B315 - przypisanie na stałe IP

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
sherif
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2015-01-22, 15:26
Lokalizacja: Warszawa

B315 - przypisanie na stałe IP

Post autor: sherif »

Czy da się w B315 przy DHCP wymusić IP adres na danym MACu.
Chodzi o to, aby dane urządzenie dostawały dany adres IP.

W B593, który miałem poprzednio była taka opcja (bundled address list)
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: B315 - przypisanie na stałe IP

Post autor: key »

Menu WWW nie ma takiej mozliwosci.
Nie pomagam na PW.
sherif
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2015-01-22, 15:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: B315 - przypisanie na stałe IP

Post autor: sherif »

key pisze:Menu WWW nie ma takiej mozliwosci.
Właśnie tego się obawiam, bo nie mogę tego znaleźć. Zapamiętywanie MAC adresów dlatego routera też kiepsko idzie, wskutek czego np mój NAS co raz to ma inne IP.
Ogólnie nawet nie ma listy połączonych klientów (wifi +LAN) :(
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: B315 - przypisanie na stałe IP

Post autor: key »

Ale zawsze masz mozliwosc stalej konfiguracji sprzetu - to raptem 3 linijki do wypelnienia w danym urzadzeniu. Wez tylko pod uwage, zeby IP bylo poza obszarem dostepnym dla DHCP.
Nie pomagam na PW.
sherif
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2015-01-22, 15:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: B315 - przypisanie na stałe IP

Post autor: sherif »

key pisze:Ale zawsze masz mozliwosc stalej konfiguracji sprzetu - to raptem 3 linijki do wypelnienia w danym urzadzeniu. Wez tylko pod uwage, zeby IP bylo poza obszarem dostepnym dla DHCP.
Niby tak, ale to trochę roboty przy większej ilości urządzeń i zaburza mi to trochę przyjętą adresacje.
Znalazłem jeszcze jeden problem i to w sumie bardziej istotny. Nie mogę znaleźć w tym całym routerze konfiguracji maski sieci :szok:. DHCP zawsze przydziela 255.255.255.0 a ja korzystałem z 255.255.0.0 w skutek czego z częścią urządzeń straciłem łączność. Nawet wymuszenie maski przy statycznym adresie nic ni daje bo router i tak ich nie widzi :zdziwko:
Albo ja nie mogę tego <font color="#FF00FF"><b>»»znaleźć««</b></font> albo komuś się zapomniało o podstawym parametrze.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: B315 - przypisanie na stałe IP

Post autor: key »

sherif pisze:Niby tak, ale to trochę roboty przy większej ilości urządzeń i zaburza mi to trochę przyjętą adresacje.
Tego nie rozumie: Adressacje i tak musisz przypisac, jedyna roznica jest miejsce gdzie to robisz.
sherif pisze:ZnNie mogę znaleźć w tym całym routerze konfiguracji maski sieci :szok:. DHCP zawsze przydziela 255.255.255.0 a ja korzystałem z 255.255.0.0 w skutek czego z częścią urządzeń straciłem łączność.
Prawdopodobnie maska przydzielana jest na ogolnie przyjetych zasadach, w sieciach 192.168.x.x jest ona zazwyczaj 255.255.255.0 i tak zostala zaimplementowana w sofcie routera.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: B315 - przypisanie na stałe IP

Post autor: wojteks »

sherif pisze: Niby tak, ale to trochę roboty przy większej ilości urządzeń i zaburza mi to trochę przyjętą adresacje.
Zawsze można zrobić inny zakres DHCP.
sherif pisze: Nie mogę znaleźć w tym całym routerze konfiguracji maski sieci :szok:. DHCP zawsze przydziela 255.255.255.0 a ja korzystałem z 255.255.0.0 w skutek czego z częścią urządzeń straciłem łączność.
To ile tam masz urządzeń, 60 tysięcy, 256 czy może 25?
Nie pomagam na PW!
sherif
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2015-01-22, 15:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: B315 - przypisanie na stałe IP

Post autor: sherif »

key pisze: Tego nie rozumie: Adressacje i tak musisz przypisac, jedyna roznica jest miejsce gdzie to robisz.
Oto chodzi, łatwiej to zrobić w jednym miejscu na routerze, gdzie jest podgląd na całą sieć. Kolejna moja obserwacja jest tak, że ten router nie zawsze zapamiętuje MAC adresy w skutek czego np NAS co jakiś czas ma inne IP.
key pisze: Prawdopodobnie maska przydzielana jest na ogolnie przyjetych zasadach, w sieciach 192.168.x.x jest ona zazwyczaj 255.255.255.0 i tak zostala zaimplementowana w sofcie routera.
To jest bezsensu, pierwsze raz spotkałem się z routerem w którym nie da się tego zmienić.
sherif
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2015-01-22, 15:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: B315 - przypisanie na stałe IP

Post autor: sherif »

wojteks pisze: Zawsze można zrobić inny zakres DHCP.
Nie dokońca inny, bo mogę poruszać się tylko w obrębie /24
wojteks pisze: To ile tam masz urządzeń, 60 tysięcy, 256 czy może 25?
a jakie to ma znaczenie ?
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: B315 - przypisanie na stałe IP

Post autor: key »

sherif pisze:Oto chodzi, łatwiej to zrobić w jednym miejscu na routerze, gdzie jest podgląd na całą sieć.
Zgadza sie. Dlatego dzielisz sprzet na taki gdzie potrzebujesz staly IP (n.p router, drukarki, NAS) i taki gdzie IP jest obojetne. I konfigurujesz tylko ta pierwsza czesc.
sherif pisze:Kolejna moja obserwacja jest tak, że ten router nie zawsze zapamiętuje MAC adresy w skutek czego np NAS co jakiś czas ma inne IP.
Dokladnie tak dziala DHCP.
sherif pisze:To jest bezsensu, pierwsze raz spotkałem się z routerem w którym nie da się tego zmienić.
Ja tez jeszcze tego nie widzialem, ale placzesz w zlym miejscu. Pisz do producenta modemu a nie na forum.
sherif pisze:
wojteks pisze:To ile tam masz urządzeń, 60 tysięcy, 256 czy może 25?
a jakie to ma znaczenie ?
Maska definiuje ilosc urzadzen podlaczonych do subnetu. Maska 255.255.255.0 pozwala na podpiecie 254 sztuk, a to jest zazwyczaj wiecej niz w prywatnym domu albo malej firmie jest potrzebne.
Nie pomagam na PW.
ODPOWIEDZ