Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: astroneb »

Polecam Huawei 5G CPE Pro 2 ma LTE Cat 19 do 1,6Gbps MIMO 4x2 dużoo lepszy niż Huawei B818 i po aukcji na 5G będzie jak ulał.
Wiadomo że teraz to jak 5G ma działać na mniej niż realnie 5MHz po aukcji ten router będzie najszybszy na rynku spokojnie ponad 1Gbps na N78
Zakup opłacalny z 500GB koszt orientacyjny 800zł więc podobnie co Huawei B818 a ma lepsze wyniki u niektórych 5G CPE na LTE 4CC wyciągał 350-390Mbps o 16:00
G.Moore
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 186
Rejestracja: 2020-04-26, 17:56

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: G.Moore »

Kusi to Huawei 5G CPE Pro 2. Ale ja mam warunki wiejskie i zastanawiam się czy ryzykować sprzęt bez złączy antenowych (tak razie co).
losiu20
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2020-05-22, 19:11

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: losiu20 »

czy do tego modemu można dokupić jakąś antenę zewnętrzną ?
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6444
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: onken »

Jak sobie zrobisz podpięcia do płyty to tak

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: astroneb »

losiu20 pisze:czy do tego modemu można dokupić jakąś antenę zewnętrzną ?
Wystarczy kupić kabelki z tego tematu na Amazonie i podłączasz do płyt głównej i tyle bez lutowania czy spawania ;)
umszlak
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2014-04-11, 22:32
Lokalizacja: bydgoszcz

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: umszlak »

a podłączał ktoś antenę zewnętrzną przez takie "magiczne" kabelki?
pozdrawiam M
oppo t1a, huawei b818 + ATP15 mimo, PLAY 200GB, nju internet 180GB
wit3k
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2020-03-14, 17:34

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: wit3k »

Ja mam tak podpiętą. Na początek pozbywasz się przejściówek na ts9, co samo w sobie powoduje wzrost sygnału. Jedyny problem jaki możesz napotkać, to "jak" wypuścić kable na zewnątrz obudowy, jeżeli oczywiście chcesz ją zamknąć.
darekka
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 881
Rejestracja: 2011-11-02, 13:50
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: darekka »

Koledzy-zauważył ktoś problem pojawiający się przy tym routerze w sieci T-mobile polegający na pojawianiu się ogranicznika prędkości pobierania w sieci LTE do ok.40Mb. Dzieje się tak często, że podczas obciążenia sieci np.pobierając plik lub testując prędkość prędkość MAX jest po pewnym czasie ograniczana do ok.40Mb. Nie występuje ten problem gdy obciąża się sieć routerem HUAWEI B818, a na H122 ogranicznik znika po rozłączeniu/zrestartowaniu i po paru minutach obciążenia/czasami później znów się pojawia.
Oczywiście oba routery z Play w najnowszych wersjach softu i tylko H122 dostaje ogranicznik.

Używam w obu przypadkach tej samej karty prepaid bez ograniczników prędkości z usługą "Masz złotówkę-masz no limit na wszystko i do wszystkich" więc ani karta ani ewentualne przeciążenie stacji nie są winne(mam na stacji 2CC 1800+2100 i prędkości stałe 90-120Mb), bo prędkości wracają po restarcie/rozłączeniu lub zmianie na B818, który ogranicznika nie dostaje.

Może to jest ten problem z powodu, którego doradcy biznesowi T-mobile nie sprzedawali tego sprzętu w abonamentach firmowych... :?
darekka
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: astroneb »

darekka pisze:Koledzy-zauważył ktoś problem pojawiający się przy tym routerze w sieci T-mobile polegający na pojawianiu się ogranicznika prędkości pobierania w sieci LTE do ok.40Mb. Dzieje się tak często, że podczas obciążenia sieci np.pobierając plik lub testując prędkość prędkość MAX jest po pewnym czasie ograniczana do ok.40Mb. Nie występuje ten problem gdy obciąża się sieć routerem HUAWEI B818, a na H122 ogranicznik znika po rozłączeniu/zrestartowaniu i po paru minutach obciążenia/czasami później znów się pojawia.
Oczywiście oba routery z Play w najnowszych wersjach softu i tylko H122 dostaje ogranicznik.

