Huawei e3372 - lutowanie przewodów do anteny

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
RUM
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2021-11-03, 19:15

Huawei e3372 - lutowanie przewodów do anteny

Post autor: RUM »

Witam. Uszkodziły mi się wtyki w antenie i anteny za bardo nie mogę zmienić bo jest w pewnym ukrytym miejscu ;) dlatego chciał bym przerobić ten owy modem na złączki typu jak gniazdo i wtyk od zasilaczy... Mam już zakupiony kabel koncentryczny dość cienki, z resztą tak jak w tej chińskiej antence którą mam... I w niej też popękały mi wtyki, czy jest jakiś prosty sposób żeby się wlutować do tych konektorów anteny? Lutować coś tam umiem, ale te pady co widzę są strasznie małe, a z drugiej strony pod ekranem jak by na jednym gnieździe występuje zwarcie... Nie wielkie wtyki i gniazda od zasilaczy też już mam... Potrzebuję tylko wiedzieć gdzie najlepiej się wlutować...
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26129
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei e3372 - lutowanie przewodów do anteny

Post autor: wojteks »

Gniazda od zasilacza nie nadają się do wysokich częstotliwości. Powinny być użyte np. gniazda SMA od strony modemu i wtyki SMA od strony anteny.

Tego raczej nikt nie naprawia/lutuje.
Nie pomagam na PW!
RUM
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2021-11-03, 19:15

Re: Huawei e3372 - lutowanie przewodów do anteny

Post autor: RUM »

wojteks pisze:Gniazda od zasilacza nie nadają się do wysokich częstotliwości. Powinny być użyte np. gniazda SMA od strony modemu i wtyki SMA od strony anteny.

Tego raczej nikt nie naprawia/lutuje.
Mimo wszystko chciałem spróbować czy to by zdziałało mimo wszystko, bo wkurzają mnie te wtyki crc9....
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Huawei e3372 - lutowanie przewodów do anteny

Post autor: key »

To nie bedzie dzialalo - musi sie zgadzac impendancja kabla, pasmo gniazd/wtykow. Jesli te rzeczy nie beda poprawne, to polaczenie nie ma jak funkcjonowac.

Co wiecej istnieje duza szansa ze takim kombinowaniem rozwalisz wzmacniacze na plytce modemu.
Ostatnio zmieniony 2022-05-17, 12:59 przez key, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie pomagam na PW.
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 590
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Huawei e3372 - lutowanie przewodów do anteny

Post autor: tomekwwa »

Przez chwilę zadziała, ze stratą <90% sygnału, na takim łączeniu na 99,9% nastąpi odbicie zwrotne. Z jakiegoś powodu stosuje się SMA, CRC9 i TS9, a wtyczek zasilacza nigdzie nie ma...
RUM
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2021-11-03, 19:15

Re: Huawei e3372 - lutowanie przewodów do anteny

Post autor: RUM »

tomekwwa pisze:Przez chwilę zadziała, ze stratą <90% sygnału, na takim łączeniu na 99,9% nastąpi odbicie zwrotne. Z jakiegoś powodu stosuje się SMA, CRC9 i TS9, a wtyczek zasilacza nigdzie nie ma...
Podejrzewam że i tak mam wyrobione te oryginalne złącza w modemie, dlatego chciałem zastosować jakieś inne...
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei e3372 - lutowanie przewodów do anteny

Post autor: matek451 »

A skad taki wniosek? Poza tym ty nie masz anteny tylko jakiś tłumik i do niego nie kable a żyłki RG174 więc po co w ogóle te czary mary. Całość to muzeum w połaczeniu z uszkodzonym elektrośmieciem więc szkoda zachodu.
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 590
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Huawei e3372 - lutowanie przewodów do anteny

Post autor: tomekwwa »

RUM pisze:
tomekwwa pisze:Przez chwilę zadziała, ze stratą <90% sygnału, na takim łączeniu na 99,9% nastąpi odbicie zwrotne. Z jakiegoś powodu stosuje się SMA, CRC9 i TS9, a wtyczek zasilacza nigdzie nie ma...
Podejrzewam że i tak mam wyrobione te oryginalne złącza w modemie, dlatego chciałem zastosować jakieś inne...
Skoro nic do Ciebie nie trafia, to może tak. Chcesz zalać benzynę dieselem, bo masz uszkodzony wlew. To tego typu rozwiązanie. Jak nie masz naprawdę nic lepszego do roboty, a routera Ci nie szkoda, to w celach szkoleniowych możesz sobie to polutować. I tak nic dobrego z tego nie będzie, więc ciężko będzie ocenić czy w ogóle się udało.
RUM
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2021-11-03, 19:15

