Współpraca E3372h z DWR-118 zestaw z T-Mobile

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
adam_b
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2017-08-24, 13:57

Współpraca E3372h z DWR-118 zestaw z T-Mobile

Post autor: adam_b »

Witam,


szukałem po różnych forach i nigdzie nie znalazłem takiej historii z jaka mi się przytrafiła. Podpisując umowę z T-Mobile dostałem sprzęt jak w temacie DWR-118 z modemem Huawei E3372h. Po uruchomieniu okazało się że prędkość download jest marna w okolicach 4 do max 7Mb/s , upload około 20MB/s poziom sygnału na routerze 77 do 96%. Ten sam modem podłączony do komputera w tym samym miejscu spokojnie osiąga 20/20Mb/s. Router poszedł do reklamacji, przysłali nowy i jest to samo. Znowu reklamacja tym razem poszedł router wraz z modemem jednak serwis testuje sprzęt tylko na swoich modemach i stwierdzili że wszystko gra. Podejrzewam że jest jakiś zgrzyt miedzy tym routerem i modemem. Tak wiem że lipe wcisnęli bo czytałem że DWR-118 nie jest wysokich lotów ale taka różnica w prędkościach to mimo wszystko trochę dużo. W salonie mnie pocieszyli że czeka mnie długa i ciężka droga żeby cokolwiek uzyskać bo oba sprzęty są właściwie sprawne i nawet działają razem, a to że prędkość jest niska to nikt mi już nie zagwarantuje że ma być lepiej. Szukam kogoś co też przerabiał taki temat i co z tego wyszło.
charlie112

Re: Współpraca E3372h z DWR-118 zestaw z T-Mobile

Post autor: charlie112 »

"Drogie Bravo Girl..." Tak to trochę brzmi. Jeżeli jesteś w 100% przekonany, że to wina routera to połóż go obok kompa, zrób testy wydajności, wyjmij modem, włóż do kompa, zrób test. Jeżeli faktycznie jest jak mówisz to:
Art. 4. 1. Sprzedawca odpowiada wobec kupującego, jeżeli towar konsumpcyjny w chwili jego wydania jest niezgodny z umową; w przypadku stwierdzenia niezgodności przed upływem sześciu miesięcy od wydania towaru domniemywa się, że istniała ona w chwili wydania.
(i nigdzie w specyfikacji nie ma mowy o wąskim gardle tego routera, więc należy założyć wadę tego egzemplarza)
Art. 6. Za niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową uważa się również nieprawidłowość w jego zamontowaniu i uruchomieniu, jeżeli czynności te zostały wykonane w ramach umowy sprzedaży przez sprzedawcę lub przez osobę, za którą ponosi on odpowiedzialność, albo przez kupującego według instrukcji otrzymanej przy sprzedaży.
Żeby nie było wątpliwości - ten router nabyłeś i należą Ci się te prawa.
To co oni opowiadają to sobie można między Brzechwę, a Andersena włożyć.
adam_b
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2017-08-24, 13:57

Re: Współpraca E3372h z DWR-118 zestaw z T-Mobile

Post autor: adam_b »

Router mam drugi, już raz reklamowałem i serwis D-Linka przysłał drugi pewnie w ogóle bez sprawdzania tego co wysłałem do reklamacji. Nie mam niestety innego modemu z LTE żeby dokładnie to sprawdzić, ale wygląda na to że sam router jako taki jest w porządku bo raczej niemożliwe żeby 2 egzemplarze cierpiały na to samo. W wykazie obsługiwanych urządzeń przez DWR-118 jest podany Huawei E3372h i pewnie na fabrycznym firmware ten modem będzie działał (przynajmniej serwis odpisał że na ich testowym modemie działa poprawnie), niestety oleli sprawę i nie sprawdzili na moim modemie który był do nich wysłany. Tak jak pisałem modem z komputerem działa ok, router jak twierdzi serwis z ich modemem też działa ok, niestety razem oba urządzenia działają jak pisałem i pytanie kto jest tu winny. Wysłałem do T-Mobile reklamację na której jest też adnotacja z ich salonu gdzie pracownik sprawdził i potwierdził moją wersję, czekam na ich odpowiedź. W międzyczasie chciałem się zorientować czy komus jeszcze się tak przytrafiło bo na pewno sprzedali tych zestawów więcej.
eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 284
Rejestracja: 2008-12-30, 12:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Współpraca E3372h z DWR-118 zestaw z T-Mobile

Post autor: eXorcist »

A to nie jest przypadkiem ten router który jest tak "wydajny," że nie daje rady efektywnie zasilać modemu po USB?
charlie112

Re: Współpraca E3372h z DWR-118 zestaw z T-Mobile

Post autor: charlie112 »

