Codzienny reset routera - brak internetu MC7010

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Tomzik87
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2022-08-16, 14:31

Codzienny reset routera - brak internetu MC7010

Post autor: Tomzik87 »

Cześć wszystkim,
Jest to mój pierwszy post, więc przepraszam jeżeli czegoś zabrakło.
Od dłuższego czasu próbuję wyciągnąć maksymalne możliwe u mnie prędkości i po testach routerów B818/WNC 5G/ 801A i MC7010A trafiło na ten ostatni. Jednak mam tu spory problem. Każdego dnia w którymś momencie nagle nie mam dostępu do internetu. Jedyne rozwiązanie to wejść na bramkę i zresetować urządzenie, po resecie wszystko wraca do normy aż do kolejnego dnia gdy muszę to powtórzyć. Nadmienię, że po wejściu na bramkę widzę, że jest połączenie 5G.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1717
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Codzienny reset routera - brak internetu MC7010

Post autor: Mig25 »

Od czasu do czasu ktoś zglasza podobne problemy,i to niezależnie od sieci ,niezależnie od lokalizacji.
Niektóre routery lepiej sobie z tym radzą (wiec internetu nie ma tylko chwile ,a niektóre po prostu twierdza ,że połączenie jest...)
MC7010 powinien mieć w menu harmonogram resetu ,ustaw go na codziennie o jakiejś nocnej godzinie ,i zobacz ,czy pomoże...
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 590
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Codzienny reset routera - brak internetu MC7010

Post autor: tomekwwa »

Jestem na wyjeździe i obecnie na Orange pracuję zamiennie na LBR20 i B818 i mam taki sam cyrk. Na LBR20 do ogóle nie widzę by coś się działo, ale netu nagle brak i trzeba resetować urządzenie, na B818 w HManagerze widzę niby połączenie, ale fizycznie na routerze czerwona kropka i też nic. Także to jakieś problemy z siecią.
Kamil1000
Stały użytkownik forum
Posty: 73
Rejestracja: 2010-08-18, 22:39
Lokalizacja: Polkowice

Re: Codzienny reset routera - brak internetu MC7010

Post autor: Kamil1000 »

Tomzik87 pisze:Cześć wszystkim,
Jest to mój pierwszy post, więc przepraszam jeżeli czegoś zabrakło.
Od dłuższego czasu próbuję wyciągnąć maksymalne możliwe u mnie prędkości i po testach routerów B818/WNC 5G/ 801A i MC7010A trafiło na ten ostatni. Jednak mam tu spory problem. Każdego dnia w którymś momencie nagle nie mam dostępu do internetu. Jedyne rozwiązanie to wejść na bramkę i zresetować urządzenie, po resecie wszystko wraca do normy aż do kolejnego dnia gdy muszę to powtórzyć. Nadmienię, że po wejściu na bramkę widzę, że jest połączenie 5G.
Przełącz w ustawieniach ten modem na tryb bezprzewodowy szerokopasmowy. Tryb mostu ma jakieś problemy i przy zmianie IP nie potrafi się dobrze ustawić.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1717
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Codzienny reset routera - brak internetu MC7010

Post autor: Mig25 »

Może tak być , z tym ,że nie tylko MC7010 ma te problemy , i to nie jest tylko wina mostu.... To wina operatora (a w zasadzie operatorów) , bo w logach modemu ( jeśli się taki ma) widać ,że modem prosi o nowy lease time parokrotnie i nigdy go nie otrzymuje.
Router sam w sobie albo wtedy wisi , albo jak ma jakieś watchdogi to resetuje najpierw połączenie a później siebie ( przez co internetu nie ma jakąś chwilę) ,a jak nie ma takich rzeczy ,to po prostu sobie wisi... W trybie mostu taki watchdog ( reset połączenia) powinien byc realizowany przez urządzenie do którego jest podpięty router ( bo on wtedy jest tylko mostem).
Tomzik87
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2022-08-16, 14:31

Re: Codzienny reset routera - brak internetu MC7010

Post autor: Tomzik87 »

Początkowo 7010 miałem podłączony bezpośrednio do Netgeara Orbi w trybie mostu i lipa, później podłączyłem go do MFa z zestawu a do tego Orbi jako AP tu było mniej resetów 1 na dzień właśnie. Jak podłączam bezpośrednio antenę do Orbika i wybieram internet szerokopasmowy antena się wiesza. Poszło dopiero jak podłączyłem do modemu z zestawu. Zobaczę może cudem coś się uda. Masakra tyle routerów przerobiłem i każdy miał coś na plus względem innych i kilka minusów.
Kiedy miałem samo LTE: najpierw Mc501A - D- 50MB Up-2MB,
Kupiłem B818 z anteną zewnętrzną D-30MB Up-20MB
przyszła era 5G
WNC 5G D60 Up 15 - i co chwila zmiana BTSów co minutę i albo 3mb albo 50mb albo 0,5MB
7010 - D 60 up 20 i reset każdego dnia, monitoring pada bo neta nie ma i warunek musi być schowany w najdalszym zakamarku chaty bo jak dam bliżej okna to łączy się z najbliższym gdzie jest wolny transfer a jak schowam go gdzieś dopiero dociera sygnał z lepszym transferem.

