MC 801A 5G - nie wpuszcza po WAN

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
tombog
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2022-05-21, 07:10

MC 801A 5G - nie wpuszcza po WAN

Post autor: tombog »

Witam wszystkich, zakupiłem niechcący router MC801A5G i spośród wielu rzeczy, które mi się w nim nie podobają jest jedna podstawowa, bijąca inne na głowę. Nie chce mine wpuścić do siebie od strony internetu.
Nigdzie w konfiguracji, również tej ukrytej, nie widzę żadnych opcji konfiguracyjnych odnośnie blokowania/otwierania wejścia od strony WAN. Adres mam publiczny i stały. Mogę wejść na adres WAN ale od strony LAN, czyli tak jak na każdy publiczny adres w internecie przez maskaradę. Na starym routerze TP-Linka normalnie wchodzę na router z dowolnego miejsca na świecie więc to nic u operatora.
Soft wgrany to BD_FITELIAMC801AV1.0.0B13
Czy ktoś miał podobny problem z dostaniem się do routera od strony internetu?
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1676
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: MC 801A 5G - nie wpuszcza po WAN

Post autor: Mig25 »

A w trybie bridge mode ? ( oczywiście musiał byś mieć za nim następny router)
tombog
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2022-05-21, 07:10

Re: MC 801A 5G - nie wpuszcza po WAN

Post autor: tombog »

Nie sprawdzałem w bridgu bo mnie ten tryb kompletnie nie interesuje ala zakładam, że to problem zdropowania na fw, tylko nie ma jak tego zmienić. W bridgu nie ma fw więc i problem zniknie tylko po co mi ten router skoro mam przed nim kolejny stawiać?
fioletowyoszust8
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2022-05-21, 09:31

Re: MC 801A 5G - nie wpuszcza po WAN

Post autor: fioletowyoszust8 »

tylko starszy soft to umozliwia, sa dostepne na ruskim forum, ale nie wiadomo jak wgrac
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1676
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: MC 801A 5G - nie wpuszcza po WAN

Post autor: Mig25 »

Akurat jak soft wgrać to wiadomo ,tylko z tym od Talia może być problem ,ze po wgraniu innego operatora nie będzie działać modem.
Jaki konkretnie soft to umożliwia?
tombog
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2022-05-21, 07:10

Re: MC 801A 5G - nie wpuszcza po WAN

Post autor: tombog »

Czyli jak rozumiem, dostęp zdalny został w nowym sofcie zablokowany i nic z tym się nie da zrobić? Cofanie się z softem do tyłu jest lekko z d..y bo nas ogranicza. Po coś te aktualizacje jednak są wypuszczane.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1676
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: MC 801A 5G - nie wpuszcza po WAN

Post autor: Mig25 »

Spróbuj na stronie http://192.168.32.1/index.html#debug_page włączyć MBN Mode , albo inne rzeczy.
Telia już miała upgrade do B15 , ale tam właśnie bridge mode nie działał , i może już się nie aktualizuje.
fioletowyoszust8
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2022-05-21, 09:31

Re: MC 801A 5G - nie wpuszcza po WAN

Post autor: fioletowyoszust8 »

jak wgrac?
tombog
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2022-05-21, 07:10

Re: MC 801A 5G - nie wpuszcza po WAN

Post autor: tombog »

Sprawdziłem wszystko na ukrytych stronach i nic tam nie znalazłem co by włączało wejście przez WAN. Wygląda na to, że będzie się trzeba pozbyć tego szmelcu.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: MC 801A 5G - nie wpuszcza po WAN

Post autor: matek451 »

Proponuję abyś ogólnie pozbył się internetu mobilnego i w ten sposób rozwiązał ostatecznie swoje problemy. Widać wyraźnie ze nie masz o nim zielonego pojęcia, tak samo jak o sprzęcie i wymaganiach stawianych w tej kwestii przez operatorów GSM.
tombog
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2022-05-21, 07:10

Re: MC 801A 5G - nie wpuszcza po WAN

Post autor: tombog »

matek451 pisze:Widać wyraźnie ze nie masz o nim zielonego pojęcia, tak samo jak o sprzęcie i wymaganiach stawianych w tej kwestii przez operatorów GSM.
A to trzeba mieć jakąś specjalistyczną wiedzę o internecie mobilnym, żeby się zdalnie dostać do tego routera? Liczę na to, że Twoja wiedza pomoże mi dostać się do tego routera zdalnie.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: MC 801A 5G - nie wpuszcza po WAN

Post autor: matek451 »

