ZTE mc801 5g - problem z zwalnianiem prędkości

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

Zablokowany
Nerka
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2018-11-04, 13:29

ZTE mc801 5g - problem z zwalnianiem prędkości

Post autor: Nerka »

Witam wszystkich,
Chciałbym podpytać się użytkowników modelu zte mc801 5g czy nie posiadają problemu z zwalnianiem prędkości pobierania/wysyłania po działaniu urządzenia przez 1-2 dni? Albo jak u Was działa ten router? Jak ktoś może gdzieś przeczytał lub wie coś przydatnego w tym temacie, to również proszę się wypowiedzieć.

W skrócie opisując problem: po upływie 1-2 dni (zazwyczaj) router zwalnia z ok. 40 Mb/s do ok. 1-2 Mb/s pobierania aż do wykonania resetu urządzenia. Podkreślę, iż po wykonaniu testu, że prędkość znacznie spadła i wykonaniu resetu, co zajmuje poniżej minuty i ponownym sprawdzeniu wartość pobierania wraca do normy i tak przez kolejne kilka dni.

Urządzenie pochodzi z T-Mobile, więc soft brandowany. Używam urządzenia po przez sieć wifi, nie podpinam się do niego po kablu. Natomiast podłączam do niego z 4-5 urządzeń i na każdym sprawdzając jest ten problem z zwolnieniem. Zaznaczę również, że wśród tych urządzeń mam iPhone i tak samo jak na zagranicznych forach piszą niezbyt się lubi z tym routerem - działa z ograniczoną prędkością, tzn. po sieci 2.4GHz działa internet bardzo powoli, lecz po sieci 5GHz działa już normalnie o dziwo.

Czy może ktoś ma ten router bez urządzeń apple i działa mu normalnie? Szukam przyczyny mojego problemu, gdyż nie chciałoby mi się ciągle resetować urządzenia, a w porównaniu do poprzedniego routera całkiem fajne ma osiągi jak na moją lokalizację.

Z góry dzięki za odpowiedzi i pomoc w moim temacie/problemie.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1715
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: ZTE mc801 5g - problem z zwalnianiem prędkości

Post autor: Mig25 »

Na rosyjskiej stronie ktoś pisał ,że takie coś ma , i resetuje codziennie w nocy router.
Ja mam aktualnie wgrane oprogramowanie z Arabi Saudyjskiej , które w sumie już nie pamiętam co ma dodane , ale w opcjach ma też Reboot Scheduling. Jeśli w sofcie T-Mobile nie ma tego w opcjach , to spróbuj bezpośrednio tego linku podmieniając ew swoje ip: http://192.168.0.1/index.html#restart_schedule

Mój router też orginalnie był z T-Mobile , na początku bawiłem się w zmiany softu , no ale teraz trafił do hermetycznej puszki na kominie, i w trybie Bridge Mode w Play daje readę bez restatów.
No i nie mam już żadnego srajfona i innych zgniłków.
Nerka
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2018-11-04, 13:29

Re: ZTE mc801 5g - problem z zwalnianiem prędkości

Post autor: Nerka »

Dzięki za info, mam taką opcję, więc mógłbym ustawić na sztywno aby się resetował o danych porach.
Hmm... może to oprogramowanie sprawia, że nie masz tego problemu. Skomplikowane było wgranie tego softu? Poczytam co tam daje, bo czytałem, że w oficjalnym sofcie został wyeliminowany problem z iphonem, więc może to po prostu problem takiego softu.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1715
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: ZTE mc801 5g - problem z zwalnianiem prędkości

Post autor: Mig25 »

Czy skomplikowane.... Na 4pda jest instrukcja, trzeba dokładnie za nią podążać , i jak tam pisze zrobić najpierw backup NV.
Podchwytliwe jest zamiana sterowników COMów. Ale podobno nawet jak się nie uda , to trudno ten sprzęt uceglić totalnie ( choć ja tgo nie gwarantuję).
Nerka
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2018-11-04, 13:29

Re: ZTE mc801 5g - problem z zwalnianiem prędkości

Post autor: Nerka »

