ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
G.Moore
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 186
Rejestracja: 2020-04-26, 17:56

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: G.Moore »

consigliero pisze:Tak tylko dla porównania B818 wewnątrz domu bez anten i MF258K na zewnątrz.
Czekam z niecierpliwością na takie porównanie dla Play. :)
tomecki1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2021-03-22, 21:31

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: tomecki1 »

Witam, mam pytanie - kupiłem mf258k w morele, wiec teoretycznie powinien byc bez brandu. Jednak w konsoli admin jest logo play... Antena jest okolo 500m w linii prostej od BTSa, ktorego widac golym okiem, nic nie zaslania. BTS jest od Orange i T-mobile. Nadajnik Play jest daleko z innej strony. Stojac kolo anteny robie speedtest telefonem i wychodzi okolo 300mbps DL. Jak wloze karte sim z t-mobile do mf258k to po wifi mam zaledwie 15mbps max.. Czy branding urzadzenia moze miec wplyw?
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6444
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: onken »

A jaką masz kartę T-Mobile ? Może masz prepaid z lejkiem 15 Mb/s

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
tomecki1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2021-03-22, 21:31

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: tomecki1 »

onken pisze:A jaką masz kartę T-Mobile ? Może masz prepaid z lejkiem 15 Mb/s
Nie, abonament na firme... Wkladam ta sama karte z telefonu, a roznica w predkosci ogromna.
consigliero
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 150
Rejestracja: 2021-01-30, 08:50

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: consigliero »

Nie wiedząc jak wygląda normalny firmware, ciężko wyrokować ale trop jest wyraźny, dodatkowo gdyby firmware był oryginalny to powinien się zaktualizować. Mój uparcie twierdzi że ma najnowsze oprogramowanie. Teraz podejrzewam że albo Play coś robi z nadajnikami, albo modem działa według jakiegoś schematu w przypadku wykrycia karty sim Playa. Może też się okazać że z innymi kartami działa w gorszy sposób. Miałem w swoim MF258 K kartę Orange i działa ona poprawnie ale prędkości z kierunku na którym obecnie działa B818 były niższe i mniej stabilne. Trzeba też pamiętać że najlepiej zmieniać kartę przy wyłączonym urządzeniu albo przynajmniej zrobić restart, ja robiłem czasem 2 albo 3 aby mieć pewność że ciągnie internet z właściwego BTS. W moim wypadku B818 bierze internet z odległości 12,5 km będąc wewnątrz domu, bez anten zewnętrznych, pewnie coś agreguje ale nie wiem co. Jest jeszcze BTS w odległości 8,5 km w podobnym kierunku. Natomiast MF258K jest na dachu i ma w lini prostej jakieś 6,5 km do nadajnika Playa, w tym wypadku wiem że jest skierowany na nadajnik, a informacja pokazuje że się z nim łączy, obecnie tylko na jednym paśmie, czasem trzyma 4 a przeważnie tylko 2. No a mówiono że z MF258K będzie tylko lepiej ;)
tomecki1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2021-03-22, 21:31

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: tomecki1 »

Dzieki za odpowiedz. Zastanawia mnie czy firmware jest na IDU czy ODU? Czy ktos probowal podlaczyc inny router IDU do tego zestawu bezposrednio do anteny, czy to cos da? Musze zorganizowac jakis router do testow, ale moze to nic nie zmieni?
consigliero
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 150
Rejestracja: 2021-01-30, 08:50

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: consigliero »

Nie wiem gdzie jest zlokalizowany firmware, ale do zmiany potrzeba mieć obydwa klocki ODU i IDU, przynajmniej taką uzyskałem informację. Dodatkowo gdzieś w tekstach na forum widziałem że ktoś próbował połączyć z jednostką od 830 i nie działało to poprawnie.
Awatar użytkownika
zurek
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1018
Rejestracja: 2012-12-02, 19:51
Lokalizacja: Olecko

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: zurek »

To ja podłączałem ODU MF258 do IDU WF830...
ZTE MF258

PLAY Internet Domowy
G.Moore
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 186
Rejestracja: 2020-04-26, 17:56

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: G.Moore »

Jakie aktualne przecieki co do softu B04 na Play'owym sofcie?

Obecnie soft B04 u operatorów to tylko T-Mobile?

