Jaki modem 5G kupić?

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Cipher
Stały użytkownik forum
Posty: 65
Rejestracja: 2020-04-22, 17:24

Jaki modem 5G kupić?

Post autor: Cipher »

Cześć!

Proszę o radę. Szukam modemu 5G (bez funkcji routera/AP). Obecnie posiadam Huawei B818 i bardzo sobie chwalę jakość połączenia, ale jednak nadal czuję niedosyt, w szczególności w kwestii opóźnień. W dodatku WiFi pozostawia wiele do życzenia i u mnie ten router nie sprawdzi się docelowo jako jedyny AP WiFi.
W nadchodzącym roku planuję więc postawić w domu małą sieć Ubiquiti (UniFi Dream Machine lub Alien + 1-2 AP, wszystko z WiFi 6/6E – tak). Nie będę więc potrzebować jako takiego routera domowego 5G / LTE, tylko samego modemu – bo nie ma sensu płacić za funkcje, z których się nie skorzysta. Mile widziana opcja podłączenia anteny zewnętrznej (w dalszej przyszłości / w razie zaistnienia potrzeby).

Pytanie czy są/będą takie modele modemów 5G dobrze nadające się do powyższego setupu, na które warto zwrócić uwagę?
Ostatecznie jeśli takie sprzęty się nie znajdą, to pójdę w router (Huawei 5G CPE Pro 2 albo OPPO 5G CPE T1 / OMMI), ale wolę wcześniej zasięgnąć Waszej rady.

Dzięki!

PS Ah, byłbym zapomniał. Operator to T-Mobile, stara taryfa biznesowa. Z tego co widzę lepiej więc odpuścić Huawei 5G CPE Win.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaki modem 5G kupić?

Post autor: wojteks »

Światłowód rządzi, 5G to też radio a co się z tym wiąże jego ograniczenia jak współdzielenie pasma i nie przewiduję sensownego 5G przez najbliższe kilka lat w PL. Na dziś działa marketingowe 5G 2100MHz, kiedy pojawi się 5G 3.6GHz czy 700MHz nikt za bardzo nie wie.
Nie pomagam na PW!
Cipher
Stały użytkownik forum
Posty: 65
Rejestracja: 2020-04-22, 17:24

Re: Jaki modem 5G kupić?

Post autor: Cipher »

wojteks pisze:Światłowód rządzi, 5G to też radio a co się z tym wiąże jego ograniczenia jak współdzielenie pasma i nie przewiduję sensownego 5G przez najbliższe kilka lat w PL. Na dziś działa marketingowe 5G 2100MHz, kiedy pojawi się 5G 3.6GHz czy 700MHz nikt za bardzo nie wie.
Nie mam możliwości podciągnięcia światłowodu mimo, że mieszkam w centrum miasta. Dlatego piszę na bez-kabli.pl i dlatego mam B818 i jadę na LTE.

Podejrzewam, że upgrade do 5G i tak się w moim przypadku opłaci, osiągi będą lepsze. Nawet jedno pasmo 5G i CA na LTE powinny podciągnąć statystyki. Liczę głównie na pingi. Nawet jeśli niespecjalnie, to z racji planowanego setupu wolałbym wymienić B818, więc czemu nie od razu pod 5G?
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Jaki modem 5G kupić?

Post autor: astroneb »

Polecam poczekać na Oppo 5G CPE OMNI to najlepszy router na rynku za tą samą cenę co Huawei 5g CPE Pro 2 około 2000 PLN .
5G do aż 7,5 Gbps na mmWave ( będzie w Polsce po 2024 roku)
8 anten z czego algorytm wybiera 4 najlepsze anteny , 5G SUB 6 (Wszystkie pasma na świecie w tym N1 , N41 ,78 ) i najważniejsze mmWave do 800 MHz z obracaną anteną do najlepszego odbioru pasma i LTE do 7 CA 2Gbps :)
A WIFI 6 do 6 Gbps spec:
Qualcomm IPQ8074A So
IEEE802.11(a/b/g/n/ac/ax)
12x12 MIMO (8x8 5GHz + 4x4 2.4 GHz)
Up to 6.0Gbps3 DL rate
MU MIMO, OFDMA

https://www.router-switch.com/oppo-5g-cpe-omni.html

Moim zdaniem ten router jest wystarczający 5G wszystkie pasma i prędkość na najbliższe 5 lat nie ma lepszego sprzętu za tą cenę.
Debik
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 356
Rejestracja: 2015-06-24, 14:27

Re: Jaki modem 5G kupić?

