Montaż anteny na kominie obrobionym blachą

Kwestie techniczne, konfiguracja telefonów do współpracy z internetem, rozwiązywanie problemów z tym związanych... itp.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
mojer
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2020-11-13, 19:47

Montaż anteny na kominie obrobionym blachą

Post autor: mojer »

Witam
W jaki sposób zamocować antenę (Antena Dualna LTE-A/4G 17dBi MIMO 1800-2600MHz albo ATK 504) na kominie wykończonym blachą. Myślałem nad uchwytem opaskowym, ale boje się że przy dociąganiu opaski uszkodzę blachę.
Znacie jakieś patenty na montaż na delikatnym kominie?
mojer
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2020-11-13, 19:47

Re: Montaż anteny na kominie obrobionym blachą

Post autor: mojer »

Poproszę admina o przeniesienie wątku do odpowiedniego działu. Dziękuję
_cheetah_

Re: Montaż anteny na kominie obrobionym blachą

Post autor: _cheetah_ »

mojer pisze:Witam
W jaki sposób zamocować antenę na kominie wykończonym blachą. Myślałem nad uchwytem opaskowym, ale boje się że przy dociąganiu opaski uszkodzę blachę.
Znacie jakieś patenty na montaż na delikatnym kominie?
A jaka jest w ogóle konstrukcja tego komina?
To komin wentylacyjny czy wydechowy?

Tak czy inaczej jedyna szansa to właśnie kombinacje a opaskami.
mojer
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2020-11-13, 19:47

Re: Montaż anteny na kominie obrobionym blachą

Post autor: mojer »

Komin z dwoma kanałami dymny i wentylacyjny. Antenę planuję postawić na wentylacyjnym i tymże kanałem puścić kable na strych.
Komin dymny używany sporadycznie (tylko kominek)
_cheetah_

Re: Montaż anteny na kominie obrobionym blachą

Post autor: _cheetah_ »

A jaka jest konstrukcja komina?
mojer
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2020-11-13, 19:47

Re: Montaż anteny na kominie obrobionym blachą

Post autor: mojer »

Komin systemowy dymowo- wentylacyjny, pustak na bazie keramzytu. https://hoch-systemykominowe.pl/systemy ... ersal.html
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Montaż anteny na kominie obrobionym blachą

Post autor: wojteks »

To tylko opaska, wiercenie nie wchodzi w grę, antena też musi być osłonięta od dymu z kominka albo być znacznie powyżej wylotu dymu.

Do blachy dałbym przekładki gumowe pod opaskę czy tam tylko pod narożniki.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Montaż anteny na kominie obrobionym blachą

Post autor: radius »

Niemal na 100% jest pewne, że blacha ulegnie wgnieceniu.
Ostatnio sporo montuję na opaski do komina i to na prawdę trzeba mocno dociagnąć żeby było stabilnie.
Na znanym portalu ceny opasek zaczynają się od 40 zł (taśmy 2x 5 metrów). Część z nich nie ma w komplecie narożników. Ja sobie radzę w ten sposób, że na kanty podkładam podwójnie złożoną pociętą na kawałki dętkę rowerową. Niestety na kominach obłożonych papą wchodzi jak w masło, ale co ważne nie przecina struktury.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
_cheetah_

Re: Montaż anteny na kominie obrobionym blachą

Post autor: _cheetah_ »

Jeśli masz tę blachę przylegającą do struktury komina, to pół biedy. Jeśli jest luźna, albo jest dodatkowo coś pomiędzy nią a ścianą komina to tak czy inaczej się ugnie i wgniecie.

Mocne, duże, szerokie, robione pod komin kątowniki na narożach, pod nimi w miarę miękka guma (można kupić w marketach budowlanych). Na to opaska. Daje się zrobić solidnie i stabilnie. Ale jak wyjdzie z estetyką, to indywidualna sprawa.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Montaż anteny na kominie obrobionym blachą

Post autor: Hermogenes »

Ale po co się męczyć postawić na sztycy, umiejscowionej w gąsiorze aby łatwo było uszczelnić. Do tego trzy odciągi prosto i bezpiecznie od wyziewów kominkowych. Pozdrawiam Hermogenes
mojer
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2020-11-13, 19:47

Re: Montaż anteny na kominie obrobionym blachą

Post autor: mojer »

