Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Tomaszglog
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 190
Rejestracja: 2017-06-24, 11:18

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: Tomaszglog »

Niestety nie mam innego routera aby to sprawdzić. Może faktycznie sprawdzę inną kartę w tym routerze z Play. Wygląda tak jakby coś było z zabezpieczeniami bo już wcześniej mi wyskakiwały w przeglądarce informacje o zagrożeniach i o jakiś niebezpiecznych połączeniach. Po resecie routera wracało do normy. Nie wiem może dorabiam sobie ideologię do tego i piszę bzdury ale czy to nie ma nic wspólnego z jakimś szerszym banowanie Huaweia. Gdzieś oglądałem materiał że w Polsce może pójść do wymiany infrastruktura operatorów która na Huaweiu jest oparta.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: piotrzet »

Nie ma to żadnego związku z tym co piszesz.
Debik
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 356
Rejestracja: 2015-06-24, 14:27

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: Debik »

U mnie podobnie rozłącza w Play szczególnie po 2 w nocy pewnie dlatego ze wyłączają b7. Ja tam nic nie resetuje czekam 5 min i połączenie z automatu się przywraca...
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: wojteks »

Debik pisze:Ja tam nic nie resetuje czekam 5 min i połączenie z automatu się przywraca...
Dla wielu przerwa 5s jest już za długa, dostają drgawek jak nie ma internetu i głupoty na fb się nie odświeżają :rotfl:
Nie pomagam na PW!
Tomaszglog
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 190
Rejestracja: 2017-06-24, 11:18

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: Tomaszglog »

wojteks pisze:
Debik pisze:Ja tam nic nie resetuje czekam 5 min i połączenie z automatu się przywraca...
Dla wielu przerwa 5s jest już za długa, dostają drgawek jak nie ma internetu i głupoty na fb się nie odświeżają :rotfl:
Gorzej jak połączenie z internetem nie przywraca się z automatu a internet wisi póki nie zresetujesz router. Gorzej jak w domu jest kilkanaście urządzeń które bez internetu praktycznie nie działają. Jeśli sytuacja ma miejsce codziennie to krew człowieka zalewa jak włączysz na przykład dekoder c+ od multiroomu a tu brak połączenia z dekoderem głównym bo router od rana wisi.
Tomaszglog
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 190
Rejestracja: 2017-06-24, 11:18

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: Tomaszglog »

Debik pisze:U mnie podobnie rozłącza w Play szczególnie po 2 w nocy pewnie dlatego ze wyłączają b7. Ja tam nic nie resetuje czekam 5 min i połączenie z automatu się przywraca...
Akurat router w nocy między 1:00 a 5:00 ma planowany reset. Domyślna opcja w routerze.
kamil666
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 211
Rejestracja: 2016-01-19, 14:46

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: kamil666 »

Tomaszglog pisze:
Debik pisze:U mnie podobnie rozłącza w Play szczególnie po 2 w nocy pewnie dlatego ze wyłączają b7. Ja tam nic nie resetuje czekam 5 min i połączenie z automatu się przywraca...
Akurat router w nocy między 1:00 a 5:00 ma planowany reset. Domyślna opcja w routerze.
Tylko potrzebę automatycznego restartu sprawdza co tydzień i tak u mnie z włączoną tą opcją od 3 tygodni nie restartował się :)
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: Hermogenes »

To kup sobie za kilka zł gniazdo 230 v sterowane czasowo i ustaw czas wyłączenia na 2,30 potem włączenia na najbliższą możliwą godzinę.Pozdrawiam Hermogenes
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 590
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: tomekwwa »

Czy Plus zakłada w CPE Pro 2 simlocka? Jestem przekonany że nie, ale może się mylę.
Johnmar
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2020-11-02, 09:54

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: Johnmar »

Mam egz. z Plusa (z oferty biznesowej) i simlocka nie było :)
Taraj
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2021-04-03, 11:19

