Huawei 5G CPE Win (H312-371) zewnętrzna

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
shusek
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2020-04-09, 20:47

Huawei 5G CPE Win (H312-371) zewnętrzna

Post autor: shusek »

Chyba nie ma tematu związanego z tym modemem to zakładam. Będę starał się wrzucać na bierząco testy do 1 posta abyście nie musieli szukać po stronach. W razie pytań śmiało pytać, z tym nie jestem specem więc mogę czasami głupoty pisać to proszę o poprawienie. Router sprowadziłem z chin za 280 USD.

Minusy:
Nie ma obsługi pseudo-5g (5g na łączu 2100) czy long rage (700mhz), w przypadku PL to nie jest problem bo to pierwsze i tak nie podnosi prędkości a to drugie będzie u nas za 6 lat albo lepiej.
Brak pasm (25~)
Brak agregacji 5G
Prawdopodobnie nie będzie działał mechanizm SA (stand-alone) jak zostanie uruchomiony w PL. Istnieje takie prawdopodobieńśtwo jednak na 100% tego nie będziemy wiedzieć póki nie zostanie on uruchomiony.
Antena mimo że wygląda nie jest kierunkowa, to nią nie jest. Raczej to jest zwykła antena dookólna. Na dodatek straszne maleństwo, na zdjęciach wydało się większe. Nie jestem przekonany czy da radę podnieść komuś jakość sygnału dzięki niej. Na plus że nie ma straty na kablu bo od anteny idzie wszystko skrętką.

Plusy:
W przypadku lte obsługa wszystkich typów pasm w PL i ich pełna agregacja. Na dzień dzisiejszy agregacja 5 pasm (i tak nie ma żadnej sieci która nam coś takiego da).
Obsługa pasm 5g 3.5ghz
Obsługa pasm 5g 2600 (na dzień dzisiejszy tylko plus)
Obsługa POE

Podsumowując: Raczej średni modem 5g (ale i tak obecnie najlepszy na rynku), że względu na to że technologia jeszcze nie wyszła w pełni, jeśli chodzi o LTE jest super. Niestety nie zabardzo pomógł na zapchany nadajnik ;)


FAQ:
Czy będzie dostępny w polsce?
Prawie <font color="#FF00FF"><b>»»na pewno««</b></font> nie, brak obsługi pasm 2100 na 100% wyklucza go aby był w playu dostępny a raczej nie ma informacji na stronie huaweia o wariacjach tego modelu

Czy to ma w sobie WIFI?
WIFI w tym urządzeniu służy tylko do konfiguracji i samo się wyłączy po krótkim czasie. Kabel podpinamy do urządzenia do którego chcemy dać internet (nasz prywatny router bądź kamera).

Jaki dostałem uzysk montując antenę?
Niestety obecnie żaden (no może trochę lepsze jest RSRP) bo nadajnik Orange do którego się łączę jest grubo przepchany i SINR mi lata -od 8 do 0.
Za to na playu śmiga wieczorami 300+. niestety więcej testów wykonam za miesiac jak będę miał ich stałą kartę.
Ostatnio zmieniony 2020-05-16, 21:36 przez shusek, łącznie zmieniany 6 razy.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6440
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Huawei 5G CPE Win (H312-371) zewnętrzna

Post autor: onken »

Nie wiem czy wiesz ale na 2100 tmobile chce uruchomić swoje 5G

W jednym miejscu piszesz że nie ma 2100 5G a w innym że ma.

To ma czy nie ma ?

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
shusek
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2020-04-09, 20:47

Re: Huawei 5G CPE Win (H312-371) zewnętrzna

Post autor: shusek »

Poprawione, dzięki za wytknięcie pomyłki. 2100 nie ma, ma 2600.

