Internet LTE Play

Kwestie techniczne, konfiguracja telefonów do współpracy z internetem, rozwiązywanie problemów z tym związanych... itp.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Lekor
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2020-07-05, 14:00

Internet LTE Play

Post autor: Lekor »

Witam. Parę dni temu dowiedziałem się że niedaleko mnie postawili BTS Playa i ma być uruchomiony na dniach. Z racji że u mnie nie ma zasięgu żadnego to pojawiła się nadzieja na lepszy internet. Czy jest szansa przy tej odległości na dobrą prędkość internetu LTE od Playa? Wysyłam grafike na której zaznaczyłem na czerwono gdzie mieszkam a na zielono nowy bts. Z góry dziękuję za każdą informacje :)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet LTE Play

Post autor: matek451 »

Screen z mapy jest nieczytelny.
Lekor
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2020-07-05, 14:00

Re: Internet LTE Play

Post autor: Lekor »

matek451 pisze:Screen z mapy jest nieczytelny.
https://gyazo.com/ca6cf42c78f55b4645e2b641b2cc5ee6

A tak jest ok?
Pawrzes
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 293
Rejestracja: 2016-03-30, 17:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Internet LTE Play

Post autor: Pawrzes »

Miejscowość Budy, BTS Smerdyna. Stacja jest uruchomiona, szansa na jakikolwiek zasięg jest (na zewnątrz nie ma zasięgu nawet UMTS/GSM900 w żadnej sieci?) ale do dobrej prędkości i tak niezbędna będzie antena zewnętrzna.
Pozdrawiam
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet LTE Play

Post autor: matek451 »

Stacja działa na LTE2100+1800+800, zrób test na karcie Play, telefon LTE Android i aplikacja https://play.google.com/store/apps/deta ... ster&hl=pl i screen z niej i speedtest. Test oczywiście na zewnątrz.
Lekor
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2020-07-05, 14:00

Re: Internet LTE Play

Post autor: Lekor »

Pawrzes pisze:Miejscowość Budy, BTS Smerdyna. Stacja jest uruchomiona, szansa na jakikolwiek zasięg jest (na zewnątrz nie ma zasięgu nawet UMTS/GSM900 w żadnej sieci?) ale do dobrej prędkości i tak niezbędna będzie antena zewnętrzna.
Antena zewnętrzna to nie problem. Pytam czy w ogóle jest co sobie głowe zawracać skoro w domu na karcie z Play mam akutalnie 0 kresek zasięgu... Nie wiem może telefon próbuje się łączyć z innym BTS.

Odpowiedź Play na temat nadajnika:
https://gyazo.com/e84fb258d32f15fef4a3968c1430e465
Pawrzes
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 293
Rejestracja: 2016-03-30, 17:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Internet LTE Play

Post autor: Pawrzes »

Zainstaluj powyższą aplikację to będziemy wiedzieć z którym się łączy telefon, sprawdź na zewnątrz.
Pozdrawiam
Lekor
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2020-07-05, 14:00

Re: Internet LTE Play

Post autor: Lekor »

https://gyazo.com/4835169fd4dd95b399473ead78bc26e7

Speedtestu nawet nie da sie zrobić bo prędkość znikoma. Jak widać u góry zasięgu z Play brak


Drugi pomiar
https://gyazo.com/e8b28fc9b199f82f34c122b26040e3d2


po drugim pomiarze cały czas łączy się z innym oddalonym o prawie 10 KM
Pawrzes
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 293
Rejestracja: 2016-03-30, 17:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Internet LTE Play

Post autor: Pawrzes »

To na podwórku taki zasięg? Na pierwszym połączył się ze śladowym sygnałem LTE800 z Smerdyny, na drugim zalogował się do roamingu Orange (własne Play w Bogorii i Konarach-Kolonii jeszcze nie są uruchomione) i też sygnał znikomy... Może w miejscu ewentualnego montażu anteny na dachu są lepsze parametry...
Pozdrawiam
Lekor
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2020-07-05, 14:00

Re: Internet LTE Play

Post autor: Lekor »

