dwa routery i JEDNA Rura do Internetu

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
3do18
Stały użytkownik forum
Posty: 58
Rejestracja: 2020-10-20, 07:54

dwa routery i JEDNA Rura do Internetu

Post autor: 3do18 »

pozwólcie, że podzielę się swoją refleksją,
sądzę, że już ktoś o tym myślał,
nie jestem inżynierem i nie znam ograniczeń właśnie dlatego zastanawiam się jak zrobić aby za pomocą dwóch routerów (2 sim, może różne sieci) skumulować kanał do Internetu w jedną rurę ... oczywiście z połączonymi parametrami
może jakiś odpowiedni switch ?
sądzę, że z kawałków hardwaru można by taki sprzęt złożyć ?
jak myślicie ?
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: dwa routery i JEDNA Rura do Internetu

Post autor: key »

To o czym mowisz nazywa sie "load balancing" - sa routery ktore maja odpowiednie oprogramowaie, pozwalajace na tego typu polaczenia.

Spojrz n.p. na D-Link DSR-500, DSR-1000, DSR-1000AC...
Nie pomagam na PW.
3do18
Stały użytkownik forum
Posty: 58
Rejestracja: 2020-10-20, 07:54

Re: dwa routery i JEDNA Rura do Internetu

Post autor: 3do18 »

dzięki,
mam wrażenie, ze to raczej służy stabilności i zarządzaniu strumieniami danych DL i UL (przy użyciu również sieci fizycznej), dane komórkowe przez USB, to rozwiązanie nie "sumuje" przepływności dwóch routerów działających na sim, np Plus i Play,
o ile ze zrozumieniem przeczytałem instrukcję,
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: dwa routery i JEDNA Rura do Internetu

Post autor: wojteks »

Jak nie "load balancing" to "multi WAN", to są znane rozwiązania i nic nowego nie wymyśliłeś. W prosty sposób nie da się zsumować przepływności 2 (i więcej) niezależnych łącz, to nie agregacja LTE (czy podobnych technologii) od jednego dostawcy/stacji bazowej.
Nie pomagam na PW!
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: dwa routery i JEDNA Rura do Internetu

Post autor: key »

Load Balancing:
3do18 pisze:mam wrażenie, ze to raczej służy stabilności i zarządzaniu strumieniami danych DL i UL (przy użyciu również sieci fizycznej),
To jest to, co chcesz osiagnac - rozbic transfer z Twojej sieci na wiecej niz jedno polaczenie do internetu.
3do18 pisze:dane komórkowe przez USB,
Niekoniecznie - podane D-Linki maja n.p. porty ethernetowe.
3do18 pisze:to rozwiązanie nie "sumuje" przepływności dwóch routerów działających na sim, np Plus i Play,
Nie ma rozwiazania, ktore by sumowalo dzialanie dwoch roznych sieci - wynika to z tego, ze dane przesylane sa pakietami i odpowiedzi wracaja ta sama droga ktora szly zapytania. Dlatego te systemy dzialaja super, jesli uzywasz je do pracy z wieksza iloscia uzytkownikow. Jeden komputer, na ktorym leci jeden program nie widzi duzgo zysku z tego systemu.
wojteks pisze:Jak nie "load balancing" to "multi WAN", to są znane rozwiązania i nic nowego nie wymyśliłeś.
W zasadzie musza byc spelnione obydwa kryteria - "multi WAN" jest do polaczen na zewnatrz przez wiecej niz jeden kanal, "load balancing" do zarzadzania ktore dane pojda ktorym kanalem.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
joujoujou
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 383
Rejestracja: 2010-08-22, 13:03
Lokalizacja: z domu

Post autor: joujoujou »

Akurat bawię się takim jednym - DSR-1000N - i działa to świetnie. Jeden WAN musi jednak być z ethernetu, drugi albo z ethernetu, albo z modemu USB.

Jedyne czego mi brakuje (albo jakoś nie mogę znaleźć) to możliwości przydzielenia któremuś z urządzeń w LANie dostępu do jednego łącza, a pozostałym do drugiego (plus oczywiście łatwa zmiana owego stanu w zależności od potrzeb).
Pozdrawiam.

www.joujoujou.com
3do18
Stały użytkownik forum
Posty: 58
Rejestracja: 2020-10-20, 07:54

Re: dwa routery i JEDNA Rura do Internetu

Post autor: 3do18 »

joujoujou:
co masz na myśli pisząc:
i działa to świetnie
czy wtedy można router w trybie bridge połaczyć ethernetowo ?
i ten DSR ma DHCP włączone
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: dwa routery i JEDNA Rura do Internetu

Post autor: key »

Wszystko jest opisane w instrukcji.
Nie pomagam na PW.
ramire74
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2020-12-29, 10:03

Re: dwa routery i JEDNA Rura do Internetu

Post autor: ramire74 »

Przez dłuższy czas przepinałem oba routery do mojego lanu. A teraz zakupiłem tp-linka tl-r605. To router na którym można skonfigurować nawet 4 porty wan. Podłączyłem pod port wan huaweia 5186 od t-mobila (DL 15-30Mb) i po Wan2 huaweia B535 od playa (DL 50-120 Mb/s). Po włączeniu opcji load balancing mam obecnie od 60-160 Mbps, w nocy nawet 200Mbps). Więc polecam takie rozwiązanie. Jeszcze tylko jedna uwaga: aby router TL-R605 połączył się na wan-ach z tymi routerami (w trybie: dnamic IP) musiałem przywrócić je do ustawień fabrycznych (mają włączone dhcp oraz domyślny adres 192.168.8.1)
Brama w routerze tl-r605 jest 192.168.1.10. Dodam jeszcze, że ten tp link naprawdę jest niedrogi (około 280 zł). Mega stabilny 4 rdzeniowy proc i 128 MB ram, wszystkie porty 1GB oraz vlany, rezerwacja ip po makach, rozbudowany firewal i zarządzanie z chmury (omada) przez soft na kompie lub przez kontroler sieciowy np. oc200.
ODPOWIEDZ