Ale po przeczytaniu kilku wątków już wiem, że albo MF258K z smartadminem albo B818.
Anil321
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 243
Rejestracja: 2020-03-18, 12:08

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: Anil321 »

Smartadmina od ZTE bardzo ciężko teraz otrzymać więc z tym bym uważał
consigliero
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 150
Rejestracja: 2021-01-30, 08:50

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: consigliero »

Zasadniczo to mnie nie jest potrzebny smartadmin tylko sprawnie działający modem, a ten z oprogramowaniem zrobionym dla Playa jest lekko niepełnosprawny. Na co mi cztery pasma, jak pasmo 2600 jest kompletnie nieużywalne a powoduje tylko kłopot. Gdyby modem radził sobie z tym automatycznie to nie byłoby problemu, ale on uparcie próbuje je wykorzystać. Mając b04 pozbywam się tego pasma i mam nadzieję że będzie lepiej niż w B818, bo widziałem DL na poziomie 70 tylko że przez krótką chwilę. Podejrzewam jednak że zrobienie aktualizacji dla modemu Playa to nie jest prosta sprawa i być może jest coś co blokuje taką możliwość na poziomie sprzętowym. No a w B04 mamy możliwość wyboru pasma
Awatar użytkownika
zurek
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1018
Rejestracja: 2012-12-02, 19:51
Lokalizacja: Olecko

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: zurek »

Panowie w ustawieniach WAN są trzy tryby sieci NAT, Bridge oraz Router. Pwiedżcie mi do czego służy ta ostatnia opcja, tzn. tryb Roter, bo nie mogę skapować o co chodzi...
ZTE MF258

PLAY Internet Domowy
G.Moore
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 186
Rejestracja: 2020-04-26, 17:56

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: G.Moore »

consigliero pisze:Zasadniczo to mnie nie jest potrzebny smartadmin tylko sprawnie działający modem, a ten z oprogramowaniem zrobionym dla Playa jest lekko niepełnosprawny. Na co mi cztery pasma, jak pasmo 2600 jest kompletnie nieużywalne a powoduje tylko kłopot. Gdyby modem radził sobie z tym automatycznie to nie byłoby problemu, ale on uparcie próbuje je wykorzystać.
Identyczne zachowywał się WF830, normalny net mam dopiero jak 2600 wyłączyłem.
@consigliero bardzo mi pomogłeś podjąć decyzję, dzięki.
LukeX
Stały użytkownik forum
Posty: 56
Rejestracja: 2010-01-12, 20:49
Lokalizacja: Lubelskie

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: LukeX »

Dziś otrzymałem ten zestaw w play netbox.Ustawiłem do teoretycznie najbliższego nadajnika .Antena ok 8m nad ziemią(powieszona na kominie) I jednak odległośc do nadajnika (9km)skutecznie ogranicza prędkość.Na testach wychodzi jak poniżej.Czy jest szansa żeby coś więcej z niego wyciągnąć?
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: piotrzet »

Raczej nie ma szans, a nie masz bliżej z innych sieci?
LukeX
Stały użytkownik forum
Posty: 56
Rejestracja: 2010-01-12, 20:49
Lokalizacja: Lubelskie

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: LukeX »

]
piotrzet pisze:Raczej nie ma szans, a nie masz bliżej z innych sieci?
[/quote]
Mam jeszcze 6.5km do innego nadajnika ale ten nie nadaję na 2600mhz o ile ma to większe znaczenie.Wczesniej były próby z orange i plus ale nic nie przekraczało 10Mbps.Zachęcony tym że w koło dosyć sporo jest nadajników Play zamówiłem.Kurczę nie wiem jak skasować poprzedni post :/
consigliero
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 150
Rejestracja: 2021-01-30, 08:50

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: consigliero »