Re: Huawei e3372 - lutowanie przewodów do anteny

Post autor: RUM »

matek451 pisze:A skad taki wniosek? Poza tym ty nie masz anteny tylko jakiś tłumik i do niego nie kable a żyłki RG174 więc po co w ogóle te czary mary. Całość to muzeum w połaczeniu z uszkodzonym elektrośmieciem więc szkoda zachodu.
Bo na jednym gnieździe jest zwarcie do masy (mierzone multimetrem) może i stery sprzęty, ale do warsztatu mi to w zupełności wystarczyło, a antenę mam malutką, bo taką jest mi łatwiej schować pod elewacje... Niestety tek muszę bo to w boku... Do tych 20mbps miałem więc żeby oglądać film w FHD w zupełności starczyło, czy też ściągnąć na szybko jakiś sterownik lub mały programik... I nawet się dało pograć w gry po sieci , bo ping około max 40...
RUM
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2021-11-03, 19:15

Re: Huawei e3372 - lutowanie przewodów do anteny

Post autor: RUM »

tomekwwa pisze:
RUM pisze:
tomekwwa pisze:Przez chwilę zadziała, ze stratą <90% sygnału, na takim łączeniu na 99,9% nastąpi odbicie zwrotne. Z jakiegoś powodu stosuje się SMA, CRC9 i TS9, a wtyczek zasilacza nigdzie nie ma...
Podejrzewam że i tak mam wyrobione te oryginalne złącza w modemie, dlatego chciałem zastosować jakieś inne...
Skoro nic do Ciebie nie trafia, to może tak. Chcesz zalać benzynę dieselem, bo masz uszkodzony wlew. To tego typu rozwiązanie. Jak nie masz naprawdę nic lepszego do roboty, a routera Ci nie szkoda, to w celach szkoleniowych możesz sobie to polutować. I tak nic dobrego z tego nie będzie, więc ciężko będzie ocenić czy w ogóle się udało.
dziwne porównanie... Macie inny sposób tzn że zastosować inne gniazdo, to ok. Mogę kupić jak będzie ogólno dostępne, a tak to bym ciał pomoc gdzie można się wlutować... A przewód koncentryczny jaki kupiłem to ma kilka żyłek w sobie i w koło włoski i też ekran...
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei e3372 - lutowanie przewodów do anteny

Post autor: matek451 »

Dyskutujesz nie mając zielonego pojęcia o temacie, w tym wszystkim ten E3372 od biedy moze być, o ile jest sprawny, wart ze 20 zł więc tego nikt nie naprawi, strata niewielka . Co do pseudo antenki i kabelków RG174 to aż żal czytać to co wypisujesz, to z założenia elektrosmieci więc nie dziwi ze się popsuły złącza i dobrze bo masz wreszcie szansę zrobić coś porzadnie i nie piszę tu o naprawie tego złomu ale o normalnym sprzęcie.
RG174 ma ogromną tłumienność powyzej 1GHz wiec nie jest stosowany jako kabel antenowy do anten przez normalnych producentów, jego zastosowanie ogranicza się do wyrobu konektorów SMA/FME na TS9/CRC9 o długości około 20 cm.
RUM
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2021-11-03, 19:15

Re: Huawei e3372 - lutowanie przewodów do anteny

Post autor: RUM »

matek451 pisze:Dyskutujesz nie mając zielonego pojęcia o temacie, w tym wszystkim ten E3372 od biedy moze być, o ile jest sprawny, wart ze 20 zł więc tego nikt nie naprawi, strata niewielka . Co do pseudo antenki i kabelków RG174 to aż żal czytać to co wypisujesz, to z założenia elektrosmieci więc nie dziwi ze się popsuły złącza i dobrze bo masz wreszcie szansę zrobić coś porzadnie i nie piszę tu o naprawie tego złomu ale o normalnym sprzęcie.
RG174 ma ogromną tłumienność powyzej 1GHz wiec nie jest stosowany jako kabel antenowy do anten przez normalnych producentów, jego zastosowanie ogranicza się do wyrobu konektorów SMA/FME na TS9/CRC9 o długości około 20 cm.

