B818 + Cybertech 1800-2600 dwa złącza a 4 pasma?

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
lukaszbem
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2022-12-29, 20:28

B818 + Cybertech 1800-2600 dwa złącza a 4 pasma?

Post autor: lukaszbem »

Cześć wszystkim, to mój pierwszy post na forum więc będę wdzięczny za wyrozumiałość :)

Kupiłem Router B818 + Antenę Cybertech 1800-2600. Router agreguje 4 pasma: 800, 1800, 2100, 2600 ale ma tylko dwa wejścia na anteny zewnętrzne...

Tak samo nie do końca rozumiem jak to wygląda w antenie Cybertecha która ma zakres 1800-2600 czyli pokrywa 3 pasma: 1800, 2100, 2600 a ma też tylko dwa wyjścia...

Zainstalowałem aplikację huaCtrl pro do kontroli pasm w routerze - zaznaczyłem w niej pasma B1, B3, B7, B20 czyli wszystkie 4 które ponoć są agregowane przez ten router i nie wiem czy 2 pasma idą z anteny zewnętrznej i dwa z wbudowanej? Jeżeli tak to które pasma na których antenach ... jak to ogarnąć :)

Dodatkowo wyjścia antenowe na routerze są opisane: górne - Main, dolne - Div. Domyślam się, że to górne jest jakimś głównym, czy zatem ma znaczenie jak podepnę kable do tego Cybertecha? Jaka częstotliwość powinna być na tym "Main"?

I ostatnie pytanie - widziałem na YT filmy w których pokazywali jak zamontować na tylnej ściance 4 złącza sma, czy jest to opłacalne? Rozumiem że dwie anteny wewnętrzne można wyprowadzić na zewnętrzną antenę? Czy taki mod dużo daje? Prośba też o potwierdzenie moich domysłów, że router ten agreguje 2 pasma a kolejne 2 to już ze środka budynku, czyli taki trochę lipa a nie agregacja 4 pasm? :klnie:
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: B818 + Cybertech 1800-2600 dwa złącza a 4 pasma?

Post autor: wojteks »

lukaszbem pisze:Router agreguje 4 pasma: 800, 1800, 2100, 2600 ale ma tylko dwa wejścia na anteny zewnętrzne.
No i? Tak ma być. Antena podwójna jest do MIMO (stąd 2 gniazda) a każde gniazdo obsługuje wszystkie pasma. Antena 1800-2600 obsługuje 3 pasma i podłącza się ją do 2 gniazd antenowych. Mając taka antenę zaznaczanie pasma 800MHz nic nie da, antena go nie wzmacnia/przepuszcza a raczej tłumi.
lukaszbem pisze:Prośba też o potwierdzenie moich domysłów, że router ten agreguje 2 pasma a kolejne 2 to już ze środka budynku, czyli taki trochę lipa a nie agregacja 4 pasm?
Router agreguje 4 pasma z anten zewnętrznych. Oczywiście możesz dołożyć kolejne konektory antenowe ale to bez sensu jest zupełnie, lepiej router na dach do puszki wstawić albo kupić sprzęt typowo zewnętrzny (CPE).
Nie pomagam na PW!
lukaszbem
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2022-12-29, 20:28

Re: B818 + Cybertech 1800-2600 dwa złącza a 4 pasma?

Post autor: lukaszbem »

Dzięki za szybką odpowiedź. Właśnie takiego info potrzebowałem "każde gniazdo obsługuje wszystkie pasma" wcześniej myślałem że każde gniazdo = inna antena o innych wymiarach pod daną częstotliwość pasma - zasugerowałem się tym jak buduje się anteny biquad. To w sumie ciekawe że jedna antena zbiera wszystkie pasma.

W opcjach huaCtrl mogę wybrać rodzaj anteny: Auto, Zewn, Wew, Zew. i Wew. czy ta ostatnia opcja oznacza że może jednak zostawić włączone 800 i ustawić typ anteny na zewn. i wewn. co myślisz o tym?

Jeszcze raz dzięki za pomoc.
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 586
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: B818 + Cybertech 1800-2600 dwa złącza a 4 pasma?

Post autor: tomekwwa »

Mam dla Ciebie dobre rozwiązanie problemu, pewną analogię. Czy jak w TV masz 47 programów to dla każdego wystawiasz osobną antenę na każdą z 47 częstotliwości? Pewnie nie, chociaż jest to technicznie wykonalne. Ilość anten w LTE powoduje zwiększenie możliwości nadawania i odbioru urządzenia w danym przedziale częstotliwości tzw. MIMO (Multiple Input/Ouput), a nie że ilość anten jest zależna od ilości agregowanych/używanych częstotliwości. Modem np. w ogóle nie nadaje na częstotliwości 1800, tylko są to pewne przedziały (1710-1785 i 1805-1880 MHz) i do tego nadaje drugi lub 4/8/16 niezależne sygnały na paśmie przesuniętym na tzw. odbiciu fali i to trochę wygląda jakby nadawał w postaci litery X, chociaż fizycznie ten sygnał ma kształt nieokreślony, ale ustawienie anten w X ułatwia ich separację (antena na BTSie to kilkadziesiąt/kilkaset takich Xów). Także tego... Jeśli wywiesisz antenę z "dwoma kablami" to możesz liczyć na MIMO 2x2, jeśli byś chciał lepiej to musisz pokusić się o antenę z czterema pod MIMO 4x4 i wtedy czeka Cię lutowanie i druciarstwo. Ale skoro potrzebujesz anteny to nie ma to większego sensu, bo niewiele to zmieni, a lepiej w 2x2 walczyć o lepsze parametry, zwłaszcza SINR.
lukaszbem
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2022-12-29, 20:28

Re: B818 + Cybertech 1800-2600 dwa złącza a 4 pasma?

Post autor: lukaszbem »

OK teraz rozumiem :) Nie wiem czemu zafiksowałem się że MIMO 4X4 to cztery anteny i każda na inną częstotliwość, pewnie przez to że kiedyś robiłem antenę biquad na daną częstotliwość o konkretnych wymiarach. Jeszcze raz dzięki Panowie za rozświetlenie ciemności ;)
ODPOWIEDZ