Sytuacja pewnie nie jest jednoznaczna, ale mimo wszystko spróbowałbym jednak połączyć się z najbliższym nadajnikiem. Problem w tym że MF258 K robi to według swojego nie do końca mi znanego sposobu. W mojej sytuacji nie testowałem okolicy telefonem bo dysponowałem routerem a tylko zmieniałem karty, podstawową była z Orange. Faktycznie play pokazał najwyższe wartości ale nie netbox nie potrafił ich utrzymać przez dłuższy czas. W chwili obecnej Korzystam z wcześniejszego B818 i bez anten mam prędkości 40-70 DL oraz 7-15 UL. MF 258K z tego kierunku też pokazywał podobne wartości ale zmieniał nadajnik według swojego schematu i mieszał częstotliwościami co powodowało że w takim momencie wyniki były na poziomie 10 a nawet mniej. Jak już masz modem to wypróbowałbym jednak jak się zachowuje z kartami innych operatorów. Obserwuj co się pokazuje w informacjach na temat połączenia po restartach, czy szybko znajduje nadajnik i czy jest to ten nadajnik który sobie wybrałeś, bo w moim wypadku wyniki bywały zaskakujące. Urządzenie potrafiło, mimo skierowania we właściwą stronę przełączyć się na nadajnik w innym namiarze i oddalonym przykładowo o 20 km, mając właściwy nadajnik w odległości 6,5 km. Mój obiecujący kierunek w Orange to 8,5 km ale przełączał się na taki w odległości 12,5 km, co ciekawe z tego nadajnika korzysta B818 bez anten będąc wewnątrz domu. Dodatkowo popełniłeś podobny błąd jaki ja zrobiłem, biorąc MF258 K z dystrybucji Play który ma firmware zrobiony pod Playa, a on jest skrojony pod ich potrzeby i tak naprawdę nie wiem co chcieli uzyskać. Fakt ten powoduje że aktualizacja którą się chwali ZTE nie dotyczy tych urządzeń, co powoduje problemy, zwłaszcza gdy, jak w moim wypadku mamy pasmo 2600 które jest słabe i nie nadaje się do wykorzystania, zakłócając pracę urządzenia. Tak z ciekawości muszę w końcu włożyć do B818 kartę Playa aby porównać bezpośrednio prędkości które uzyskiwał MF258 K na dachu z tym co wyciśnie B818 w domu, a ten działa całkiem sprawnie i stabilnie już trzeci dzień prezentując przewidywalne prędkości nie łapiąc zadyszki bo mu nagle pojawia się pasmo 2600, chyba potrafi ocenić że nie warto się nim zajmować
consigliero
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 150
Rejestracja: 2021-01-30, 08:50

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: consigliero »

G.Moore pisze:
consigliero pisze:Tak tylko dla porównania B818 wewnątrz domu bez anten i MF258K na zewnątrz.
Czekam z niecierpliwością na takie porównanie dla Play. :)
Zrobiłem podmianę i pierwsze to musiałem przenieść modem z salonu do sypialni aby być bliżej bts, w salonie połączył się z nadajnikiem Grądy, główne pasmo 800 co agreguje nie wiem, wyniki takie sobie. Po zmianie miejsca odswieźeniu, dalej łączył się z Grądy pomógł restart i pojawił się Szczucin, też z pasmem 800 ale wyniki zdecydowanie lepsze. Czy lepsze niż w przypadku bardziej oddalonego Orange, miałbym wątpliwości czy warto zmieniać operatora. Jak wróci MF258 K mam nadzieję że będzie trzymał wybrany kierunek i częstotliwości. Wychodzi na to że dominującym nadajnikiem w mojej lokalizacji w przypadku Orange jest Wolica a w przypadku Playa chyba jednak Grądy. Wskaźnik sygnału mocniejszy niż w Orange
G.Moore
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 186
Rejestracja: 2020-04-26, 17:56

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: G.Moore »

Dzięki @consigliero.
Ja już po wcześniejszych twoich postach podjałem decyzję, że jeśli zostanę w Play to WF830 wymianiam na B818.
Decyzję przypieczętował fakt jak się zgadałem z sąsiadem (też lte Play) i zobaczyłem, że on na B525 w salonie ma zbliżone parametry i prędkości co ja WF830 na kominie. Żegnaj ZTE.
consigliero
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 150
Rejestracja: 2021-01-30, 08:50

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: consigliero »

Mimo wszystko w moim przypadku nadzieja umiera ostatnia. Liczę że z nowym oprogramowaniem modem złapie wiatr w żagle i będzie się łączył rzeczywiście z wybranym nadajnikiem. Jak dodatkowo będzie działać możliwość wyboru częstotliwości na których ma zestawiać połączenie to teoretycznie powinno być lepiej niż B818 bez anten, ale o tym będę mógł powiedzieć dopiero w przyszłym tygodniu. Jednak po tych kilku godzinach z kartą Play w B818 mogę tylko napisać że subiektywnie działa ona mniej stabilnie niż Orange który trzyma formę bez takich spadków. Pewnie z anteną skierowaną na Szczucin byłaby petarda ale wtedy to już nie byłby minimalistyczny zestaw, a wi-fi jest słabsze niż w ZTE. Można by wstawiać następny router ale to byłby następne urządzenie
tolowt
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2021-03-27, 22:28