Wiadomo, robię na własną odpowiedzialność. Najpierw jeszcze poczytam o firmware na stronach anglojęzycznych - są bardziej dla mnie zrozumiałe :-)
Roddy
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2021-11-30, 10:52

Re: ZTE mc801 5g - problem z zwalnianiem prędkości

Post autor: Roddy »

Podbijam temat, ponieważ niestety doświadczyłem tego samego z ZTE MC801A od T-Mo.
Jeżeli są podłączone max 2-3 urządzenia po kablu i 1-2 po WiFi, śmiga jak złoto. Jeżeli liczba urządzeń Wi-Fi wzrośnie do 6-8, to tak samo - na początku jest OK, a potem zaczyna zamulać. Najczęściej dzieje się to, gdy oglądamy coś na YT albo Netfliksie przez MiBoksa, ale nie jest to ścisła reguła.
Automatyczny restart ustawiony co dobę pomaga o tyle, że jak się wieczorem zamuli, to rano jest już odmulony. Czyli niewiele, bo zwykle nie możemy lub nie chcemy tyle czekać.
Co zauważyłem, to że zmiana ustawienia WiFi z "duży zasięg" na "średni zasięg" pomaga o tyle, że dzieje się to zdecydowanie rzadziej. Zgodnie z info na stronie routera, nadajnik pracuje w tym ustawieniu na 50% mocy. Przypuszczam, że innowacyjny pasywno - kominowy system chłodzenia po prostu nie daje rady z modułem WiFi.
To na tyle moich obserwacji. Na razie nie eksperymentuję dalej, bo nie mam cierpliwości, a stary router nie sprawia takich kłopotów i śmiga równie dobrze. Ale może komuś to pomoże znaleźć rozwiązanie, to chętnie wrócę do tematu.
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 590
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: ZTE mc801 5g - problem z zwalnianiem prędkości

Post autor: tomekwwa »

Proponuję wyłączyć wifi, podpiąć po kablu jakieś AP i zobaczyć czy to rzeczywiście problem modułu wifi. Może tak być, że jak modem LTE pracuje na 100% i wifi na 100% to w końcu się przegrzewa. Generalnie traktowanie takich urządzeń jako modemu i pełnowartościowego routera to nieporozumienie.
Roddy
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2021-11-30, 10:52

Re: ZTE mc801 5g - problem z zwalnianiem prędkości

Post autor: Roddy »

tomekwwa pisze:Generalnie traktowanie takich urządzeń jako modemu i pełnowartościowego routera to nieporozumienie.
Heh, może i tak być. Tylko że mój stary Huawei B315 jakoś nie ma i nigdy nie miał z tym problemu ;)
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 590
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: ZTE mc801 5g - problem z zwalnianiem prędkości

Post autor: tomekwwa »

Ale nowsze konstrukcje rożnych producentów jak najbardziej mają. Twój B315 raczej nie obsługuje wifi6 AX, ani agregacji 4 pasm na raz...
Roddy
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2021-11-30, 10:52

Re: ZTE mc801 5g - problem z zwalnianiem prędkości

Post autor: Roddy »

Dzięki, przekonałeś mnie :)
Na razie próbnie ZTE pracuje z wyłączonym WiFi jako modem + router a Huawei zaraz obok jako drugi router + punkt dostępowy WiFi. Niestety funkcji routera w Huawei nie da się wyłączyć :( ale testowo działa.
Jeżeli przez tydzień nie będzie żadnych kłopotów, to kupię jakiś "prawdziwy" AP i przy okazji przeniosę go bardziej na środek domu. Myślałem o TP-LINK TL-WR820N, czy da on radę w typowym współczesnym domu z pełnym stropem ~20 cm i ścianami działowymi z Porothermu?
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1715
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: ZTE mc801 5g - problem z zwalnianiem prędkości

Post autor: Mig25 »

No co ty , ruter bez 5GHz chcesz do domu ?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: ZTE mc801 5g - problem z zwalnianiem prędkości

Post autor: wojteks »

Nie każdy potrzebuje WiFi ac/ax czy nawet 802.11a i dodatkowo najważniejszym kryterium jest cena i wielkie antenki :D
Nie pomagam na PW!
Roddy
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2021-11-30, 10:52

