MF289F

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

MF289F

Post autor: matek451 »

W ofercie T-mobile jest MF289F, trafił dziś w moje ręce, odkupiłem go od znajomego który <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> ofertę na firmę u tego operatora. To już jeden z nielicznych sprzętów do LTE z modemem 20 kat. Modem X24 od Qualcoma wiec dobrze znany.
Typowe dla ZTE WebUI ze wszystkimi potrzebnymi ustawieniami, wersja softu z wyborem pasm LTE do agregacji, diagnostyka nieco ubozsza niż na MC801a ale pokazuje wszystkie potrzebne dane. Na szybko jak zawsze test na karcie Play, w domu agregacja 4 pasm LTE daje taki wynik https://www.speedtest.net/my-result/a/8509035602
Rezultat podobny do tych osiąganych na LBR20 i B818 w takich samych warunkach, jeśli ktoś poszukuje routera do LTE i bierze umowę w T-mobile to moze to być dobry wybór. Oczywiście sprzęt u tego operatora więc pozostaje przez 2 lata jego własnością, mam nadzieję ze kolega będzie płacił za niego abonament :)
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1676
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: MF289F

Post autor: Mig25 »

A innym to zarzuca się paserstwo ;)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: MF289F

Post autor: matek451 »

Każdy moze sam sobie sprawdzić po IMEI czyj jest router, ja przynajmniej znam kolegę który go <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> na firmę, zrobiłem z nim dil , on mi MF289F a ja mu LBR20 z RBS50 oczywiście z dopłatą . Mieszka obok, mam nawet most po WiFi z nim więc to tak jakby rodzinne paserstwo :) No i raczej płacił będzie bo w firmie to raczej nie zostanie bez internetu :facepalm:
Alternatywą był MC801a ale ten już mam więc wybraliśmy MF289f bo brakowało mi do kompletu urzadzeń od ZTE.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1676
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: MF289F

Post autor: Mig25 »

Wgląda na to ,że jest bardzo podobny do MF286D ( ten sam procesor , modem na mPCIe) , już są chętni do robienia Openwrt dla niego....
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: MF289F

Post autor: matek451 »

Jedyne co mnie zastanawia to jak w nim wygląda konfiguracja złacz do anten zewnętrznych, zmiana x16 w mf286d na X24 i mamy MF289F , a to ze sa przedmiotem zainteresowania to nie dziwi
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1676
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: MF289F

Post autor: Mig25 »

Anteny również identycznie jak w MF286D ( 5 anten w modemie , tylko 2 wyjścia do anten zewnętrznych).
matek451 pisze: a to ze sa przedmiotem zainteresowania to nie dziwi
LBR20 również mógłby być , tam również IPQ4019 , i co najważniejsze Netgear rzetelnie źródła swojego softu podaje, przez co dużo łatwiej jest to zrobić.

W MF289F już jakiś włoch sprawdził ,że oboraz z mf286d się normalnie odpala , tyle ,że gniazda lan nie działają...
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1676
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: MF289F

Post autor: Mig25 »

Czy MF289f z T-Mobile ( lub jakiejś innej dysrybucji ) ma bridge mode ?
Niestety z niemieckiego Vodafone tego nie ma...
sql
Użytkownik forum
Posty: 42
Rejestracja: 2010-02-19, 10:10
Lokalizacja: ???

Re: MF289F

Post autor: sql »

matek451 pisze:W ofercie T-mobile jest MF289F, trafił dziś w moje ręce, odkupiłem go od znajomego który <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> ofertę na firmę u tego operatora. To już jeden z nielicznych sprzętów do LTE z modemem 20 kat. Modem X24 od Qualcoma wiec dobrze znany. (...)
Rezultat podobny do tych osiąganych na LBR20 i B818 w takich samych warunkach (...)
Matek451 jak wiadomo MF286/286R/MF286D mają jedno złącze anten zew. działające na 2600 MHz a drugie na 800-2100 MHz, czyli z antenami zew. działać powinny w SISO1X1.

Jak wygląda sytuacja z tym ruterem? Czy jest jak w wymienionych ruterach czy już "normalnie" ?
skansen
Stały użytkownik forum
Posty: 89
Rejestracja: 2021-04-05, 22:55

Re: MF289F

Post autor: skansen »

Zamontowałem ten router u krewnych. Kupiłem fabrycznie nowy, niebrandowany router.
Router ma zapewniać internet dla VOD, telefonów, sporadycznie do telekonferencji.
Przy większej ilości urządzeń barierą może być maksymalna liczba urządzeń na pasmo WiFi (32).
W testach u mnie w mieszkaniu agregował mi maksymalnie trzy pasma. W docelowej lokalizacji łączył się tylko z jednym pasmem ale i tak transfer jest zadowalający (do 89mbps).
Router ma tryb bridge, ale nie miałem czasu na przetestowanie go...
Anten zewnętrznych też nie rozważałem, sprzęt musi pracować na wewnętrznych-przebijanie się za okno nie wchodzi niestety w grę.
Dodam jeszcze, że router bez problemu współpracuje z kartą Lycamobile. Nie miałem też problemów z dostępem do strony logowania. Ogólnie zakup udany a końcowi użytkownicy zadowoleni...
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1676
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: MF289F

