Dobór modemu LTE lub ewentualnie routera (+agregacja)

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ci3jk4
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2019-04-15, 08:41

Dobór modemu LTE lub ewentualnie routera (+agregacja)

Post autor: ci3jk4 »

Witam,

Od paru dni szarpię się z LTE od T-mobile w moim domu.
Z dna szafy wytargałem dlinka dwr921 ale dom umiejscowiony jest dość specyficznie i spora skarpa blokowała widok najbliższego nadajnika.
No więc trochę w ciemno kupiłem antenę 1800-2600 od cybertecha i wytargałem ją na dach.
Od razu 500% poprawy i przesyły z miejsca wzrosły wielokrotnie (wcześniej w godzinach szczytu pobieranie <1mbita i up około 6-7, teraz zależnie od godziny 20-50mbitow downloadu i około 20 up).
No i teoretycznie w tym miejscu mógłbym zakończyć temat, ale jako że centralka lan jest na strychu, a ja musiałem na strych wytargać router (między innymi dlatego że chciałem skrócić przewód do antenty) i wifi średnio teraz łapie na innych piętrach + apetyt rośnie w miarę jedzenia (na telefonie dobijam do 80mbitów downloadu w godzinach szczytu, pareset metrów dalej) to mam mały quiz na temat doboru modemu LTE.

Przez ostatnie 2 tygodnie trochę skrobnąłem forum i wiem że obecnie większość dostępnych urządzeń to modemy z wbudowanymi routerami wifi.
Tylko że ja zakładam że na strychu routera nie potrzebuję, bo wifi i tak nie obejmie interesujących mnie pomieszczeń, a 12 metrów dalej i tak mam switcha lan i troche drażni mnie (to chyba coś z moją głową więc jak coś to bijcie śmiało) żeby na strychu stał modem z nie używanym routerem i wifi, podpięty do switcha do ktorego 2 piętra niżej podepnę swoj router...
Drażni mnie to bo nie lubię siać bez potrzeby wifi, a jednocześnie wydaje mi się to brzydkim rozwiązaniem.

Pytanie czy ktoś może mi wybić z głowy albo jednak polecić jakiś stacjonarny modem LTE który zamieszkałby na ocieplonym (max -5 stopni w zimie i sucho) strychu.
Oczywiście jeśli cena do wydajności będzie dużo lepsza to pewnie jakoś to przeżyję i po prostu wyłącze wifi w routerze na strychu.

Co do samej agregacji to zarówno najbliższa wieża obsługuje wszystko od 800 do 2600mhz, a w okolicy 5-6km mam jeszcze ze 2-3 takie nadajniki + kilka 800mhz.

No i teraz kwestia ceny - chciałbym zrobić to raz a dobrze i pewnie 500zł to jakiś fajny budżet, ale myślę ze równie dobrze możemy dobić do ~1000 jeśli miało by być warto.

EDIT:

Powiedziałem jakie są w okolicy nadajniki ale zapomniałem dodać - najlepsze wyniki wyskakują mi kiedy połączę się z częstotliwością 2600 lub 1800, ale na 2100 też nie ma tragedii). Wymusić żeby sprawdzić dokładnie na moim dlinku nie mogę więc to raczej takie informacje "z doświadczenia"...
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dobór modemu LTE lub ewentualnie routera (+agregacja)

Post autor: wojteks »

Nie masz wyboru, DWR to zabytkowy router, nowy z agregacją to minimum B525 (528/529 ale mają słabe gniazda antenowe). Wstawiasz powiedzmy B525 na strych, wyłączasz w nim WiFi a resztę załatwiasz switchem i AP (2.4 i 5GHz). B525 spokojnie zniesie temperatury na strychu, najwyżej na zimę do styropianowego pudełka go włożysz.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Dobór modemu LTE lub ewentualnie routera (+agregacja)

Post autor: radius »

Jakimi smartfonami dysponujesz?
Pytam o telefony, bo na D-Linku to raczej żadnego testu nie uda się przeprowadzić.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
ci3jk4
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2019-04-15, 08:41

Re: Dobór modemu LTE lub ewentualnie routera (+agregacja)

Post autor: ci3jk4 »

galaxy s7 więc średnio aktualnie. Natomiast akurat b525 mogę skołować na święta, bo brat wyjeżdża i u siebie nie będzie potrzebował.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Dobór modemu LTE lub ewentualnie routera (+agregacja)

