Huawei B628 informacje i testy

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
lobudek
Stały użytkownik forum
Posty: 129
Rejestracja: 2021-10-09, 08:26

Huawei B628 informacje i testy

Post autor: lobudek »

Cześć. Jako, że brakuje rzetelnych informacji na temat tego modemu i nigdzie nie ma oficjalnej specyfikacji zakładam ten temat by rozwiać wątpliwości i uchronić ewentualnych kupców przed rozczarowaniem. Proszę użytkowników tego sprzętu o informację i ewentualne testy. Sam go posiadam i według mnie agreguje tylko 2 pasma w dodatku chyba niezbyt dobrze... Testy z anteną zewnętrzną Cybertech CT-17 1800-2600MHz.
1800
Obrazek Obrazek
2100
Obrazek Obrazek
800
Obrazek Obrazek
1800+2100
Obrazek Obrazek
800+1800+2100
Obrazek Obrazek
800+1800
Obrazek Obrazek
800+2100
Obrazek Obrazek

Jak widać na testach agreguje tylko 2 pasma. Co mnie zastanawia to w przypadku 1800+2100 agregacja powinna dać ponad 200Mb/s, bo osobno na pasmach za każdym razem jest ok. 100Mb/s, a daje za każdym razem 170-180Mb/s.....
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Huawei B628 informacje i testy

Post autor: piotrzet »

matek twierdził, że agreguje 3 we wszystkich specyfikacjach na necie jest info o 2 i MIMO 4x4, więc może niech on się wypowie w tym temacie.
lobudek
Stały użytkownik forum
Posty: 129
Rejestracja: 2021-10-09, 08:26

Re: Huawei B628 informacje i testy

Post autor: lobudek »

Moje testy mogą do końca nie odzwierciedlać możliwości B628. Sprawdziłem i dosył do nadajnika w Wilczu, z którym jestem połączony jest na radiolinii o prędkości 242Mb/s.
Zadziwiający jest fakt, że mimo to cały czas o każdej porze dnia czy nocy mam prędkości ok. 170-180Mb/s. Ktoś jest mi to w stanie wytłumaczyć? Jak to działa, przecież osób korzystających z nadajnika jest dużo więcej. Skąd takie prędkości się biorą?
Obrazek
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Huawei B628 informacje i testy

Post autor: radius »

1. Może to tylko backup, a stacja jest zasilana szkłem.
2. Skoro jest światłowód to niewiele osób korzysta z mobilnego wybierając łącze stacjonarne.
Uproszczona specyfikacja:
https://www.router-switch.com/pdf2html/ ... asheet.pdf
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1676
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Huawei B628 informacje i testy

Post autor: Mig25 »

Najlepiej byłoby mieć w tym samym miejscu i o tym samym czasie test z B818 z trzema pasmami i porównać wyniki. Często ludzie doświadczają , że dodanie trzeciego pasma do agregacji nic nie daje... To samo było z routerem B715...
_cheetah_

Re: Huawei B628 informacje i testy

Post autor: _cheetah_ »

Tak popatrzyłem dokładniej w specyfikację Huawei dla tego routera i nie ma tam nigdzie słowa o 3CA, a także, o QAM256. Są wylistowane dla DL tylko kombinacje kombinacje 2CA z MIMO4x4 lub 4x2, zależnie od agregowanych pasm - strony 6 i 7.

Zaś na stronie 10-tej podane jest wprost:
LTE features
DL 4x4 MIMO+2CC
DL 64QAM, UL 16QAM
I tak to zdaje się wyglądać, co, jak się wydaje, potwierdza życie.

Powiedziałbym, taki B535 na sterydach...
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1676
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Huawei B628 informacje i testy

Post autor: Mig25 »

Ale chyba ,żeby modem był co najmniej cat.11 to z automatu musi mieć QAM256... A w specyfikacji jest cat.12...
_cheetah_

Re: Huawei B628 informacje i testy

Post autor: _cheetah_ »

Mig25 pisze:Ale chyba ,żeby modem był co najmniej cat.11 to z automatu musi mieć QAM256... A w specyfikacji jest cat.12...
No, ale to, że specyfikacja standardu przewiduje QAM256 to nie jest równoznaczne, że dany model modemu ją obsługuje, nawet, jeśli chipset mu na to pozwala. To, co może modem jest decyzją marketingową producenta albo użytkownika brandującego router na dany obszar.