@wojteks
Poprawione.
Ostatnio zmieniony 2020-05-16, 21:07 przez shusek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei 5G CPE Win (H312-371) zewnętrzna

Post autor: wojteks »

shusek pisze: obsługa wszystkich typów fal i ich pełna agregacja
Nie fal a pasm, niby są fale radiowe ale tu nie o to chodzi pojedyncze fale a o całe pasma (zakresy fal). Trzymajmy się więc nazwy pasmo
Nie pomagam na PW!
BikeBarian
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 168
Rejestracja: 2020-01-11, 21:22

Re: Huawei 5G CPE Win (H312-371) zewnętrzna

Post autor: BikeBarian »

Pomijam pytania o 5G bo to mnie w ogole nie interere ale napisz co ten CPE może w LTE. Ktora to kategoria LTE co agreguje i jakie pasma obsluguje ...wiem ze ma MIMO 4x4 w odbiorze i 2x2 w nadawaniu. Pokosiłbyś się o rozkręcenie tego i zrobienie zdjęć wnętrza ??. Czy apka Hmanager działa z nim ???
cis_krk
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 250
Rejestracja: 2016-09-11, 07:06

Re: Huawei 5G CPE Win (H312-371) zewnętrzna

Post autor: cis_krk »

A ja mam zupełnie inne pytanie czyli jak długi jest kabel POE i czy to ten płaski ?
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Huawei 5G CPE Win (H312-371) zewnętrzna

Post autor: key »

Kabel PoE jest kablem sieciowym, wpinanym do gniazdka LAN/PoE.
Maksymalna dlugosc w.g. specyfikacji to 100m.
Nie pomagam na PW.
shusek
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2020-04-09, 20:47

Re: Huawei 5G CPE Win (H312-371) zewnętrzna

Post autor: shusek »

@cis_krk @key
Nie wiem czy to jest różnica ale kabel wychodzący z anteny prawdopowodbnie też jest kablem POE, jest on na stałe przyczepione do do niego jednak myślę że majsterkowicz będzie w stanie go odczepić i dać swój. Następnie ten kabel idzie do zasilacza który posiada kolejne wejście które chyba także jest w standardzie POE, szczególnie to może być przydatne jak chcemy do jakiejś kamery przyczepić na szybko modem. Kabel płaski (chyba skrętka) wychodzcy ma 10m i jest płaski zawinięty w szpulę.

@BikeBarian
Raczej odpada rozłożenie tego jako że jestem nieuzdolnioną manualnie i z tego powodu wybrałem rozwiązanie które opiera się "wywal za okno i będzie git". Myślę że dla ogarniętych osób lepszym wyjściem są anteny kierunkowe niż takie coś.
Hmanagera nie mogłem znaleźć działającego ale postaram się spróbować z nową aplikacją CTR.

Dodatkowe info.
Obługiwane pasma:
5G NSA/SA n41/n77/n78/n79
4G LTE B1/3/5/7/8/18/19/20/28/32/34/38/39/40/41/42/43
5CA CAT 19
Release 15 - 3GPP
Dostarczony kabel 10m. Prawdopowodbnie skrętka POE, przymocowana do anteny.

@OFFTOP boleję że nie mogę edytować posta, chciałem dodać dodatkowe informacje o routerze
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Huawei 5G CPE Win (H312-371) zewnętrzna

Post autor: key »

shusek pisze:Nie wiem czy to jest różnica ale kabel wychodzący z anteny prawdopowodbnie też jest kablem POE, jest on na stałe przyczepione do do niego jednak myślę że majsterkowicz będzie w stanie go odczepić i dać swój.
Jesli to jest tylko antena, to nie potrzebuje standartowego zasilania, wiec watpie zeby ten kabel prowadzil prad.
Pozatym PoE oznacza Power over Ethernet - wiec jesli kabel nie ma koncowek jak w karcie sieciowej, to nie bedzie to PoE.
Jesli w tym pudelku jest cos wiecej (n.p. wzmacniacz), to kabel bedzie prowadzil zasilanie.