Post autor: Mig25 »

Pewny jestes tego trybu bridge ?
Bo ani w Vodafone ani w Tmobile tego trybu nie ma...
skansen
Stały użytkownik forum
Posty: 89
Rejestracja: 2021-04-05, 22:55

Re: MF289F

Post autor: skansen »

Jak będę znowu w tej lokalizacji to mogę zrobić screeny. Nie miałem niestety czasu, żeby tą funkcję porządnie przetestować...
skansen
Stały użytkownik forum
Posty: 89
Rejestracja: 2021-04-05, 22:55

Re: MF289F

Post autor: skansen »

Trochę odświeżając temat. Zestaw MF289F+starter Lyca przeszedł chrzest bojowy na telekonferencjach...
Ale po kolei... Przy VOD, korzystaniu z WWW czy nawet krótkich rozmowach VoWiFi rozłączanie internetu może nie być odczuwalne.
Tymczasem logując się na konto Lyca widziałem, że na stałe wpięty do sieci router LTE pokazuje kilkanaście-kilkadziesiąt połączeń trwających ok 25 minut... Gdy użytkownik miał poprowadzić półtoragodzinny wykład w formie telekonferencji zacząłem się zastanawiać, czy nie będzie go rozłączać...
Telekonferencja poszła gładko, choć system bilingowy pokazał ją jako 6 połączeń... Ale to widać tylko system bilingowy Lyca tak rozlicza pakiety...
Dla porównania jeśli karta PLAY siedzi w routerze włączonym na stałe to widzę po jednym połączeniu na dobę...
stiwi
Stały użytkownik forum
Posty: 62
Rejestracja: 2006-12-01, 19:07

Re: MF289F

Post autor: stiwi »

@skansen Czy udało się sprawdzić ten tryb bridge w niebrandowanym MF289F? Czy jest w tej chwili coś lepszego na rynku pod samo LTE, czy MF289F dalej pozostaje najlepszym wyborem?

Wg zapewnień ZTE faktycznie tryb Bridge powinien być dostępny:
https://zteshop.pl/mf289f-router-stacjonarny-lte-kat20

Czy ten router ma funkcje Dual Wan, która pozwali użyć światłowód jako główny internet, a w przypadku awarii przełączy się sam na LTE? Ewentualnie czy ma agregacje WAN (np światłowód) + LTE?
skansen
Stały użytkownik forum
Posty: 89
Rejestracja: 2021-04-05, 22:55

Re: MF289F

Post autor: skansen »

@stiwi niestety jak na razie nie udało mi się go przetestować pod tym kątem. Ale w roli do którego go zamontowałem (VOD, telekonferencje) sprawdza się bardzo dobrze.

Nie wiem czy ma funkcję Dual Wan, ma na pewno gniazdo Wan. Przy używaniu go jako głównego routera i AP ograniczeniem może być limit 32 podłączonych klientów na pasmo 2.4/5 GHz.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1676
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: MF289F

Post autor: Mig25 »

Ostatnio dla zabawy kupiłem MF289F z TMobile , na pewno też nie ma trybu Bridge mode.
Dodatkowo dla celów edukacyjnych trochę bardziej zagłębiłem się w modem , dla kolegi z włoch. Razem udało się wyciągnąć z niego co najlepsze ( okazało się , że najnowsze i najlepsze fw jest w niemieckim Vodafone). Udało się na nim odblokować port R11 aby pracował w trybie VoLTE , czyli modem dalej rozsyła internet i równolegle jest połączenie telefoniczne ( standardowo ,albo gniazdo RJ11 w ogóle nie działa ,albo podczas połączenia zrzuca połączenie na 3G , a jak go nie ma to na 2G i internetu praktycznie nie ma).
Gdyby ktoś chciał się pobawić w to , to opis jak to zrobić: https://github.com/stich86/ZTE-MF289F-Recovery
Ew. jak ktoś chciałby "gotowy" taki router , to pw , mi ten co mam już porzebny nie będzie.
skansen
Stały użytkownik forum
Posty: 89
Rejestracja: 2021-04-05, 22:55

Re: MF289F

Post autor: skansen »

Podjąłem próbę sprawdzenia trybu w oparciu o instrukcję z linku:
https://tunkkaamo.cloud/index.php/2020/ ... -firewall/
Niestety okazało się, że nie mam na miejscu możliwości podpięcia się kablem do routera, więc doszedłem tylko do kroku w którym wyłącza się DHCP. Taka opcja jest dostępna po rozłączeniu z siecią GSM.
Jak będę znowu w tej lokalizacji to spróbuje ponownie jak się połączę po kablu.
Obrazek
ODPOWIEDZ