B818-263 + antena zewnętrzna + play + adblock

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
articr
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2022-10-11, 12:02

B818-263 + antena zewnętrzna + play + adblock

Post autor: articr »

Cześć i czołem :)
Po długim boju zwracam się o pomoc w rozwiązaniu problemu a może doborze innego sprzętu.
Sprzęt którego obecnie używam to Huawei B818, mam go od kilku miesięcy i dziala jako modem (wifi i DHCP wyłączone) - zakupiłem go ponieważ chciałem poprawić transfery, oraz rozwiązać problem z częstą koniecznością restartu starego Huawei b525 co poniekąd się udało. Do routera mam podłączona antenę dualna która jest na dachu - niestety nie pamiętam co to za model ponieważ zakupiłem ja jakieś 6lat temu na wygląd to ta: https://www.cybertech.com.pl/p115,anten ... -mimo.html
Operatorem jest Play do BTSa (TAR2009 GPS: 49,965556,20,838611) w linii prostej mam około 4km i to co standardowo udaje się osiągnąć na tym sprzęcie to 120down/30-40up (parę razy złapałem download około 350)Mbps.
Wewnątrz sieci lokalnej mam jeszcze router Huawei AX3 wpięty w trybie bridge i bez dhcp, dodatkowo mam postawionego adblocka który aktualnie robi za DNS i DHCP.
Niestety Adblock nie działa prawidłowo od czasu zmiany modemu na B818, z moich obserwacji wynika, że wewnątrz sieci urządzenia mają zawsze adres IPv4 oraz IPv6. W przypadku IPv6 adres serwera DNS nie jest moim adresem i nie jestem w stanie tego zmienić. Niestety routery huawei maja mega ograniczony interfejs więc nie za bardzo wiem co dalej mogę, z tym zrobić.. IPv6 ma wyższy priorytet nad starszym kolegą przez co Adblock nie działa prawidłowo.
Powoli zaczynam rozważać zmianę całego sprzętu na coś od Netgear ale nie chcę wydać sporo kasy żeby znowu odbić się od jakiegoś problemu lub spadku transferu.
Może macie jakiś pomysł na zmianę konfigurację istniejących sprzętów lub wymianę sprzętu na coś innego?

Chętnie dorzucę więcej informacji jeśli będą potrzebne.
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 586
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: B818-263 + antena zewnętrzna + play + adblock

Post autor: tomekwwa »

Co to jest za urządzenie "postawiony adblock", który pełni rolę DHCP i DNS, skoro urządzenia nie mają z niego IP i nie robi za DNS i czemu ma to być wina Huaweia B818 i co w tej całej topologii robi AX3 i po co?
articr
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2022-10-11, 12:02

Re: B818-263 + antena zewnętrzna + play + adblock

Post autor: articr »

Adblock jest postawiony na raspberry, wszystkie urządzania w sieci mają z niego IPv4 i oczywiście dostają odpowiedniego DNSa ale w IPv4. Jest to rozwiązanie w ten sposób ponieważ żaden z Huawei-ów nie pozwala na zmianę adresów DNS w przypadku gdyby był na nich włączony DHCP. Jeśli np na komputerze wyłączę IPv6 to wszystko jest ok. przykładowo na telefonach nie mam możliwości takiej konfiguracji. AX3 pełni funkcję punktu dostępowego WiFi ponieważ ma anteny na zewnątrz i dzięki temu ma zdecydowanie lepszy zasięg niż b818.
Uważam, że jest to wina B818 ponieważ jeśli zamienię go na B525 to Adblock działa prawidłowo i w tej kwestii jest ok. Jednak nie chce go używać ponieważ mam mniejsze transfery oraz średnio do 2-3 dni muszę go restartować poniewaz internet nie działa.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: B818-263 + antena zewnętrzna + play + adblock

Post autor: wojteks »

Obstawiam że trzeba poprawić konfigurację adblock tak żeby nie przepuszczała IPv6 z portu WAN do LAN.
Nie pomagam na PW!
articr
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2022-10-11, 12:02

Re: B818-263 + antena zewnętrzna + play + adblock

Post autor: articr »

Adblock działa na zasadzie serwera DNS, on nie puszcza żadnego ruchu i ma tylko jeden port.
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 586
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: B818-263 + antena zewnętrzna + play + adblock

Post autor: tomekwwa »

Zacząłbym od ręcznego dodania punktu APN w B818 i wtedy z konsoli przeglądarki po wydaniu polecenia:
$("#ip_type").show()
powinna zadziałać opcja odkrycia pola z wyborem IPv4/v6 i na tym etapie zablokował v6, gdyż ono w ogóle nie służy do komunikacji z internetem na zewnątrz sieci Play.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: B818-263 + antena zewnętrzna + play + adblock

Post autor: wojteks »

articr pisze:Adblock działa na zasadzie serwera DNS, on nie puszcza żadnego ruchu i ma tylko jeden port.
I tu jest problem, Huawei przyznaje IPv6 a adblock IPv4.