Wstaw fotki zlaczy, bedzie latwiej sie na ten temat wypowiadac.
shusek pisze:Następnie ten kabel idzie do zasilacza który posiada kolejne wejście które chyba także jest w standardzie POE,
Porty PoE sa zazwyczaj opisane odpowiednio: click. Bazujac na obrazku, port idacy w strone odbiornika ma PoE, a idacy w strone sieci nie ma.
shusek pisze:szczególnie to może być przydatne jak chcemy do jakiejś kamery przyczepić na szybko modem.
Nie rozumiem co chcesz powiedziec.
shusek pisze:Kabel płaski (chyba skrętka) wychodzcy ma 10m i jest płaski zawinięty w szpulę.
Bazujac na zdjeciach w internecie jest to kabel sieciowy, wiec moze byc wykorzystany do zasilania PoE.
Nie pomagam na PW.
shusek
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2020-04-09, 20:47

Re: Huawei 5G CPE Win (H312-371) zewnętrzna

Post autor: shusek »

Mój błąd, myślałem że w zasilaczu wejśce LAN także jest POE (myślałem że da radę z niego zasilić kamerę), ale na to wychodzi że POE jest tylko dla wejścia WAN.
W takim razie poprawiam się: dostarczony jest kabel POE 10m ale można go wymienić na swój który będzie miał więcej metrów.

Czy ktoś wie jak w przyszłości będzie działać 5G w standardzie SA? Zastanawiam się czy będzie możliwość odrazu połączenia do pasma 3.5Ghz czy wymagany będzie upgrade z niższych pasm.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Huawei 5G CPE Win (H312-371) zewnętrzna

Post autor: key »

shusek pisze:W takim razie poprawiam się: dostarczony jest kabel POE 10m ale można go wymienić na swój który będzie miał więcej metrów.
Tak, specyfikacja PoE mowi o maksymalnej dlugosci kabla 100m - link na opis masz w moim poscie powyzej.
Nie pomagam na PW.
cis_krk
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 250
Rejestracja: 2016-09-11, 07:06

Re: Huawei 5G CPE Win (H312-371) zewnętrzna

Post autor: cis_krk »

Czy jest opcja wrzucić jakieś speedtesty ? Ocenić produkt po tej chwili używania shusek ?
shusek
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2020-04-09, 20:47

Re: Huawei 5G CPE Win (H312-371) zewnętrzna

Post autor: shusek »

Na obecną chwilę to kompletnie nie ma sensu jako że mam internet w Orange które delikatnie mówiąc mocno przycina na ilości nadajników przy mojej lokalizacji. Przy routerze bez agregacji miałem zawrotne 1MB/s w najgorszym czasie zaś teraz nie spada poniżej 10. Wskaźnik SINR wywalony w kosmos oczywiście, chyba że jest 3 w nocy to wtedy jest całkiem znośnie i nawet 100MB/s leci pobieranie. Ciekawostka, UPload zawsze bardzo wysoki ~40-50MB/s.

Na plus uzyskałem dobrą stabilność połączenia czego np. na telefonie nie mogłem uzyskać.

Za to jak zrobiłem wstępny test w playu byłem bardzo pozytywnie zaskoczony i prędkość w godzinach szczytu nie spadała poniżej 50 a normalnie uzyskiwałem coś koło 250, wydaje się że uzyskanie maksymalnej prędkości będzie możłiwa po prawidłowym ustawieniu anteny. Niestety pełen speedtest wykonam dopiero w ciągu miesiąca jak przeniosę numery orangowe.

Produkt fajny jak ktoś nie ma szczegónie daleko do nadajnika i zależy mu na tym aby mieć własny router i wifi. Jak dla mnie super sprawa że obsługuje tryb bridga dzięki czemu będę mógł zbudować własną sieć na OPNSense. Niestety nadal niezbyt rozumiem dlaczego wszystkie generacje huawei "modemu z anteną zewnętrzną" posiadają tą antenę dookólną zamiast kierunkowej która byłaby o niebo lepsza.

