Co z tym T Mobile?

Kwestie techniczne, konfiguracja telefonów do współpracy z internetem, rozwiązywanie problemów z tym związanych... itp.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
x64joxer
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2022-03-14, 08:10

Co z tym T Mobile?

Post autor: x64joxer »

Jak wiemy T Mobile od jakiegoś czasu oferuje prawdziwy brak limitu pobierania/wysyłnia danych w ieci komórkwej i to w dobrej cenie
Reszta operatorów odstaje ale z tego co widze chyba zareagowała bo zwiększyły się pakiety danych.

Biorac pod uwagę fakt że wiekszość BTSów nie jest podłaczona do światłowowdu a radiolinie mają małą przepustowość to nasuwa się parę pytań.
Jak T Mobile ma zamiar nie zapchać sobie sieci ?

Pierwsza odpowiedź typowego amatora to. Zapchają sobie sieć i zrobią w bambuko klientów, no bo przecież prędkość internetu jest zawsze do :-)
W sumie operatorzy od lat kłamią w swoich ofertach (np internet no limit) i jakoś uchodzi im to płazem. Może wchodzi tu w grę zwykła statystyka, zyskamy dużo klientów i nawet jeśli wiekszość z nich poczuje się oszukana to i tak pozostanie przy nas zadowalająca liczba nowych klientów.

A może t mobile i inni będą systematycznie dociągać światłowody do BTS-ów? Czy to znacznie poprawiło by wyniki sieci? To jest realny plan?

A może chodzi o to że skoro nawet do misateczek popegerowskich dociąga się światłowody (np T Mobile niedaleko mnie) to wpłynie to na obiciązenie sieci komórkowej lub może po prostu sieć komórkowa straci na wazności jeśli chodzi o internet.

Może to i naiwne hipotezy ale ja jestem amatorem szukającym wiedzy.

ps u mnie t mobile w dzien działa na 15 Mb downloadu (dory zasieg) co jest poławą tego co osiąga konkurencja
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Co z tym T Mobile?

Post autor: wojteks »

x64joxer pisze:Jak T Mobile ma zamiar nie zapchać sobie sieci ?
Sieć przynosi zyski jak jest w niej duży ruch więc raczej nic więcej nie zrobi. Nadmierne inwestycje nie przynoszą zysku.

Wszyscy oczekują na aukcje pasma 700MHz i 3.6GHz dla 5G. Sieci 4G poza drobnymi uzupełnieniami/dołożeniem pasm (może Play inwestuje więcej) na istniejących stacjach bazowych praktycznie nie rozwijają się już. TM wdraża refarming 3G 900 do LTE (pytanie co zrobi Orange ze swoim 3G 900MHz).
Nie pomagam na PW!
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Co z tym T Mobile?

Post autor: piotrzet »

Jak widać oferty poprzednie nolimits nie zapchały to nie zapcha i ta. Jeśli chodzi o podpięte stację światłowodem to akurat jest ich większość jeszcze jakiś czas temu chwalili się - ponad 60%. A jednostkowe przypadki zapchanych stacji są i u konkurencji, która żadnej oferty internetu bez limitu nie ma. Rozbudowa LTE już się kończy obecnie został tylko refarming pasma 900 MHz jak wspomniał kolega wyżej.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Co z tym T Mobile?

Post autor: onken »

Zapchały się w wielu miejscach Piotrze ..

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Co z tym T Mobile?

Post autor: wojteks »

Raczej są mocno obciążone i będą bardziej, usługi mobilne w PL są tanie więc zamiast światłowodu bierzemy no limit (wysoki limit) za 50-70pln a nie światłowód za 90pln (tu ceny też bywają różne).
Nie pomagam na PW!
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Co z tym T Mobile?

