Router zewnętrzny 5G

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
lebskileb
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2022-01-27, 12:00

Router zewnętrzny 5G

Post autor: lebskileb »

Witam Panowie. Mam zte mc801a. Na dachu łapę na nim 5G. Parametry może nie szałowe -105-108dbi ale stabilnie i sinr koło 10. Moje pytanie czy istnieje router zewnętrzny i jeśli tak to jaki polecacie. Pasmo N41. Prędkości na obecnym routerze +200mbit i w porównaniu z 55+ na lte chciałbym coś z tym zrobić.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Router zewnętrzny 5G

Post autor: wojteks »

Wstaw go do w miarę szczelnej puszki i tam zostaw na stałe.
Nie pomagam na PW!
lebskileb
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2022-01-27, 12:00

Re: Router zewnętrzny 5G

Post autor: lebskileb »

Ip55 myślę wystarczy na skrzynce bo taka dorwałem ? Ogólnie to już zamontowałem do tego b618 bo z dachu wifi marne, 15m kabla zasilającego, 15m kabla ethernet, gniazdko i wtyczka. Wszystko puściłem kanałem wentylacyjnym. Śmiga aż milo.
Szybka przedświąteczna akcja i efekt wow :)
mazut
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 214
Rejestracja: 2014-09-26, 12:53
Lokalizacja: Małopolska

Re: Router zewnętrzny 5G

Post autor: mazut »

Serio darles 230V na dach do tej puszki?
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 590
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Router zewnętrzny 5G

Post autor: tomekwwa »

Takie luźne przemyślenie. Broni w domu mieć nie można, bo sobie lub komuś ludzie krzywdę zrobią, ale 230V do puszki w jeden z najwyższych punktów domu to już można pchać bez ograniczeń i jakiejkolwiek wiedzy o efekcie w razie W...
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1709
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Router zewnętrzny 5G

Post autor: Mig25 »

Z którego miejsca wydedukowaliscie 230v? Zasilanie nie może być po 12v?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Router zewnętrzny 5G

Post autor: wojteks »

mazut pisze:Serio darles 230V na dach do tej puszki?
No ale w czym problem?

Powiedzmy że te 230V jest w każdej latarni ulicznej i w tysiącach innych miejsc.

W najwyższym punkcie domu, co to ma zmienić, jak będzie burza to przepięcie (oby tylko) uszkodzi sprzęty podłączone do 230V i ethernetu. Gdyby było bezpośrednie trafienie w maszt to pożar gotowy ale tu bez znaczenia będzie czy było 230V czy nie.
Nie pomagam na PW!
mazut
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 214
Rejestracja: 2014-09-26, 12:53
Lokalizacja: Małopolska

Re: Router zewnętrzny 5G

Post autor: mazut »

Dla mnie w niczym, nie moja instalacja. Pytam wiec czy ciagnal 230V na dach
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 379
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Router zewnętrzny 5G

Post autor: jfk »

mazut pisze:Dla mnie w niczym, nie moja instalacja. Pytam wiec czy ciagnal 230V na dach
Ale w jakim celu? Jak mamy wydajne adaptery ethernet 48V/12V-którymi możemy zasilać urządzenia na odcinku do 100m.
lebskileb
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2022-01-27, 12:00

Re: Router zewnętrzny 5G

Post autor: lebskileb »

Jest pociągnięte zasilanie 12v. A nawet jakby było 230v to jestem zdania że to i tak loteria co sobie upodoba piorun. Tak czy tak w czasie burzy, nie ważne jak to jest zasilane powinno się to ustrojstwo wypiąć z sieci..... Bynajmniej ja będę tak robił ....
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 590
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Router zewnętrzny 5G

Post autor: tomekwwa »

Dlaczego masz zamiar nie odłączać sprzętu od sieci w czasie burzy? Bynajmniej to bynajmniej nie oznacza przynajmniej. Wolałbym zindukować sobie te kilkanaście tysięcy A w zasilaczu 12V z małą szansą przebicia na cały dom, niż wyładować to razy 230V i zapewne wymienić całą rozdzielnię i pół instalacji i sprzętów w domu. No i jak masz ubezpieczenie na taką okazję to warto sprawdzić ile wypłaci Ci ubezpieczyciel po takim wyprowadzeniu samodzielnym 230v na wysokość dachu.
lebskileb
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2022-01-27, 12:00

Re: Router zewnętrzny 5G

Post autor: lebskileb »

Yyyyyyy napisałem przecież że mam zamiar to wyłączać w czasie wyładowań.... Może nie wprost i stąd niezrozumienie.....
Ostatnio zmieniony 2022-04-22, 20:23 przez lebskileb, łącznie zmieniany 1 raz.
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 590
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Router zewnętrzny 5G

Post autor: tomekwwa »

Napisałeś: Bynajmniej ja będę tak robił, co po polsku oznacza: ja tak nie będę robił...
lebskileb
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2022-01-27, 12:00

Re: Router zewnętrzny 5G

Post autor: lebskileb »

Dla mnie temat wyczerpany... A jak ktoś ma szczęście to i ..... palec złamie.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Router zewnętrzny 5G

Post autor: Hermogenes »

@Tomekwwa Co Ty za bajki wypisujesz jaka izolacja zasilacza przed wyładowaniem. Czy tam będzie napięcie 12 czy 400 nie robi różnicy przy napięciu łuku rzędu milionów Volt. Może nie być żadnej różnicy potencjałów jak i wielka między przewodami, wyładowanie atmosferyczne i tak je potraktuje jako ślad do przyziemienia. Pozdrawiam Hermogenes
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1709
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Router zewnętrzny 5G

Post autor: Mig25 »

Nie będziemy tu chyba dyskutować o skutkach wyładowań , bo zaraz się okaże ,że w zasadzie to nie ma na nie 100% ochrony , tu raczej chodzi o to ,czym taki router w puszce hermetycznej i doprowadzonym zasilaniu 12V ( jak tu mc801a) różni się od od typowego zewnętrznego cpe zasilanym z poe ( pierwszy z brzegu MC7010), i skoro to są miliony volt , to również wystawienie anten na komin niesie to samo ryzyko ( bo przecież dla takiego napięcia router nie jest żadna izolacją , przebicie jest na zasilacz ,a z zasilacza na 230v ...).
Zawsze będzie to ryzyko (które można minimalizować przy pomocy piorunochronów , ograniczników przepięć , ale nigdy nie będzie w 100% chroniony) , więc jak ktoś się tego boi to niech router ma bez anten pod dachem ( i wcale nie jest powiedziane ,że się urządzeniom nic nie stanie , bo przepięcie przyjdzie po sieci).
Tak samo jak ktoś się boi ,że zginie w wypadku samochodowym niech nie wsiada do samochodu.
ODPOWIEDZ