Internet na budowie - Jaki router, switch, PoE?

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
IreuN
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2020-07-10, 01:13

Internet na budowie - Jaki router, switch, PoE?

Post autor: IreuN »

Dzień dobry wszystkim!

W skrócie jak wygląda sytuacja: Plac budowy, internet z T-Mobile ( i taki musi pozostać ) w postaci modemu USB ( E3372 ) wpiętego do komputera.
Czego potrzeba: Router ( albo router + switch PoE ). Trzeba dołożyć tam monitoring, dlatego myślę o PoE. Można nawet antenę wrzucić na stelaż od żurawia, będzie wysoko, niczym nie zasłonięte. ;)

Widziałem Teltonika RUT955 jednak ta nie ma opcji zasilić kamer przez PoE ( a przynajmniej tak mi się wydaje ) dlatego zacząłem myśleć nad RUT240 + switch PoE jakiś tani od pulsara. A może jest jakieś urządzonko, które by miało to wszystko razem?

Teraz pytanie co o tym sądzicie? I czy nie da się tego zrobić tańszym sprzętem niż Teltonika?
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Internet na budowie - Jaki router, switch, PoE?

Post autor: key »

Jesli potrzebujesz tylko monitoring to najprostsze rozwiazanie jest kupic kamere z wbudowanym modemem LTE, n.p. ORLLO SIMple.

Jesli dodatkowo potrzebujesz dojsce do internetu to musisz porozbijac twoj problem na podproblemy:
1.) Router LTE - wybor jest duzy, watkow jest duzo - poszukaj lub podaj jaka kwota jest realna dla Ciebie
2.) Anteny - do wyboru na podstawie pomiarow robionych Twoim routerem w miejscu gdzie beda w przyszlosci montowane
3.) Kamera/y - musisz wybrac cos, co laczy sie z serwerem producenta - dojscie bezposrednie jest z strony LTE skomplikowane
4.) Zasilanie kamer poprzez PoE- istnieja switche ktore to potrafia, ale wybor bazuja na tym, jaka kamere wybrales.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Internet na budowie - Jaki router, switch, PoE?

Post autor: wojteks »

Często kamera która ma PoE może tez być zasilana tradycyjnie zasilaczem lokalnym, switch z PoE miałby sens przy 3-4 kamerach, dla jednej to zbędny koszt.
Nie pomagam na PW!
IreuN
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2020-07-10, 01:13

Re: Internet na budowie - Jaki router, switch, PoE?

Post autor: IreuN »

key pisze:Jesli potrzebujesz tylko monitoring to najprostsze rozwiazanie jest kupic kamere z wbudowanym modemem LTE, n.p. ORLLO SIMple.

Jesli dodatkowo potrzebujesz dojsce do internetu to musisz porozbijac twoj problem na podproblemy:
1.) Router LTE - wybor jest duzy, watkow jest duzo - poszukaj lub podaj jaka kwota jest realna dla Ciebie
2.) Anteny - do wyboru na podstawie pomiarow robionych Twoim routerem w miejscu gdzie beda w przyszlosci montowane
3.) Kamera/y - musisz wybrac cos, co laczy sie z serwerem producenta - dojscie bezposrednie jest z strony LTE skomplikowane
4.) Zasilanie kamer poprzez PoE- istnieja switche ktore to potrafia, ale wybor bazuja na tym, jaka kamere wybrales.
0. Potrzebuję monitoring + internet do komputera
1. Z tego co widzę szeroko polecane jest Huawei B525. Co o tym sądzisz do takiego zastosowania?
2. Szczerze te anteny wydają mi się opcją, w kontenerze z tego malutkiego modemu na USB wychodziło około 50 Down, Up nie pamiętam ale strzelam, że około ~25. Takie prędkości w zupełności wystarczą, a strzelam, że z takim Huawei B525 zasięg i prędkość byłyby jeszcze lepsza.
3. No fajnie by było podłączać się bezpośrednio. A więc publiczne IP + przekierowywanie portów. Da radę?
4. Póki co patrzyłem na kamery od HIkVision, i ku temu bym się skłaniał.
wojteks pisze:Często kamera która ma PoE może tez być zasilana tradycyjnie zasilaczem lokalnym, switch z PoE miałby sens przy 3-4 kamerach, dla jednej to zbędny koszt.
No właśnie kamer ma być 3, może 4. :D

Dziękuję za odpowiedzi! :roll:
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Internet na budowie - Jaki router, switch, PoE?

Post autor: key »

IreuN pisze:0. Potrzebuję monitoring + internet do komputera
Czyli potrzebny jest router LTE + switch PoE + evtl. WiFi
IreuN pisze:1. Z tego co widzę szeroko polecane jest Huawei B525. Co o tym sądzisz do takiego zastosowania?
Moim zdaniem powinien byc ok, ale pewnie zaraz bedzie ze cos innego jest duzo lepsze ;)
IreuN pisze:2. Szczerze te anteny wydają mi się opcją,...
Mi tez sie tak wydaje - jest to do ustalenia po podpieciu routera. Zwroc uwage, ze wybor i ustawienie anten wymaga uwzglednieniu paru detali typu interesujace Ciebie pasma, potrzebne wzmocnienie, dlugosc i typ kabla....
IreuN pisze:3. No fajnie by było podłączać się bezpośrednio. A więc publiczne IP + przekierowywanie portów. Da radę?
W T-Mobile jest to mozliwe w taryfach biznesowych - kosztuje 10 PLN miesiecznie wiecej.
IreuN pisze:4. Póki co patrzyłem na kamery od HIkVision, i ku temu bym się skłaniał.
Porozmawiaj z dostawca kamer, przy okazji popros tez o sugestje switcha.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Internet na budowie - Jaki router, switch, PoE?