Post autor: piotrzet »

onken
U konkurencji jest dokładnie to samo, a czy ma jakąkolwiek ofertę bez limitu? Nie przypominam sobie, a więc skoro są lokalizacje, które się zapychają to jest to norma i żadna nowość. Były, są i będą. Nawet jak będzie 5G.

wojteks
Na wsiach czy poza miastami dalej trudno o światłowód więc nie ma się co dziwić, że ludzie wybierają LTE.
G.Moore
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 184
Rejestracja: 2020-04-26, 17:56

Re: Co z tym T Mobile?

Post autor: G.Moore »

Nie wiem czy ktoś kto ma możliwość posiadania światłowodu świadomie wybierze LTE. Może ktoś taki istnieje, coś jak Yeti.
Na wsiach i peryferiach słabo ze światłowodem, a jak przyjdzie POPC to się okazuje, że ten program jest abstrakcyjnie i kretyńsko organizowany i prowadzony.
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 375
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Co z tym T Mobile?

Post autor: jfk »

G.Moore pisze:Nie wiem czy ktoś kto ma możliwość posiadania światłowodu świadomie wybierze LTE. Może ktoś taki istnieje, coś jak Yeti.
To ja jestem Yeti :) , mam gniazdo światłowodu na ścianie i w każdej chwili mógłbym z niego skorzystać (ba korzystałem przez 2 lata z łącza światłowodowego 2018-2019 od małego ISP) i nie jestem jedyną osobą której usługa ta "odbiła się czkawką"-mnie nie jest potrzebny ping 6ms, 20-30ms w zupełności mi wystarcza do wszystkiego, to że nie miałem usługi w bridge z publicznym IP mogłem przełknąć, ale już robienie z klienta wała-cięcie transferu w połączeniu szyfrowanym definitywnie odepchnęło mnie od takich usług (przez długi czas byłem przekonany że za cięcie stream z serwera domowego odpowiedzialna jest słaba wydajność routera-aż do chwili gdy takowy stream zestawiłem w tunelu w innej lokalizacji E3276/B7, to samo z kamerkami IP poprzez tunele różnych producentów... . Cena u mnie 1=1, no-limit (zużywam do 500GB), prędkości mam download powyżej 100Mbps w godzinach szczytu, upload 50Mbps, jak B7 jest pasmem podstawowym nawet ponad 80Mbps.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Co z tym T Mobile?

Post autor: Hermogenes »

To już jest nas Dwóch. Tyle że ja zadowalam się 65 MB jakie daje NJU za 19 zł . Sąsiad jako ISP żąda 60 zł + rata za wynajem sprzętu 20 zł . Różnica 700 zł rocznie przemawia za LTE. Pozdrawiam Hermogenes
Anil321
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 243
Rejestracja: 2020-03-18, 12:08

Re: Co z tym T Mobile?

Post autor: Anil321 »

U mnie to samo, mniej nerwów mam z Play 1000GB niż ze światłowodem w tej samej cenie (abonament + wypożyczenie sprzętu). Szczególnie jak słyszę narzekania sąsiadów na lokalnego operatora. T-mobile w wiosce mojej na podlasiu praktycznie nie istnieje, kto ma to narzeka lub zmienia na innego operatora po tym jak zostali skuszeni ofertą bez limitu. Osobiście wolę ofertę z narzuconym limitem GB ale bez cięć prędkości/blokad weekendowych/wydzwaniania po infoliniach i proszenia o możliwość skorzystania z usługi za którą płacę. W skrócie - wszystko zależy od lokalizacji.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Co z tym T Mobile?

Post autor: piotrzet »

Co jak co ale inne sieci to powinny brać przykład z T-Mobile, że tam gdzie jest zapchana sieć nie ma możliwości zakupu internetu mobilnego/domowego. To jest akurat jedna z rzeczy, która wyszła T-Mobile i bardzo dobry ruch z ich strony.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Co z tym T Mobile?

Post autor: matek451 »

A ja ostatnio miałem do czynienia z ludźmi pozostającymi w zasięgu golca LTE800 którym zaoferowano domowy bez limitu, takich stacji NetWorks jest nadal około 10% ze wszystkich lokalizacji, są całe klastry oparte na BTS-ach 800/900MHz gdzie czas się zatrzymał.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Co z tym T Mobile?

