Huawei B818, PLAY, pomoc w optymalnym ustawieniu.

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
marek_1973
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2019-02-19, 12:32

Huawei B818, PLAY, pomoc w optymalnym ustawieniu.

Post autor: marek_1973 »

Witam. Szukam pomocy w optymalnym skonfigurowaniu i ustawieniu routera Huawei b818, który pracuje w sieci PLAY.
Poprzednio miałem Router D-link DWR 921, który pracował z kartą RBM. Głównym powodem, dla którego zmieniłem ten router było "zawieszanie" się połączenia minimum raz na dobę, objaw taki pojawił się nagle.
Niestety, po wymianie modemu i przejściu na abonament PLAY po 3 miesiącach pojawił się taki sam problem z tym że występuje losowo często w ciągu doby. Szczególnie teraz jest to uciążliwe, bo mój syn z pierwszej klasy ma rano zdalne nauczanie i na 21 dzieciaków tylko my mamy problem. A są ludzie, którzy mieszkają na pobliskich wioskach gdzie z dostępnością internetu jest gorzej. Młody się strasznie denerwuje a nauczycielka wiadomo nie będzie powtarzać kilka razy czegoś skoro reszta dzieciaków jest online.

Jeżeli chodzi o konfigurację, to nie zmieniałem nic poza zmianą nazwy sieci wifi. Nawet nie podłączałem anteny, a takową posiadam ponieważ poprzedni router na niej pracował. Jest to antena LTE/4G MIMO 15dBi od Cybertech. Router postawiłem na parapecie od strony po której znajdują się nadajniki. Zasięgu są przeważnie 3, czasem 2 diody.
Moja lokalizacja to 52.80647181793812, 18.272661254993988
Jeżeli chodzi o limit danych czy prędkości to mam 300GB z automatycznym odnawianiem o kolejne 100GB itd. A limitu prędkości brak więc nie jest to spowodowane tego typu czynnikami.
Wygląda to tak, że na routerze nadal jest zasięg natomiast strony nie ładują się, Netflix wywala błąd, a na zdalnym nauczaniu komunikat Utracono połączenie z siecią. Pomaga tylko reset routera ale czasem po chwili znów to samo. Dzisiaj rano jednak było wszystko ok.
Soft nie wygląda na brandowany, przynajmniej nie ma nigdzie logo PLAY ani na kartonie ani w oprogramowaniu. HManagera do agregacji pasm też jeszcze nie używałem a podobno można dzięki temu coś poprawić.

Czy byłby ktoś w stanie pomóc mi "ogarnąć" ten temat? Będę wdzięczny. Gdyby trzeba było coś dodatkowo podać, jakieś parametry to oczywiście udostępnię.
doqtor
Stały użytkownik forum
Posty: 105
Rejestracja: 2020-09-14, 17:51

Re: Huawei B818, PLAY, pomoc w optymalnym ustawieniu.

Post autor: doqtor »

W okolicy są 3 nadajniki playa z kompletem pasm: ul. Poprzeczna 24, ul. Toruńska 60, ul. św. Ducha 105.
Zainstaluj https://play.google.com/store/apps/deta ... ctrl&hl=pl wymuś po kolei pasma 800,1800,2100,2600 i porób speedtesty. Screeny z huactrl i speedtestów zamieść tutaj. Testy rób w porze największego obciążenia tj. między godziną 19 a 22.
Jeśli mieszkasz w domu to router umieść jak najwyżej, np na strychu.
ODPOWIEDZ