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: Taraj »

Mam router z Play około roku, generalnie wszystko jest ok poza jedną sprawą, router blokuje nowe połączenia UDP co jest bardzo uciążliwe. Na przykład próbuje otworzyć jakąś stronę www więc oczywiście leci pakiet DNS (UDP na porcie 53) i za pierwszym razem zazwyczaj działa, jednak kiedy w krótkim okresie czasu chcę wejść na więcej stron i tych pakietów poleci więcej (nie ma znaczenia czy z 1 urządzenia czy kilku) DNS przestaje odpowiadać, próbowałem zmieniać serwery DNS, zmieniać MTU, połączyć się po kablu (zapora jest wyłączona) i nic nie daje żadnych rezultatów. Co ciekawe nie wpływa to na już istniejące połączenia UDP (jestem połączony z serwerem TeamSpeak, protokół UDP port 9987 i wszystko działa (oczywiście nowego połączenia już nie nawiąże)). W logach pojawia się wpis “Detect UDP port scan attack, and the attack has been blocked, scan packet from 208.67.222.222” (te ip to OpenDNS, dodatkowo Play nie ma publicznego ip więc skan portów chyba nie ma sensu?). Napisałem nawet krótki skrypt dla porównania “dig wp.pl +tcp @8.8.8.8” vs “dig wp.pl @8.8.8.8” zostawiłem go odpalonego na 2 dni i TCP działał praktycznie zawsze (co świadczy że połączenie jest generalnie stabilne) a UDP, kiedy pojawiało się więcej pakietów od razu przestawał odpowiadać. Miał ktoś podobny problem, lub wie czym to może być spowodowane?
coolzizi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2021-04-03, 12:11

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: coolzizi »

Cześć,
Z góry przepraszam za nieprofesjonalny język itd. Ale chciałbym poprosić o poradę (forum już dość mocno przeszukałem i poczytałem ale nie za wiele mi to rozjaśniło..)

Niestety przeprowadzce na nowym mieszkaniu nie ma opcji światłowodu. Tylko Netia na zwykłym kablu pobieranie do max 50mbit/s. Samo centrum Wrocławia..
Często oglądam materiały w 4k itd. Zastanawiam się więc nad opcją 5G w play (mam tam też swój nr) w pakiecie 500GB.
Pytanie który router wybrać?
zte mc801a 5g czy właśnie huawei 5g cpe pro 2?
A może nie potrzebny mi technologiczny zapas i wystarczy chwalony tu mocno Huawei b818?

Z góry będę wdzięczny za pomoc,
Pozdrawiam
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: piotrzet »

A po co ci to pseudo 5G? Zrób najpierw testy LTE jak działa na 5G lepiej nie będzie. I 500 GB ci wystarczy?
coolzizi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2021-04-03, 12:11

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: coolzizi »

piotrzet pisze:A po co ci to pseudo 5G? Zrób najpierw testy LTE jak działa na 5G lepiej nie będzie. I 500 GB ci wystarczy?
Nie mam zamiaru zmieniać routera co 2 lata itd. Jak ruszy faktycznie prawdziwe 5g będę mieć już sprzęt. A 500gb musi wystarczyć bo za bardzo innej opcji nie mam :)
ale posiłkuje się nielimitowanym lte (bez lejka) na telefonie tzn jak muszę coś dużego ściągnąć etc. Ale gdy mnie nie ma w domu, jakiś internet musi być. A te 50 z netii na miedzi może być mało..
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: piotrzet »

5G to nawet nie wiadomo czy będzie za 3 lata, a ty mówisz.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: wojteks »

coolzizi pisze:Nie mam zamiaru zmieniać routera co 2 lata itd. Jak ruszy faktycznie prawdziwe 5g będę mieć już sprzęt.
Marzenia masz piękne, rzeczywistość je ostro zweryfikuje a za 2-3 lata i tak kupisz kolejny router.
Nie pomagam na PW!
tobias
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2021-04-11, 13:49

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: tobias »

did anyone try to use this one with plus? or install it on the outside? ;)
need to install one under the roof, thick walls... its either this one or the CPE WIN...

