Huawei E3131 tryb modemu bez aplikacji operatora.

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
bednarus3
Użytkownik forum
Posty: 34
Rejestracja: 2018-04-24, 09:37

Huawei E3131 tryb modemu bez aplikacji operatora.

Post autor: bednarus3 »

Posiadam modem od Play. Zainstalowałem oprogramowanie znajdujące się w jego pamięci. Pojawiły się dwa port COM. Przez terminal przesłałem instrukcję: AT^SETPORT="A1,A2;1,2,3". Windows przestał zarządzać urządzeniem. Teraz bez problemu mogę się bawić poleceniami AT. Niestety irytowała mnie aplikacja dostarczona od Play, która włączała się każdorazowo, gdy został podłączony modem do komputera. Niestety po odinstalowaniu jej urządzenie przestało być wykrawane jako modem, tylko jako napęd CD. Czy jest możliwość ustawienia urządzenia w stały tryb modemu, który będzie działał bez dodatkowych aplikacji operatora lub producenta?
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1714
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Huawei E3131 tryb modemu bez aplikacji operatora.

Post autor: Mig25 »

Spróbuj tego ustawienia: http://darmowyinternet.net/forum/temat- ... 47#pid5747
bednarus3
Użytkownik forum
Posty: 34
Rejestracja: 2018-04-24, 09:37

Re: Huawei E3131 tryb modemu bez aplikacji operatora.

Post autor: bednarus3 »

Próbowałem wysłać:
AT^SETPORT="A1,A2;1,2,3,7,A1,A2"
Niestety nie pomogło. Polecenie zakończyło się błędem.

Sprawdziłem jakie są dostępne tryby w E3131

AT^SETPORT=?
^SETPORT:A1: CDROM
^SETPORT:A2: SD
^SETPORT:A: BLUE TOOTH
^SETPORT:B: FINGER PRINT
^SETPORT:D: MMS
^SETPORT:E: PC VOICE
^SETPORT:1: MODEM
^SETPORT:2: PCUI
^SETPORT:3: DIAG
^SETPORT:4: PCSC
^SETPORT:5: GPS
^SETPORT:6: GPS CONTROL
^SETPORT:16: NCM

OK
Ustawiłem
AT^SETPORT="A1;1,2,3"

Dalej takie same zachowanie urządzenia. Bez aplikacji operatora jest widoczny tylko CDROM (ustawienie A1 w poleceniu SETPORT). Z aplikacją nie ma CDROM. Natomiast pojawia się modem (ustawienie 1), port COM przez który wysyłam polecenia (ustawianie 2) i dodatkowy por COM (z powyższego wynika, że do diagnostyki, czyli ustawienie 3 w poleceniu SETPORT). Zauważyłem, że tryby przed średnikiem uruchamiają się przed zainstalowaniem aplikacji natomiast następne po. Niestety polecenie:
AT^SETPORT="A1,2;1,2,3" jak również AT^SETPORT="A1,1;1,2,3"
zakończyło się błędem. Przed średnikiem przyjmowane są tylko A1 i A2.
Chyba muszę przywyknąć do pojawiającej się aplikacji od Play i jej ręcznego zamykania.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei E3131 tryb modemu bez aplikacji operatora.

Post autor: wojteks »

Modem lekko zabytkowy, już praktycznie nikt nie pamięta jak w nim mieszać. Niby modem HSPA+ ale pasmo 2100 praktycznie zanikło w tym rodzaju usługi (3g 2100MHz) a w pasmie 900 jeszcze też coraz słabiej z 3G.

A takie polecenie AT ^ U2DIAG = 256 jaki da efekt? Robisz na własną odpowiedzialność. Ewentualnie AT ^ U2DIAG = 0
Nie pomagam na PW!
bednarus3
Użytkownik forum
Posty: 34
Rejestracja: 2018-04-24, 09:37

Re: Huawei E3131 tryb modemu bez aplikacji operatora.

Post autor: bednarus3 »

Modem nie ma służyć do transmisji danych, tylko w celu nauki komend AT. Dlatego został wybrany dość wiekowy, ale tani modem obsługujący polecenia AT w systemie Windows. Piszę aplikację w Python, którą można sterować za pomocą SMS. Docelowo zostanie użyty moduł GSM oparty na SIM900 współpracujący z Raspberry Pi.

Polecenie AT^DIAG działa tylko w modemie E3131 HiLink. W moim otrzymuję odpowiedź ERROR.
ODPOWIEDZ