Używam w obu przypadkach tej samej karty prepaid bez ograniczników prędkości z usługą "Masz złotówkę-masz no limit na wszystko i do wszystkich" więc ani karta ani ewentualne przeciążenie stacji nie są winne(mam na stacji 2CC 1800+2100 i prędkości stałe 90-120Mb), bo prędkości wracają po restarcie/rozłączeniu lub zmianie na B818, który ogranicznika nie dostaje.

Może to jest ten problem z powodu, którego doradcy biznesowi T-mobile nie sprzedawali tego sprzętu w abonamentach firmowych... :?
U mnie inna sprawa w T-mobile z tym routerem ale to nie wina routera tylko T-mobile. W czasie obciażenia wysokiego po kilku minutach wyłącza agregacje na jedno pasmo (nie zawsze np. w poniedziałki lub wtorki brak problemów). Nie jest to wina routera bo w web ui z danych w skrypcie jest 4CA a brak CA tylko "4G" bez "+" :(

W Play czy w Orange i T-mobile brak ograniczenia predkośći zawsze maks 50-100Mbps jeśli działa agregacja :( , warto sprawdzić czy to właśnie w Web Ui jest tylko "4G" bez + a wiem że miesiąc temu działało inaczej na tym samy routerze w tym samym miejscu wiec N! lub T-mobile nałożyli jakieś blokady na nowsze urządzenia 4CA :(
darekka
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 881
Rejestracja: 2011-11-02, 13:50
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: darekka »

Dzwoniłem do T i zleciłem restart/odświeżenie karty i jak na razie ogranicznika nie ma choć robie speedtesty aby go ewentualnie wywołać.
Możliwe, że T sztucznie ogranicza najnowsze sprzęty aby nie wysyciły dostępnych pasm-albo automatyczne systemy odpowiedzialne za utrzymanie w miarę komfortowych warunków dla innych same to robią...choć spodziewałbym się raczej tego na obciążonych stacjach, a nie jak u mnie na wiejskiej i pustej(stałe 90-120Mb niezależnie w zasadzie od pory dnia)stacji 1800+2100 oddalonej o ok 4,5km.

Na innym znanym forum telko czytałem, że T ponoć wprowadza balansowanie ruchem po pasmach więc może te nasze problemy to pierwsze symptomy nieudolego wprowadzania balansowania...
darekka
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: piotrzet »

Z pasmem 2100 może być tak że mogą być jakieś problemy obecnie na razie nie wiadomo na jaką skalę trwa dalszy refarming tego pasma z 10 MHz na pełne 15 MHz. Stąd mogą być problemy z agregacją, bo przy okazji mogą coś kombinować ze zwiększeniem promieniowania nadajników.
darekka
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 881
Rejestracja: 2011-11-02, 13:50
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: darekka »

Po dłuższym czasie "męczenia" sieci H122 udało mi się wywołać lejek do ok 40Mb-tak jak kolega wyżej pisał tak i u mnie wyłącza się agregacja pasm i zostaje tylko LTE1800 choć powinno agregować z LTE2100. Po rozłączeniu poł.problem znika.
Jest to o tyle dziwne, że na B818 takich cudów nie ma.
darekka
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6444
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: onken »

Panowie

Macie może gdzieś apkę Hmanager 5G aby był i język ang i wybór pasma 2600 ?
Bo mam albo eng i z napisem status connected ( ale brz wybory 2600 ) albo status po chinsku ale wszystkie pasma...

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: astroneb »

Tu jest z 5G po angielsku z FDD B7 2600Mhz ;)


Instaluje apk na androidzie https://gofile.io/d/oYP6FK
Musisz odinstalować całkowicie poprzednią i zaintalować to apk i powinno działać ;)
Ps. Może nie działać z adblokerami lub bez nich link ;) Ale mi na Safiri czy chrome działa bez problemu ;)
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6444
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: onken »

Tą wersję już chyba sprawdzałem :)

W status zamiast "connected" ma chińskie znaczki jak pamiętam :(

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: astroneb »

Chyba tak ale to błąd tłumaczenia i cała jest po angielsku to wersja 4.17 i są wszystkie pasma w Polsce ;)
darekka
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 881
Rejestracja: 2011-11-02, 13:50
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: darekka »

Co do znikania agregacji w sieci T podczas współpracy z tym routerem to wyłącza się ona podczas wysyłania(wiem oczywiście, że w LTE nie agreguje się Upload) i wraca samodzielnie około minuty po zakończeniu uploadu-w B818 nie ma tego problemu. Router zostaje z samym LTE1800 i limitem ok 40Mb,który znika i agregacja wraca po ok.minucie.
darekka
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: astroneb »

