ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
consigliero
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 150
Rejestracja: 2021-01-30, 08:50

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: consigliero »

Faktem jest że antena bierze z każdego kierunku ale z moim subiektywnych doświadczeń wynika że jak skierujemy antenę we właściwą stronę to parametry sygnału ulegną poprawie. Mam natomiast spostrzeżenia co do wartości działania funkcji blokowania pasma. W moim konkretnym przykładzie gdy jest zablokowane pasmo 7 i jest złapany sygnał to parametry internetu są lepiej niż zadowalające. Wszystko działa poprawnie do północy gdy pasmo chyba jest wyłączane. Obecnie jest mam zrobiony harmonogram codziennego resetu o 5.30. W teorii gdy włącza pasmo ponownie o poranku, liczyłem że modem znajdzie i ustali sobie ponowne połączenie. Niestety tego nie potrafi zrobić, albo ja nie umiem go do tego zmusić. Gdy podczas sprawdzania połączenia mam słaby internet to zaglądam w parametry a tam internet jest na paśmie 1800 i to nadajnika będącego niejako na przedłużeniu Włosnowic. Wystarczy że nie zmieniając wyboru, bo wybrane jest pasmo 7 kliknę zatwierdź i wtedy wszystko wraca do normy mam złapane 2600 z Włosnowic. Być może winę za to ponosi, mój harmonogram resetowania codziennego, z ciekawości spróbuję go wyłączyć i sprawdzić jak się będzie zachowywał w praktyce.
Glacjozo
Użytkownik forum
Posty: 45
Rejestracja: 2021-06-19, 18:28

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: Glacjozo »

Powiedzcie, czy jest opcja zblokowania modemu na konkretną wieżę BTS?
Awatar użytkownika
zurek
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1018
Rejestracja: 2012-12-02, 19:51
Lokalizacja: Olecko

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: zurek »

Jest
ZTE MF258

PLAY Internet Domowy
consigliero
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 150
Rejestracja: 2021-01-30, 08:50

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: consigliero »

Nie ma znaczenia czy wykonamy restart, urządzenie z niewiadomych powodów nie jest w stanie przywrócić połączenia z pasmem 2600, przy zablokowanym paśmie 7 łączy się z tym dalszym nadajnikiem na paśmie 1800 które też ma szerokość 15 Hz. Dopiero zatwierdzenie wyboru przywraca pasmo 2600
Glacjozo
Użytkownik forum
Posty: 45
Rejestracja: 2021-06-19, 18:28

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: Glacjozo »

A ja walczę... kolejne telefony do PLAY i kolejne nic...
Postanowiłem wymienić kartę SIM ale... NIE MOGĘ ZDJĄĆ ANTENY bo musiałbym uciąć maszt (długa historia) - lód i mróz nie pomagają...

Zauważyłem, że co chwila DL MCS spada mi do zera, mimo że mam pełny zasięg... o co chodzi?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: matek451 »

A co da wymiana karty skoro to jest problem softu w MF258k, ten z Play jest skopany, operator nic z tym nie robi.
Glacjozo
Użytkownik forum
Posty: 45
Rejestracja: 2021-06-19, 18:28

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: Glacjozo »

Nie wiem co da, ja już brzytwy się czepiam. Płacę za półprodukt.
A soft mam odbrandowany na B08.
puniya
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2022-01-26, 12:39

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: puniya »

Czy jest jakiś sposób żeby wymusić aktualizację ?
Sprzęt z T-Mobile, aktualnie fw B04, przy każdej próbie aktualizacji wyskakuje błąd.
Awatar użytkownika
zurek
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1018
Rejestracja: 2012-12-02, 19:51
Lokalizacja: Olecko

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: zurek »

puniya pisze:Czy jest jakiś sposób żeby wymusić aktualizację ?
Sprzęt z T-Mobile, aktualnie fw B04, przy każdej próbie aktualizacji wyskakuje błąd.
Trzeba uzbroić się w cierpliwość... Kilka lub kilkanaście dni i będzie :D :D :D
ZTE MF258

PLAY Internet Domowy
puniya
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2022-01-26, 12:39