Post autor: piotrzet »

Ja ostatnio właśnie testowałem takiego golca w Żelisławicach prędkości około 50 Mb/s ;)
G.Moore
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 184
Rejestracja: 2020-04-26, 17:56

Re: Co z tym T Mobile?

Post autor: G.Moore »

jfk pisze:To ja jestem Yeti :)
Całkiem prawdopodnbne, że zbyt szybko ekstrapoluje mój sposób użytkownia internetu, który jest mocno szaro-zjadaczowo-chlebowy :)
Sądzę jednak, że powodem problemów nie jest światłowód sam w sobie tylko to:
jfk pisze:małego ISP
Hermogenes pisze:To już jest nas Dwóch.
Ale ja pisałem tylko w odniesieniu do światłowodu a wydaje mi się (pewności nie mam po opisie), ze ten sąsiad to lokalna radiówka, wtedy wiadomo, że LTE lepsze.
Anil321 pisze:lokalnego operatora.
i po raz trzeci ten "szczegół" ;)

Mam podobne doświadczenia z przeszłości (ja wiem, że dowód anegdodyczny), ale mali, lokalni ISP to z bardzo wysykim prawdopodonbieństwem problemy. Ja mam u siebie loklane radiówki (kilka), nawet takie porządne co to mają po kilka nadajników w każdej wsi w której świadczą usługi. Ale sam mam LTE i stawiam to rozwiązanie wyżej od wszelkich radiówek, ADSL-i i innych loklanych ISP.
Jednak na rzecz światłowodu od dużego, ogólnopolskiego operatora to bym z LTE zrezygnował.
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 375
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Co z tym T Mobile?

Post autor: jfk »

G.Moore pisze: Ale ja pisałem tylko w odniesieniu do światłowodu a wydaje mi się (pewności nie mam po opisie), ze ten sąsiad to lokalna radiówka, wtedy wiadomo, że LTE lepsze.
Są sytuacje że ci mali ISP w sposób efektywny wykorzystują ten nośnik (są tereny gdzie do odbioru DVB-T/T2 wymagany jest drogi zestaw antenowy/wówczas sprzedając z pakietami TV jakoś to sensownie jest wykorzystywane, przecież większość tych WISP uciekła w usługi światłowodowe...). Ty myślisz że "jak ktoś był przyzwyczajony do dzielenia DSL 10Mbps/na 100 osób, to teraz po światełku dostaniesz 300/30Mbps w realu w rozsądnej cenie?! Każdy z nich kupuje łącze dostępowe a światłowód jest tylko nośnikiem (po radiu też można puścić 1Gbps). Osobiście zachęcam do światłowodu gdy mamy dostęp do Orange/Toya/Netia/T-Mobile... .
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Co z tym T Mobile?

Post autor: Hermogenes »

@G.Moore Nie śmiał bym Tobie głowy zawracać gdyby chodziło o radiówkę ; tak chodzi o dostawcę światełka bez limitu danych z podziałem łącza. Pozdrawiam Hermogenes
G.Moore
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 184
Rejestracja: 2020-04-26, 17:56

Re: Co z tym T Mobile?

Post autor: G.Moore »

@Hermogenes, dzięki za doprecyzowanie, teraz jasne.

@jfk, jasne, że są sytuacje, że mali ISP są niezbędni a czasem nawet dobrzy jakościowo. Zaznaczyłem, że moja pisanina to dowód anegdodyczny co nie zmiania faktu, że miałem złe doświadczenia z lokalnymi ISP (zarówno techniczne jak i ludzko organizacyjne). Uderzające było też, że wszystkie wasze wypowiedzi do mojej wypowiedzi dotyczyły małych ISP.