U mnie nigdy nie wraca jeśli nie wymusisz ponownie agregacji mimo że router wyświetla konfiguracje 4CA to brak agregacji. Odświeżenie w Hmanager powoduje że agregacja wraca ale tylko na chwile i potem znowu przełącza pasma wyłączając agregacje :( Ciekawostka często przełącza na B20 gdzie u mnie jest tak że B20 jest na osobne konfiguracji niby jest agregacja ale prędkości takie jak na samym B20 to na innym bts który mam 1,5-2km i a nie łączy na ten 1km.
Ostatnio odpuściłem bo przez 5 min nie dało się korzystać bo wyłączał agregacje i zmieniał się Ip wiec wszystko nie działało nawet filmu oglądać :(
W Play czy Orange brak takich problemów :)
darekka
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 881
Rejestracja: 2011-11-02, 13:50
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: darekka »

Obserwuje i wniosek jest jeden jeśli damy w ustawionych pasmach kilka to po zgubieniu agregacji w czasie uploadu zżuci nas do tego najniższego z najlepszym zasięgiem i tak zostanie już bez agregacji lub samoczynnie wskoczy agregacja. Zauważyłem, że podczas uloadu na moment znika zasięg i jak się pojawi to już bez agregacji, która być może wskutek odświeżenia/zresetowania mojej karty wraca po kilku chwilach samoczynnie o ile nie ma żadnego obciążenia łącza-jak jest obciążenie to siedzi bez agregacji.
Zgł.techniczne poszło ale nie liczę na wiele.
darekka
darekka
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 881
Rejestracja: 2011-11-02, 13:50
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: darekka »

Wczoraj do zgłoszenia technicznego dosłałem emailem jeszcze opis dokładniejszy i troche danych technicznych o problemie oraz poinformowałem, że wiem, iż inne osoby mają ten sam problem znikającej agregacji na tym routerze więc niech nie zganiają na router/karte SIM itp, bo problem na bank jest po ich stronie.
Dziś z rana dostałem sms z podziękowaniem za zgłoszenie, informacją o tym, że są jeszcze w trakcie rozwiązywania i z przeprosinami za utrudnienia.
Co ciekawe to dziś obserwuje od samego rana i problem mimo przetransferowania ok 60GB z max prędkością łącza 90-120Mb nie wystąpił ani razu choć godziną pojawiania się usterki była okolica godz.11ej w zasadzie codziennie-za to siła sygnału i SINR choć zmienny jest znacznie lepszy niż wcześniej...chyba działają.
darekka
PEEREL
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2020-09-18, 21:03

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: PEEREL »

mzajac81 pisze:
astroneb pisze:
mzajac81 pisze:Hej, chciałbym zapytać czy mieliście problemy z zalogowaniem się do 5G w play z tym urządzeniem? Testowałem przez tydzień w Krakowie, mimo zgłoszeń technicznych i weryfikacji zasięgu w dwóch różnych lokalizacjach, wymianie sim - brak usługi. Potwierdzono również brak usługi na innym routerze w salonie. Skończyło się na zakupie B818.
Sprzęt działa bez zarzutu PLUS zmyśla :facepalm: z tym ich błędem ;)

To zależne od oferty i czy w systemie jest 5G :(
"W ramach niniejszej oferty otrzymujesz możliwość korzystania z technologii 5G w Play na terytorium kraju w zasięgu własnej infrastrukturalnie Sieci Telekomunikacyjnej (z wyłączeniem pozostałych Operatorów krajowych).
Technologia 5G jest oferowana na terenie wybranych miejscowości i żeby z niej korzystać, musisz posiadać odpowiednie urządzenie oraz być w zasięgu 5G. Informacje o urządzeniach, wykorzystywanych przez nas częstotliwościach oraz orientacyjną mapę zasięgu (w tym zasięgu 5G) znajdziesz na www.play.pl"

Router obsługuje 5G tylko w trybie auto , ja po uruchomieniu pakietu "https://www.play.pl/resources/pdf/2020/ ... te-2.0.pdf "

Brak jakichkolwiek problemów :)

Brak usługi jest w trybie "Tylko 5G" bo to tak bez 4G nie działa to NSA.