Post autor: wojteks »

IreuN pisze:No właśnie kamer ma być 3, może 4.
To kup cały system z rejestratorem, w zastawie będzie 4 kamery, switch, rejestrator i dysk HDD do wyboru (istotnie na cenę wpłynie) i do tego jeszcze jakiś UPS.

B535 powinien wystarczyć, agreguje 2 pasma i można wybrać które najlepiej będą działać.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet na budowie - Jaki router, switch, PoE?

Post autor: matek451 »

Znów dywagacje zamiast podania lokalizacji , do tego brak testów T-mobile na tej budowie. Router bez wielkiego znaczenia bo i tak liczy się UL, kluczowe jest czy T-MOBILE ma tam najszersze pasmo LTE2600, i wymuszenie go oraz zapewnienie bardzo dobrych parametrów sygnału na 2600MHz anteną zewnetrzną jesli testy pokażą ze jest konieczna. Od tego trzeba zacząć a potem dobierać sprzęt, oczywiście tak jak kolega wyzej radzi, kamery z POE, do tego rejestrator ze switchem POE i wpinasz go po LAN do routera. Po co publiczny IP, dostęp do rejestratora przez chmurę producenta i P2P, duzo wygodniej, dostęp przez dedykowane aplikacje na Android, IoS czy na komputerze.
IreuN
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2020-07-10, 01:13

Re: Internet na budowie - Jaki router, switch, PoE?

Post autor: IreuN »

Dobra, na razie zostawmy temat kamer, one przyjdę później, jedynie gdzieś z tyłu głowy trzeba je mieć na względzie, że w przyszłości będą. Także skupmy się na routerze. Dziękuję jeszcze raz za wypowiedzi. :)
matek451 pisze:Znów dywagacje zamiast podania lokalizacji , do tego brak testów T-mobile na tej budowie. Router bez wielkiego znaczenia bo i tak liczy się UL, kluczowe jest czy T-MOBILE ma tam najszersze pasmo LTE2600, i wymuszenie go oraz zapewnienie bardzo dobrych parametrów sygnału na 2600MHz anteną zewnetrzną jesli testy pokażą ze jest konieczna.
No to podam może najbliższe stacje T-Mobile wg BTSearch:
http://beta.btsearch.pl/bts/details/4564/ ( najbliższy z 2600 )
http://beta.btsearch.pl/bts/details/4618/ ( najbliższy w ogóle )
http://beta.btsearch.pl/bts/details/4552/
http://beta.btsearch.pl/bts/details/14058/
http://beta.btsearch.pl/bts/details/4578/

Dokładna lokalizacja to: 50.294536, 18.967939

Więc wychodzi, że nawet LTE2600 się znajdzie, co do anten to jeszcze raz powiem, prędkości jakie daje Huawei E3372 w zupełności nam wystarczają, i raczej wystarczą do takiego zastosowania. Szczególnie, że myślę, że pełnoprawny router da lepszy sygnał niż wpinany dongle na USB. :D
matek451 pisze:Od tego trzeba zacząć a potem dobierać sprzęt, oczywiście tak jak kolega wyzej radzi, kamery z POE, do tego rejestrator ze switchem POE i wpinasz go po LAN do routera. Po co publiczny IP, dostęp do rejestratora przez chmurę producenta i P2P, duzo wygodniej, dostęp przez dedykowane aplikacje na Android, IoS czy na komputerze.
Prawie ze wszystkim się zgodzę, obawy mam tylko co do 'rejestratora ze switchem PoE'. Ktoś mi powiedział na innym portalu, że: "nie kupuj rejestratora z wbudowanym switchem PoE bo po pierwszej burzy będziesz miał go do wymiany". A gość znany z tego, że na kamerach zęby zjadł, także chyba się będę trzymał tego. :D

Konkluzja: Brać ten Huawei B525 czy szukać innego?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet na budowie - Jaki router, switch, PoE?

Post autor: matek451 »

A co to za różnica czy rejestrator z POE ma w kwestii burzy, czym to tłumaczył? Sam mam taki od dawna burz było wiele i działa cały czas. Ten E3372 to wersja zwykła czy HiLink bo na HiLink mozna zrobić diagnostykę pasm, sygnału na nich i eNB.
IreuN
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2020-07-10, 01:13

Re: Internet na budowie - Jaki router, switch, PoE?

Post autor: IreuN »

matek451 pisze:A co to za różnica czy rejestrator z POE ma w kwestii burzy, czym to tłumaczył? Sam mam taki od dawna burz było wiele i działa cały czas.
Nie wiem, ja się nie znam, słucham się tylko innych. :gwiazdki:
Ten E3372 to wersja zwykła czy HiLink bo na HiLink mozna zrobić diagnostykę pasm, sygnału na nich i eNB.
Hmmm, nie bardzo ogarniam jak to sprawdzić, ogólnie bywam tam raz na parę dni na miejscu, ale ostatnio zrobiłem fotkę tego modemiku:
Obrazek

Dobra wyguglowałem 'hilink jest zarządzany przez stronę www w przeglądarce, po adresie IP. Wersja zwykła ma program do łączenia.' a więc na tym komputerze widziałem programik od T-Mobile, także wychodzi na to, że to wersja bez hilink.
ODPOWIEDZ