Post autor: radius »

I jest już lepiej niż miałbyś to robić na D-Linku.
Zainstaluj tę aplikację: https://play.google.com/store/apps/deta ... lite&hl=pl
Wstaw screen z zakładki Wskaźnik. Innymi się nie sugeruj, bo to strata czasu.
Do tego zainstaluj to żeby móc puścić test prędkości: https://play.google.com/store/apps/deta ... .speedtest
W momencie, gdy będziesz robił test prędkości wejdź z klawiatury w MENU serwisowe i załącz z niego screen. Kod do wpisania to *#0011#.
To jest telefon agregujący do trzech częstotliwości (3CA do 450 Mb/s), więc modem ma lepszy niż Huawei B525 (2CA do 300 Mb/s).
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
ci3jk4
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2019-04-15, 08:41

Re: Dobór modemu LTE lub ewentualnie routera (+agregacja)

Post autor: ci3jk4 »

Ok, postaram się obadać wieczorem jak dzieci usną.
I jeszcze jedno - NCI i speedtesta mam - dokładnie tak ustawiałem antene tylko że łaczyłem się wpierw telefonem z wifi dlinka, sprawdzałem zakładkę dane i cały czas zastanawiałem się czy mówi on wtedy prawdę... nci wyciągnie przez wifi dane bts'a ? czy może wrzuca to z czym się połączył telefon udając że to dane modemu stacjonarnego?
Brać też tego b525 na testy od brata?
Ostatnio zmieniony 2019-04-15, 11:01 przez ci3jk4, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Dobór modemu LTE lub ewentualnie routera (+agregacja)

Post autor: radius »

Oczywiście, że możesz, ale oba modemy nie mają obsługi MiMo 4x4 oraz modulacji 256QAM. Także jeśli masz mało czasu nie wiem czy nie lepiej skupić się na telefonie. Kombinacji też więcej Samsung ogarnia.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
ci3jk4
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2019-04-15, 08:41

Re: Dobór modemu LTE lub ewentualnie routera (+agregacja)

Post autor: ci3jk4 »

dobra to wieczorem biegnę na dach z telefonem :P

EDIT:
Widze że w play jest zestaw który by spełniał moje oczekiwania co do porządku w kablach :P NET BOX B2368...
Tylko kurcze drogo bo w t-mob płacę 55brutto i nie mam limitu a tutaj 80 za 300 giga (na ten miesiąc mam wykorzystane 160 giga na dziś...) troche drogo i trochę mało mb...
ci3jk4
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2019-04-15, 08:41

Re: Dobór modemu LTE lub ewentualnie routera (+agregacja)

Post autor: ci3jk4 »

Ok, już po szybkim teście komórką.
Na kominie wynik średni - z kierunkowej szło lepiej (nie mam pojęcia czemu).
Testy z komina.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Test z 2 miejsca (na skarpie 10m obok domu z widocznością btsa (zawsze tu mam najlepszy zasięg z komórki mimo że bts ten sam...)
Obrazek
Obrazek
Obrazek

No i dla zobrazowania
Obrazek

Dodam jeszcze że w tym kierunku co obecnie testuję mam jeszcze bts 440322 jakieś 4 km dalej
a na 2 stronę domu mam jankowo gdańskie (widze czubek wieży nad drzewami a mimo to nigdy nie złapałem tego nadajnika) 440316.
Z tej 2 strony często łapię też kowale i oczywiście straszyn ale zawsze mam tam biedne przesyły.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Dobór modemu LTE lub ewentualnie routera (+agregacja)

Post autor: radius »

W obu przypadkach agregacja 3CA, tj. 2600+800+1800.
W obu przypadkach ta sama stacja bazowa. Screen pierwszy (komin) przedstawia lepszy sygnał o 5 dB niż na skarpie.
Połączony jesteś z obiektem w miejscowości Bielkówko - gm. Kolbudy, ul. Gregorkiewicza 1.