Re: ZTE mc801 5g - problem z zwalnianiem prędkości

Post autor: Roddy »

Fakt, źle postawiłem pytanie, już się poprawiam.
Na 5GHz mi nie zależy, i tak po przejściu przez strop i dwie ściany 2.4GHz wypada lepiej. T-Mo też więcej niż 90 Mb/s zapisane w umowie nie zapoda.
Zależy mi na tym, żeby to 2.4 GHz działało niezawodnie pod obciążeniem MiBoksem, 3-4 laptopami, 4 smartfonami i 1-2 tabletami. Jako "niezawodnie" rozumiem streaming FullHD 1080p bez przycięć, nie na wszystkich urządzeniach jednocześnie ofc.
Przeszkody to pełny strop o grubości 20 cm i ściany działowe z Porothermu. Odbierane 1-2 sieci 2.4Ghz od sąsiadów.
Cena - jak najtańsza opcja spełniająca powyższe założenia.
Jeżeli nie ten TP-LINK, to poproszę o kontrpropozycje :)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: ZTE mc801 5g - problem z zwalnianiem prędkości

Post autor: wojteks »

Przez strop to się kablem przechodzi i daje dodatkowy AP na piętrze/parterze/piwnicy (czy tam gdzie potrzeba) a nie liczy że WiFi zadziała.

2 sieci od sąsiadów zajmują 3/4 pasma w 2.4GHz gdzie tam chcesz upchnąć swoją sieć pracująca w 802.11n 2.4GHz? Chyba że chodzi o zabawę kto komu zakłóci WiFi.

AP nie używam od dawna, jeżeli już to router z AP odpowiednio skonfigurowany żeby mieć dostępne porty kablowe i WiFi.
Nie pomagam na PW!
Roddy
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2021-11-30, 10:52

Re: ZTE mc801 5g - problem z zwalnianiem prędkości

Post autor: Roddy »

wojteks pisze:Przez strop to się kablem przechodzi i daje dodatkowy AP na piętrze/parterze/piwnicy (czy tam gdzie potrzeba) a nie liczy że WiFi zadziała.
2 sieci od sąsiadów zajmują 3/4 pasma w 2.4GHz gdzie tam chcesz upchnąć swoją sieć pracująca w 802.11n 2.4GHz?
Wybacz, nie przekonuje mnie to, co piszesz. Twierdzisz, że dwie sieci będzie łatwiej upchnąć niż jedną?
wojteks pisze:AP nie używam od dawna, jeżeli już to router z AP odpowiednio skonfigurowany żeby mieć dostępne porty kablowe i WiFi.
Konkretnie, co polecasz? Czy jak pójdę do Media Cośtam i poproszę o "router z AP odpowiednio skonfigurowany" to jest szansa, że dostanę to samo?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: ZTE mc801 5g - problem z zwalnianiem prędkości

Post autor: matek451 »

A ja się zastanawiam czy przyczyna lezy w tym ze to MC801a nie daje rady czy gdzie indziej, dzielisz internet na wielu klientów w domu więc pytanie czy masz co dzielić? Umowa do 90Mb/s ale jakie sa realne prędkośći wieczorami gdy wszyscy siadają do internetu?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: ZTE mc801 5g - problem z zwalnianiem prędkości

Post autor: wojteks »

Roddy pisze:Czy jak pójdę do Media Cośtam i poproszę o "router z AP odpowiednio skonfigurowany" to jest szansa, że dostanę to samo?
Na 99.99% nie. Dostaniesz to co będą chcieli sprzedać.
Nie pomagam na PW!
Roddy
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2021-11-30, 10:52

Re: ZTE mc801 5g - problem z zwalnianiem prędkości

Post autor: Roddy »

matek451 pisze:A ja się zastanawiam czy przyczyna lezy w tym ze to MC801a nie daje rady czy gdzie indziej, dzielisz internet na wielu klientów w domu więc pytanie czy masz co dzielić? Umowa do 90Mb/s ale jakie sa realne prędkośći wieczorami gdy wszyscy siadają do internetu?
Prędkości nie mierzyłem. ZTE podejrzewam na tej podstawie, że na starym routerze problem nie występuje.
wojteks pisze:Na 99.99% nie. Dostaniesz to co będą chcieli sprzedać.
Czyli pozostaje mi podziękować za "wartościową" poradę.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: ZTE mc801 5g - problem z zwalnianiem prędkości

