Prawo własności modemu od operatora

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
don3
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2020-06-07, 23:24

Prawo własności modemu od operatora

Post autor: don3 »

Czy modemami od operatorów sprzedawanym w internecie (np allegro czy OLX) mają taką samą wadę prawną jak telefony, czyli modem należy do operatora do momentu spłaty ostatniej raty? Konsekwencją kupienia takiego modemu z drugiej ręki może być blokada po IMEI.
Czy może ktoś wie jak to wygląda z różnymi operatorami? Różnica w cenie między modemami od operatorów a z publicznego rynku jest niewielka, rzędu 20%.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Prawo własności modemu od operatora

Post autor: key »

To nie jest wada prawna tylko kupno na raty - proces stosowany rowniez w przypadku samochodow, mebli, sprzetu AGD, ....

Osoba podpisujaca umowe jest swiadoma, ze sprzet staje sie jej wlasnoscia w momencie splacenia ostatniej raty, jest tez swiadoma, jakie sa konsekwencje nie splacania rat.
Nie pomagam na PW.
don3
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2020-06-07, 23:24

Re: Prawo własności modemu od operatora

Post autor: don3 »

Nie mam nic osobiście przeciwko ratom/kredytom/leasingom, chociaż osobiście unikam takich kosztów.

Ja nie pytam się o moment zakupu między operatorem a pierwotnym kupującym, ale późniejszą odsprzedaż.

Dla kupującego z drugiej ręki jest to wada prawna przedmiotu sprzedaży, po w zależności od warunków umowy taka sprzedaż może być niedozwolona, a transakcję zawarto. Tak na przełomienie 2017/2018 wiele portali się rozpisywało jak to TMobile i Plus blokują telefony po IMEI w przypadku zalegania płatności za raty. Rykoszetem uderza to kupującego z drugiej ręki. Jak wygląda sytuacja w 2020 w kontekście modemów/routerów LTE?
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Prawo własności modemu od operatora

Post autor: key »

don3 pisze:Ja nie pytam się o moment zakupu między operatorem a pierwotnym kupującym, ale późniejszą odsprzedaż.
Tak samo jak w wypadku samochodu - jesli raty sa nie splacone, to nie nalezy do Ciebie, wiec nie masz prawa go sprzedac. To ze sa ludzie robiacy to, swiadczy tylko o uczciwosci tych osob, nie o mysleniu operatora sieci.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Prawo własności modemu od operatora

Post autor: wojteks »

don3 pisze:Jak wygląda sytuacja w 2020 w kontekście modemów/routerów LTE?
Dokładnie tak samo, niespłacony router jest zawsze własnością operatora czyli może go zablokować jak tylko chce. Ma to na celu zablokowanie wyłudzania sprzętu.
Nie pomagam na PW!
don3
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2020-06-07, 23:24

Re: Prawo własności modemu od operatora

Post autor: don3 »

wojteks pisze:Dokładnie tak samo, niespłacony router jest zawsze własnością operatora czyli może go zablokować jak tylko chce. Ma to na celu zablokowanie wyłudzania sprzętu.
Nie neguję prawa własności operatora, pytam czy u wszystkich operatorów w Polsce router kupiony "w promocji" jest kupiony na raty? Czy może są jakieś różnice między operatorami lub konkretnymi umowami?
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Prawo własności modemu od operatora

Post autor: key »

To powinno być opisane w umowie która zawierasz z danym operatorem.
Nie pomagam na PW.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Prawo własności modemu od operatora

Post autor: piotrzet »

No i Play również wprowadza blokady IMEI. Ciekawe co będzie teraz matek polecał, bo już wszyscy mają te blokady
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Prawo własności modemu od operatora

Post autor: wojteks »

Jakoś mnie to nie dziwi, wyłudzanie sprzętu każdy z operatorów chce ograniczyć.
Nie pomagam na PW!
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Prawo własności modemu od operatora

Post autor: piotrzet »

Mnie też nie. Jeszcze patrzeć chwilę, a kolejni operatorzy dołączą do pozycjonowania ofert. Niech tylko wykluczą Huawei z budowy sieci.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prawo własności modemu od operatora

Post autor: matek451 »

Póki co regulaminy ofert internetowych nie mają tych rat więc trudno powiedzieć czy bedzie to jak w głosowych z telefonami ale pewnie tak, ogólnie to wszystko idzie w coraz gorszym kierunku, na szczęście sprzęt mozna kupić gdzie indziej a ceny tego z 5G spadają.
Anil321
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 243
Rejestracja: 2020-03-18, 12:08

Re: Prawo własności modemu od operatora

Post autor: Anil321 »

W Play mówił mi doradca, że tylko sprzęt kupiony na raty będzie blokowany. A nie we wszystkich ofertach bierze się sprzet z harmonogramem ratalnym, te oferty nie będą póki co podlegać blokadzie. Play ma zrobić na swojej stronie możliwość sprawdzenia po imei czy sprzet był kupowany na raty czy nie.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Prawo własności modemu od operatora

Post autor: piotrzet »

Sprawdzanie po IMEI to standard żadna nowość. Po za tym wiemy jak działa u innych. Nie ma co pakować się w taki sprzęt. Choć ja jestem bardzo zadowolony z takiego ruchu tego operatora.
Anil321
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 243
Rejestracja: 2020-03-18, 12:08

Re: Prawo własności modemu od operatora

Post autor: Anil321 »

Chodziło o to że pokaże Ci czy imei był brany na raty czy jako "pakiet smartfon" czyli jako komponent (jak nie zmienisz umowy po 24 miesiącach to nadal doliczana jest dopłata) - we wszystkich ofertach firmowych tak mają. I ten sprzet nie podlega blokadzie na ten moment
ODPOWIEDZ