Ja rozumiem Huawei, że na naszym obszarze, gdzie bardzo popularny jest B818 wprowadzenie znacznie tańszego routera z 3CA i MIMO4x4 oraz QAM256 to bez sensu trochę (albo i więcej) by było. Bo skoro znakomita większość użytkowników 818 pracuje na 2CA lub 3CA (zwłaszcza tych z for) to mając do wyboru 628 i 818 braliby tańszy 628 i sprzedaż B818 by zamarła. A prawdopodobnie są kontrakty długoterminowe na dostawy B818 przez operatorów i inne podmioty. I tak kółko się zamyka.

Co nie oznacza, że na innych obszarach, gdzie B818 nie jest aż tak popularny B628 z 3CA (jeśli to rzeczywiście może) mógłby być wprowadzony do obrotu, choćby jako następca B715. Może stąd ta specyfikacja z router-switch. A może po prostu przekłamanie tam mają... who knows...
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Huawei B628 informacje i testy

Post autor: piotrzet »

Mig25 pisze:Ale chyba ,żeby modem był co najmniej cat.11 to z automatu musi mieć QAM256... A w specyfikacji jest cat.12...
A kto ci tak powiedział? Modem jest cat 12 czyli do 600 Mb/s. 2CA Mimo 4x4 daje właśnie do 600 Mb/s bez 256QAM
lobudek
Stały użytkownik forum
Posty: 129
Rejestracja: 2021-10-09, 08:26

Re: Huawei B628 informacje i testy

Post autor: lobudek »

Widzę, że żaden użytkownik się nie wyłonił z testami... Udało mi się kupić bardzo tanio router Netgear Orbi LBR20. Jak tylko do mnie dojdzie to przetestuję i dam znać w tym temacie....
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei B628 informacje i testy

Post autor: matek451 »

Mam LBR20 od dawna, wart zakupu , przetestowałem go u wszystkich operatorów, takze z dodatkowym AP po kablu i dwoma satelitami MESH ale na tym forum niemile widziane są informacje dotyczace najnowszych rozwiązań i topowego sprzetu więc nie podzielę się swoimi doświadczeniami i rezultatami jakie osiagam u każdego z operatorów oraz działaniem sieci MESH opartej na tym routerze.
Zakup za 499 zł to bardzo dobra cena za jaka kupiłeś. :)
Debik
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 356
Rejestracja: 2015-06-24, 14:27

Re: Huawei B628 informacje i testy

Post autor: Debik »

@matek451 A co ma takiego fajnego ten router za prawie dwa koła w polskiej dystrybucji czego nie ma np Zte mc801a "trójpasmowe WiFi" ?
Ostatnio zmieniony 2021-12-04, 16:08 przez Debik, łącznie zmieniany 3 razy.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1676
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Huawei B628 informacje i testy

Post autor: Mig25 »

Wart zakupu ? Czyli ile wg Ciebie jest wart ? Bo za 2 tys. to ja podziękuję.... Dla mnie może to być zamiennik B818 ,za podobną cenę.
A Mesh w domu jest zawsze ostatecznością....
lobudek
Stały użytkownik forum
Posty: 129
Rejestracja: 2021-10-09, 08:26

Re: Huawei B628 informacje i testy

Post autor: lobudek »

Nie ma problemu z rozłączaniem sieci? Bo dużo tematów na zagranicznych forach, ale to dotyczy głównie sieci Verizon i AT&T.
Dobrze śledzisz rynek, bo dałem za niego 499zł :)
Cudów i tak nie oczekuję bo BTS nie ma 2600, ale chciałbym poprawić głównie UL, bo mam tylko 30Mb/s.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1676
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Huawei B628 informacje i testy