To niech sobie to "cudo" zabiorą i niech dadzą sprzęt zastępczy, o tych samych parametrach, ale innego producenta.
adam_b
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2017-08-24, 13:57

Re: Współpraca E3372h z DWR-118 zestaw z T-Mobile

Post autor: adam_b »

eXorcist pisze:A to nie jest przypadkiem ten router który jest tak "wydajny," że nie daje rady efektywnie zasilać modemu po USB?
Tego nie wiem, zbyt wiele nie ma w sieci o tym typie, dziwne jednak że upload smiga bez problemów 20Mb/s.
To niech sobie to "cudo" zabiorą i niech dadzą sprzęt zastępczy, o tych samych parametrach, ale innego producenta.
Tak też napisałem w reklamacji. W salonie gosć mnie pocieszył że jak długo pracuje nie słyszał żeby wymienili sprzęt na inny typ. Mam zamiar nie odpuscić jak oleją moją reklamację pójdę z tym do powiatowego rzecznika, jak dalej mało to wyżej w UOKiK jak starczy mi jeszcze cierpliwosci. W każdym razie ostrzeżenie dla innych bo na stronie T-Mobile dalej jest ta składanka dalej dostępna.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Współpraca E3372h z DWR-118 zestaw z T-Mobile

Post autor: matek451 »

Nic nie wskórasz , DWR-118 jest kompatybilny z E3372h , ogólnie zestaw działa prawidłowo i ze strony operatora wszystko jest OK. Jaka to wersja E3372h-153 zwykła czy HiLink ?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Współpraca E3372h z DWR-118 zestaw z T-Mobile

Post autor: dzejk »

Ja bym próbował z aktywnym hubem, a jak i to nie pomoże, to wymiana firmware modemu na hilink.
adam_b
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2017-08-24, 13:57

Re: Współpraca E3372h z DWR-118 zestaw z T-Mobile

Post autor: adam_b »

matek451 pisze:Nic nie wskórasz , DWR-118 jest kompatybilny z E3372h , ogólnie zestaw działa prawidłowo i ze strony operatora wszystko jest OK. Jaka to wersja E3372h-153 zwykła czy HiLink ?
To jest wersja E3372h-153. Właśnie ciekawi mnie jak to działa u innych ludzi.
Ja bym próbował z aktywnym hubem, a jak i to nie pomoże, to wymiana firmware modemu na hilink.
A spróbuję jutro z aktywnym hubem usb mam takowy w robocie to pożyczę. Czytałem tu na forum o wymianie firmware -to będzie ostateczność jak nic nie wskuram w T-Mobile bo pewnie pozbędę się gwarancji. Poza tym przed grzebaniem z firmware chcę właśnie ustalić gdzie leży przyczyna.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Współpraca E3372h z DWR-118 zestaw z T-Mobile

Post autor: matek451 »

Modem E3372h-153 występuje w wersji zwykłej i HiLink widzianej jako karta sieciowa i zarządzany przez WebUI. Jak łączysz się z nim gdy włożysz bezpośrednio do komputera? Korzystasz z przeglądarki czy aplikacji do łączenia z T-Mobile?
adam_b
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2017-08-24, 13:57

Re: Współpraca E3372h z DWR-118 zestaw z T-Mobile

Post autor: adam_b »

matek451 pisze:Modem E3372h-153 występuje w wersji zwykłej i HiLink widzianej jako karta sieciowa i zarządzany przez WebUI. Jak łączysz się z nim gdy włożysz bezpośrednio do komputera? Korzystasz z przeglądarki czy aplikacji do łączenia z T-Mobile?
Nie dopisałem - wersja jest zwykła, obsługa przez aplikację T-Mobile.
adam_b
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2017-08-24, 13:57

Re: Współpraca E3372h z DWR-118 zestaw z T-Mobile

Post autor: adam_b »

Spróbowałem dzisiaj podłączyć modem do routera przez HUB-a USB z zasilaniem jednak ten HUB (Digitus DA-70220) nie chce działać z routerem, pod Windowsem instalują się sterowniki do niego i dopiero jest widoczny w systemie.
Mogę dodać że router jest w wersji HW: A2 , SW: V01.01.TM
adam_b
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2017-08-24, 13:57

Re: Współpraca E3372h z DWR-118 zestaw z T-Mobile

Post autor: adam_b »

Modem ma firmware 21.318.01.01.55

Próbuję właśnie zmusić ten modem do działania z MT RB750Gr3. Router rozpoznał modem, daje się dodać interfejs, w zakładce PPP Info podaje jaka sieć, siła sygnały i informacje o modemie, jednak nie chce się połączyć, wywala komunikat could not acquire serial port.
adam_b
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2017-08-24, 13:57

Re: Współpraca E3372h z DWR-118 zestaw z T-Mobile

Post autor: adam_b »

A więc tak:
- pierwsze sprawa to MT RB750Gr3 z E3372h działa już parę miesięcy bez najmniejszych problemów, bez większych ingerencji w końcu ruszył i nawet nie wiem co było przyczyną że najpierw nie chciał

- co do DWR-118 powalczyłem trochę z serwisem, przekazali sprawę do przedstawiciela producenta i w końcu po przypomnieniu się skontaktowali się ze mną z D-Linka i otrzymałem na maila plik z nowym firmware, wgrałem go i teraz podłączając E3372h do DWR-118 transfery są takie same jak przy podłączeniu modemu do komputera.