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: puniya »

zurek pisze:
puniya pisze:Czy jest jakiś sposób żeby wymusić aktualizację ?
Sprzęt z T-Mobile, aktualnie fw B04, przy każdej próbie aktualizacji wyskakuje błąd.
Trzeba uzbroić się w cierpliwość... Kilka lub kilkanaście dni i będzie :D :D :D
Mam czas do poniedziałku, potem zostaje bez alternatywnego internetu. A stały adres jest niestety wymagany do pracy.
Gdyby to nie wskoczyło do piątku - jaki sprzęt polecicie z zewnętrzną anteną dostępna od ręki w podobnej cenie ? I najlepiej jakby działał tryb "Bridge", bo w tym modelu to czytam że niekoniecznie tak jest.
shpak
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2021-12-09, 17:49

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: shpak »

shpak pisze:Na stronie reklamują odległość ODU od modemu 90m, w instrukcji napisali 50m, zasilanie 24 V czyli połowa standardu tak więc na dwoje babka wróżyła, w sobotę test :D

Pozdrawiam
Michał
Dobry Wieczór,

wracając do poprzednich moich postów, kabel kat 6e, 86.5m antena na rogu działki, łapie 3 pasma, ogólnie wifi w tym routerze jest słabe, na kablu działa lepiej, ale rzeczywiście pewne zwiechy ma. Wrzuciłem DNS google i cloudflare wg mnie jest lepiej jak na play.

Pozdro
Michał
Glacjozo
Użytkownik forum
Posty: 45
Rejestracja: 2021-06-19, 18:28

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: Glacjozo »

A u mnie dzisiaj od rana, non stop śmiga bez zająknięcia PLAY LTE na MF258...
W nocy była burza i kilka razy zbrakło prądu... ciekawe czy to miało jakiś wpływ.
Spadła mi prędkość znacznie, ze 130 do 50 DL ale jest mega stabilnie.
Awatar użytkownika
zurek
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1018
Rejestracja: 2012-12-02, 19:51
Lokalizacja: Olecko

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: zurek »

Widzę że ten router jest dostępny w Orange... Ciekawe czy tak samo jak w Play ma zablokowany wybór pasm...
ZTE MF258

PLAY Internet Domowy
lazinafide
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2022-01-03, 12:39

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: lazinafide »

Kupiłem ostatnio FW do rutera na allegro, w opisie aukcji jest napisane aby podać ostatnie 4 cyfry adresu MAC aby zachować zgodność oprogramowania ze sprzętem, natomiast po sprawdzeniu plików w programie HxD nigdzie nie ma zawartych numerów MAC, w ramach testu zakupiłem drugi raz oprogramowanie z podanymi innymi numerami MAC, porównując oba pliki aktualizacji w HxD program zwraca, że pliki są identyczne adres MAC znajduje się tylko w nazwie plików, na chłopski rozum, jeżeli zmienimy numerki tylko w nazwie plików (możliwe ze w tym miejscu zachodzi weryfikacja zgodności oprogramowania jeżeli jakakolwiek istnieje) powinno działać. Jeżeli ktoś byłby chętny aby przetestować to na swoim ruterze, chętnie podzielę się plikami.
ocip
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2022-01-31, 20:01

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: ocip »

Siemano, witam kolegów. To mój pierwszy post, założyłem tutaj sobie konto bo zaciekawił mnie ten temat. Mam 258K z dystrybucji Play, fabrycznie był z tym lichym brandowanym softem, parę dni temu wrzuciłem mu ten soft z allegro. Zdaje się że jest tak jak pisze kolega wyżej, soft jest w każdym wypadku taki sam. Żeby nie tracić klientów to wymyślił tą bajeczkę z adresem mac.
Co do samego urządzenia, antenę zewnętrzną mam skierowane idealnie na nadajnik T-Mobile (taka mam sim w środku), bts oddalony o około 1.5km z idealna widocznością. Problem jest taki że potrafi nieraz łapać sygnał z wieży która jest tak jakby z tyłu anteny, wtedy transfery są marne. Pasma poblokowane na 2100 i 1800. Wiecie w jaki sposób ustawić pobieranie sygnału z konkretnej wieży?
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1709
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: Mig25 »

Jest tam opcja blokowania EAFRN i PCI , trzeba mieć te parametry ,pewnie najlepiej ze wszystkich częstotliwości ,z tego preferowanego btsa , i wpisać w odpowiednie miejsce.
Awatar użytkownika
zurek
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1018
Rejestracja: 2012-12-02, 19:51
Lokalizacja: Olecko

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: zurek »

Zablokuj PCI...
ZTE MF258

PLAY Internet Domowy
ocip
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2022-01-31, 20:01

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: ocip »