A test robiłeś wieczorem? Przy obciążeniu? Bo to, że było szybciej w dzień na D-Linku to małe ma znaczenie.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
ci3jk4
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2019-04-15, 08:41

Re: Dobór modemu LTE lub ewentualnie routera (+agregacja)

Post autor: ci3jk4 »

Podobne godziny obu testów, bo wtedy moge dopiero złapać oddech :) O 2 w nocy to już pod 45-50mbitów podchodzi.
Z komórką jak pojade pareset metrów w stronę tego btsa to i 50mbitów złapię koło 19-20.00

Z dlinka na antenie na kominie w tych godzinach też podobne częstotliwości łapię tylko czasami się jeszcze jakieś 2100 wskoczy (chyba z 440322 bo tera nie mam żadnego screena).
Przesyły na dlinku też podobne, czasami 20, czasami 25-30 (rzadko), ale zakładam że z agregacją może być lepiej (50 jest ok, ale te 20 w godzinach szczytu trochę mnie boli)?
Fakt że te 800mhz bardzo często widze i teraz trochę żałuję że nie wziąłem anteny 800-2600 (chociaż z innego hobby wiem że im większy zakres tym gorsza antena).

Myślisz że warto się pchać w tego net boxa?
Wiem że to trochę wróżenie z fusów, ale widzę raczej mało przychylne opinie na jego temat, ale z drugiej strony wydaje się być "rozwojowy" i koncepcja rozdzielenia modemu od rotuera też słuszna.

Kupiłem jeszcze starter z playa na wszeli wypadek i w czwartek wezmę tego b525 od brata żeby pobawić się agregacją i sprawdzić playa...
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Dobór modemu LTE lub ewentualnie routera (+agregacja)

Post autor: radius »

Kartę Playa na czas testów włóż do Samsunga. Przecież widzisz, że ona ma modem 3CA. Na B525 więcej niż 2CA nie osiągniesz. I to nie wszystkie kombinacje obsługuje.
To samo Netbox, agregacja 2CA. Zmarnowane pieniądze. Jeżeli już to inwestycja w Huawei B715 z 3CA.

O strukturze sieci było już napisane. Router z wbudowanym modemem stawiasz na strychu, a na dół lecisz skrętką i podłączasz Acess Point. Z jego WiFi doświetlasz co tam potrzebujesz.

A jak staniesz przy kominie to do czego loguje Ci się telefon? Bo może z anteny zewnętrznej łączysz się z zupełnie inną stacją i stąd te różnice.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór modemu LTE lub ewentualnie routera (+agregacja)

Post autor: matek451 »

BTS-y Networks w tym rejonie są po refarmingu i tam gdzie było LTE1800NW wspólne dla Orange i T-mobile teraz każdy ma swoje 10MHz na LTE1800, do tego uruchomiono LTE2100 u kazdego na 10MHz, działa LTE800 każdego też na 10MHz i jak widać w Biełkówku LTE2600 T-Mobile. Ogólnie agregacja 3 CC CA LTE2600+2100+1800 na 35MHz pasma powinna dawać dobre wyniki, oczywiście na routerze z agregacją tych 3 pasm LTE i antenie którą masz. Kierunkowa więc sprawdzisz po kolei te BTS-y NetWorks w poblizu. Gdzie mieszkasz? BTS-y Play w okolicy na full wypasie z 5G Ready, ja z takiego mam "stałe" łącze 150-200Mb/s
ci3jk4
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2019-04-15, 08:41

Re: Dobór modemu LTE lub ewentualnie routera (+agregacja)

Post autor: ci3jk4 »

Potestowałem na b525 i jest nieco lepiej niz na dlinku .
Chociaz zbiegło się to z już solidnym i docelowym zamontowaniem anteny na kominie, to i tak dlink kuleje względem b525.

Popytałem znajomych no i mogę odkupić b715-23c z playa za ~300 zł, albo alternatywnie b525 z allegro nieco drożej...
Chyba nie ma się co zastanawiać?

Jak to jest z b715 z play? Na forach coś czytam że soft jest wykastrowany? Idzie wgrać jakiś niebrandowany?
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 590
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Dobór modemu LTE lub ewentualnie routera (+agregacja)

Post autor: tomekwwa »

Za 300 to go bierz i nie pytaj skąd. Ten z Playa nie ma bramki GSM, a Tobie to nie jest potrzebne. Poza tym śmiga elegancko. Wgranie innego softu to 10 minut roboty, ale wymaga rozkręcenia urządzenia.
ODPOWIEDZ