Inne osoby mają te same problemy bo po stronie PLAY w systemie nie mają aktywnego dostępu do 5G :(
W trybie auto rzecz jasna brak było zasięgu 5G, modyfikacje ze strony techników nie pomogły. W salonie wykonałem test na dodatkowym urządzeniu. Ten sam rezultat, mowie o lokalizacji Krakow. Ta sytuacja była podstawą do rozwiązania umowy.
Podobny problem w Krakowie. Brak połączenia z 5G. Sprawdzone w 3 lokalizacjach. Play twierdzi, że od strony usług i sprzętu (router sprawdzony w serwisie) wszystko jest ok.
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: astroneb »

PEEREL pisze:Podobny problem w Krakowie. Brak połączenia z 5G. Sprawdzone w 3 lokalizacjach. Play twierdzi, że od strony usług i sprzętu (router sprawdzony w serwisie) wszystko jest ok.

Sprawdź z HManager z 5G zobaczysz co jest nie tak i czy jest faktycznie to wina operatora ?
PEEREL
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2020-09-18, 21:03

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: PEEREL »

astroneb pisze: Sprawdź z HManager z 5G zobaczysz co jest nie tak i czy jest faktycznie to wina operatora ?
Dziękuję za radę. :)
Zainstalowałem hmanager i zalogowałem do routera.
Niestety jestem "zielony" w tym temacie, więc czy mógłbyś pomóc mi to rozszyfrować?
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: astroneb »

Niestety u Ciebie brak 5G proponuje spróbować w ofercie na kartę i będziesz wiedział że coś tobie nie działa.
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: astroneb »

hej ;)

Teraz włączyłem Huawei 5G CPE Pro 2 na Auto i co ?
Mam 5G NR 2100 Mhz 10 Mhz razem z 4G 3CC na kartcie głosowej bez aktywnego jakiego kolwiek pakietu tylko Prezent "na START" i na 100gb na aplikacje.

Ale numer chyba już nie trzeba mieć pakietu żeby z tego korzystać czyli po aukcji może wszyscy jak leci bedą mieli 5G.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6444
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: onken »

Brawo Ty ;)

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: astroneb »

PS. dotyczy to tylko kart głosowych odnowa i formula na kartę :( Do ink 2.0 nadal trzeba mieć pakiet :( Nie wszystko może być super ale i tak naprawdę jedyny Play ma "5G" na kartę :)
mcc666
Użytkownik forum
Posty: 33
Rejestracja: 2016-01-29, 08:44

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: mcc666 »

Cześć,

w/g danych ten router nie ma złącz zewnetrznych anten. Czy ja dobrze widze czy sie myle?

Pytanie off topic - u mnie przy podlaczonych antenach zewnetrznych b618 dziala wolniej na download niz postawiony w oknie dachowym bez anten zewnetrznych. Upload oczywiscie lepiej. Czy jest opcja zeby ten Pro2 wystawic (np w szczelnej plastikowej obudowie) na zewnatrz ?

Dzieki.

Pzw,
MCC
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: astroneb »

mcc666 pisze:Cześć,

w/g danych ten router nie ma złącz zewnetrznych anten. Czy ja dobrze widze czy sie myle?

Pytanie off topic - u mnie przy podlaczonych antenach zewnetrznych b618 dziala wolniej na download niz postawiony w oknie dachowym bez anten zewnetrznych. Upload oczywiscie lepiej. Czy jest opcja zeby ten Pro2 wystawic (np w szczelnej plastikowej obudowie) na zewnatrz ?

Dzieki.

Pzw,
MCC
Tak nie anten może wyprowadzić kable na anteny przez zakup dwóch kabelków i rozkrecenei routera lub kupić puszke hermetyczną ip i zamknąć ją jeśli jest problem z zasilaniem można dokupić switch dc na skrętke 1000 Mbps i zasilać router po POE razem z przesyłem danych: )
mcc666
Użytkownik forum
Posty: 33
Rejestracja: 2016-01-29, 08:44

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: mcc666 »

Dzieki. Chyba tak zrobie - wystawie nad dach w skrzynce ip65 i ethernet do domu. Anteny i kable do anten mam jedne z rekomendowanych (wymienione kilka mcy temu) a i tak gorzej calosc mi dziala niz ten sam router wystawiony za okno :/

Pzw,
MCC
ODPOWIEDZ