Problem ze zdiagnozowaniem problemu (Dziwny skok pingu oraz zasięg)

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ed2k
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2020-05-19, 19:37

Problem ze zdiagnozowaniem problemu (Dziwny skok pingu oraz zasięg)

Post autor: ed2k »

Witam, posiadam modem Huawei E3372 brandowany Play + router TL-MR3420. Zaznaczę iż kupiłem na aukcji, więc nie są to nowe produkty (być może to będzie miało znaczenie). Do tego mam włożoną kartę sim z T-Mobile. Do najbliższego BTSa mam jakieś 800 Metrów o ile mapka dobrze pokazuje, bo są 2 stronki i na jednej pisze, że samo orange jest a na drugiej że TMobile i inni operatorzy :niepewny:

I mam dwa problemy tzn.

1. Siła sygnału wynosi "tylko" 61% którą modem odbiera w statystykach routera (natomiast BTS jest widoczny w pełni z okna, po drodze nie ma żadnych drzew. itd. a mimo to sygnał jest moim zdaniem słaby jak na takie warunki). Czy kupno anteny rozwiąże ten problem? Czy też może to jest kwestia tego że ten modem łączy się z jakimś innym BTSem oddalonym o wiele KM dalej?

2. Jest taka specyficzna sprawa z modemem (może tak ma być ale wątpię w to), otóż ogólnie to mam po ~ 50 pinga, ale powiedzmy za 20 sekund jest skok do ~550 , niekiedy nawet 1320, czasami do 900 ms i nie wiem co jest tego przyczyną, słaby zasięg / "uszkodzony" modem czy też jakaś inna kwestia.

Dodam iż taka sama sytuacja jest jak wepnę modem bezpośrednio do PC, nie ma znaczenia czy jest w routerze czy w PC, pingi takie same.

Dodatkowo zrobiłem mały teścik no i jako że mam 2 telefony z dwoma jeszcze innymi kartami sim, otrzymałem następujące rezultaty:

Pierwszy tel (Aero 2) - udostępniony internet - 40 ms - 120 ms
Drugi tel (karta T-Mobile) udostępniony internet - 38 ms - 60 ms

Jako, że mój problem jest trochę złożony, nie jestem pewien czy go umieściłem w odpowiednim dziale, proszę o wyrozumiałość.
Pomożecie wskazać przyczynę mojego problemu?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Problem ze zdiagnozowaniem problemu (Dziwny skok pingu oraz zasięg)

Post autor: wojteks »

Nie wiem ile zapłaciłeś za te elektrośmieci ale nawet 20zl to za drogo było. Kup jakiś współczesny router z LTE najlepiej Huawei.
Nie pomagam na PW!
ed2k
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2020-05-19, 19:37

Re: Problem ze zdiagnozowaniem problemu (Dziwny skok pingu oraz zasięg)

Post autor: ed2k »

o ile modem faktycznie jest lipny i może nie spełniać swojego zadania jak powinien o tyle do routera jakoś nie mam zastrzeżeń
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Problem ze zdiagnozowaniem problemu (Dziwny skok pingu oraz zasięg)

Post autor: dzejk »

1. Słaby sygnał - do zbadania pasma i nry nadajników.
2. Słaby router, a dokładnie jego prąd na porcie usb.
Słaby sygnał, pewnie z odbicia, błądzi lub zanika - stąd skoki pingu. Również nadajnik może być przytkany na danym paśmie - patrz punkt 1.
Po sprawdzeniu powyższych można rozmawiać dalej o antenie zewnętrznej i ewentualnej wymianie routera na taki z wbudowanym modemem LTE, najlepiej z agregacją pasm.
Ze-nek
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2020-02-15, 11:17

Re: Problem ze zdiagnozowaniem problemu (Dziwny skok pingu oraz zasięg)

Post autor: Ze-nek »

Kwestię TL-MR3420 odstawiłbym raczej na dalszy plan i skupiłbym się na E3372, bo tu ewidentnie siedzi problem. Sam fakt, że modem posiada oryginalny soft z Play-a to już problem, bo nie da się wymusić częstotliwości, ani określić jaki to BTS. Sugerując się samą mapą z BTSearch bez wiedzy jaki ma się CID można nieźle pobłądzić. Użytkownik "dzejk" w swoich zasobach ma porady jak przerobić Twój modem.
ODPOWIEDZ