Post autor: Mig25 »

@lobudek to podaj źródło , gdzie można go kupić za tą cenę , wiele osób może skorzystać.
lobudek
Stały użytkownik forum
Posty: 129
Rejestracja: 2021-10-09, 08:26

Re: Huawei B628 informacje i testy

Post autor: lobudek »

Mig25 pisze:@lobudek to podaj źródło , gdzie można go kupić za tą cenę , wiele osób może skorzystać.
Ktoś sprzedawał na allegro lokalnie, normalna cena z tego co sprawdzałem ok. 2tyś....
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei B628 informacje i testy

Post autor: matek451 »

Gościu robi prezenty, poprzednio sprzedał za 479 zł ale router wart jest około 1000 zł, bo to jednak Netgear, MESH AC2200 z kanałem dedykowanym do komunikacji z satelitami ORBI na 5GHz i wieloma przydatnymi funkcjami sieciowymi, w ciagu m-ca dwie aktualizacje OTA, no i co ciekawe także aktualizacja modemu LTE EG-18EA z serwerów Quectela. To nie Huawei.
skansen
Stały użytkownik forum
Posty: 89
Rejestracja: 2021-04-05, 22:55

Re: Huawei B628 informacje i testy

Post autor: skansen »

Dla mnie ograniczeniem w tym Netgear byłaby maksymalna liczba obsługiwanych urządzeń (25 po WiFi). Dlatego wg mnie lepiej postawić na oddzielne urządzenia (router LTE do łączności GSM i ewentualnie routingu a w domu połączone skrętką APki)....
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei B628 informacje i testy

Post autor: matek451 »

A skad informacja ze obsługuje po WIfI 25 klientów?
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1676
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Huawei B628 informacje i testy

Post autor: Mig25 »

skansen pisze:Dla mnie ograniczeniem w tym Netgear byłaby maksymalna liczba obsługiwanych urządzeń (25 po WiFi). Dlatego wg mnie lepiej postawić na oddzielne urządzenia (router LTE do łączności GSM i ewentualnie routingu a w domu połączone skrętką APki)....
I do tego ten super hiper Mesh jest potrzebny jak ... Mesh to zawsze ostateczność , choć coś ostatnio na ludzi to słowo działa jak lep na muchy.
skansen
Stały użytkownik forum
Posty: 89
Rejestracja: 2021-04-05, 22:55

Re: Huawei B628 informacje i testy

Post autor: skansen »

Określenie mesh stało się niestety synonimem płynnego przełączania między punktami dostępowymi. Osobiście wolę określenie roaming WiFi no ale cóż zrobić jak nawet producenci nazywają to czasami Meshem :(
_cheetah_

Re: Huawei B628 informacje i testy

Post autor: _cheetah_ »

skansen pisze:Określenie mesh stało się niestety synonimem płynnego przełączania między punktami dostępowymi. Osobiście wolę określenie roaming WiFi no ale cóż zrobić jak nawet producenci nazywają to czasami Meshem :(
No tak się przyjęło, chociaż nie wszystkie systemy mają pełną implementację 802.11 k,v,r - stąd taki substytut "MESH" lub "płynne przełączanie" zamiast "fast roaming".

Albowiem nie można w większości przypadku mówić o "fast roamingu" za który tak naprawdę odpowiada implementacja 802.11r. Taki zabieg marketingowy. Choć dla większości ludzi różnica w realu pomiędzy sekundą "szybkiego i płynnego roamingu", a błyskawicznym przełączeniem w "fast roamingu", jest niezauważalna. I tak są szczęśliwi.
Mig25 pisze:I do tego ten super hiper Mesh jest potrzebny jak ... Mesh to zawsze ostateczność
MESH, odpowiednio dobrany do warunków i wymagań spełnia swoje zadanie jak najbardziej. Podobnie zresztą, jak i repeater. Oczywiście nic nie zastąpi kabla, ale są sytuacje, kiedy repeater / MESH może stanowić jego substytut.