Więc podsumowując jednak był jakiś problem ze strony routera, jakby ktoś potrzebował niech pisze to podeślę plik.
Jedna uwaga - po wgraniu nowego firmware router melduje że ma nadal poprzednią wersję, ale mimo tego działa już poprawnie.
_kolec_
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2017-12-24, 13:01

Re: Współpraca E3372h z DWR-118 zestaw z T-Mobile

Post autor: _kolec_ »

Witam,
mam identyczny problem z tym zestawem.
Roter:
DWR-118
Wersja HW: A2
Wersja SW: V01.01.TM
Aktualna wersja oprogramowania: V01.01.3.031

Modem:
Producent: huawei
Model: E3372h (wesja bez Hilink'a)
Wersja oprogramowania: 21.318.01.01.55

Poproszę o wspomniany nowy soft do DWR-118.
adam_b
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2017-08-24, 13:57

Re: Współpraca E3372h z DWR-118 zestaw z T-Mobile

Post autor: adam_b »

Wysłałem. Napisz czy CI zadziałało. Ten plik co dostałem to fixcode, D-Link miał wypuścić nowy firmware, zaglądam na ich stronę ale jeszcze nie ma.
marek_krajcir
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2018-01-08, 22:23
Lokalizacja: Malacky - Slovakia

Re: Współpraca E3372h z DWR-118 zestaw z T-Mobile

Post autor: marek_krajcir »

adam_b pisze:Wysłałem. Napisz czy CI zadziałało. Ten plik co dostałem to fixcode, D-Link miał wypuścić nowy firmware, zaglądam na ich stronę ale jeszcze nie ma.
Ahoj, prosím ťa ja mám rovnaký problém, prosím môžeš mi tiež poslať ten fix. Ďakujem
Witaj, proszę, mam ten sam problem, proszę, możesz również wysłać mi poprawkę. dziękuję
adam_b
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2017-08-24, 13:57

Re: Współpraca E3372h z DWR-118 zestaw z T-Mobile

Post autor: adam_b »

Podaj maila do siebie.
STUDENTKA

Re: Współpraca E3372h z DWR-118 zestaw z T-Mobile

Post autor: STUDENTKA »

Dostałam router z firmware SW: V01.01.TM i efekt, ten sam, marny downolad i wysoki upload. Można prosić o firmware? Maila podałam w PW.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Współpraca E3372h z DWR-118 zestaw z T-Mobile

Post autor: dzejk »

STUDENTKA pisze:[...] marny downolad i wysoki upload. [...]
Ewidentnie zapchany nadajnik operatora.
STUDENTKA

Re: Współpraca E3372h z DWR-118 zestaw z T-Mobile

Post autor: STUDENTKA »

Nie zapchany, bo w laptopie uzyskuję średnio najmniej 40/40 Mb/s. Ten sam problem:
adam_b pisze:Podpisując umowę z T-Mobile dostałem sprzęt jak w temacie DWR-118 z modemem Huawei E3372h. Po uruchomieniu okazało się że prędkość download jest marna w okolicach 4 do max 7Mb/s , upload około 20MB/s poziom sygnału na routerze 77 do 96%. Ten sam modem podłączony do komputera w tym samym miejscu spokojnie osiąga 20/20Mb/s.
Zakładam, że rozwiązanie i mnie pomoże:
adam_b pisze:powalczyłem trochę z serwisem, przekazali sprawę do przedstawiciela producenta i w końcu po przypomnieniu się skontaktowali się ze mną z D-Linka i otrzymałem na maila plik z nowym firmware, wgrałem go i teraz podłączając E3372h do DWR-118 transfery są takie same jak przy podłączeniu modemu do komputera.

