Jaki Router LTE

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Kajtajs
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2020-06-17, 12:57

Jaki Router LTE

Post autor: Kajtajs »

Witam,
Potrzebuje porady co do wyboru routera LTE oraz anteny zewnętrznej do danego modelu.
Wstępnie skupiam się na modelach: TP-Link Archer MR600 oraz Huawei 535-232.
Ogólny pogląd planowanej sytuacji u mnie w domu: https://ibb.co/LvhKsbB.
Obecnie używam routera mobilnego Huawei 5573 w "pokoju rekreacyjnym" gdzie jest najlepszy zasięg LTE - niestety zasięg wifi routera nie starcza do salonu i ogólnie jest mierny. Przy routerze osiągam prędkości z laptopa do 30 Mbit/s (2 kreski na wskaźniku Routera) Na telefonie w tym samym pomieszczeniu prędkości do 60 mbit/s. Network Cell Info screenshoot: https://ibb.co/JHngHKH . Z tego wynika o ile dobrze rozumiem iż łączy mi się z nadajnikiem BTS oddalonym 3,4 km odemnie na częstotliwości 1800 (Play ID: BIA1062 ul. Elewatorska 14 - młyn Podlaskich Zakładów Zbożowych S.A.) co dziwne bo mam w zasięgu dwa bliższe nadajniki: 2,2 km do Play ID: BIA1047 Białystok, Podlaskie ul. Lawendowa 62 - rurowy maszt własny; oraz 2,4 km do Play ID: BIA1048 Białystok, Podlaskie ul. Nowosielska 6 - dach budynku Altrad Poland. Lecz z żadnego pomieszczenia nie łącze się z tymi nadajnikami (kwestia ukształtowania zabudowań lub zagęszczenia nieruchomości?).

- Potrzebuje routera z modemem LTE z przynajmniej 1 gigabitowym portem LAN - skąd poleci internet o serwerowni - switcha;
- Serwer DHCP Routera powinien obsłużyć 11-13 urządzeń pod kablem oraz z 10 - 15 urządzeń wifi. (nie wykluczam postawienia dodatkowego routera w salonie/gabinecie żeby rozszerzyć wifi lub postawić nowy serwer DHCP - dla urządzeń wifi (laptopy, komórki, tablety) - Posiadam nieużywany router Netgear wr1000v3
- Potrzebuje dobrać antenę do Routera wifi by zwiekszyć szybkość połączenia - zamontuje ją na kominie - przez strych powinny wystarczyć kable 5m z routera do masztu na kominie. Powiem szczerze że im wiecej czytam o tych antenach (Mimo, tajfunach, polaryzacjach poziomych skośnych, krzyżowych) tym staje się coraz głupszy tu bym prosił bardzo o pomoc w doborze.
- agregacja pasm LTE mile widziana - zależy mi by dobrać najlepszą konfiguracje możliwą na BTS

W dalekiej przyszłości mam nadzieje że popłynie internet światłowodem na co się przygotowałem peszelami wyprowadzonymi z domu wtedy router zleci do serwerowni a LTE będzie lączem zapasowym.

Krytyka mile widziana - bardzo proszę o pomoc.

PS. Nie wiem czy to forum się nadaje ale mam pytanie co do rejestora i kamer - pociągnołem kable do kamer - skrętkę - przez co jak rozumiem jestem zmuszony infrastrukture video robić na ejestratorach i kamerach IP - czy ktoś wie czy jest możliwość puszczenia analogowego streamingu przez kable ethernetowe? - takie zestawy są o połowe tańsze. Zastanawiałem się nad obsługą kamer przez późniejszy serwer NAS lecz zdecydowałem się na oddzielną sieć dla Video by nie "zawalać" sieci. To taki temat dodatkowy jak ktoś ma jakieś przemyślenia to zachęcam.

Pozdrawiam serdecznie
Kajtajs
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2020-06-17, 12:57

Re: Jaki Router LTE

Post autor: Kajtajs »

Ktos? Coś podpowie? Czy za ciezki temat?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki Router LTE

Post autor: matek451 »

Na początek test Play na telefonie ale za oknem i screen z aplikacji https://play.google.com/store/apps/deta ... ster&hl=pl i speedtest. Oczywiście B535 się nie nadaje a na TP-Linku spuśćmy zasłonę milczenia. To Play więc wybór jest tylko jeden B818 od operatora.Sieć domowa z załozenia OK , kamery tylko IP z zasilaniem POE po Ethernet, do nich rejestrator ze switchem POE lub bez a do zasilania kamer dodatkowy switch POE, ile tych kamer. Żadnych analogowych.
Kajtajs
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2020-06-17, 12:57

Re: Jaki Router LTE

Post autor: Kajtajs »

Witam,

Dziękuję za odpowiedź - przesyłam dzisiejsze pomiary z godziny 14 - niestety w deszczu.
https://ibb.co/TgPCYCj

W inne dni nie mam screanshootów - godzina 1 - 2 w nocy prędkości na speedtest max D: 50 - 60 mbit/s U: max 30 mbit/s. najczęściej pasma 1800 + 2600 lub samo 1800 z "wodociągowa 10"

Router Huawei B818 zamówiony - jak kurier przyniesie mogę porobić testy.

PS. Co do kamer - jak na ogólnym szkicu: https://ibb.co/LvhKsbB. Kamer ma być 5 + wideodomofon podłączony do rejestratora.
Wstępny zestaw nad którym się zastanawiam:
- Rejestrator HWN-4108MH Hikvision
- Kamera Hikvision DS-2cd1043G0E-I
- dysk Seagate skyhawk 4 TB

Pozdrawiam
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki Router LTE

Post autor: matek451 »

Pierwsze połaczenie to stacja na Lawendowej 62, sygnał w agregacji z LTE1800 jako pasmo podstawowe na 1800MHz dostateczny, nieco gorzej na LTE2600 i LTE2100. Wewnatrz to stacja z Elewatorskiej i tu juz gorzej. Ogólnie wybór prawidłowy, do tego abonament Play z B818 i antena kierunkowa Dual LTE 1800-2600MHz, jeśli BTS-y są na róznych kierunkach od ciebie to sprawdzisz po kolei obydwa ustawaiając na nie po kolei antenę. Monitoring i sprzet OK.
rsajdok
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2018-10-04, 20:50

Re: Jaki Router LTE

Post autor: rsajdok »

[quote="matek451"]TP-Linku spuśćmy zasłonę milczenia. /quote]
Testowałeś ten model?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaki Router LTE

Post autor: wojteks »

Modem Cat 6, na dziś lepszym wyborem niż tp-link jest B535 ale i tak nic nie zastąpi B818.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki Router LTE

Post autor: matek451 »

A po co mam testować router sprzed kilku lat, modem 4 kat. LTE a do tego FastETHERNET na LAN. Brak mozliwości wymuszenia konkretnego pasma LTE , brak diagnostyki sygnału i eNB. Nieprzzydatny do dzisiejszych sieci LTE polskich operatorów, wart ze 100 zł.
ODPOWIEDZ