Thanks!
duke
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 173
Rejestracja: 2020-01-10, 17:21

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: duke »

Uruchamiałem ostatnio 5g na tym routerze i moje kilka uwag:
1. antena do 5g nie jest potrzebna aby połączyć się przez z 5g, wygląda jakby router wybierał najlepsze (z najmocniejszym sygnałem), a 5g pewnie jest na wyższe częstotliwości (ja testowałem na plusie 2600)
2. zdarza się nie połączyć z 5g pomimo, że w wyszukiwaniu lokalizacji sygnał 5g jest mocniejszy od 4g, to uparcie tkwi w 4g, nie udało mi się ustalić do końca dlaczego tak się dzieje, ale polecam szukania lepszego sygnału, z obserwacji u mnie wynikało, że jak sygnał RSRP spadał poniżej -95db to nie chciał się łączyć (ciężko to ocenić, bo jak się nie połączy to nie poda tej wartości, ale najniższą zanotowaną wartość RSRP przeze mnie było właśnie -95db).
3. Wydaje mi się, że router przy uruchomieniu bada anteny i wybiera do używania te z najlepszym sygnałem, później jest ciężko zmusić do zmiany na inne anteny ...
nelaed
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2021-04-29, 08:42

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: nelaed »

Witam, mam ten router i przez dwa miesiące działało bardzo dobrze, ale ostatnio zrywa mi połączenie. Zamierzam wymienić kartę sim na dniach ale gdzieś na jakimś forum czytałem, że możliwe że modem zmienia nadajnik z którego pobiera sygnał i stąd przerwa. Mam w okolicy nadajnik 5g 560m od domu, drugi jest około 1100 m, więc teoretycznie nie powinno być to problemem.

Ogólnie problem wygląda tak, że internet działa dobrze, stabilnie, ale w pewnym momencie zachowuje się jakbym zresetował modem - znika połączenie i wraca sygnał dopiero po chwili - na modemie nie widać żeby coś się działo, diody świecą się wszystkie trzy cały czas.

Dokładnie to ta antena jest najbliżej http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 89&zoom=19

W okolicy jest też kilka masztów innych operatorów, ale one chyba nie mają wpływu? Sprawdzałem też na https://mapabts.pl/ i tu pokazuje bliżej kilka anten Plus i T-Mobile.

Mam też do tego modemu połączone urządzenia Tenda Nova MW6 w trybie mostka.
wit3k
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2020-03-14, 17:34

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: wit3k »

Sprawdź czy czasem nie „negocjuje” Ci prędkości połączenia na porcie. Miałem na początku podobny problem i i mnie nie wiadomo dlaczego próbował na nowo negocjować prędkość
nelaed
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2021-04-29, 08:42

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: nelaed »

wit3k pisze:Sprawdź czy czasem nie „negocjuje” Ci prędkości połączenia na porcie. Miałem na początku podobny problem i i mnie nie wiadomo dlaczego próbował na nowo negocjować prędkość
Dziękuję za odpowiedź. Jak mogę to zrobić, albo gdzie mogę przeczytać o tym jak to zrobić?
wit3k
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2020-03-14, 17:34

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: wit3k »

Będzie widać na ruterze za modemem. Będzie po prostu tracił link do zte (czyli brak prędkości 100/1000 i adresu IP)
Conroe
Użytkownik forum
Posty: 45
Rejestracja: 2019-05-25, 11:20

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: Conroe »