Liczyłem, że zyxel i cell lock pomoże bo i dobre dbi z anteny i wystawię blokując wieże i lipa bo do konfigu się dostać nie mogę.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Codzienny reset routera - brak internetu MC7010

Post autor: matek451 »

Korzystam z MC7010 od 2 lat, tryb mostu z właczonym DHCP, poczatkowo z MF18a, teraz od ponad roku z COVR2200, nie mam takich problemów, podobnie było z MF18a, karta Play.
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 380
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Codzienny reset routera - brak internetu MC7010

Post autor: jfk »

Tomzik87 pisze: WNC 5G D60 Up 15 - i co chwila zmiana BTSów co minutę i albo 3mb albo 50mb albo 0,5MB
7010 - D 60 up 20 i reset każdego dnia, monitoring pada bo neta nie ma i warunek musi być schowany w najdalszym zakamarku chaty bo jak dam bliżej okna to łączy się z najbliższym gdzie jest wolny transfer a jak schowam go gdzieś dopiero dociera sygnał z lepszym transferem.

Liczyłem, że zyxel i cell lock pomoże bo i dobre dbi z anteny i wystawię blokując wieże i lipa bo do konfigu się dostać nie mogę.
Masz publiczny IP na tej usłudze? W Zyxel jest możliwość dostania się z zewnątrz przy trybie bridge przez https i port 20443 (sprawdź ustawienia/Web Interface. I raczej widziałbym problem przy trybie bridge w ustawieniach WAN podstawionego routera, gdyż adres IP nie jest odnawiany przez operatora co 24h (w standardzie zmienia mi się co około miesiąc, ale bywa też że i 2 miesiące utrzymuje się sesja IP/Orange, podobnie Plus, Play średnio 2-tygodnie).
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1717
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Codzienny reset routera - brak internetu MC7010

Post autor: Mig25 »

Pewnie b sprawdził ustawienia ,jakby się tam dało dostać... Jest osobny topic na ten Zyxel , prośba o posprzątanie .
A tak przy okazji , odnawianie adresu (i związany z tm lease time - czas "dzierżawy" ) a przydzielanie nowego to dwie różne sprawy , nowy może być przydzielany nawet co dwa miesiące , ale o odnowienie to pyta router , i to już zleży jaki. Np MF286D pyta o odnowienie adresu co 2 godz , MC801A przeważnie co 24h ( ale np. na sofcie FITELIA B17 już co 5 min :szok: )
I problem jest właśnie z tym lease time , zakładam ,że lokalnie jakiś serwer się przywiesza , router pyta kilka razy o lease time kiedy poprzedni się kończy , nie dostaje kilka razy i się zawiesza. Na eko.one.pl są z tego logi ...
Tomzik87
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2022-08-16, 14:31

Re: Codzienny reset routera - brak internetu MC7010

Post autor: Tomzik87 »

Udało mi się w końcu podłączyć bezpośrednio Orbi do 7010. Przypomniałem sobie, że w takiej konfiguracji nie wieszał się ale po prostu w 7010 LAN się nie świecił i nawet nie mogłem go tak skonfigurować. Udało mi się to obejść przez chwilowe podłączenie MF18 na czas ustawienia i później po prostu kabel ze switcha przełożyłem bezpośrednio do Netgeara i poszło. Raczej nie będzie to miało wpływu ale przynajmniej z obiegu 1 router wywaliłem.
Internet szerokopasmowy zamiast mostku nic nie zmienił - ba w nocy 3 razy padło. - dostaje wiadomości z monitoringu jak Neta nie mam. To właśnie jest najgorsze, chcemy gdzieś wyjechać a tu w razie nieszczęścia kamery będą stały bo router się zawiesił i zadziałają dopiero jak zgodnie z harmonogramem reset się zrobi. Pół roku temu świeżo po przeprowadzce poza miasto, narzekałem że internet poniżej 600mb to do niczego, teraz wiem że 40-50mb stabilne w zupełności wystarcza a i to ciężko osiągnąć. 5 różnych routerów i lipa. Niestety tu jest tylko radiówka 10mb z up 3mb:) Do pracy zdalnej się nie nada.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1717
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Codzienny reset routera - brak internetu MC7010

Post autor: Mig25 »

czy jak się zwiesi , to nie wystarczy np. wyjęcie i włożenie wtyczki WAN w Orbi ? Jeśli tak , to może w Orbi jest opcja ,żeby resetować połączenie jak internet zniknie ?
Tomzik87
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2022-08-16, 14:31

Re: Codzienny reset routera - brak internetu MC7010

Post autor: Tomzik87 »

A zobaczę, dawno w takiej konfiguracji się nie bawiłem. Zte 7010 jest w trybie bridge z włączonym DHCP, router też ma włączone. Tak jest ok?