Post autor: matek451 »

Zmierz bo obciązenie stacji bazowej NetWorks na kościele jesli nadal z niej korzystasz mogło wzrosnąć, przypominam ze T-mobile caly czas sprzedaje oferty bez limitu danych, do tego wieczorami ruch sieciowy jest największy. To co było kiedyś czy na innym routerze jest bez znaczenia, trzeba zrobić analizę aktualną na dziś.
Roddy
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2021-11-30, 10:52

Re: ZTE mc801 5g - problem z zwalnianiem prędkości

Post autor: Roddy »

Ale to nie było kiedyś, ja tego starego Huawei trzymam cały czas jako opcję awaryjną i odpalam gdy ZTE zamula a szybki restart nie pomaga.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: ZTE mc801 5g - problem z zwalnianiem prędkości

Post autor: matek451 »

I na B315 osiagasz w T-mobile 90Mb/s ?
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 380
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: ZTE mc801 5g - problem z zwalnianiem prędkości

Post autor: jfk »

Roddy pisze: Na 5GHz mi nie zależy, i tak po przejściu przez strop i dwie ściany 2.4GHz wypada lepiej. T-Mo też więcej niż 90 Mb/s zapisane w umowie nie zapoda.
Zależy mi na tym, żeby to 2.4 GHz działało niezawodnie pod obciążeniem MiBoksem, 3-4 laptopami, 4 smartfonami i 1-2 tabletami. Jako "niezawodnie" rozumiem streaming FullHD 1080p bez przycięć, nie na wszystkich urządzeniach jednocześnie ofc.
Przeszkody to pełny strop o grubości 20 cm i ściany działowe z Porothermu. Odbierane 1-2 sieci 2.4Ghz od sąsiadów.
Cena - jak najtańsza opcja spełniająca powyższe założenia.
Jeżeli nie ten TP-LINK, to poproszę o kontrpropozycje :)
WiFi i duże/stabilne prędkości to spore wydatki na sprzęt, bo oprócz AP klienci muszą być w tym samym standardzie pracy, zwłaszcza gdy nie chcesz/nie możesz korzystać z pasma 5GHz. Mam kilkanaście urządzeń w sieci domowej działających w paśmie 2,4GHz/nie zużywają/przerzucają w sposób stały dużej ilości danych, ale jak sprawdzam transfer tj. kilka Mbps, gdzie równolegle w ac leci kilkaset razy więcej, a tu jeszcze może być wspomniany wyżej przez kolegę problem wydajności samego łącza (ciekawe ile zostało z tych 90Mbps w godzinach szczytu? ).
Debik
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 356
Rejestracja: 2015-06-24, 14:27

Re: ZTE mc801 5g - problem z zwalnianiem prędkości

Post autor: Debik »

Ludzie myślą że jak kupią router lte za ponad 1k , to będą mieli stabilne łącze na 30 osób przez cały dzień jak na internecie po kablu.
Roddy
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2021-11-30, 10:52

Re: ZTE mc801 5g - problem z zwalnianiem prędkości

Post autor: Roddy »

Nie wiem, co ludzie myślą, wiem, że na nowym sprzęcie jest buba, a jak przełączę na stary to wszystko śmiga.
Już wiem, że nikt mi tu niczego nie poleci, więc temat z mojej strony zamknięty.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: ZTE mc801 5g - problem z zwalnianiem prędkości

Post autor: matek451 »

Idź do wróżą Macieja bo twój poziom idealnie pasuje do niego, zostałeś zapytany o pewne kwestie, testy. Masz to w ..e, strzelasz focha, zabierasz zabawki i sobie idziesz. Ile ty masz lat dzieciaku, szanuj ludzi którzy chcą ci pomóc bo ich wiedzy to jeszcze przez lata nie posiądziesz.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: ZTE mc801 5g - problem z zwalnianiem prędkości

Post autor: wojteks »

Szkoda czasu na dyskusje w tym temacie, zamykam.
Nie pomagam na PW!
Zablokowany