Tylko, trzeba wiedzieć co i jak.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1676
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Huawei B628 informacje i testy

Post autor: Mig25 »

Sorry , no ale piszesz , że nic nie zastąpi kabla , po czym dalej ,że MESH może stanowić jego substytut.... To troche masło maślane. Ja z pierwszym się zgadzam , z drugim jak się doda słowo "marny" to też :)
Natomiast ludzie popadają w niebezpieczne zjawisko myśląc ,że właśnie MESH bez problemu zastąpi kabel.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei B628 informacje i testy

Post autor: wojteks »

Naczytali się to używają, mesh (legalne), repeaterów WiFi (też legalne) czy repeaterów GSM/LTE (nielegalne w PL). Reklama czyni cuda.
Nie pomagam na PW!
_cheetah_

Re: Huawei B628 informacje i testy

Post autor: _cheetah_ »

Mig25 pisze:Sorry , no ale piszesz , że nic nie zastąpi kabla , po czym dalej ,że MESH może stanowić jego substytut.... To troche masło maślane.
Nie napisałem, że MESH to zamiennik kabla, a "substytut". A substytut dla mnie to towar zastępczy, niekoniecznie pełnowartościowy. Może nie za jasno napisałem.

Czyli - może być pełnowartościowym substytutem, albo w ograniczonym zakresie. Nie zamiennikiem, a właśnie substytutem.
Mig25 pisze:Natomiast ludzie popadają w niebezpieczne zjawisko myśląc ,że właśnie MESH bez problemu zastąpi kabel.
Tu masz rację. Po prostu wiara czyni cuda (zwłaszcza w to, co napisane jest na ekranie monitora). A tu potrzebna jest wiedza i czasami sporo roboty w konfiguracji i doborze sprzętu. Tyle, że znaczna część ludzkości to zwyczajne lenie i myślą, że wszędzie wszystko załatwi bez żadnej pracy.
wojteks pisze:Reklama czyni cuda.
No, czyni... ;)

Ale ja robię na zwykłych repeaterach pełną prędkość łącz ADSL, więc da się... ;)
Debik
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 356
Rejestracja: 2015-06-24, 14:27

Re: Huawei B628 informacje i testy

Post autor: Debik »

Repeatery to zawsze była sieciowa proteza która działa chwile lub wcale. Lepiej zamiast Mesh zakupić np Plc i spiąć dwie szutki lub więcej...
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei B628 informacje i testy

Post autor: matek451 »

No to pokaż mi jakieś PLC na których uzyskasz 200-300Mb/s , na porzadnym MESH nie ma z tym problemu.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1676
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Huawei B628 informacje i testy

Post autor: Mig25 »

Tak , i nie ma problemu z zakłóceniami , grubościami ścian i innymi problemami z łącznością przewodową....
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei B628 informacje i testy

Post autor: matek451 »

No to pokaż jakiś speedtest z zastosowaniem PLC w którym połaczenie zestawi się na 300Mb/s, oczywiście w realnej sieci elektrycznej przy długości kabli miedzy PLC około 20-30m , nawet bez przejścia przez licznik i na jednej fazie. Ja maksimum jakie uzyskałem w takich warunkach to 30-60Mb/s.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1676
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Huawei B628 informacje i testy

Post autor: Mig25 »

Ja nie twierdzę ,że PLC jest ok , nigdy się w to nie bawiłem ,ale gdyby to była super wydajna technologia to na wioskach byłaby już powszechna ( światłowód do transformatora ,a dalej już do każdego domu a nawet mieszkania po przyłączach) , a tu idzie się w kierunku światłowodów do każdego abonenta.

Ale może bardziej bym zaufał PLC( pewnie mniej wydajne ale bardziej stabilne) ,niż bezprzewodowym mostom a tym bardziej bezprzewodowym sieciom kratowym , bo w połączeniach wifi stabilności nie ma.

EDIT: chociaż w dobie różnych inverterów (np w pompach ciepła i tych fotowoltaicznych) , możliwe ,że i PLC już nie jest wcale takie stabilne...
ODPOWIEDZ