A fakty finalne są chyba takie, że wybralibyśmy podobnie (noż prawie identycznie ;) ) posiadamy LTE a światłowód ...:
Jednak na rzecz światłowodu od dużego, ogólnopolskiego operatora to bym z LTE zrezygnował.
Osobiście zachęcam do światłowodu gdy mamy dostęp do Orange/Toya/Netia/T-Mobile... .
PS Wiem, że dużo można puścić po radiu, pisząc "radiówki" miałem na myśli co w praktyce oferują loklani ISP na 2.4GHz i 5GHz.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Co z tym T Mobile?

Post autor: wojteks »

Na dziś "radiówki" na większą skalę nie mają sensu. LTE to jedna wielka radiówka na masową skalę.
Nie pomagam na PW!
G.Moore
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 184
Rejestracja: 2020-04-26, 17:56

Re: Co z tym T Mobile?

Post autor: G.Moore »

wojteks pisze:Na dziś "radiówki" na większą skalę nie mają sensu. LTE to jedna wielka radiówka na masową skalę.
Zgadzam się. Ale tacy ISP nadal są żyją i funkcjonują.
Gdybym chciał taki net to u mnie działają 4 takie firmy z czego dwie bardzo aktywnie.
Patrząc po dachach domów w okolicy to bardzo dużo osób wybiera to rozwiązanie co mnie bardzo cieszy bo mi nie obciążają BTS-ów :D
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 375
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Co z tym T Mobile?

Post autor: jfk »

wojteks pisze:Na dziś "radiówki" na większą skalę nie mają sensu.
Tak, z jednego/banalnego powodu-kosztów wydajnego sprzętu, który mając długi łańcuszek dystrybucji po drodze, jest zbyt drogi w porównaniu z modemami LTE, których sprzedaż jest w mln szt. z bardzo krótkim łańcuchem dystrybucji/ograniczającym koszta.
wojteks pisze: LTE to jedna wielka radiówka na masową skalę.
To zbyt wielki skrót-LTE działa w paśmie koncesjonowanym dla każdego operatora, także zupełnie inna jest wydajność, rozwiązania radiowe na BTS dalece różnią się od sprzętu WISP, dodatkowo programowo stale rozwijana jest technologia transmisji zwiększającą wydajność (nie zawsze wiąże się to z fizyczną wymianą sprzętu).
G.Moore pisze: Gdybym chciał taki net to u mnie działają 4 takie firmy z czego dwie bardzo aktywnie.
Patrząc po dachach domów w okolicy to bardzo dużo osób wybiera to rozwiązanie
Tak z ciekawości-który z WISP oferuje pakiety prędkości 100Mbps+...?
G.Moore
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 184
Rejestracja: 2020-04-26, 17:56

Re: Co z tym T Mobile?

Post autor: G.Moore »

jfk pisze:Tak z ciekawości-który z WISP oferuje pakiety prędkości 100Mbps+...?
Tak z ciekawości skąd pomysł, że tacy istnieją :)
Te radiówki z mojej okolicy cennikowo maja maxa 30-40-50 Mbps. Niektórzy mają zapis, że więcej do indywidualnej wyceny.
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 375
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Co z tym T Mobile?

Post autor: jfk »

G.Moore pisze: Te radiówki z mojej okolicy cennikowo maja maxa 30-40-50 Mbps. Niektórzy mają zapis, że więcej do indywidualnej wyceny.
Do wygodnego korzystania z treści w sieci, z jakąś "poduszką" , to wskazane minimum 40-50Mbps, z tą stówką to już przesadziłem :), ale są WISP którzy w teorii szleją https://airmax.pl/klienci_ind/internet/.
G.Moore
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 184
Rejestracja: 2020-04-26, 17:56

Re: Co z tym T Mobile?

Post autor: G.Moore »

jfk pisze:ale są WISP którzy w teorii szleją https://airmax.pl/klienci_ind/internet/.
Znam, jest teoretycznie i u mnie. Nie uwzględniłem w opisie, bo jednak to "radiówka" na 6 województw. Ja pisałem o takich na gminę czy dwie.
ODPOWIEDZ