Tak dyskutuje, by się czegoś więcej dowiedzieć i fakt nie mam pojęcia, ale chyba taka idea forum żeby pytać o rzeczy o których się nie wie, a jak się z czymś mylę to mnie popraw...
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei e3372 - lutowanie przewodów do anteny

Post autor: matek451 »

Koledzy od początku napisali ci wyraźnie do czego nadaje się uszkodzony E3372, złącza CRC9 to takie g.. ze prędzej czy później się uszkadzają, i tego się nie naprawia tym bardziej tak jak ty chcesz to zrobić, to sa specjalne konektory a nie wtyki, one rozłączają jednocześnie anteny wewnętrzne. W kwestii kabelków RG174 jakie stosują do śmieci udajacych anteny Chinole też dostałeś info, taki kabelek ma tłumienność na 2GHz około 2dB/m a przy 2,6GHz tak koło 2,5-3dB/m więc kilka metrów tego cudu to strata sygnału ponad 10dB na LTE1800/2100/2600. W połaczenuiu z pseudo antenką stanowią doskonały tłumik sygnału. Podsumowując to co chcesz zrobić z założenia nie zda się na nic, co najwyżej dojedziesz E3372 do końca i po zabawie a dlaczego to tez dostałeś informację.
RUM
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2021-11-03, 19:15

Re: Huawei e3372 - lutowanie przewodów do anteny

Post autor: RUM »

matek451 pisze:Koledzy od początku napisali ci wyraźnie do czego nadaje się uszkodzony E3372, złącza CRC9 to takie g.. ze prędzej czy później się uszkadzają, i tego się nie naprawia tym bardziej tak jak ty chcesz to zrobić, to sa specjalne konektory a nie wtyki, one rozłączają jednocześnie anteny wewnętrzne. W kwestii kabelków RG174 jakie stosują do śmieci udajacych anteny Chinole też dostałeś info, taki kabelek ma tłumienność na 2GHz około 2dB/m a przy 2,6GHz tak koło 2,5-3dB/m więc kilka metrów tego cudu to strata sygnału ponad 10dB na LTE1800/2100/2600. W połaczenuiu z pseudo antenką stanowią doskonały tłumik sygnału. Podsumowując to co chcesz zrobić z założenia nie zda się na nic, co najwyżej dojedziesz E3372 do końca i po zabawie a dlaczego to tez dostałeś informację.
Ta chińska antenka ma kabel 3m, a ja ciałem zrobić kabel z tego E3372 na stałe, max po 15cm i podłączyć się z powrotem do tej antenki, a jak była by taka potrzeba to mógł bym nawet o jakieś 30cm skrócić ten kabel z antenki... Chciał bym żeby był kabel na stałe w modemie żeby go nie ruszać jak mam taką potrzebę np. Wyjścia karty sim, lub podłączenie z powrotem tego modemu do routera... Jeśli i tak nie działa jak przedtem to nie wiem czy na innej antenie było by dobrze z dobrymi wtykami...
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei e3372 - lutowanie przewodów do anteny

Post autor: matek451 »

3m kabla do tego tłumika bo to nie antena to tk ze złaczami CRC9 na 1800-2600MHz strata 7-10dB sygnału, modem jest bezwartościowy, nie da rady zastapić CRC9 innymi konektorami, biorąc pod uwagę że antenka to kolejny zelektrozłom twój pomysł z góry jest skazany na porazkę. To nie jest prąd tylko sygnał wysokiej częstotliwości.
Chcesz mieć porzadnie to wydaj kilka stówek na router domowy LTE-A ze złączami SMA i na porzadna antenę i ciesz się normalnym internetem. To co masz teraz nie nadaje się do niczego a trupa nie zreanimujesz, tym bardziej w taki sposób jak to sobie wymyśliłeś. Są elementy elektroniczne i płytki których teraz sie nie lutuje i naprawia z kilku powodów.
RUM
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2021-11-03, 19:15

Re: Huawei e3372 - lutowanie przewodów do anteny

Post autor: RUM »

Chyba będę musiał kupić inny taki sam modem, bo udało mi się naprawić te wtyczki w antenie, ale modem z anteną czy bez to już w ogóle nie łapie zasięgu...
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 590
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Huawei e3372 - lutowanie przewodów do anteny

Post autor: tomekwwa »

Jak masz zamiar nadal uparcie stosować w nim niewłaściwe wtyki to ten drugi kupiony (po co w ogóle kupować taki szajs bez agregacji?) też po paru sekundach spali końcówkę mocy i nie będzie miał zasięgu. Ale już wiemy, że wiedza nie przeszkadza Ci w eksperymentach, więc śmiało. Kupiłbym od razu ze 3, byś miał w końcu pewność, że losowy wtyk i gniazdo antenowe to nie to samo.
ODPOWIEDZ