Mam zrzuty z info btsa który mnie interesuje, podpowiecie tylko jak wstawić tutaj załącznik? :) Głupie pytanie ale nie korzystałem wcześniej z tego forum :)
ocip
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2022-01-31, 20:01

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: ocip »

PCI pokazuje ładnie w opcjach routera ale EAFRN też trzeba podać przy blokowaniu a nie mogę go tam znaleźć. Gdzie można to szukać?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: matek451 »

Dla T-mobile LTE2100 nośna to 227 , dla LTE1800 to 1599 a dla LTE2600 to 3175
Glacjozo
Użytkownik forum
Posty: 45
Rejestracja: 2021-06-19, 18:28

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: Glacjozo »

U mnie od 2 dni łącze jest stabilne. Nawet nie muszę wyłączać pasma 800.
Stało się tak po burzy, kiedy to o 4 nad ranem padło zasilanie w okolicy (pewine w BTS też).
Ktoś wytłumaczy czemu po zaniku zasilania wszystko śmiga? Mam tak już drugi raz od czerwca...
ocip
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2022-01-31, 20:01

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: ocip »

Dziękuję za pomoc, skonfigurowałem wg Waszych wskazówek. Może bedzie teraz lepiej :)
Dzięki raz jeszcze.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: wojteks »

ocip pisze: Problem jest taki że potrafi nieraz łapać sygnał z wieży która jest tak jakby z tyłu anteny
Ten router ma anteny dookólne więc to zupełnie normalne.
Nie pomagam na PW!
seba823
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2022-02-01, 09:17

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: seba823 »

lazinafide pisze:Kupiłem ostatnio FW do rutera na allegro, w opisie aukcji jest napisane aby podać ostatnie 4 cyfry adresu MAC aby zachować zgodność oprogramowania ze sprzętem, natomiast po sprawdzeniu plików w programie HxD nigdzie nie ma zawartych numerów MAC, w ramach testu zakupiłem drugi raz oprogramowanie z podanymi innymi numerami MAC, porównując oba pliki aktualizacji w HxD program zwraca, że pliki są identyczne adres MAC znajduje się tylko w nazwie plików, na chłopski rozum, jeżeli zmienimy numerki tylko w nazwie plików (możliwe ze w tym miejscu zachodzi weryfikacja zgodności oprogramowania jeżeli jakakolwiek istnieje) powinno działać. Jeżeli ktoś byłby chętny aby przetestować to na swoim ruterze, chętnie podzielę się plikami.
jeśli możesz to podeślij mi na [email protected] i dziękuję
Ult1me
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2022-02-01, 15:55

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: Ult1me »

Cześć wszystkim,
W mojej lokalizacji T-Mobile nie chce sprzedać internetu z normalnym routerem, tylko musi być z anteną zewnętrzną. D-Link był bardzo słaby (zero możliwości konfiguracyjnych), więc wymieniłem sprzęt na omawiany w wątku ZTE. Aby nie tracić czasu (14-dniowe testy), dostałem już używany sprzęt, który trafił do serwisu CTDi i wymienili go tam na nowy; z jakiegoś powodu jednak jest soft Play B06, oczywiście blokowany. Tak więc w punkcie T-Mobile kupiłem sprzęt z softem Playa...

Jeśli to nie problem, to i ja poproszę o soft koledzy @lazinafide i @ocip - to wytestuję tę "blokadę po nr MAC". Pisałem do ZTE, ale ci przerzucają odpowiedzialność na CTDi, a zanim mi oni coś zrobią/T-Mobile da nowy sprzęt to jeszcze trochę czasu minie, a czas leci... Dziękuję z góry.

W moim przypadku natomiast ciekawe jest działanie tego sprzętu - co kilka godzin (nieregularnie) zanika połączenie do 0.0 Mbps, choć antena jest w tym samym miejscu. Czasem połączenie jest przywrócone po minucie-dwóch, a czasem nawet WiFi siada (nie wysyłają się w żadną stronę dane) i trzeba całą jednostkę odpinać z prądu. Jestem ciekaw, czy wymiana softu ogarnie ten problem braku stabilności.