Jak tomekwwa zauważył Huawei jest za dobry do posiadanej (moim zdaniem wadliwej) konfiguracji sieci.
Nie pomagam na PW!
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 586
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: B818-263 + antena zewnętrzna + play + adblock

Post autor: tomekwwa »

Dla mnie nonsensem jest utrzymywanie w domu czegoś co można darmowo lub komercyjnie za kilka dolarów wykupić i sobie tym nie zawracać głowy. Ale może to RPI robi coś jeszcze ważnego. Natomiast trzeba albo prawidłowo rozdzielać i obsługiwać ipv6 (zapewne niepotrzebnie) albo korzystać wyłącznie z IPv4 i to od samego brzegu swojej sieci.
articr
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2022-10-11, 12:02

Re: B818-263 + antena zewnętrzna + play + adblock

Post autor: articr »

tomekwwa pisze:Dla mnie nonsensem jest utrzymywanie w domu czegoś co można darmowo lub komercyjnie za kilka dolarów wykupić i sobie tym nie zawracać głowy. Ale może to RPI robi coś jeszcze ważnego. Natomiast trzeba albo prawidłowo rozdzielać i obsługiwać ipv6 (zapewne niepotrzebnie) albo korzystać wyłącznie z IPv4 i to od samego brzegu swojej sieci.
masz na myśli adbloka? Możesz rozwinąć? Jakieś alternatywy?

Nie widzę potrzeby korzystania z IPv6 ale nie da się tego na huaweiu wyłączyć.

wojteks pisze: I tu jest problem, Huawei przyznaje IPv6 a adblock IPv4.

Jak tomekwwa zauważył Huawei jest za dobry do posiadanej (moim zdaniem wadliwej) konfiguracji sieci.
Jak Twoim zdaniem ta sieć powinna wyglądać?
Huawei przyznaje IPv6 który nie jest moim zdaniem do niczego potrzebny. Ale niestety nie da się tego wyłączyć.
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 586
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: B818-263 + antena zewnętrzna + play + adblock

Post autor: tomekwwa »

Masz napisane, że jest ukryta opcja pozwalająca na połączenie z IPv4 i piszesz, że się nie da. A co do dns to nie będę ich reklamował, bo UOKiK, ale co najmniej 3 są darmowe i wystarczające.
articr
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2022-10-11, 12:02

Re: B818-263 + antena zewnętrzna + play + adblock

Post autor: articr »

Jeśli chodzi o APN to już zmieniłem wcześniej. Aktualnie testuje czy jest ok. W moim przypadku ta opcja nie była ukryta.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: B818-263 + antena zewnętrzna + play + adblock

Post autor: wojteks »

Moim zdaniem Huawei powinien pracować jako Bridge a dopiero kolejne urządzenie powinno robić za serwer DHCP, DNS, ....., zapewniać NAT i co tam potrzebujesz a dopiero za nim powinna być sieć domowa LAN. RPI ma tylko jeden etherent więc trzeba by cudować z jakimiś wirtualnymi portami albo np. dołożyć drugi ethernet na USB. Albo posiadać router z alternatywnym firmware (open wrt powiedzmy) i na mim to zrobić rezygnując z RPI.
Nie pomagam na PW!
articr
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2022-10-11, 12:02

Re: B818-263 + antena zewnętrzna + play + adblock

Post autor: articr »

wojteks pisze:Moim zdaniem Huawei powinien pracować jako Bridge a dopiero kolejne urządzenie powinno robić za serwer DHCP, DNS, ....., zapewniać NAT i co tam potrzebujesz a dopiero za nim powinna być sieć domowa LAN. RPI ma tylko jeden etherent więc trzeba by cudować z jakimiś wirtualnymi portami albo np. dołożyć drugi ethernet na USB. Albo posiadać router z alternatywnym firmware (open wrt powiedzmy) i na mim to zrobić rezygnując z RPI.
Oczywiście to rozwiązanie wydaje się Ok. Jednak o ile mi wiadomo nie ma żadnej konieczności aby DNS lub DHCP stał na tym samym urządzeniu który jest "wejściem" do Twojej sieci. Wydaje mi się, że takie rozwiązanie jak ja posiadam jest o tyle lepsze, że w przypadku awarii routera nadal mam sieć LAN która działa poprawnie a co więcej w każdym momencie mogę wymienić router na jakiekolwiek inne urządzenie bez konieczności zmiany czegokolwiek wewnątrz sieci i bez utraty komunikacji pomiędzy urządzeniami. Oczywiście nie jestem specjalistą od sieci więc mogę być w błędzie.


Zmiana APN na manualny wraz z ustawieniem typu na IPv4 nic nie poprawiła.
ODPOWIEDZ