Post autor: Debik »

@astroneb Powiedz gdzie można kupić taka swietna szklana kule że wiesz jaki router odrazu bez mrugniecia okiem starczy na 5 lat...
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Jaki modem 5G kupić?

Post autor: astroneb »

mówię po specyfikacji ;) W Polsce za rok aukcja pasma C a mmWave i 700MHz to 2023-24 i do tego super 8x8 WIFI 6 więc spokojnie router jest więcej niż wystarczający na te 4-5 lat ;)
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Jaki modem 5G kupić?

Post autor: piotrzet »

Jasnowidz normalnie. Jestem bardzo ciekaw jak za 2-3 lata mmWave. Jak będzie za 4-5 to będzie dobrze.
Cipher
Stały użytkownik forum
Posty: 65
Rejestracja: 2020-04-22, 17:24

Re: Jaki modem 5G kupić?

Post autor: Cipher »

Poszukałem i poczytałem trochę i wiem, że OPPO T1 i OMNI to bardzo dobre routery. Wolałbym jednak modem – LAN chcę zbudować na oddzielnym sprzęcie.

Jak przeglądam specyfikację modemów na router-switch.com, to najbardziej sensownie przedstawia się chyba ZTE 5G CPE MC7010, ew. Huawei 5G Outdoor CPE2.0 lub ZTE MC801A (ale to już routery i wtedy lepiej faktycznie myśleć o OPPO...).
Nie wiem jednak co o tym myśleć, bo o ile wydaje mi się, że rozumiem większość pojęć technicznych, to jednak nie wszystkie. A w szczególności ich istotność w ujęciu 5G w Polsce ;)

PS Widzę, że OPPO OMNI ma jeszcze ZigBee – ciekawy jestem jakie sprzęty i w jaki sposób ma wspierać. Mi ta funkcja potrzebna nie jest, bo mam w domu już sieć z ok. 50 urządzeniami ZigBee, ale zaciekawiło mnie to. Nie widziałem jeszcze routera-bramki ZigBee ;)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaki modem 5G kupić?

Post autor: wojteks »

Modemów 5G raczej nikt nie będzie produkował, co najwyżej router z trybem bridge.

Co do ZigBee to to jest typowy protokół do urządzeń domowych typu inteligentne żarówki/lampy/gniazda/włączniki itp. Jeżeli router będzie posiadał moduł ZigBee będzie mógł zapewne współpracować z takimi urządzeniami domowymi i nie będzie potrzebny dodatkowy mostek/punkt dostępowy standardu ZigBee czyli jedno urządzenie w domu mniej.
Nie pomagam na PW!
Cipher
Stały użytkownik forum
Posty: 65
Rejestracja: 2020-04-22, 17:24

Re: Jaki modem 5G kupić?

Post autor: Cipher »

wojteks pisze:Modemów 5G raczej nikt nie będzie produkował, co najwyżej router z trybem bridge.
Jakieś już modemy są, np. Huawei 5G CPE Win (którego obecnie nie ma sensu kupować) i ZTE 5G CPE MC7010 Outdoor ;)
wojteks pisze:Jeżeli router będzie posiadał moduł ZigBee będzie mógł zapewne współpracować z takimi urządzeniami domowymi i nie będzie potrzebny dodatkowy mostek/punkt dostępowy standardu ZigBee czyli jedno urządzenie w domu mniej.
Niekoniecznie, bo obecność modułu Zigbee nie oznacza, że software'owo wszystkie urządzenia Zigbee będą wspierane (patrz: jak to obecnie wygląda na rynku konsumenckim). Również samo spięcie urządzeń – w automatyzacjach, albo wyświetlenie ich na jednym panelu sterującym – musi być gdzieś zrealizowane.
Dlatego ciekawy jestem jak do tego zamierza w tym przypadku podejść OPPO, bo sama obecność modułu ZigBee o niczym nie świadczy. Równie dobrze taki modemo-router 5G z modułem Zigbee może nie być koordynatorem sieci Zigbee, a zwykłym routerem tejże sieci, który jedynie rozszerzy jej zasięg i nic więcej.