PS: po wywaleniu z obiegu MF18, mimo że Speedtest podobny ale strony mam wrażenie że dużo szybciej się wczytują.
Ostatnio zmieniony 2022-08-21, 10:00 przez Tomzik87, łącznie zmieniany 1 raz.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Codzienny reset routera - brak internetu MC7010

Post autor: matek451 »

Ja korzystam tak z ustawionego MC7010, czas dzierżawy 24h, teraz sprawdzę z ORBI z RBR50 bo z COVR2200 działa tygodniami bez zawiechy z kartą Play.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1717
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Codzienny reset routera - brak internetu MC7010

Post autor: Mig25 »

Tak jest ok.
W routerze z OpenWRT mógłbyś wtedy zresetować połączenie i mogłoby być ok. ( o ile wystarczy wyjąć i włożyć wtyczkę i router dostnie nowe IP ).
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1717
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Codzienny reset routera - brak internetu MC7010

Post autor: Mig25 »

matek451 pisze:Ja korzystam tak z ustawionego MC7010, czas dzierżawy 24h, teraz sprawdzę z ORBI z RBR50 bo z COVR2200 działa tygodniami bez zawiechy z kartą Play.
Tak , u mnie też teraz działa , ale był okres kiedy takie rzeczy działy się notorycznie.
W MF286D na OpenWRT obserwowałem wtedy , że modem wysyła kilkakrotnie prośbę o nowy Lease Time , i go nie otrzymywał i zwiecha. Trzeba było resetować połączenie , modem dostawał nowe połączenie i było ok ( no prawie , bo przez chwilę neta nie było). :cfaniak:
Tomzik87
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2022-08-16, 14:31

Re: Codzienny reset routera - brak internetu MC7010

Post autor: Tomzik87 »

Ewentualnie kupię, smart gniazdko i tam ustawie 4 resety co 6h o ile w międzyczasie nie będzie zawiechy:)
Licze jeszcze na zyxela że się uratuje. Wtedy wystawię na zewnątrz wybiorę daleki ale szybki btsik i będę szczęśliwy:)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Codzienny reset routera - brak internetu MC7010

Post autor: matek451 »

Ta, żebyś się jeszcze nie zdziwił, teoria sobie a praktyka sobie. To że jest w sofcie taka opcja nie oznacza ze zadziała, testowane na Mikrotikach , WF830/860, MF258, po nośnych i PCI, operatorzy niechętnie patrzą na cos takiego a stacja nie zawsze odpowiada na takie wybory.
Dobór operatora, sprzętu należało rozpocząć od testów, podania lokalizacji bo strzelanie w ciemno i przewalanie sprzętu nie zawsze jest dobrą drogą, pokazane wyniki raczej masz słabe jak na zakupiony sprzęt , na kazdym masz kiepski UL i to daje juz pewien obraz, ja poszed lbym w innym kierunku.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1717
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Codzienny reset routera - brak internetu MC7010

Post autor: Mig25 »

Konkretnie to w Playu nie działa , u innych jakoś z tym jest ok.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Codzienny reset routera - brak internetu MC7010

Post autor: matek451 »

Na razie, poza tym operatorzy i tak zaczynają sterować ruchem i pasmami na BTS-ach, wolna amerykanka się kończy, T-mobile sprzedaje oferty no limit więc nie ma wyjśćia a wszystko na podstawie zapewnienia sprawiedliwego dostępu do sieci.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1717
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Codzienny reset routera - brak internetu MC7010

Post autor: Mig25 »

Jak zauważę ,że się już nie da , o dam znać :)
Tomzik87
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2022-08-16, 14:31

Re: Codzienny reset routera - brak internetu MC7010

Post autor: Tomzik87 »

