Do czego służą 2 wyjścia antenowe (Huawei B535-232, E3372)?

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
tniw
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2020-12-01, 22:01

Do czego służą 2 wyjścia antenowe (Huawei B535-232, E3372)?

Post autor: tniw »

Jak w temacie: do czego służą 2 wyjścia antenowe - jak na przykład w Huawei B535-232, E3372?
To służy wyłącznie do wysterowania 2 oddzielnych anten na ten sam BTS?
Czy też można skierować jedną antenę na jeden BTS a drugą na drugi (tak dla niezawodności/ciągłości)? Tu pytanie na ile to ma sens - czy nie będzie zarzynać jednego radia?
A właśnie - za tymi złączami stoją 2 oddzielne radia komórkowe czy jedno radio jakość przełączane między różnymi wyjśćiami?
Czy w przypadku B535 do każdego wejścia można wpiąć antenę na inne pasmo (lub szerokopasmową na kilka pasm, ale każdą na inny zakres) w celu agregacji (bo tak by się rysowało z tematów które do tej pory przejrzałem)?

PS. Sorry za lamerskie pytania w sąsiedztwie znacznie bardziej zaawansowanych tematów pisanych przez userów rozbierających te urządzenia na części od lat.
Temat interesuje mnie od kuchni strony.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Do czego służą 2 wyjścia antenowe (Huawei B535-232, E3372)?

Post autor: key »

LTE do transmisji wykorzystuje technologie MIMO- opis zasady dzialania znajdziesz klikajac na link.
Nie pomagam na PW.
tniw
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2020-12-01, 22:01

Re: Do czego służą 2 wyjścia antenowe (Huawei B535-232, E3372)?

Post autor: tniw »

Dzięki... czyli mówisz że te wyjścia antenowe raczej nie służą do obstawienia dróg do 2 różnych BTS...
Zaraz jeszcze odrobię pracę domową bo gdzieś mi mignął poradnik do konfigurowania tego B535, może to dopełni temat... (EDIT: oops, sorry, to chyba nie był poradnik tylko zwykły temat typu sprzęt+antena w konkretnej lokalizacji)

PS. Miałem jakiś router WiFi ze śmietnika (w który można było wsadzić modem GSM na USB, tylko kiepsko to działało) - tam była kwestia co można zrobić z 3 antenami WiFi które miał, wyszło że to też MIMO i nie bardzo da się tym sterować z poziomu konfiguracji (w konkretnym modelu który miałem).
VAHANARA

Re: Do czego służą 2 wyjścia antenowe (Huawei B535-232, E3372)?

Post autor: VAHANARA »

tniw pisze:Jak w temacie: do czego służą 2 wyjścia antenowe - jak na przykład w Huawei B535-232, E3372?
To służy wyłącznie do wysterowania 2 oddzielnych anten na ten sam BTS?
Tak.
tniw pisze:Czy też można skierować jedną antenę na jeden BTS a drugą na drugi (tak dla niezawodności/ciągłości)? Tu pytanie na ile to ma sens - czy nie będzie zarzynać jednego radia?
Można tak zrobić, ale połączenie byłoby i tak tylko z jednym BTS-em, i to nie w MIMO, a realnie w SISO. Prędkość w takim układzie mogłaby być do dwu razy niższa niż przy dwu antenach patrzących na jeden BTS.
tniw pisze:A właśnie - za tymi złączami stoją 2 oddzielne radia komórkowe czy jedno radio jakość przełączane między różnymi wyjśćiami?
Jeden chipset z demodulatorem matrycowym.
tniw pisze:Czy w przypadku B535 do każdego wejścia można wpiąć antenę na inne pasmo (lub szerokopasmową na kilka pasm, ale każdą na inny zakres) w celu agregacji (bo tak by się rysowało z tematów które do tej pory przejrzałem)?
To nie miałbyś odbioru w MIMO, ale SISO, natomiast mogła by działać agregacja.
tniw pisze:PS. Miałem jakiś router WiFi ze śmietnika (w który można było wsadzić modem GSM na USB, tylko kiepsko to działało) - tam była kwestia co można zrobić z 3 antenami WiFi które miał, wyszło że to też MIMO i nie bardzo da się tym sterować z poziomu konfiguracji (w konkretnym modelu który miałem).
Tak, to prawdopodobnie był router z MIMO3x3, ale mógłby też z MIMO2x2 (np. na 2.4GHz) na jednym paśmie i MIMO1x1 (SISO) na drugim paśmie (np. na 5GHz).
tniw
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2020-12-01, 22:01

Re: Do czego służą 2 wyjścia antenowe (Huawei B535-232, E3372)?

Post autor: tniw »

Dzięki.
OT
VAHANARA pisze:router
Wygrzebałem z kazamatów: TP-LINK TL-WR1043ND z wgranym (nie przeze mnie) Gargulcem. To zdaje się jeden z modeli przyjazny modyfikacjom.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Do czego służą 2 wyjścia antenowe (Huawei B535-232, E3372)?

Post autor: dzejk »

Wygrzebałem z kazamatów: TP-LINK TL-WR1043ND z wgranym (nie przeze mnie) Gargulcem. To zdaje się jeden z modeli przyjazny modyfikacjom.
U mnie działa i ma się świetnie - soft ciągle aktualny dzięki OpenWRT i modowi od Cezarego z eko.one.pl
ODPOWIEDZ