Swoją drogą kolejną rzeczą jest jeszcze wspólne pasmo WiFi, Zigbee i BT (OPPO Omni też ma mieć BT), czyli 2.4 GHz. Z doświadczenia wiem, że mogą wystąpić interferencje i np. bramki (koordynatora) Zigbee nie należy umieszczać tuż przy routerze WiFi. Podobnie sprawa wygląda z BT, a nawet dyskami SSD podpiętymi do takiego sprzętu.
Ale end off-topic, bo wiele wspólnego z 5G to nie ma... ;)
Ostatnio zmieniony 2020-12-26, 20:03 przez Cipher, łącznie zmieniany 1 raz.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki modem 5G kupić?

Post autor: matek451 »

Huawei WIN i MC7010 to są routery 5G zintegrowane z antenami zewnętrznymi, MC7010 ma dwa tryby pracy w tym mostu stad jest sprzedawany z dodatkowym routerem mesh MF18a, na dziś spełnia wszystkie wymagania jeśli chodzi o sieci 5G i LTE polskich operatorów, takze na N78. Nie ma sensu martwić się co będzie za 5 lat.
Cipher
Stały użytkownik forum
Posty: 65
Rejestracja: 2020-04-22, 17:24

Re: Jaki modem 5G kupić?

Post autor: Cipher »

matek451 pisze:Huawei WIN i MC7010 to są routery 5G zintegrowane z antenami zewnętrznymi, MC7010 ma dwa tryby pracy w tym mostu stad jest sprzedawany z dodatkowym routerem mesh MF18a, na dziś spełnia wszystkie wymagania jeśli chodzi o sieci 5G i LTE polskich operatorów, takze na N78. Nie ma sensu martwić się co będzie za 5 lat.
Ok, dzięki. A wiesz może jak się ma ZTE MC7001 do ZTE MC801A? Wydaje mi się na oko laika, że MC7010 jest zdecydowanie lepszy na papierze, a cena obu praktycznie identyczna.
Jeszcze jest ten Huawei 5G Outdoor CPE2.0, ale wiele o nim chyba nie wiadomo. No i OPPO Omni...
Przyznam szczerze, że szczegółowych technikaliów 5G i LTE nie znam i wiele mi one nie mówią, więc ciężko mi stwierdzić, np. które z tych routerów wypadają najlepiej pod kątem agregacji pasm 5G/LTE.
Cipher
Stały użytkownik forum
Posty: 65
Rejestracja: 2020-04-22, 17:24

Re: Jaki modem 5G kupić?

Post autor: Cipher »

Tak się teraz zastanawiam, czy mówimy o tym samym ZTE MC7001? Mam na myśli to urządzenie: https://www.router-switch.com/zte-5g-cp ... c7010.html
W opisach tego routera (?) nie ma szczegółów na temat WiFi, za to ma RJ45 2.5 Gigabit (PoE). PoE bardzo mi się przyda, bo obecnie muszę ciągnąć obok siebie dwa kable do wystawionego pod okno routera...
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki modem 5G kupić?

Post autor: matek451 »

A po co mu WiFi, wisi na zewnątrz. Do WiFi w Play jest dodawany MF18A a ogólnie można użyć dowolny AP czy router. Ogólnie posiada porzadny zasilacz POE ale mozna go zasilac też przez zasilacz telefoniczny z USB-C. Wkrótce porównam go z MC801A ale zewnętrzny punkt dostępowy 5G czy LTE to fajne rozwiązanie.
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Jaki modem 5G kupić?

Post autor: astroneb »

Lepiej wersje ZTE z Router-switch nie wiemy czy ta wersja z play to ten sam router co oficjalnie z mmWave i wszystkim.
Cipher
Stały użytkownik forum
Posty: 65
Rejestracja: 2020-04-22, 17:24

Re: Jaki modem 5G kupić?