Dziękuję wszystkim za opinię, są bardzo pomocne. Korzystając z okazji pozwolę sobie wkleić screeny z Netmonster i Speedtest z sieci Play, byście mogli upewnić mnie co do poprawności moich wyborów.
Miejscowość Skórzno, kujawsko pomorskie.
Router B-818
Antena Cybertech A/4G 17dBi MIMO 1800-2600MHz albo ATK 504
Screeny z telefonu Armour 6e
Screenshot_20210507-181815.png
Screenshot_20210507-181859.png
Screenshot_20210507-181944.png
Screenshot_20210507-182042.png
Screenshot_20210507-182109.png
Screenshot_20210507-182246.png
Screenshot_20210407-190802.png
Ostatnio zmieniony 2021-07-20, 11:42 przez mojer, łącznie zmieniany 1 raz.
mojer
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2020-11-13, 19:47

Re: Montaż anteny na kominie obrobionym blachą

Post autor: mojer »

Pomiar przy dachu na wysokości rynny, do komina około 2 metry w pionie. Pomiar na zewnatrz
Tylko sieć Play pokazuje jakiekolwiek pomiary wewnątrz domu (dla około 1mb/s up 0,5 mb/s). Przy innych sieciach nie mam nawet zasięgu by porozmawiać przez telefon, i należy szukać zasięgu na ogrodzie.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Montaż anteny na kominie obrobionym blachą

Post autor: matek451 »

Jak B818 i ta antena to tylko ustawienie na BTS-y Chełmica Duża lub Dobrzyńska 14 bo to stacje a LTE2600 i agregacja 4 pasm LTE.
mojer
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2020-11-13, 19:47

Re: Montaż anteny na kominie obrobionym blachą

Post autor: mojer »

Niekoniecznie B818, cyrografu z Planem nie podpisałem, sprzętu jeszcze nie zakupilem. Jeśli dla tych warunkach jest lepszy sprzęt chociażby inny model routera/anteny lub też Netbox chętnie go rozważę.
B818 wydawał mi się optymalny jeśli chodzi o odleglosci do BTS (około 4km) i polecany na forum. Rozważałem też ZTE 258k ale chyba występuje z nim problem z brakiem updatu ze strony Play
_cheetah_

Re: Montaż anteny na kominie obrobionym blachą

Post autor: _cheetah_ »

Dla CPE (poza Mikrotikiem) to te poziomy to takie sobie są. Przy agregacjach RSRP na wejściu modemu powinno być lepsze niż -90dBm, a anteny w CPE mają po kilka dBi zysku, więc trochę, albo i więcej, by pewnie brakowało.

Na niezelżonych antenach panelowych możesz mieć realnie do jakichś 12dBi zysku, na logach do 10dBi, trochę straci się na kablach antenowych, ale i tak byłoby sporo więcej poziomu na wejściu routera, nie mówiąc o potencjalnie większej jakości sygnałów niż przy CPE.

Właśnie, ten telefon nie pokazuje SINR ani CQI, które głównie decydują o prędkościach. Ale chyba nie jest dobrze, bo masz bardzo małe RSRQ, co potwierdzają speed-testy. Masz możliwość zrobić testy na jakimś innym telefonie, coby pokazał SINR / CQI?

A, i wracając do komina, pamiętaj, że te konstrukcje nie są w ogólności przewidziane do pracy jako elementy montażowe do masztów antenowych ani żadnych innych. Więc z wyczuciem na nim wieszaj, żeby ci nie odfrunął albo nie pękł. Raczej panel a nie logi, i to nie wystający ponad komin, jeśli to możliwe. Jeśli to możliwe, bo w trudnych warunkach to antena generalnie wybiera sobie miejsce montażu, czyli jej lokalizacją można najczęściej najwięcej zyskać.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Montaż anteny na kominie obrobionym blachą

Post autor: radius »

Przejrzałem sobie ten system jeszcze raz. Na spokojnie. I ja tam żadnej blachy poza czapą nie widzę. To jest zwykły pustak według mnie.
Jeśli mnie wzrok nie myli to z tym żadnych problemów być nie powinno. Od tej blachy na górze raczej powinieneś się odsunąć uchwytem bez żadnych przeróbek.
Owszem. Montowałem i na takim maszcie "przewierconym" przez dach. Robiłem to w styczniu. Na mrozie. Przy śniegu. Nie mam zdjęć :( Był to taki gumowy kołnierz nakładany na lub pod dachówkę (robili dekarze, nie było to w gąsiorze, a normalnie na spadzie). Jak rurę dokręcili i do krokwi i do belki to próbowałem tym bujać i nic. Także raczej to lepsze niż montaż do komina. Czy nie będzie przeciekać z tej gumy? Nie wiem.
Acha. I przewodów szybem wentylacyjnym i kominowym prowadzić nie wolno. Jak się trafi upierdliwy kominiarz nie podbije kwitu. Brak dokumentu od kominiarza to tak samo jakbyś nie miał ubezpieczenia, bo firma prosi o to i o przeglądy elektryczne.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
mojer
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2020-11-13, 19:47