Jeżeli ktoś ma dalej od nadajnika chyba lepiej jak zainwestuje w modem z możliwością podpięcia własnej anteny.
cis_krk
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 250
Rejestracja: 2016-09-11, 07:06

Re: Huawei 5G CPE Win (H312-371) zewnętrzna

Post autor: cis_krk »

Huawei posiada w ofercie jeszcze coś innego

https://m.youtube.com/watch?v=v2bsHkX_Ze4
BikeBarian
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 168
Rejestracja: 2020-01-11, 21:22

Re: Huawei 5G CPE Win (H312-371) zewnętrzna

Post autor: BikeBarian »

To jest jakiś dziwny CPE np. sprzedawany w sieci Rain w RPA :)
https://cacombos.com/device?model=N5368X - specka
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei 5G CPE Win (H312-371) zewnętrzna

Post autor: matek451 »

Wreszcie pojawiła się normalna oferta na najnowszy CPE 5G od Huawei https://www.router-switch.com/huawei-5g ... pe2-0.html
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6440
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Huawei 5G CPE Win (H312-371) zewnętrzna

Post autor: onken »

2800 zł ??

To nazywasz normalna ofertą :) ?

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei 5G CPE Win (H312-371) zewnętrzna

Post autor: matek451 »

Tak, to sprzęt z najwyższej półki, właściwie to nie ma konkurencji , zobacz ile wołaja za niego tutaj https://www.4gltemall.com/huawei-5g-outdoor-cpe2-0.html ale cena spada więc to 2800 zł jest adekwatne do mozliwości i sytuacji na rynku, no i Plus za MC801 wola od klientów 3800 zł w ratach i to w ofercie abonamentowej i to jest dopiero nieporozumienie.
BikeBarian
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 168
Rejestracja: 2020-01-11, 21:22

Re: Huawei 5G CPE Win (H312-371) zewnętrzna

Post autor: BikeBarian »

Matek nie przesadzaj. Na OLX ten modem jest po 1800 zl. W zasadzie gdyby nie 5G które jakie u nas w PL jest każdy wie to ten modem w 4G ma mozliowsci takie same jak B818...
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei 5G CPE Win (H312-371) zewnętrzna

Post autor: matek451 »

Ja nie przesadzam a ty zanim coś napiszesz to pomyśl i zastanów się, po pierwsze to jaki modem jest na olx za 1800 zł bo za tyle to sa PRO2 z Play a ja piszę o CPE 5G 2.0 a to zupelnie inna sprawa
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6440
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Huawei 5G CPE Win (H312-371) zewnętrzna

Post autor: onken »

To fakt. Pro2 to kastrat w porównaniu do CPE 5G 2.0

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei 5G CPE Win (H312-371) zewnętrzna

Post autor: matek451 »

Brak złacz anten zewnętrznych to poważna wada tego PRO2, do LTE praktycznie nieprzydatny, chyba ze operatorzy podkręcą moc na stacjach co wcale nie jest proste i jednoznaczne, szczególnie w miastach.
BikeBarian
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 168
Rejestracja: 2020-01-11, 21:22

Re: Huawei 5G CPE Win (H312-371) zewnętrzna

Post autor: BikeBarian »

Z punktu widzenia usera stricte 4G to zarowno Pro 2 jak i ten CPE 2.0 sa dupne ale bardziej na Pro 2 bym sie sklanial bo:

CPE 2.0 to modem do powieszenia na zewnatrz co zoznacza anteny dookolne co samo w sobie jest do d*py (via B2368) i kosztuje 1 tys wiecej od Pro 2. Z tych dwoch to B818 do puszki hermetycznej lepiej dac i masz albo 1k albo 2k zaoszczedzone. Gdybym mial wybierac miedzy CPe 2 albo Pro 2 to bralbym Pro 2 i wyprowadzil zlacza antenowe na zewnatrz. Szkoda wydawac prawie 3k na modem. Plus to inna liga..liga samobojcow :)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei 5G CPE Win (H312-371) zewnętrzna