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: tolowt »

Mf 258 od Play mam drugi dzień wczoraj działał ok a dzisiaj rwie połączenie, ok 1 km od stacji siła sygnału chyba dobra 4 diody zielone się palą na antenie a jak straci połączenie świeci się czerwona.
consigliero
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 150
Rejestracja: 2021-01-30, 08:50

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: consigliero »

To nie jest do końca tak że stracił połączenie ta czerwona lampa oznacza siłę sygnału, może być żółta lub zielona w zależności od jakości sygnału. W takim momencie w informacjach na temat połączenia można zobaczyć że coś cię dzieje w agregacji sygnału, może ustanawia połączenie na nowo a może zmienia nadajnik. Prędkość w tym momencie może zanikać
tolowt
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2021-03-27, 22:28

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: tolowt »

Deszcz padał więc dokładnie nie widziałem być może zapalała się żółta dioda, dzisiaj podobnie brak połączenia od rana a teraz jest. Pierwszego dnia z tego co zauważyłem łączył się z stacją nr 22 na 1800 MHZ a dzisiaj 22, 23 ,24,25 .
deciu
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2021-03-22, 13:42

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: deciu »

A czy ktoś wie czy da coś zrobić żeby tak często pasma nie zmieniał bo co jakiś czas w grze traci połączenie i wskakują duże pingi i znów jest ok wiem że na tą chwile nie ma możliwości ustawić pasma ale może ktoś zgłaszał i z play technicy mogą coś skonfigurować ??
tolowt
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2021-03-27, 22:28

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: tolowt »

Jak sprawdzić z którym btsem mam połączenie, numery stacji z oprogramowania i
BTSearch sie różnią.?
tolowt
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2021-03-27, 22:28

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: tolowt »

Już wiem łączę się z jednym bts-em, oprogramowanie poprawione ma być na początku kwietnia podobno. Sprzęt może i dobry ale z obecnym softem nie nadaje się do sprawnego użytkowania.
consigliero
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 150
Rejestracja: 2021-01-30, 08:50

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: consigliero »

Zastanawiam się czy modem, ma być dzisiaj z powrotem, musi być wystawiony na dachu? Porównując sytuację z B818 gdy wychodziłem na poddasze, wcale nie miałem lepszego połączenia. Może warto spróbować znaleźć miejsce na zewnątrz niekoniecznie 6 metrów nad jej poziomem aby uzyskać być może nawet lepszy sygnał. Czy ktoś ma jakieś doświadczenie w tym temacie?
consigliero
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 150
Rejestracja: 2021-01-30, 08:50

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: consigliero »

W oczekiwaniu na ewentualną poradę, na szybko podłączyłem modem w domu, w tym samym pomieszczeniu co B818. Wykorzystałem kartę z telefonu aby spróbować połączenia tak na szybko, widzę że ZTE wykorzystuje bliższy nadajnik Włosnowice. Jakieś interpretacje uzyskanych wartości ? Wartość z niskim UL jest z B818
tolowt
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2021-03-27, 22:28

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: tolowt »

Widzę nowszą wersję oprogramowania gdzie ją można zdobyć .?
consigliero
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 150
Rejestracja: 2021-01-30, 08:50

Re: ZTE MF258K - następca WF830 w Play

Post autor: consigliero »

Gdyby urządzenie nie miało wcześniej oprogramowania zrobionego pod Playa to może obyłoby by się bez frustracji. Za krótko działa aby wyrokować czy jest idealnie, ale zdecydowałem się na wniesienie modemu na dach. Tym razem skierowałem na Włosnowice i na razie jest dobrze, od razu złapał cztery pasma i nie kombinuje, zwłaszcza że 2600 ma pewnie całkiem niezły SINR , patrząc jakie wyniki ma CINR. Prędkości zadowalające i na razie działa w automatycznym wyborze pasm. Co do oprogramowania pewnie trzeba czekać aż Play dogada się z ZTE, bo pewnie o to chodzi, ale ja nie jestem fachowcem ani specjalistą od Playa i ZTE. Może drugi koniec dachu jest dalej od drzewa które rośnie po drugiej stronie co poprawia propagację fal. Teraz muszę poobserwować stabilność połączenia. Odległość od nadajnika 8,5 km

Próbowałem zmyć napis ale spirytusem nie idzie a drapać nie chciałem, ale i tak nikt tego nie zobaczy
ODPOWIEDZ