Pawrzes pisze:To na podwórku taki zasięg? Na pierwszym połączył się ze śladowym sygnałem LTE800 z Smerdyny, na drugim zalogował się do roamingu Orange (własne Play w Bogorii i Konarach-Kolonii jeszcze nie są uruchomione) i też sygnał znikomy... Może w miejscu ewentualnego montażu anteny na dachu są lepsze parametry...
Czyli mam wejść na dach i odpalić test?
Lekor
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2020-07-05, 14:00

Re: Internet LTE Play

Post autor: Lekor »

Pawrzes pisze:To na podwórku taki zasięg? Na pierwszym połączył się ze śladowym sygnałem LTE800 z Smerdyny, na drugim zalogował się do roamingu Orange (własne Play w Bogorii i Konarach-Kolonii jeszcze nie są uruchomione) i też sygnał znikomy... Może w miejscu ewentualnego montażu anteny na dachu są lepsze parametry...
Niestety na tyle ile udało mi się teraz wejść na dach nie załapuje nadajnika... Nie rozumiem stoje na ziemi i łapie ledwo a jak wejde na dom to nie ma ...

Może być to wina starej karty sim? I dlatego kiepski zasieg itd?
VAHANARA

Re: Internet LTE Play

Post autor: VAHANARA »

Lekor pisze:Niestety na tyle ile udało mi się teraz wejść na dach nie załapuje nadajnika... Nie rozumiem stoje na ziemi i łapie ledwo a jak wejde na dom to nie ma ...
Tak bywa w trudnych warunkach odbiorczych. W takim przypadku trzeba spokojnie szukać punktu z możliwym odbiorem - może być i gdzieś na dachu, albo przy ziemi, albo przy ścianie. A może nie być w ogóle. Nieprzewidywalne.
Lekor pisze:Może być to wina starej karty sim?
Nie. Chyba, że masz poblokowane pasma. Prędzej niska czułość telefonu. Sprawdź na innym, jeśli możesz.
Lekor pisze:I dlatego kiepski zasieg itd?
Takie miejsce. Sprawdzaj wszystkich operatorów.
Lekor
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2020-07-05, 14:00

Re: Internet LTE Play

Post autor: Lekor »

VAHANARA pisze:
Lekor pisze:Niestety na tyle ile udało mi się teraz wejść na dach nie załapuje nadajnika... Nie rozumiem stoje na ziemi i łapie ledwo a jak wejde na dom to nie ma ...
Tak bywa w trudnych warunkach odbiorczych. W takim przypadku trzeba spokojnie szukać punktu z możliwym odbiorem - może być i gdzieś na dachu, albo przy ziemi, albo przy ścianie. A może nie być w ogóle. Nieprzewidywalne.
Lekor pisze:Może być to wina starej karty sim?
Nie. Chyba, że masz poblokowane pasma. Prędzej niska czułość telefonu. Sprawdź na innym, jeśli możesz.
Lekor pisze:I dlatego kiepski zasieg itd?
Takie miejsce. Sprawdzaj wszystkich operatorów.
Żaden operator nie daje rady ... W play mówią mi że Net Box będzie działał na 100% co wy na to?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet LTE Play

Post autor: matek451 »

To się zdecyduj kogo słuchasz, dostałes informację z Play ze stacja nie działa, sam sprawdziłeś , jest szczatkowy sygnał na LTE800 z niego. Teraz info że NetBox na 100%, bez odpalonej stacji? Wiesz co to logika, wyciągnij wnioski na temat rad z Play i ich wartości.
Lekor
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2020-07-05, 14:00

Re: Internet LTE Play

Post autor: Lekor »

matek451 pisze:To się zdecyduj kogo słuchasz, dostałes informację z Play ze stacja nie działa, sam sprawdziłeś , jest szczatkowy sygnał na LTE800 z niego. Teraz info że NetBox na 100%, bez odpalonej stacji? Wiesz co to logika, wyciągnij wnioski na temat rad z Play i ich wartości.