Post autor: Cipher »

matek451 pisze:A po co mu WiFi, wisi na zewnątrz. Do WiFi w Play jest dodawany MF18A a ogólnie można użyć dowolny AP czy router. Ogólnie posiada porzadny zasilacz POE ale mozna go zasilac też przez zasilacz telefoniczny z USB-C. Wkrótce porównam go z MC801A ale zewnętrzny punkt dostępowy 5G czy LTE to fajne rozwiązanie.
Będziesz testować ten model outdoorowy z router-switch? Jeśli tak to będę wdzięczny za info.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki modem 5G kupić?

Post autor: matek451 »

Juz testuję MC7010, jest w ofercie Play a ja mam go od ZTE Polska, teraz czekam na MC801A, na MC7010 w Play w agregacji 4 pasm LTE mam https://www.speedtest.pl/wynik/272722242
Cipher
Stały użytkownik forum
Posty: 65
Rejestracja: 2020-04-22, 17:24

Re: Jaki modem 5G kupić?

Post autor: Cipher »

matek451 pisze:Juz testuję MC7010, jest w ofercie Play a ja mam go od ZTE Polska, teraz czekam na MC801A, na MC7010 w Play w agregacji 4 pasm LTE mam https://www.speedtest.pl/wynik/272722242
Ładne pingi ;) Daleko masz do BTSa?
Jakiego sprzętu do 4CA LTE używałeś wcześniej? Masz może porównanie do B818?
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Jaki modem 5G kupić?

Post autor: astroneb »

ping zależy od sieci i od routera u mnie na 5G DSS pingi od 14ms do 22 ms z Trójmiasta do serwerów Warszawskich.
Cena 7010 na router switch jest połowę tańsza 1400 PLN zamiast 2800 PLN Z PLAY(możliwość braku mmvawe za tą cenę).
Obrazek
Obrazek
Wyniki z Huawei 5G CPE Pro 2
Tu 4CCA 4G :
Obrazek

Może albo poczekać na X60 od Qualcomma albo <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> coś super jak ZTE 7010 lub Oppo 5G CPE OMMI.
Cipher
Stały użytkownik forum
Posty: 65
Rejestracja: 2020-04-22, 17:24

Re: Jaki modem 5G kupić?

Post autor: Cipher »

astroneb pisze:Może albo poczekać na X60 od Qualcomma albo <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> coś super jak ZTE 7010 lub Oppo 5G CPE OMMI.
Wiadomo ile trzeba będzie czekać na sprzęty z X60?
Już jestem niemal zdecydowany na ZTE 7010, z router-switch oczywiście.
Debik
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 356
Rejestracja: 2015-06-24, 14:27

Re: Jaki modem 5G kupić?

Post autor: Debik »

@Cipher X50 miał premiere w 2017, x55 w 2019 wiec cos na x60 będzie nie predko...
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Jaki modem 5G kupić?

Post autor: astroneb »

X60 jest już od 2021 z Snapdrogonem 888 ;)
https://www.qualcomm.com/products/snapd ... 0-5g-modem

Bierz ZTE 7010 za tą cenę nie ma lepszego sprzętu (Oppo droższy i nie wiadomo kiedy będzie )
Jak wtedy chcesz może wybrać do niego dowolny router WIFI 6 ASUS cokolwiek :D
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaki modem 5G kupić?

Post autor: wojteks »

Na dziś w PL nie ma to większego sensu, marketingowe 5G DSS 2100 i tylko w Plusie miejscami 5G 2600.
Nie pomagam na PW!
Cipher
Stały użytkownik forum
Posty: 65
Rejestracja: 2020-04-22, 17:24

Re: Jaki modem 5G kupić?

Post autor: Cipher »

wojteks pisze:Na dziś w PL nie ma to większego sensu, marketingowe 5G DSS 2100 i tylko w Plusie miejscami 5G 2600.
Zgadza się i wiem o tym :) Pomysł stąd, że i tak chciałem zamienić na B818 na jakiś modem/router zewnętrzny i dlatego zacząłem myśleć nad czymś bardziej przyszłościowym.