Re: Montaż anteny na kominie obrobionym blachą

Post autor: mojer »

Niestety, dach przykryty jest blachodachówką i komin obrobiony tak samo. Blachą dobita do krokwi przy kominie ale rozmawiałem dziś z dekarzami i twierdzą że nie powinno być problemów z opaską. Dokręcać z czuciem i kątowniki na rogi.
Kominiarz nie będzie problemem (kolega)
Co do sygnału postaram się jutro <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> telefon żony ( jakiś budżetowy Samsung) - czy mam na nim instalować jakiś specjalny program by pokazywał SINR/CQI czy też te informacje są zaszyte w Netmonster?.
Tak BTW, czy któryś z kolegów zajmuje się montażem i ustawianiem anten w okolicach Włocławka? Oczywiście odpłatnie.
Mam dwójkę nastolatków w domu, jak net nie będzie hulał na jakimś akceptowalnym poziomie, to mnie w domu zaszlachtują :)
Dziękuję wszystkim za chęć pomocy
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Montaż anteny na kominie obrobionym blachą

Post autor: radius »

A, czyli komin w kolorze dachu, czaję.
Przed chwilą patrzyłem na Satclub. Niestety nikt nie jest dodany do bazy w kujawsko-pomorskim :(
Wszystkie istotne parametry masz w Netmonster. Reszta będzie w MENU pod *#0011#. Jeśli dual SIM to odpowiednio Stack1 lub Stack2.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
mojer
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2020-11-13, 19:47

Re: Montaż anteny na kominie obrobionym blachą

Post autor: mojer »

Bawię się teraz tym Netmonsterem ale za Boga nie mogę znaleźć zakładek odnoszących się do SINR/CQI o które prosił kolega _cheetah_. Chciałbym jutro podać więcej danych ale nie wiem gdzie szukać
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Montaż anteny na kominie obrobionym blachą

Post autor: radius »

To nie zakładki. To parametry sygnału. Główne okno. Prawa kolumna pod RSSI, RSRP, RSRQ. Nad TA wyrażonej w metrach. Ale może to zależy od telefonu. W Twoich poprzednich screenach nie widać tego.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
_cheetah_

Re: Montaż anteny na kominie obrobionym blachą

Post autor: _cheetah_ »

SINR jest wyświetlany na głównym ekranie NM, u góry, tam gdzie reszta parametrów pasma podstawowego, jak np. tam --> viewtopic.php?f=11&t=60879

Może masz jakąś wersję NM, która nie wyświetla SINR, skoro na obu modelach nie pokazuje...

Alternatywnie możesz spróbować apki Network Cell Info
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Montaż anteny na kominie obrobionym blachą

Post autor: matek451 »

Dostałeś juz odpowiedź co masz kupić do Play i z których stacji Play korzystać wymuszajac połaczenie z nimi za pomoca anteny kierunkowej Dual LTE1800-2600MHz.
_cheetah_

Re: Montaż anteny na kominie obrobionym blachą

Post autor: _cheetah_ »

@mojer:

1. Jak będziesz wychodził kablami z szybu to dobrze jest wyjść pod kątem w górę, aby ewentualna woda skraplająca się na kablach nie wciekała do wewnątrz pomieszczenia, a skapywała wgłąb kanału.

2. Tak dla "spokoju ducha" zrobiłbym kontrolnie pomiary innych operatorów.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Montaż anteny na kominie obrobionym blachą

Post autor: matek451 »

A po ...j sprawdzać innych? Tam oni nie istnieja, bo jest jeden maszt Orange na Dobrzyńskiej gdzie wiszą wszyscy, Play ma jeszcze 4CC CA w Chełmicy i stację bez LTE2600 z ktora się polaczył czyli Krojczyn. Reszta stacje za Wisła we Włocławku chyba ze polecasz mu NW i padlinę z gołym LTE800 w Glewie.
_cheetah_

Re: Montaż anteny na kominie obrobionym blachą

Post autor: _cheetah_ »

Słów brakuje... ;)

PS

A ten:
matek451 pisze:...j
to właściwie co - odwagi brakuje...???
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Montaż anteny na kominie obrobionym blachą

Post autor: matek451 »

Nie, bo cenzura i tak nie przepuści a on i tak już doskonale wie co prezentuje u niego konkurencja. Dobrzyńska to jedyna stacja NW po tej stronie Wisły, tak samo jak dla Plusa, obsługują ogromny obszar.
_cheetah_

Re: Montaż anteny na kominie obrobionym blachą

Post autor: _cheetah_ »

Ano, nic dodać, nic ująć...
ODPOWIEDZ