ZTE MF258K - nie widzi karty sim

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ted
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2021-03-28, 16:04

ZTE MF258K - nie widzi karty sim

Post autor: ted »

Zakupiony z dystrybucji czyli nie brandowany przez żadnego operatora router ZTE MF258K po włożeniu karty sim (prepaid) od Play oraz Orange nie widzi ich i zwraca na pierwszej stronie panelu zarządzania komunikat: "Karta SIM nie gotowa". Obie karty po włożeniu do telefonu działają poprawnie.

Próbowałem wszystkich pomysłów jaki mi mogły przyjść do głowy. Czy ktoś ma jakieś pomysł co mogę robić nie tak lub co powinnienem zrobić?

Oczywiście router może mieć uszkodzenie ale zakładam że to małe prawdopodobne i bardzo składanim się ku temu że coś pomijam.

Będę wdzięczny za wszystkie pomysły i wskazówki.
Awatar użytkownika
zurek
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1018
Rejestracja: 2012-12-02, 19:51
Lokalizacja: Olecko

Re: ZTE MF258K - nie widzi karty sim

Post autor: zurek »

A wpisałeś pin?
ZTE MF258

PLAY Internet Domowy
ted
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2021-03-28, 16:04

Re: ZTE MF258K - nie widzi karty sim

Post autor: ted »

1. według instrukcji (jak ja ją rozumiem) to jeśli karta wymagałaby pinu to w panelu przez stronę poinformuje o tym i odpowiednio poprowadzi.

2. przeszedłem przez wszystkie opcje w panelu zarządzania routerem i nie znalazłem opcji gdzie mogę podać PIN. Może jednak źle szukam, czy wiesz gdzie jest taka opcja?
Screenshot 2021-04-03 at 23.37.42.jpg
Awatar użytkownika
zurek
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1018
Rejestracja: 2012-12-02, 19:51
Lokalizacja: Olecko

Re: ZTE MF258K - nie widzi karty sim

Post autor: zurek »

Uastawienia - Zarządzanie PIN
ZTE MF258

PLAY Internet Domowy
ted
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2021-03-28, 16:04

Re: ZTE MF258K - nie widzi karty sim

Post autor: ted »

W menu "Ustawienia" nie mam opcji "Zarządzanie PIN" (jak na zdjęciu)

Sprawdziłem także "System" i tam także nie ma takiej opcji.

Dodatkowo po najechaniu myszą na logo karty w prawym górnym rogu mam informację "Brak karty SIM"
Screenshot 2021-04-04 at 00.30.13.jpg
Screenshot 2021-04-04 at 00.43.09.jpg
Screenshot 2021-04-04 at 00.36.49.jpg
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: ZTE MF258K - nie widzi karty sim

Post autor: matek451 »

Czasami czytnik kart w slocie ODU ma problemy, popróbuj z kartą , włóż na nowo, pokombinuj.
consigliero
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 150
Rejestracja: 2021-01-30, 08:50

Re: ZTE MF258K - nie widzi karty sim

Post autor: consigliero »

Jakie masz oprogramowanie? Jeżeli b03 to nie ma możliwości wpisania PIN, dopiero b04 ma taką możliwość. Jeżeli karty maja pin to w telefonie go wyłącz i powinno działać. Jeżeli masz niebrandowany do zaktualizuj do wersji b04
Awatar użytkownika
zurek
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1018
Rejestracja: 2012-12-02, 19:51
Lokalizacja: Olecko

Re: ZTE MF258K - nie widzi karty sim

Post autor: zurek »

consigliero pisze:Jakie masz oprogramowanie? Jeżeli b03 to nie ma możliwości wpisania PIN, dopiero b04 ma taką możliwość. Jeżeli karty maja pin to w telefonie go wyłącz i powinno działać. Jeżeli masz niebrandowany do zaktualizuj do wersji b04
Jak nie ma mozliwości wpisania PIN? Zawsze była i jest taka możliwość...

Ustawienia - Sieć - Zarządzanie PIN
ZTE MF258

PLAY Internet Domowy
Awatar użytkownika
zurek
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1018
Rejestracja: 2012-12-02, 19:51
Lokalizacja: Olecko

Re: ZTE MF258K - nie widzi karty sim

Post autor: zurek »

ted pisze:W menu "Ustawienia" nie mam opcji "Zarządzanie PIN" (jak na zdjęciu)

Sprawdziłem także "System" i tam także nie ma takiej opcji.

Ustawienia - Sieć - Zarządzanie PIN
ZTE MF258

PLAY Internet Domowy
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: ZTE MF258K - nie widzi karty sim

Post autor: wojteks »

Karcie SIM Orange zwykle nie da się wyłączyć PINu.
Nie pomagam na PW!
consigliero
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 150
Rejestracja: 2021-01-30, 08:50

Re: ZTE MF258K - nie widzi karty sim

Post autor: consigliero »

zurek pisze:
consigliero pisze:Jakie masz oprogramowanie? Jeżeli b03 to nie ma możliwości wpisania PIN, dopiero b04 ma taką możliwość. Jeżeli karty maja pin to w telefonie go wyłącz i powinno działać. Jeżeli masz niebrandowany do zaktualizuj do wersji b04
Jak nie ma mozliwości wpisania PIN? Zawsze była i jest taka możliwość...