Dowiedziałem właśnie że w mojej taryfie i tak 5G na ten moment nie uświadczę, więc może faktycznie odpuszczę 5G i poczekam na lepsze sprzęty i rozbudowę w PL. Poszukam jakiegoś zewnętrznego modemu LTE z PoE i zostanie pewnie na 2-3 lata ;)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaki modem 5G kupić?

Post autor: wojteks »

Przyszłościowy to w przyszłości kupisz, na dziś (i pewnie najbliższe 2-3 lata) szkoda przepłacać a w wielu lokalizacjach to w ogóle szkoda przepłacać, do tego czasu światłowód dotrze.
Nie pomagam na PW!
Cipher
Stały użytkownik forum
Posty: 65
Rejestracja: 2020-04-22, 17:24

Re: Jaki modem 5G kupić?

Post autor: Cipher »

U mnie ma światłowód nie ma szans w najbliższych latach, bo nikomu nie opłaca się go ciągnąć dla 1-2 klientów. Nawet gdybym sam opłacił przedsięwzięcie za kilka tysi, to z pozwoleniami problem, bo po drodze od studzienki jest działka z budynkiem gdzie jest problem z jej współwłaścicielami. Dwa lata walczyłem z tematem i się poddałem ;)

Konkluzja chyba jest taka, że B818 zostaje. Najprawdopodobniej wywalę go w puszce za okno albo najlepiej na dach, ew. z dodatkowymi antenami podpiętymi pod PCB – inspiracja innym tematem tutaj na forum (podpinanie były anteny od B2338). Muszę tylko znaleźć odpowiednie "patyki" do MIMO 4x4 ;)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki modem 5G kupić?

Post autor: matek451 »

A dlaczego nie antena zewnętrzna tylko jakieś patyki, MIMO4X4 to trudna technologia, nie zawsze się załaczy i na stacji NW musi być zaimplementowana,dużo stabilniejsze jest MIMO2X2 z załączoną modulacją QAM256 .
Cipher
Stały użytkownik forum
Posty: 65
Rejestracja: 2020-04-22, 17:24

Re: Jaki modem 5G kupić?

Post autor: Cipher »

matek451 pisze:A dlaczego nie antena zewnętrzna tylko jakieś patyki, MIMO4X4 to trudna technologia, nie zawsze się załaczy i na stacji NW musi być zaimplementowana,dużo stabilniejsze jest MIMO2X2 z załączoną modulacją QAM256 .
Bo antena zewnętrzna to raczej dodatkowy (większy) wydatek, nie przyda się w przyszłości pod 5G na docelowych pasmach i przede wszystkim potrzeba więcej miejsca i rzeźby przy montażu za oknem, a na 2-3 lata nie chcę robić wielkich kombinacji ;)
Obecnie na parametry łącza teoretycznie nie mogę narzekać (poniżej screeny jak to u mnie wygląda), jestem też blisko BTSa (200-300 metrów). Tylko SINR jakiś mały i pingi bywają niezbyt stabilne. Do DL/UL nie można się specjalnie przyczepić.
Zrzut ekranu 2020-12-28 o 10.56.52.png
IMG_1716.PNG
duke
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 170
Rejestracja: 2020-01-10, 17:21

Re: Jaki modem 5G kupić?

Post autor: duke »

Też miałem problemy z niestabilnymi pingami, mi pomogła antena, połączenie zrobiło się bardziej stabilne wzrosły transfery w okresie "szczytu" poza szczytem bez zmian (przed montażem anteny transfer spadał mi do 35mbps w szczycie teraz jest ok 70-90mbps, poza szczytem tak samo z anteną i bez ok 130mbps)
Debik
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 356
Rejestracja: 2015-06-24, 14:27

Re: Jaki modem 5G kupić?

Post autor: Debik »

duke pisze:Też miałem problemy z niestabilnymi pingami, mi pomogła antena, połączenie zrobiło się bardziej stabilne wzrosły transfery w okresie "szczytu" poza szczytem bez zmian (przed montażem anteny transfer spadał mi do 35mbps w szczycie teraz jest ok 70-90mbps, poza szczytem tak samo z anteną i bez ok 130mbps)
Ile masz do Bts z którym się łączysz ? I jakie rsrp miales bez anteny i z anteną zewnętrzna...
ODPOWIEDZ