No ale dla mnie to jest chore że nowe i nie działa albo działa słabo ...
Pawrzes
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 293
Rejestracja: 2016-03-30, 17:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Internet LTE Play

Post autor: Pawrzes »

Miejscowość jest niekorzystnie położona względem BTS, las obok i nieco wyższy teren od jego strony tworzą cień radiowy (o ile stacja pracuje komercyjnie z docelowymi parametrami). Korzystniejszy jest chyba teren jest w kierunku północnym więc może z Konar-Kolonii lepszy sygnał doleci...
Pozdrawiam
Lekor
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2020-07-05, 14:00

Re: Internet LTE Play

Post autor: Lekor »

Pawrzes pisze:Miejscowość jest niekorzystnie położona względem BTS, las obok i nieco wyższy teren od jego strony tworzą cień radiowy (o ile stacja pracuje komercyjnie z docelowymi parametrami). Korzystniejszy jest chyba teren jest w kierunku północnym więc może z Konar-Kolonii lepszy sygnał doleci...
To ja nie mam pojęcia już co robić z tym internetem... Nie wiem czy antena zewnetrzna cos by dała do tego nadajnika żeby złapało. Nic innego jak próbowanie z LTE u mnie nie wypali bo nie ma jak na razie ...
Areecki
Stały użytkownik forum
Posty: 131
Rejestracja: 2010-10-12, 17:03
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Internet LTE Play

Post autor: Areecki »

Jestem w okolicach nadajnika Play w miejscowości Smerdyna, około 8,3 km na wschód od nadajnika.
Wróciłem teraz na wsi i muszę tu pracować zdalnie przez kilka dni, zasięg na granicy użyteczności Internetu.
Mam modem Huawei E3372 Hi Link, programem LTE Watch wymuszam pasmo 1800 bo na nim mam najlepszy zasięg i osiągi :
= ping około 27, 25 download, 0,5 upload
Nie sprawdziłem jeszcze profilu terenu ale już wiem, że dzieli mnie kawałek lasu między nadajnikiem, a modemem.
Obecne parametry :
Network name: Play
Network type: LTE
RSSI: -101dBm
Cell ID: 6649920
RSRP: -121dBm
RSRQ: -10dB
PCI: 283

Telefonem sprawdzę tez zasięg z aplikacją NetMonster bo na chwilę widziałem, że agreguje do 3 pasm 800, 1800 i 2100.
Mam pytanko jaką antenkę polecacie kierunkową pod ten modem i np. pasmo 1800 ?
Drugie pytanie czym przysłonić modem ( jakim materiałem ) bo przełącza mi BTS z słabszego nadajnika z przeciwnego kierunku ( Machów komin , Tarnobrzeg )
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Internet LTE Play

Post autor: Hermogenes »

Te wyniki co wstawiłeś to są w domu czy na polu? Pozdrawiam Hermogenes
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet LTE Play

Post autor: matek451 »

Bez anteny i tak się nie obejdzie, no i stacja na kominie Siarkopolu ma LTE2600 i agregację 4 pasm LTE. Pytanie tylko czy warto inwestować jak ma się tylko ten modem.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Internet LTE Play

Post autor: Hermogenes »

Drugie pytanie ile to jest kilka dni i jak bardzo ciśnie wydawanie kasy wiesz przecie żeby zrobić jakiś wynik trzeba zainwestować 1ooo cebulionów. Ja za kilka dni będę miał swoje anteny na 1800 MHz wolne mogę wysłać po cenie transportu + cena konektorów które muszę wyjąć z szuflady.Pozdrawiam Hermogenes
Areecki
Stały użytkownik forum
Posty: 131
Rejestracja: 2010-10-12, 17:03
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Internet LTE Play

Post autor: Areecki »

