnieść połączenia (mimo wbudowanych mechanizmów wznawiania połączenia i restartu całego urządzenia).

Jakiego VPNa masz postawionego na tym mikrotiku - ipsec/openvpn/pptp?
Rolf18
Stały użytkownik forum
Posty: 59
Rejestracja: 2008-11-19, 16:55
Lokalizacja: Tarnów

Re: Router/Modem LTE - publiczny IP na wyjściu

Post autor: Rolf18 »

Tylko że modem E3372h występuje w 2 wersjach - zwykłej i HiLink, ale Ty masz chyba HiLinka (formware zaczynające się od 22) ?
Nie wiedziałem że z HiLinka też można uzyskać publiczny adres na wyjściu, czytałem że po podłączeniu HiLinka do Mikrotika na wejściu dostaje adres 192.168.8.x (Dovado z tego co widać ma chyba trochę większe bajery jeśli chodzi o modemy LTE).
Co do VPNa to wchodzi w grę serwer OpenVPN lub SSTP.
Adam T.
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2008-11-02, 12:30
Lokalizacja: Racibórz

Re: Router/Modem LTE - publiczny IP na wyjściu

Post autor: Adam T. »

Jeśli chcesz korzystać z OpenVPN lub PPTP to wystarczy że będziesz miał w modemie wgrany firmware hilink z odblokowaną możliwością przekierowywania portów albo DMZ. Robisz takie przekierowanie na adres np. 192.168.8.10, który ustawiasz jako WAN na mikrotiku i OpenVPN lub PPTP zepnie się bez problemu. Pytanie tylko czy mikrotik będzie działał bardziej stabilnie z E3372 w wersji hilink niż teraz...
ODPOWIEDZ