Więc podsumowując jednak był jakiś problem ze strony routera, jakby ktoś potrzebował niech pisze to podeślę plik.
Jedna uwaga - po wgraniu nowego firmware router melduje że ma nadal poprzednią wersję, ale mimo tego działa już poprawnie.
Szkoda, że Adam nie wrzucił tego firmware gdzieś na hosting. Może użytkownicy, którzy dostali od niego pomogą?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Współpraca E3372h z DWR-118 zestaw z T-Mobile

Post autor: dzejk »

a próbowałaś wymuszać inne pasma ?
STUDENTKA

Re: Współpraca E3372h z DWR-118 zestaw z T-Mobile

Post autor: STUDENTKA »

Nie wiem jak w czystym fabrycznym firmware, a na tym od T-Mobile nie widzę takiej opcji. DWR-118 w ogóle ma coś takiego?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Współpraca E3372h z DWR-118 zestaw z T-Mobile

Post autor: dzejk »

W samym modemie trzeba ustawić. Jaki masz w nim soft?
STUDENTKA

Re: Współpraca E3372h z DWR-118 zestaw z T-Mobile

Post autor: STUDENTKA »

Soft Play, ten najnowszy 22.315.01.01.264, nie widzę pasm, ale w dzień jest zazwyczaj 40-60 Mb/s, a w nocy nawet dochodzi do 100 Mb/s. Taki transfer mi wystarcza z nawiązką. Tyle potrafi sam modem. W DWR-118 jest ustawione tylko LTE i niestety tak jak u innych, słaby download i zadziwiająco dobry upload.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Współpraca E3372h z DWR-118 zestaw z T-Mobile

Post autor: dzejk »

Zobacz, czy przez apkę na androida da się wybrać pasmo viewtopic.php?f=12&p=566116
STUDENTKA

Re: Współpraca E3372h z DWR-118 zestaw z T-Mobile

Post autor: STUDENTKA »

Fajna apka, ale jak to zrobić? Mam wpięty do routera działający modem, z którym jestem połączona przez Wi-Fi z tabletem z aplikacją, ale nie loguje się na adres modemu, ani routera, zwraca błąd logowania.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Współpraca E3372h z DWR-118 zestaw z T-Mobile

Post autor: dzejk »

Soft d-linka zapewne przełącza modem hilink w tryb zwykły, więc nie uda Ci się w ten sposób. Trzeba by szukać softu, który zostawia hilinka. Na podobny router, dwr-116, był taki jeden. Więc może i na tego istnieje.
Może modem wpięty w kompa + program e5186 toolbox by zaskoczył, ale on jest na windowsa, a coś kojarzę, że Ty na linuksie.
Ewentualnie zabawa komendami AT...
Sprawę by ułatwił na pewno modowany soft hilink. Pozostaje czekać, aż się Adam odezwie lub kontakt z d-linkiem.
STUDENTKA

Re: Współpraca E3372h z DWR-118 zestaw z T-Mobile

Post autor: STUDENTKA »

Próbowałam kiedyś uruchomić Toolbox i LTEWatch na Windows XP, ale niestety skończyło się tylko komunikatem o niezgodności z wersją systemu 32bit. Chyba od Visty dopiero działają.

D-Link to żadne cudo, ale czasami będę korzystać. Podoba mi się, mały, ma port LAN gigabit i WiFi 5GHz. I co najważniejsze prawidłowo działa opcja potrzymania połączenia, bo modem Play rozłącza sesję po 120 min. czego nie da się w nim zmienić na obecnym sofcie.

W międzyczasie przyszli znajomi więc poprosiłam o użyczenie kart sim na chwilę i zrobiłam testy LTE na T-Mobile i Orange. Sytuacja taka sama jak w RBM, na routerze kilka Mb/s downloadu i 20-30 Mb/s uploadu, a na samym modemie podłączonym do laptopa chodzi elegancko. Dlatego coraz bardziej skłaniam się do tezy, że mam ten sam problem co Adam i może łatka jaką dostał od supportu D-Linka też mi pomoże.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Współpraca E3372h z DWR-118 zestaw z T-Mobile

Post autor: matek451 »

Mądra Polka po szkodzie a wystarczyło posłuchać ludzi którzy maja trochę pojęcia o LTE, sprzęcie a nie na siłę kupować modem E3372, na dodatek z Play. Miało być tak pięknie a nie jest. Na dodatek kolejny tragiczny pomysł z zakupem DWR-118 z T-mobile. D-Link obsługuje modem w trybie zwykłym na dodatek w wolnym trybie RAS bo nie ma sterowników NCM do trybu NDIS i mamy szalone 5Mb/s zamiast 30. Ale jest ładny, mały więc może się podobać no i nie istotne że 1xLAN jest Gigabitowy a pozostałe 3 już tylko 100Mb/s no i pseudo AC 750Mb/s. To jest całkowicie kuriozalny, nieudany router, na dodatek wsparcie D-Linka dla niego jest kiepskie. Nikt tego nie kupuje, jak już to DWR-116 na który teraz jest LEDE z LUCI od Cezarego. Życzę powodzenia z tym zestawem.
ODPOWIEDZ