Dziękuję za odpowiedzi , trochę więcej informacji :
Lokalizacja
Obrazek

*Modem jest w środku przy oknie od zachodniej strony na 1 piętrze.
Osłoniłem go dodatkowo fragmentem folii spożywczej aluminiowej bo ciągle przeskakiwał na BTS-a z komina z Machowa.
Co do BTS-a Komin Siarkopol/Machów , Tarnobrzeg Zakładowa 50 to korzystałem z niego dobre 5-7 lat, ostatnio albo drzewa porosły,
albo coś oni zmienili ale nie mam dobrego zasięgu/Internetu z tego nadajnika, kilka miesięcy temu wiem, że były na nim prace konserwacyjne.
Dlatego teraz szukam zasięgu z nadajnika z Smerdyny, muszę jeszcze wyciąć kilka gałęzi bo niestety mam drzewa przy ogrodzeniu od zachodniej strony.
Telefon łączy się z agregacją 3 pasm ( tutaj wyniki do 30 Mbps/ 1,2 Upload )
Obrazek

Modem trochę przesunąłem w inne miejsce ( dalej jest przy oknie ale niżej bo chyba gałęzie tłumią zasięg )
I jest już lepiej , dalej jest w środku.
Network type: LTE
RSSI: -93dBm
Cell ID: 6649920 ( 1800 pasmo )
RSRP: -109dBm
RSRQ: -8dB
Obrazek

Nie wiem tylko czemu upload jest taki słaby
Drugie pytanie ile to jest kilka dni i jak bardzo ciśnie wydawanie kasy wiesz przecie żeby zrobić jakiś wynik trzeba zainwestować 1ooo cebulionów. Ja za kilka dni będę miał swoje anteny na 1800 MHz wolne mogę wysłać po cenie transportu + cena konektorów które muszę wyjąć z szuflady.Pozdrawiam Hermogenes
Jutro popracuje to dam znać, najbardziej mnie irytuje zmiana BTS-a przez modem na inny , na którym jest o wiele gorszy Internet.
Ostatnio zmieniony 2021-09-02, 17:02 przez Areecki, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Internet LTE Play

Post autor: wojteks »

Sygnał słabiutki, uploadu lepszego nie będzie. Potrzebujesz anteny i to najmocniejszej możliwej na 1800-2600MHz albo chociaż na 1800MHz.

Ewentualnie całego zestawu, router (absolutne minimum to B525, lepiej B535) i do tego antena 1800-2600MHz.
Nie pomagam na PW!
Pawrzes
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 293
Rejestracja: 2016-03-30, 17:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Internet LTE Play

Post autor: Pawrzes »

Kolejna lokalizacja w której byłby już dobry sygnał Play gdyby nie protesty bo zaprojektowana jest od 2 lat wieża w Wojcieszycach, gmina Łoniów...
Pozdrawiam
Areecki
Stały użytkownik forum
Posty: 131
Rejestracja: 2010-10-12, 17:03
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Internet LTE Play

Post autor: Areecki »

Pawrzes pisze:Kolejna lokalizacja w której byłby już dobry sygnał Play gdyby nie protesty bo zaprojektowana jest od 2 lat wieża w Wojcieszycach, gmina Łoniów...
To bardzo blisko mnie wiadomo coś więcej ? Jaka dokładnie lokalizacja, kto protestował itp ?

P.S. Download dochodzi do 30, niestety przez słaby Upload rwie rozmowy przez Internet ( to co mówię do klienta ) - bez anteny się nie obejdzie chyba.
Areecki
Stały użytkownik forum
Posty: 131
Rejestracja: 2010-10-12, 17:03
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Internet LTE Play

Post autor: Areecki »

Dzisiejszy test
Obrazek
Areecki
Stały użytkownik forum
Posty: 131
Rejestracja: 2010-10-12, 17:03
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Internet LTE Play

Post autor: Areecki »

Jest odwołanie to może coś z tego będzie jeszcze , odnośnie tej stacji bazowej w Wojcieszycach .
http://kielce.sko.gov.pl/bip/index.php?c=getfile&id=373
Areecki
Stały użytkownik forum
Posty: 131
Rejestracja: 2010-10-12, 17:03
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Internet LTE Play

Post autor: Areecki »

Jednak nadajnik powstał, dziś tato do mnie dzwonił, że "postawili jakąś antenę" sprawdzam w BTS Search nowe pozwolenia i jest !
Obrazek

Czy ma ktoś więcej informacji, kiedy była budowa, czy zostały już uruchomione anteny itd. ?
ODPOWIEDZ