Sieć t-mobile. Początkowo do 90mb w LTE i na okresie próbnym wyniki nawet w nocy 200mb jakby nowym priorytet łącza ustawiali. Po okresie gdy nie mogłem już zrezygnować od 0,5mb -20/30mb bo wieże zapchane. Liczyłem że anteny zewnętrzne pomogą ale tylko UP rósł. Później ubzdurałam sobie że 5g uratuje i zwiększyłem ofertę do bez limitu 5g i mam na 3,5 roku a transfery na mc7010 30-50 tylko że modem muszę ukrywać w najciemniejszych zakamarkach strychu, jak dam bliżej okna to z automatu łapie najbliższy BTS gdzie dbi lepsze ale transfery spadają do 10mb. Ubzdurałam sobie że jak zablokuje tą wieże gdzie łapie 5g i dam na zewnątrz będzie jeszcze lepiej. Testowałem wszystkie możliwe pasma, łączyłem na przedziwne sposoby. Anteny były od elewacji po komin z każdej możliwej strony. Walczę ile się da:) W sumie tyle już władowałem w to że StarLinka bym miał na kilka lat opłaconego:) O dziwo najbliższy BTS, który należy do Tmobile i jest świeżo zmodernizowany to z tym jeszcze nigdy się nie połączyłem.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1717
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Codzienny reset routera - brak internetu MC7010

Post autor: Mig25 »

No dobra , ale gdyby nie te zwiechy to byłoby ok ?
Na eko.one koś pisał ,że MF286D mu się przy stresie/speedtestach resetuje , gdy ma CellLock ustawiony , a jak go wyłączy to jak ręką odjął. Może to kwestia tego ,że masz ustawiony Celllock ?
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 380
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Codzienny reset routera - brak internetu MC7010

Post autor: jfk »

Tomzik87 pisze:Sieć t-mobile. Początkowo do 90mb w LTE i na okresie próbnym wyniki nawet w nocy 200mb jakby nowym priorytet łącza ustawiali. Po okresie gdy nie mogłem już zrezygnować od 0,5mb -20/30mb bo wieże zapchane. Liczyłem że anteny zewnętrzne pomogą ale tylko UP rósł. Później ubzdurałam sobie że 5g uratuje i zwiększyłem ofertę do bez limitu 5g i mam na 3,5 roku a transfery na mc7010 30-50 tylko że modem muszę ukrywać w najciemniejszych zakamarkach strychu, jak dam bliżej okna to z automatu łapie najbliższy BTS gdzie dbi lepsze ale transfery spadają do 10mb. Ubzdurałam sobie że jak zablokuje tą wieże gdzie łapie 5g i dam na zewnątrz będzie jeszcze lepiej. Testowałem wszystkie możliwe pasma, łączyłem na przedziwne sposoby. Anteny były od elewacji po komin z każdej możliwej strony. Walczę ile się da:) W sumie tyle już władowałem w to że StarLinka bym miał na kilka lat opłaconego:) O dziwo najbliższy BTS, który należy do Tmobile i jest świeżo zmodernizowany to z tym jeszcze nigdy się nie połączyłem.
Szkoda że przed zakupem nie zajrzałeś na fora/nie wykonałeś testów, po upload widać że nadal masz problem z właściwym połączeniem linku (też nieprawidłową na starcie wybrałeś ofertę-ona jest ograniczona/przypisana terytorialnie, nawet po zmianie nie wiesz czy prawidłowo została skonfigurowana przez T-Mobile). Tj. trudna sytuacja gdy z jednego kierunku mamy zasięg kilku BTS, ale usługa która nie ma ograniczeń terytorialnych połączy się z mniej obciążonym BTS (i nie jest dobrym pomysłem restart modemu dostępowego co kilka h/dni).Operatorzy dziś stosują coraz bardziej zaawansowany QoS-ja mając do dyspozycji na działce modem cat.9, używam zamiast tej opcji 2 kart SIM i 2 modemo-routerów cat.4 (bo w takiej opcji mam sumarycznie około 50Mbps, a przy LTE-A B7+B20 max. 35Mbps, dzielę ruch z B7 leci tylko Netflix/HBO/C+, z drugiej cała reszta).
Tomzik87
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2022-08-16, 14:31

Re: Codzienny reset routera - brak internetu MC7010

Post autor: Tomzik87 »

Dużego wyboru niestety nie miałem. Po przeprowadzce okazało się że tylko t-mobile ma ofertę bez limitu danych, lejków itp. Pracujemy zdalnie wiec bez internetu nie ma roboty, kasy i trzeba jeździć do firmy. Wziąłem najwyższa ofertę LTE do 90 później chciałem 5G licząc że będzie lepiej i dostałem opcje zmiany oferty tylko pod warunkiem że termin się wydłuży o nowa ofertę czyli 3,5 roku i jeszcze dodatkowo numer musiałem przenieść. W międzyczasie 5 routerów sprawdzałem. Dziś zte odłączyłem i WNC wrócił, póki do mam 60mb i up 16 ale zobaczymy czy zaraz skakać nie zacznie.
ODPOWIEDZ