Ustawienia - Sieć - Zarządzanie PIN
Pewnie masz rację, u mnie nigdy nie było potrzeby zaglądania w to miejsce bo każdą kartę przed użyciem w routerze standardowo przygotowywałem wyłączając PIN. Zasugerowałem się wpisem na Facebooku na temat nowego oprogramowania i przeniosłem to na obsługę PIN „ Dla modelu MF258k wypuściliśmy aktualizacje oprogramowania z kilkoma ulepszeniami na które z pewnością wiele osób czekało.
Dodaliśmy opcję :
-ręcznego wyboru pasm
-zapamiętywania PINu karty SIM
Nowa wersja po aktualizacji to B04. Zachęcamy wszystkich użytkowników sprzętu zakupionych w wariancie bez brandingu operatorskiego do aktualizacji.”
Każdego posiadanego w Orange sima mogę pozbawić konieczności jego wpisywania, sprawdzam czy tak jest rzeczywiście. Sprawdziłem i bez problemu mogę to zrobić. Sprawdziłem na zdjęciach ze starego oprogramowania, opcja zarządzanie PIN jest widoczna i pewnie jak potrzeba to można w niej grzebać
ted
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2021-03-28, 16:04

Re: ZTE MF258K - nie widzi karty sim

Post autor: ted »

Po wielu próbach wkładania, wyjmowania, przekładania, kombinowania, pomagania sobie śrubokrętem nagle ODU zobaczył kartę SIM i ją stale widzi :)

Wcześniej zgodnie z poradą wyłączyłem PIN na karcie korzystając z telefonu.

Automatycznie połączył się z siecią i pobrał po czym zainstalował najnowszy firmware B04.

Na dziś koniec ale jestem zadowolony ponieważ stawiając antenę w otwartym oknie szybkie testy z kartą Play dają mi agregację dwóch pasm 800+1800, SINR 2-6, RSSI ok. -60 speedtest osiągający stabilnie ping: 20-30ms dl: 15Mbps ul: 5Mbps. Przy zamkniętym oknie wyniki nieco gorsze i dostępne tylko pasmo 800. Do btsu do którego się łączyłem mam 3.3km. Oczywiście docelowo ODU trafi na komin, czyli jakieś 4-5m wyżej aniżeli obecnie.

Jutro potestuję bts Play w drugim kierunku do innego btsa (3.7km) oraz kartę Orange gdzie mam tylko około 2.1km do ich btsa.

Niezmiernie wszystkim dziękuję za podpowiedzi, wskazówki oraz motywację do dalszego kombinowania (komentarz matek451) ponieważ traciłem już nadzieję że zobaczy kartę.

Dziękuję!
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: ZTE MF258K - nie widzi karty sim

Post autor: wojteks »

Sprawdź prędkość na każdym paśmie osobno, zwykle nie warto agregować pasma 800 bo jest przeciążone.
Nie pomagam na PW!
consigliero
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 150
Rejestracja: 2021-01-30, 08:50

Re: ZTE MF258K - nie widzi karty sim

Post autor: consigliero »

Zasugerowałem się tym pasmem 800. Gdy otrzymałem modem z nowym oprogramowaniem to próbowałem opcji blokowania pasma a w szczególności pracy na wybranych. Gdy zablokowałem wyrzucając 2600 to po restarcie połączył się z najbliższym nadajnikiem. Modem skierowany na kierunek 302 a on złapał z namiaru 021, oczywiście prędkości były marne. Uznałem że najlepiej działa w trybie automatycznym, prędkości były satysfakcjonujące. Gdy wyczytałem o tym obciążeniu na paśmie 800 spróbowałem je wykluczyć, licząc się że złapie ten bliższy nadajnik, ale się myliłem. Działa raczej przewidywalnie a po restarcie łapie właściwy nadajnik. Mało tego dziś przed chwilą uzyskałem prędkość której jeszcze nie widziałem na karcie Orange
ted
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2021-03-28, 16:04

Re: ZTE MF258K - nie widzi karty sim

Post autor: ted »

@consigliero jaką masz odległość do nadajnika na którym osiągnąłeś taki wynik? Widzisz nadajnik? Masz coś istotnego pomiędzy nim a routerem?
consigliero
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 150
Rejestracja: 2021-01-30, 08:50

Re: ZTE MF258K - nie widzi karty sim

Post autor: consigliero »

Jakieś 8,48 km , żadnego z nadajników w swojej okolicy nie widzę. Jest jeszcze jeden bliżej 5,5 km ale tam nie ma pasma 2600 i przez to prędkości są gorsze. Ten obecny został zmodernizowany rok temu. Teren raczej płaski , mapa pokazuje w obu punktach 167 mnpm, różnica jest tylko wysokości masztu i domu.
malo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2015-02-04, 07:23
Lokalizacja: Stg

Re: ZTE MF258K - nie widzi karty sim

Post autor: malo »

Miałem podobny problem przy modemie ZTE MF821. Okazało się że to zużycie ramek przy nano-sim kilkukrotnie wyjmowanej z ramek. Najprawdopodobniej nano-sim ponownie wkładane w ramki nie trzyma już równo powierzchni i nieco się odpycha w większej ramce, przez co styki nie łączą.
Wtedy należy na samą nano-sim przylepić kawałeczek taśmy (nie-najcieńszej, ja użyłem szarej taśmy naprawczej) a całość dużej ramki jeszcze zalepić zwykłą taśmą przezroczystą. Tak aby nano-sim dostała minimalnego wybrzuszenia.
U mnie to rozwiązało problem i załapało kartę. Nie potrzeba wymieniać karty.
ODPOWIEDZ