Koledzy, dlaczego w Plusie mam od zawsze 2-4% utraconych pakietów na Speedtescie? Prędkości w 5G są bardzo dobre 351 DN / 54UL. Okolice Warszawy.
RSRQ-3.0dB
RSRP-77dBm
RSSI-53dBm
SINR28dB
Wireless transmit powerPPusch:0dBm PPucch:-2dBm PSrs:1dBm PPrach:0dBm
Uplink mod/demod of MCSmcsUpCarrier1:26
Downlink mod/demod of MCSmcsDownCarrier1Code0:0 mcsDownCarrier1Code1:20
PLMN26001
4G uplink frequency17200
4G downlink frequency18150
Band3
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: wojteks »

Zapytaj w Plusie.
Nie pomagam na PW!
Conroe
Użytkownik forum
Posty: 45
Rejestracja: 2019-05-25, 11:20

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: Conroe »

Zgłosiłem ticket do Plusa, podałem id bts-a, a po tygodniu odpowiedzieli, że nie stwierdzili nieprawidłowości. Oczywiście po włożeniu kart sim od innych operatorów, ja też nie stwierdzam nieprawidłowości ;-) - tylko na nowo postawionym BTSie plusa.
duke
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 173
Rejestracja: 2020-01-10, 17:21

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: duke »

Conroe pisze:Koledzy, dlaczego w Plusie mam od zawsze 2-4% utraconych pakietów na Speedtescie?
To jest bardzo dziwne, testowałem dwie karty sim (plus na kartę i plush internet) ten sam nadajnik, na plushu praktycznie zawsze 0% utraconych pakietów, na plusie tak jak piszesz nawet czasami ponad 5%, plus podobno nie rozróżnia kart (nie ogranicza prędkości itp...) tak mi powiedzieli w plusie. Nie wiem też dlaczego karta sim miałaby robić taką różnicę...
Conroe
Użytkownik forum
Posty: 45
Rejestracja: 2019-05-25, 11:20

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: Conroe »

Dzięki za hint. Niestety u mnie jest na odwrót. Kupiłem w Żabce starter Plusha i w Plushu mam połowę tych prędkości i 13% - 18% utraconych pakietów (totalna porażka), a po przywróceniu karty Plusa mam 3% utraconych pakietów. Konfiguracji apn nie zmieniałem - tylko wymiana kart.
Conroe
Użytkownik forum
Posty: 45
Rejestracja: 2019-05-25, 11:20

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: Conroe »

Update Off Topic: wygasły mi wszystkie środki na Plushu w tym pierwsze doładowanie 10zł - już po kilku minutach speed testów. Pani z infolinii wyjaśniła mi, że to co było napisane na opakowaniu tj. 12GB na start to jest taki pakiet co zostanie włączony dopiero po 24h po inicjalizacji startera. A ja po prostu po godzinie od zakupu i rejestracji karty zacząłem testy. Nie chcę zakładać drugiego wątku o Plushu - więc ulało mi się tutaj. Takie rzeczy powinni pisać na opakowaniu.
Roniq
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2017-01-25, 01:26

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: Roniq »

Według mapy na stronie Play jestem w zasięgu 5G (cała okolica na fioletowo), BTS którego jestem najbliżej na liście ma wyszczególnione 5G na pasmie 2100, aczkolwiek router nic nie wykrywa. Tak naprawdę nie ma zasięgu, czy coś jest nie tak?

Obrazek

Obrazek
Conroe
Użytkownik forum
Posty: 45
Rejestracja: 2019-05-25, 11:20

Re: Huawei 5G CPE Pro 2 (H122-373) z Play

Post autor: Conroe »

Też niby jestem w zasięgu mapy 5G w Play i nic nie wykrywa nawet na dachu, wystarczyło zabrać ruter do Warszawy i wykrył 5G. Mój wniosek - mapa Play pokazuje plany na nieokreśloną przyszłość. Z infolinią nie ma co polemizować - i tak nie pomogą tylko zapewniają że mapa jest OK. Co operator to lepszy. Niemniej w Play miałem transfery LTE do 190 Mbps więc może nie ma się co szarpać.
ODPOWIEDZ