Router ZTE 283+ z plusa - wysokie pingi na LTE

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
epiepi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2019-04-28, 12:03

Router ZTE 283+ z plusa - wysokie pingi na LTE

Post autor: epiepi »

Dzień dobry,
Mam router z plusa na kartkę jak w temacie, bez simlocka.
Router ma ciągle pingi: 30-50-150-240-60-380-420-100-44-90-55-54 itp.
Kartę mam Orange.
Gdy wymuszam HSPA+ to mam pingi 32-33-35-30-41-35 itp. jednak gdy zmieniam na LTE to znów wysokie opóźnienia. Nie jest to wina zasięgu (centrum miasta), sprawdzałem i jest lepszy nawet niż na Huawei B315 (na którym nie występują pingi).

Wersja oprogramowania CR_PKTPLMF283PLUSV1.0.0B04
Wersja firmware BD_PKTZM8630V1.0.0B01
Wersja sprzętowa PCBMF283+V1.0.0

1. Resetowałem do fabrycznych kilka razy.
2. Aktualizacje napisało, że ma najnowsze.
3. Sprawdzałem po kablu i wifi, a także w wyłączonym wifi.
4. Sprawdzałem na różnych komputerach i systemach windows/linux.

Tutaj wkleiłem loga z routera, może ktoś zauważy czy coś tam dziwnego:
https://wklejaj.pl/asdfghjkl123

Co ciekawe, w grach ping pokazuje normalnie 40-50ms bez skoków i gry nie przycinają, tak jakby tam pinga nie było, ale jak przez cmd lub przez www jakąś pinguję adres serwera gry to pingi pokazuje. Ogólnie nie czuje tych pingów nigdzie, więc wygląda jakby tylko je wyświetlało błędnie, ale mnie to niepokoi.

Z tego wyczytuję to chyba nie można zmienić mu firmware i tylko jest to co przez przeglądarkę.
Zastanawiałem się nawet czy to nie ma on jakiegoś wirusa, bo miałem sieciowego wirusa, ale nie wiem czy to możliwe żeby się tam wbił.
Gdzieś w internecie znalazłem podobny problem z tym routerem, może to mój egzemplarz, bo kupiłem używany :D

Dziękuję z góry
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Router ZTE 283+ z plusa - wysokie pingi na LTE

Post autor: dzejk »

Skoki pingu na internecie mobilnym są normalne - pasmo jest dzielone na wielu użytkowników.
Ciekawe, że plus nie zdecydował się na aktualizację softu w tym modelu. W modelu od orange mam:
Wersja oprogramowania CR_ORAMF283+V1.0.0B06
Wersja firmware BD_ZM8630V1.0.0B12
Wersja sprzętowa PCBMF283+V1.0.0
A w panelu wybór pasm 2g, 3g, lte w których ma działać router.
epiepi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2019-04-28, 12:03

Re: Router ZTE 283+ z plusa - wysokie pingi na LTE

Post autor: epiepi »

Dziękuję dzejk za odpowiedź, jednak chociaż prawda jest, że skoki pingów są możliwe, to jak pisałem na kilku innych routerach i urządzeniach sprawdzałem i są w miarę stałe w granicach 30-60. Tutaj jest jednak ping jak wyżej opisywany: 30-50-150-240-60-380-420-100-44-90-55-54-200-112-200-70-90-34-400-60 i tak non stop. Nikogo nie ma w sieci, systemy nic nie robią, niezależne od pogody pory dnia i to od pół roku jak kupiłem. To jest coś nie tak w routerze, tylko myślałem, że się da z logów wyczytać co to jest lub ktoś coś pomoże.

a tak nawiasem, da się jakoś hakersko wgrać tam inne oprogramowanie firmware albo aktualizację? Podejrzewam, że od lat już tam plus aktualizacje nie są aktywne i mam jakieś późne rokokoko.
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 586
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Router ZTE 283+ z plusa - wysokie pingi na LTE

Post autor: tomekwwa »

Z zewnątrz? Prawdopodobieństwo dążące do zera. W jakim celu? Losowego opóźniania pakietów? Bez szans.

Ten router ma inny modem, który może mieć taką charakterystykę pracy i już. Może też łączyć się z innym byś lub na innej częstotliwości niż pozostałe urządzenia. Jak również operator może nie być z nim w pełni kompatybilny. Powodów morza być jeszcze ze sto innych.
epiepi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2019-04-28, 12:03

Re: Router ZTE 283+ z plusa - wysokie pingi na LTE

Post autor: epiepi »

Dzięki tomekwwa, myślałem, że może w logach routera coś da się przeczytać powód lub jakoś naprawić, może ktoś miał podobnie. Nie jestem w tym specem dlatego tu napisałem. Dziwna taka charekterystyka pracy, bardziej raczej usterką bym to nazwał z takimi opóźnieniami w idle...
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 586
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Router ZTE 283+ z plusa - wysokie pingi na LTE

Post autor: tomekwwa »

Sorki, ale tam mi się ze słownika jakieś głupoty powstawiały momentami :) A edytować już nie można. Przeglądałem wcześniej log i nic tam nie widzę. Parę logowań do BTSa i nic innego ciekawego. Może ten modem ma jakiś zaszyty kod, że co jakiś czas podłącza się do BTSa i stąd opóźnienie? Na dwoje babka wróżyła albo soft, albo hardware.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Router ZTE 283+ z plusa - wysokie pingi na LTE

Post autor: wojteks »

Zabytek?
Nie pomagam na PW!
epiepi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2019-04-28, 12:03

Re: Router ZTE 283+ z plusa - wysokie pingi na LTE

Post autor: epiepi »

Tak właśnie mnie martwi ten router, bo gdy go kupiłam na komputerach zaczęło mi wykrywać wirusy Tufik A, który jest rozsyłającym się po komputerach keyloggerem łączącym się pono z jakąś stroną i przesyła co się wklepuje :)
Więc gdy sobie tak patrzę, a router nic nie robiąc pingi takie daje jakby coś było przesyłane, to mi się żarówka zapaliła i nie wiem czy nie przesyła czegoś zaszyfrowanego i czy to w ogóle możliwe, żeby router był zainfekowany. Niestety nie można nic z nim więcej zrobić jak przywrócić fabryczne. Komputery czyste.

Myślałem, że w logach jest jest jakieś info o wysyłanych szyfrowanych informacjach.
ODPOWIEDZ