Podstawowa wiedza to akceptacja tego ze operatorzy mobilni niechętnie patrzą na fakt dostępu do sprzetu przez WAN stąd producenci sprzetu i softu do niego nie umieszczają takiej opcji w sofcie, szczególnie tym brandowanym. Ogólna tendencja teraz jest taka aby uzytkownik mógł jak najmniej ingerować w ich sieć. Operatorzy ogólnie blokują nawet na publicznych adresach dostęp inicjowany z internetu nawet przy przekierowaniu z LAN na WAN, usługa z reguły płatna dodatkowo.
Swego czasu ZTE dawał możliwość w sofcie wejscie na router przez WAN ale najnowsze wersje softu zostały tego pozbawione. Pretensje więc należy kierować do operatorów GSM a nie pod adresem MC801A, to nie jest żaden szmelc , skoro zależy ci na takiej opcji to poszukaj sprzętu który spełnia twoje wymagania i operatora który pozwala na wchodzenie na router przez WAN.
tombog
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2022-05-21, 07:10

Re: MC 801A 5G - nie wpuszcza po WAN

Post autor: tombog »

Dziękuję Ci za wyczerpujące wyjaśnienia.Gdybyś jednak dokładnie przeczytał pierwszego posta, zwróciłbyś uwagę na to, że na routerze tp-linka problem nie występuje. Nie jest to więc kwestia blokowania czegokolwiek przez operatora tylko najwyraźniej, jak się okazuje, przez producenta oprogramowania, czego zupełnie nie rozumiem. W dodatku nigdzie takowa informacja nie występuje. Na pewno bym nie kupił routera pozbawionego takiej opcji. Dla mnie to kluczowa funkcjonalność.
Drugim, poważnym dla mnie babolem w sofcie jest forwarding portów. Jak mam w lanie 20 kamer to muszę każdej przypisać indywidualny port bo router nie ma opcji forwardu portu xxx na port xyz tylko na taki sam, czyli xxx. Jak mam urządzenia bez możliwości zmiany portu to już nie przekieruję portów na każde tylko na jedno.
Itd, itp. Sprzęt w tej cenie na prawdę mógłby mieć przynajmniej podstawowe narzędzia konfiguracyjne poza rozbudowaną obsługą BTS'ów. O antenach zewnętrznych spoza polskiego zakresu wspominał nie będę. Ale w ofertach sklepów stoi, że można podłączyć.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: MC 801A 5G - nie wpuszcza po WAN

Post autor: matek451 »

A jaki TP-Link? MC801a kupowany z polskiej dystrybucji , pochodzacy od operatorów GSM posiada soft producenta w tym wypadku od ZTE Polska , operatorzy stawiają warunki i dyktują jakie funkcje ma zawierać. Nie jest to żaden wyjatek, dotyczy to wielu europejskich operatorów GSM , np. niemieckiego T-mobile. Routery posiadają z reguły podstawowe funkcje sieciowe. Ale to nic bo wielu operatorów kablowych , daje własny sprzęt bez możliwości wejścia na niego przez użytkownika. Ogólnie to operatorzy dyktuja takie warunki, a co do anten to MC801a ma złącza pod C-band na 5G, nizszych pasm nie obsługują, tendenacja w sprzęcie jest teraz taka że router 5G/lte nie posiada złącz anten zew. a dla klientów oddalonych od BTS-a przewiduje się dostęp przez CPE 5g/lte.
tombog
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2022-05-21, 07:10

Re: MC 801A 5G - nie wpuszcza po WAN

Post autor: tombog »

TP-Link to tl-mr6400. Funkcji konfiguracyjnych od zatrzęsienia. Zero problemów z czymkolwiek, poza okresowymi zwiechami. Wtedy restart.
ZTE z wolnego rynku, teoretycznie powystawowy, ale jak już ustaliliśmy wyżej ma soft z Telii więc może być to jakiś import od zagranicznego operatora.
tombog
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2022-05-21, 07:10

Re: MC 801A 5G - nie wpuszcza po WAN

Post autor: tombog »

Z testów portów wynika, że wszystkie newralgiczne porty są zablokowane od strony WAN natomiast od LANu zablokowane są, np porty ssh i wszelki sposób na dostanie się do routera po konsoli. Czyli zapewne operator zadbał o to i tego nie obejdziemy w prosty sposób.
Pytanie do posiadaczy tego routera z wolnej dystrybucji, czy w wolnym od operatorów sofcie wszystkie porty są odblokowane i można, np wejść po ssh do konsoli? To by mi wystarczyło po zmianie softu.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: MC 801A 5G - nie wpuszcza po WAN

Post autor: onken »

Chyba nie masz na myśli SSH samego routera ?
Bo to zawsze ( w 99,9 % ) jest zablokowane

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
tombog
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2022-05-21, 07:10

Re: MC 801A 5G - nie wpuszcza po WAN

Post autor: tombog »

