E3372 - dziwny problem z zawieszaniem.

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
BambOOs
Użytkownik forum
Posty: 49
Rejestracja: 2013-12-16, 19:55
Lokalizacja: Polska

E3372 - dziwny problem z zawieszaniem.

Post autor: BambOOs »

Dzień dobry,

Panowie, mam problem z modemem Huawei E3372. Urządzenie pochodzi z litewskiej sieci LMT.

Na co dzień podpięty jest do routera TP-LINK MR-3220 i działa ten zestaw w porządku.

Od czasu do czasu, aczkolwiek ostatnio częściej zdarza się, że modem się "zawiesza" - traci połączenie z Internetem, ale sam w sobie sygnalizuje, że dostęp do sieci ma. Kontakt z samym urządzeniem również jest - jak puszczam ping na jego adres, jest OK.

Podejrzewałem kilka przyczyn tego zachowania:
1. Zasilanie - jak powszechnie wiadomo router, który posiadam nie może pochwalić się wystarczającym zasilaniem na gnieździe USB, przez co zaleca się podłączanie modemów przez aktywnego HUB-a USB. I tak też zrobiłem (zasilacz 2A) - przy dużym obciążeniu modem "wytrzymał" dłużej, ale w końcu się zawiesił.

Sprawa wygląda podobnie, jeżeli podłączam modem bezpośrednio do komputera - w tym przypadku już bez HUB'a (podłączam do 3.0 z racji na większy amperaż) - modem po jakimś czasie (pod obciążeniem) się zawiesza.

2. Temperatura - nie wiem czy ten typ tak ma, czy nie, ale mój egzemplarz lubi się grzać. Wczoraj w nocy wystawiłem go na zewnątrz przez okno - dużo czasu minęło, aż się zawiesił.

3. Wada sprzętowa/oprogramowania w moim modemie.

Co to może być? Dodam, że czasem podczas zwykłego użytkowania, bez obciążenia (np. gra online) modemowi zdarza się zawiesić.

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia.
BambOOs
Użytkownik forum
Posty: 49
Rejestracja: 2013-12-16, 19:55
Lokalizacja: Polska

Post autor: BambOOs »

Natknąłem się na taką wypowiedź użytkownika @jakubd:

viewtopic.php?t=42728#p504675

I teraz moje pytanie: zadziała ten sposób, jeżeli ustawię na sztywno DNS w Panelu Sterowania?

Sam modem nie umożliwia zmiany DNS, a na routerze nawet jeżeli ustawię na sztywno 8.8.8.8 to i tak w ipconfig DNS wygląda tak: 192.168.0.1 (Adres routera).
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: E3372 - dziwny problem z zawieszaniem.

Post autor: matek451 »

A jaki to operator?
BambOOs
Użytkownik forum
Posty: 49
Rejestracja: 2013-12-16, 19:55
Lokalizacja: Polska

Re: E3372 - dziwny problem z zawieszaniem.

Post autor: BambOOs »

Operator PLAY.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: E3372 - dziwny problem z zawieszaniem.

Post autor: matek451 »

Tak myślałem, zjawisko zamrażania transferu mimo połączenia z internetem występuje tez u mnie na E5186. Na ten temat pisali też inni użytkownicy Play. Pomaga restart routera.
BambOOs
Użytkownik forum
Posty: 49
Rejestracja: 2013-12-16, 19:55
Lokalizacja: Polska

Re: E3372 - dziwny problem z zawieszaniem.

Post autor: BambOOs »

Tak, restart pomaga - czy to modemu, czy routera, ale jest to dość uciążliwe.
ODPOWIEDZ