B525s-23a problem z siecią LAN (oraz QoS)

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
sauron2003
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2017-05-02, 19:16

B525s-23a problem z siecią LAN (oraz QoS)

Post autor: sauron2003 »

Witajcie,

Posiadam internet w Orange oraz własny nie brandowany modem Huawei B525s-23a.
Niestety nie posiada on Qos ani funkcji ograniczania prędkości transferu, na której bardzo mi zależy (dla jednego z portów LAN).
Dlatego do tego celu chcę zastosować jeden ze starszych routerów (modemów DSL), które posiadam np. Linksys WAG160n lub TP-Link 8840T. Oba posiadają tą funkcję, ale ona może działać tylko wtedy, gdy internet podłączony jest do portu WAN (potrafią emulować WAN na jednym z LANów). Niestety po setce prób nie udało mi się skonfigurować sieci tak, aby wszystko działało.

Sieć ma następującą strukturę:

B525s-23a - dostęp do internetu, włączone DHCP. Podłączony jest poprzez LAN1 (LAN/WAN to port LAN4) ze switchem TP-Link TL-SG108 (nie zarządzalny). Do niego podłączone jest kilka urządzeń (adresy IP przydziela B525s).

Do jednego z jego portów podłączam któryś z wymienionych na początku modemów/routerów wspierających QoS lub kontrolę przepustowości.

Podłączenie do ich portów LAN działa bez problemu - internet jest rozdzielany na wszystkie urządzenia, ale nie działa niestety Qos, który z tego co się dowiedziałem działa tylko przy wykorzystaniu portu WAN.

I teraz moje pytanie. Jak podłączyć i skonfigurować w/w urządzenia tak, aby ostatnie urządzenie (wspierające Qos) pobierało internet przez port WAN?

W przypadku Linksys WAG160n można uruchomić WAN na porcie LAN1. Próbowałem to zrobić, ale niestety za WAG160n nie było dostępu do internetu (nie chciał pobrać adresu IP z DHCP B525s). Z pewnością coś robię źle. Będę Wam wdzięczny za pomoc!

Pozdrowienia.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: B525s-23a problem z siecią LAN (oraz QoS)

Post autor: wojteks »

Skoro WAG/Tp-Link działają z internetem od strony WAN to tam go podłącz. Z tym, że urządzenia za WAG/Tp-Link będą w innej sieci niż te przed.

Jaki jest cel tego doświadczenia, możesz też podłączyć b525 do WAN WAG/Tp-Link i z LAN rozdzielać na wszystkie urządzenia, DHCP będzie z WAG/Tp-Link.
Nie pomagam na PW!
sauron2003
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2017-05-02, 19:16

Re: B525s-23a problem z siecią LAN (oraz QoS)

Post autor: sauron2003 »

wojteks pisze:Skoro WAG/Tp-Link działają z internetem od strony WAN to tam go podłącz. Z tym, że urządzenia za WAG/Tp-Link będą w innej sieci niż te przed.

Jaki jest cel tego doświadczenia, możesz też podłączyć b525 do WAN WAG/Tp-Link i z LAN rozdzielać na wszystkie urządzenia, DHCP będzie z WAG/Tp-Link.
Wojtku,
WAG/TP-Link wlasnie działały tylko wtedy gdy były podłączone do LAN (nie WAN). Po podłączeniu do WAN nie działały.
Celem jest ograniczenie pasma dla TV, a dokladniej Netflixa, który zużywa mi mase transferu, bo ciągnie wszystko w jakości 4K. Netflix nie umożliwia wyboru HD/4K. Można co najwyżej ustawić jakość SD.

Jakie powinno być poprawne podłączenie wszystkich 3 urządzeń?

Sieć 4G->B525->TL-SG108->WAG/TP-Link 8840T

TL-SG108 - tutaj raczej wyboru nie ma, połączenie obojętne, niezarządzalny
WAG/TP-Link 8840T - usługi typu Qos działają tylko wtedy, gdy ruch przejdzie przez procesor, czyli w trybie WAN (chyba dobrze rozumuję?)
sauron2003
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2017-05-02, 19:16

Re: B525s-23a problem z siecią LAN (oraz QoS)

Post autor: sauron2003 »

Wojtku,
WAG/TP-Link wlasnie działały tylko wtedy gdy były podłączone do LAN (nie WAN). Po podłączeniu do WAN nie działały.
Celem jest ograniczenie pasma dla TV, a dokladniej Netflixa, który zużywa mi mase transferu, bo ciągnie wszystko w jakości 4K. Netflix nie umożliwia wyboru HD/4K. Można co najwyżej ustawić jakość SD.

Jakie powinno być poprawne podłączenie wszystkich 3 urządzeń?

Sieć 4G->B525->TL-SG108->WAG/TP-Link 8840T

TL-SG108 - tutaj raczej wyboru nie ma, połączenie obojętne, niezarządzalny
WAG/TP-Link 8840T - usługi typu Qos działają tylko wtedy, gdy ruch przejdzie przez procesor, czyli w trybie WAN (chyba dobrze rozumuję?)[/quote]
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: B525s-23a problem z siecią LAN (oraz QoS)

Post autor: wojteks »

Pozornie dobrze więc nie wiem w czym problem, QoS to nie jest zarządzanie/dzielenie pasma więc w zasadzie zapomnij o swoich pomysłach. Musi być tak: b525 (tryb router lub bridge), router z dzieleniem/zarządzaniem pasmem, użytkownicy (nie ważne jacy, router zarządzający pasmem rządzi), wszystkie urządzenia końcowe mają być w sieci routera zarządzającego pasmem.
Nie pomagam na PW!
sauron2003
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2017-05-02, 19:16

Re: B525s-23a problem z siecią LAN (oraz QoS)

Post autor: sauron2003 »

QoS to tylko skrót myślowy, w obu są też Bandwidth Control
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: B525s-23a problem z siecią LAN (oraz QoS)

Post autor: wojteks »

No to wpuszczasz internet przez WAN a wszystkie sprzęty są po takim routerze, może być potrzebna zmiana IP WAG/TP-link na np. 172.16.1.1 bo czasami mogą się gryźć z IP b525.
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