Tak, mam na myśli dostanie się do konsoli routera. Rozumiem, że operatorzy dla świętego spokoju mogą taką funkcjonalność blokować dlatego pytam o wolny rynek. Producentowi raczej lotto jak używam jego produkt. Mikrotik, np niczego nie blokuje. Można robić co i jak się chce. Kilka innych routerów też swego czasu z shela traktowałem.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: MC 801A 5G - nie wpuszcza po WAN

Post autor: wojteks »

Obecnie większość prostego sprzętu klienckiego nie ma możliwości wejścia od strony WAN, tak samo jak nie da się w wielu przypadkach zmienić firmware na inne niż pozwoli producent/operator.
Nie pomagam na PW!
tombog
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2022-05-21, 07:10

Re: MC 801A 5G - nie wpuszcza po WAN

Post autor: tombog »

No ale co ze sprzętem z wolnej dystrybucji? Czy sprzęt zakupiony w znanym sklepie dla idiotów nie będzie zblokowany? Ten obecny na pewno wróci do sprzedawcy bo to dla mnie kluczowa funkcjonalność tylko nie wiem czy się w to pchać czy od razu skierować się po mikrotika.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1676
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: MC 801A 5G - nie wpuszcza po WAN

Post autor: Mig25 »

Od razu skieruj się do Mikrotika...
Możesz też poszkać routerów ze wsparciem Openwrt ,najlepszy budżetowy to MF286D.
Ew rochę lepszy LBR20 z altrnatywnym oprogramowaniem ma dostęp do konsoli.
tombog
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2022-05-21, 07:10

Re: MC 801A 5G - nie wpuszcza po WAN

Post autor: tombog »

Jako, że i tak musiałem dokonać aktywacji 5G poprzez aneks umowy, to zamówiłem ten router za grosze w T-mobile. Router się trzy razy zaktualizował i w ostatniej aktualizacji pojawiło się menu dostępu po WAN oraz wifi dla gości. Brakuje mi do szczęścia jeszcze poprawienia przekierowań portów x na y i zdjęcie beznadziejnego limitu do 10 przekierowań i router mógłby być całkiem użyteczny.
Dziękuję wszystkim za udział w dyskusji. Temat moźna zamknąć.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1676
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: MC 801A 5G - nie wpuszcza po WAN

Post autor: Mig25 »

Czyli w MC801A z dystrybucji T-Mobile już Cię wpuszcza od strony WAN? Problem jest z MC801A z Telii ?
tombog
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2022-05-21, 07:10

Re: MC 801A 5G - nie wpuszcza po WAN

Post autor: tombog »

Tak, choć otwarty jest tylko port https. Zwykły http jest dalej zablokowany no ale wejść się da. Można też zafiltrować z jskich adresów ma wpuszczać.
data17
Użytkownik forum
Posty: 30
Rejestracja: 2021-02-25, 08:13

Re: MC 801A 5G - nie wpuszcza po WAN

Post autor: data17 »

A ja mam taki błąd https://gfycat.com/wellinformedpointlessalaskajingle

Eh szmelc dobrze że nie minęło 2 tygodnie
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1676
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: MC 801A 5G - nie wpuszcza po WAN

Post autor: Mig25 »

Przecież to nie błąd tylko trwająca aktualizacja....
data17
Użytkownik forum
Posty: 30
Rejestracja: 2021-02-25, 08:13

Re: MC 801A 5G - nie wpuszcza po WAN

Post autor: data17 »

a to nie mogl tego robic w nocy??? a nie wbijam po 21 i nie dziala juz myslalem ze padl po 2 dniach i chcialem pisac do t-mobile ze mi szmelc wcisneli
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1676
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: MC 801A 5G - nie wpuszcza po WAN

Post autor: Mig25 »

Powinien to robi o 1 w nocy , chyba ,że wszedłeś akurat na stronę i się na aktualizowanie w tej chwili zgodziłeś. Router żyje ,czy może wyłączyłeś z prądu jak tą aktualizację robił i już nie wstaje ?
tombog
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2022-05-21, 07:10

Re: MC 801A 5G - nie wpuszcza po WAN

Post autor: tombog »

Mój się też aktualizował kiedy chciał, w środku dnia, 3 razy i nigdzie nie wchodziłem ani się na nic nie zgadzałem. Ot tak mu się podobało to sobie robił. Dziwny klocek. Jakby ktoś chciał to go mogę sprzedać, niech mi oczu nie drażni. Kupiłem w końcu mikrotika CH 5G i żałuję, że tak późno.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: MC 801A 5G - nie wpuszcza po WAN

Post autor: matek451 »

A ile za niego chcesz ?
ODPOWIEDZ