Mój casus jest ciekawy, bo choć daleko do nadajników nie mam, to ukształtowanie terenu robi swoje - mieszkam w dolinie. Są trzy nadajniki - jeden dwie górki dalej, na skraju osiedla na 30 tysięcy osób - i z nim np. telefon się próbuje łączyć; drugi - najbliżej mnie i mniej więcej na zbliżonej wysokości - wg informacji z T-Mobile jest przeciążony, a trzeci - widziałbym go z okna, gdyby nie szpaler zasłaniających drzew - choć byłby najlepszy, to usilnie nic nie chce się z nim łączyć. Obawiam się, że tylko soft z odpowiednimi ustawieniami agregacji i blokowania nadajników może mi pomóc, bo z sygnałem wiele nie zrobię, a tylko z T-Mobile mogę mieć internet ze względu na korzystną ofertę (duże ilośći danych; stabilna prędkość 35 Mbps jest dla mnie satysfakcjonująca)
lazinafide
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2022-01-03, 12:39

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: lazinafide »

@seba823 @Ult1me, wysłałem wam już pliki do aktualizacji
seba823
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2022-02-01, 09:17

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: seba823 »

lazinafide pisze:@seba823 @Ult1me, wysłałem wam już pliki do aktualizacji
U mnie też wszedł
Glacjozo
Użytkownik forum
Posty: 45
Rejestracja: 2021-06-19, 18:28

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: Glacjozo »

Ult1me pisze:Cześć wszystkim,
W mojej lokalizacji...
Te zaniki mam u siebie od początku (czerwiec 2021) i próbowałem już chyba wszystkiego.
Lekarstwem okazuje się - zanik prądu w okolicy.
Dwa razy tak miałem i dwa razy po tym nie ma zaników, wszystko działa płynnie i stabilnie... zapewne przez jakiś czas tylko...

Nie wiem jak t-mobile ale play to goofno pierwszej kategorii... byle do wakacji - światłowód już w drodze.
deciu
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2021-03-22, 13:42

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: deciu »

ocip pisze:Siemano, witam kolegów. To mój pierwszy post, założyłem tutaj sobie konto bo zaciekawił mnie ten temat. Mam 258K z dystrybucji Play, fabrycznie był z tym lichym brandowanym softem, parę dni temu wrzuciłem mu ten soft z allegro. Zdaje się że jest tak jak pisze kolega wyżej, soft jest w każdym wypadku taki sam. Żeby nie tracić klientów to wymyślił tą bajeczkę z adresem mac.
Co do samego urządzenia, antenę zewnętrzną mam skierowane idealnie na nadajnik T-Mobile (taka mam sim w środku), bts oddalony o około 1.5km z idealna widocznością. Problem jest taki że potrafi nieraz łapać sygnał z wieży która jest tak jakby z tyłu anteny, wtedy transfery są marne. Pasma poblokowane na 2100 i 1800. Wiecie w jaki sposób ustawić pobieranie sygnału z konkretnej wieży?
Witam mogę też prosić o ten plik z góry dziękuje
[email protected]
Ult1me
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2022-02-01, 15:55

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: Ult1me »

lazinafide pisze:@seba823 @Ult1me, wysłałem wam już pliki do aktualizacji
w PW mam pusto
ale i tak T-Mobile mi powiedział, że muszę sprzęt wymienić, bo wgranie firmware na własną rękę zabierze mi gwarancję...
Jutro dostanę sprzęt - jeśli się jakoś da wyciągnąć firmware z niego to chętnie sprawdzę i porównam, czy jakkolwiek się rózni.
Co do samego urządzenia, antenę zewnętrzną mam skierowane idealnie na nadajnik T-Mobile (taka mam sim w środku), bts oddalony o około 1.5km z idealna widocznością. Problem jest taki że potrafi nieraz łapać sygnał z wieży która jest tak jakby z tyłu anteny, wtedy transfery są marne. Pasma poblokowane na 2100 i 1800. Wiecie w jaki sposób ustawić pobieranie sygnału z konkretnej wieży?
Mam podobnie. Łaczy się głównie z wieżą którą ma dokładnie za sobą i jest przeciążona. Czekam na wymianę jutro żeby poblokować nadajniki i porobić pomiary.
Glacjozo pisze: Te zaniki mam u siebie od początku (czerwiec 2021) i próbowałem już chyba wszystkiego.
Lekarstwem okazuje się - zanik prądu w okolicy.
Dwa razy tak miałem i dwa razy po tym nie ma zaników, wszystko działa płynnie i stabilnie... zapewne przez jakiś czas tylko...
na zestawie z D-Linka (T-Mobile) może nie miałem spadków do 0 Mbps, ale miałem wartości w kilobitach przez podobny czas. Jeśli ktokolwiek z Networks to czyta to halo, ogarnijcie co tam macie nie tak :niepewny:
ODPOWIEDZ