Post autor: matek451 »

Z punktu widzenia uzytkownika LTE to CPE 2.0 rozwiązuje problemy bo zewnętrzny modem LTE 19 KAT.pozwala skorzystać z MIMO4X4, no i skad informacja ze anteny są dookólne. Sam korzystam z CPE LTE12 kat. wiec wiem doskonale jaki komfort zapewniają takie urzadzenia, grzebane w złaczach, anteny itp, itd to prowizorka i platanina kabli antenowych.
shusek
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2020-04-09, 20:47

Re: Huawei 5G CPE Win (H312-371) zewnętrzna

Post autor: shusek »

Ja nie widzę różnicy z tym CPE 2.0 oprócz tego że 2.0 ma agregację pasm 5G która u nas (Europa) prawdopodobnie się nawet nie pojawi.

Za to ten co ja mam dla end-usera który poprostu chce wywalić antenę na zewnątrz i tyle to świetna sprawa. Ponadto cene 250-300USD (~1k PLK) uważam za dosyć uczciwą jak na ten sprzęt.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei 5G CPE Win (H312-371) zewnętrzna

Post autor: matek451 »

Póki co o tym 2.0 nie ma za duzo informacji więc wszystko to domysły a podstawowa różnica to ten sklada się z IDU i ODU a twój ma wszystko w antenie zew. i wymaga dodatkowego routera . Ceny idą w dół i to jest dobra informacja, jest wybór więc kazdy znajdzie coś dla siebie.
BikeBarian
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 168
Rejestracja: 2020-01-11, 21:22

Re: Huawei 5G CPE Win (H312-371) zewnętrzna

Post autor: BikeBarian »

matek451 pisze:, no i skad informacja ze anteny są dookólne.
Takich zintegrowanych CPE all in 1 nie robi się z antenami kierunkowymi bo wymiary na to nie pozwalają no i ma to odbierać sygnał ze wszystkich kierunków...nikt na dachu nie będzie tym kręcił bo 90% użytkowników nawet nie ma pojęcia gdzie jest ich BTS...
shusek
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2020-04-09, 20:47

Re: Huawei 5G CPE Win (H312-371) zewnętrzna

Post autor: shusek »

matek451 pisze:Póki co o tym 2.0 nie ma za duzo informacji więc wszystko to domysły a podstawowa różnica to ten sklada się z IDU i ODU a twój ma wszystko w antenie zew. i wymaga dodatkowego routera . Ceny idą w dół i to jest dobra informacja, jest wybór więc kazdy znajdzie coś dla siebie.

Jak ktoś nie korzysta z WIFI to nawet mu switch za 20pln starczy. Urządzenie ma jakieś namiastki Firewalla plus routera. Ja czekam na osobny hardware aby go przełączyć na bridge.
Wiesz może jak można policzyć maksymalną prędkość dla 5g na paśmie 2100 u obecnych operatorów?
cis_krk
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 250
Rejestracja: 2016-09-11, 07:06

Re: Huawei 5G CPE Win (H312-371) zewnętrzna

Post autor: cis_krk »

shusek mam pytanie o podstawkę ze zdjęcia czy ona jest częścią zestawu ? Bo nie mam jak przytwierdzić anteny jedyna opcja obecnie to parapet. Ewentualnie wie ktoś gdzie takie podstawki można zakupić ?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei 5G CPE Win (H312-371) zewnętrzna

Post autor: matek451 »

@BikeBariam nie jest regułą że CPE ma antenę dookólna, ja mam WF860 i on ma kierunkową MIMO4x4, a co do 2.0 to poczekajmy na speyfikację chyba e ktoś się pokusi o zakup i sam zrobi testy. 5g na 2100MHz to atrapa a nie normalna sieć 5G więc nie ma co się napalać, jak wystartują to się okaże na jakiej szerokości i jakie prędkości.
ODPOWIEDZ