Nagle masakryczna jakość połączenia [Huawei E3372 + Dovado Tiny]

Kwestie techniczne, konfiguracja telefonów do współpracy z internetem, rozwiązywanie problemów z tym związanych... itp.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
abaqus
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2015-07-19, 11:41
Lokalizacja: Wieliczka

Nagle masakryczna jakość połączenia [Huawei E3372 + Dovado Tiny]

Post autor: abaqus »

Od 3 lat jestem szczęśliwym, a raczej byłem, bo teraz wszystko się schrzaniło, posiadaczem zestawu: Huawei E3372 z kartą RedBull wpiętego w router Dovado Tiny, który rozsyła sieć po kablu i WiFi po domu. Do tego do E3372 podłączona jest antena zewnętrzna.
Dotychczas wszystko działało bez zastrzeżeń. Niestety od paru tygodni praktycznie nie mam internetu, bo pomimo że modem jest w dobrym zasięgu (nic się od 3 lat w tej kwestii nie zmieniło!) transfery skaczą z oczekiwanych dla LTE na rzędu... 0,3 kB/s (sic!), pingi latają od oczekiwanych do jakichś masakrycznych po tysiące milisekund albo całkowite gubienie pakietów (zobaczcie na załączonym zdjęciu jak puszczając ping jeden za drugim dostaje kompletnie różne wyniki). Generalnie chodzi to wszystko tak że strony internetowej nie da się wczytać, by po chwili zacząć działać jak należy a zaraz potem znowu nie działać. Wpiąłem E3372 bezpośrednio w komputer, ale jest też fatalnie, wiec to nie kwestia Dovado. Uaktualniłem oprogramowanie zarówno na modemie jak i routerze, ale też nic to nie dało.
Co się dzieje?
Obrazek

Edit: Chyba zły dział, ale nie widzę możliwości przeniesienia...
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Nagle masakryczna jakość połączenia [Huawei E3372 + Dovado Tiny]

Post autor: key »

Zrob test szybkosci (upload i download), podejrzewam ze masz zapchany nadajnik.
Nie pomagam na PW.
abaqus
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2015-07-19, 11:41
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Nagle masakryczna jakość połączenia [Huawei E3372 + Dovado Tiny]

Post autor: abaqus »

Test dał taki wynik: Pobranie nieco ponad 1 Mb/s. Wysyłka... 0,03 Mb/s
Co to znaczy, ze zapchany nadajnik i co z tym zrobić?
nefczibaku
Stały użytkownik forum
Posty: 112
Rejestracja: 2014-01-29, 22:16
Lokalizacja: grodzisk maz

Re: Nagle masakryczna jakość połączenia [Huawei E3372 + Dovado Tiny]

Post autor: nefczibaku »

Kilka dni temu miałem identyczny problem (z forum wiem, że nie tylko ja), ale on ustąpił po 10 godzinach. Zgłosiłem do operatora, otrzymałem odpowiedź, że nie zarejestrowano żadnych problemów po stronie sieci więc zresetowano ustawienia na moim simie. Może u Ciebie to podobny przypadek, zgłoś do play.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Nagle masakryczna jakość połączenia [Huawei E3372 + Dovado Tiny]

Post autor: key »

abaqus pisze:Test dał taki wynik: Pobranie nieco ponad 1 Mb/s. Wysyłka... 0,03 Mb/s
Co to znaczy, ze zapchany nadajnik i co z tym zrobić?
Zapchany nadajnik - zbyt duzo osob podlaczonych, nie zrobisz nic.

W Twoim wypadku wyglada raczej na kiepski zasieg, anteny moga pomoc.
Nie pomagam na PW.
abaqus
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2015-07-19, 11:41
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Nagle masakryczna jakość połączenia [Huawei E3372 + Dovado Tiny]

Post autor: abaqus »

Antenę zewnętrzną mam (Antena Dualna LTE/4G 15dBi. Odległość do nadajnika 380 m w terenie gdzie poza kilkoma drzewami nic nie ma w linii prostej). Zasięg ponad 60%, więc w kontekście tak mizernych prędkości to niemożliwe żeby były problemy z zasięgiem, zresztą zawsze taki był i problemów nie było. Biorąc pod uwagę, że to się stało właściciwe z dnia na dzień, to ciężko mi uwierzyć że nagle nadajnik się "zapchał". Spodziewałbym się stopniowego spadku prędkości. To jest obszar zabudowy jednorodzinnej. Nie jest tak, ze nagle oddano do użytku osiedle bloków i 500 rodzin się wprowadziło. Wtedy rzeczywiście mogłoby dojść do nagłego załamania się zdolności przesyłowych istniejącej infrastruktury. Aha, no i rano w dzień powszedni nie jest wcale lepiej niż wieczorami.

Jakieś inne pomysły co może być przyczyną?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Nagle masakryczna jakość połączenia [Huawei E3372 + Dovado Tiny]

Post autor: matek451 »

Przy 380m masz antenę zewnętrzną , po co? No i czemu masz tak słaby sygnał LTE ?Wiesz ze łączysz się z tym BTS-em, na jakim paśmie LTE?
abaqus
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2015-07-19, 11:41
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Nagle masakryczna jakość połączenia [Huawei E3372 + Dovado Tiny]

Post autor: abaqus »

Bez anteny modem wewnątrz budynku ledwo do 50% zasięgu dochodzi. Nie wiem czemu tak jest, może 40 cm mur pełnej cegły starego budownictwa robi swoje. W każdym razie mam zewnętrzną antenę nakierowaną na stację. Na jakim paśmie i czy rzeczywiście łączę się z tym BTSem nie wiem. Jak to sprawdzić?
Poniżej na mapce jak to wygląda. Antena skierowana jest tak jak wrysowane na czerwono. Umieszczona na północnej ścianie budynku, więc od południa antenę zasłania budynek. Dodatkowo tamte inne BTSy są w dole, więc podejrzewam, że łączy z tym na północy na który jest nakierowany.
Według tego co na stronie, północny BTS ma pasma LTE 800, 1800 i 2100. BTSy na południu i wschodzie mają pasma LTE 1800 i 2100 a ten na zachodzie LTE 800, 1800, 2100 i 2600
Obrazek
ODPOWIEDZ