Internet LTE z Plusa. Problemy z utratą pakietów.

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Rapisher
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2017-07-21, 21:21

Internet LTE z Plusa. Problemy z utratą pakietów.

Post autor: Rapisher »

Witam
Posiadam internet LTE z plusa i mam z nim od początku tego roku spory problem. Co kilka sekund narzucana jest utrata pakietów
(pakiet loss). Nie jest to jakaś mała utrata pakietów bo wynosi od 10% do nawet 40% co uniemożliwia korzystania z jakiejkolwiek gry
oraz rozmowy online bo wszystko się zawiesza oraz ścina. Na początku myślałem ze są to jakieś utrudnienia techniczne i po jakimś
czasie zostanie to naprawione bo czasami zdarzały się małe utraty po 3%-5%(mam już ten internet parę lat) ale niestety ciągnie się
to już ponad pół roku. W punkcie plusa powiedzieli mi że oni z tym nic nie mogą zrobić tylko trzeba kontaktować się z ich biurem
technicznym wiec zadzwoniłem do nich. Jedyne co się od nich dowiedziałem to że pierwsze słyszą o takim problemie, może być wina
zasięgu i oni z tym nic nie zrobią. Postanowiłem że sam sprawdzę wszystko czy wina nie leży po mojej stronie. Najpierw sprawdziłem
na drugim PC oraz laptopie ale problem nadal jest i na każdym z urządzeń było to samo. Pomyślałem że może to być wina karty SIM że
jest już stara i może się uszkodziła. Pojechałem do plusa i wymieniłem na nową i problem nie znikł, wiec ponownie pojechałem do
plusa po nowy starter by sprawdzić czy pakiety nie są narzucane na mój numer karty ale problem nadal nie znikł. Sprawdziłem także
czy sprawne jest urządzenie ale i na modemie i na routerze było nadal to samo. Zabrałem swój modem i router do kolegi by jeszcze
się upewnić że to nie jest wina sprzętu(kolega mieszka 3km ode mnie)i o dziwo u niego wszystko było ok, 0% pakietów wiec pomyślałem
że może jakiś program na moim PC obciąża mi internet i to przez to jest utrata pakietów ale po zrobieniu formata było to samo wiec
zabrałem swój PC do tego kolegi i u niego na moim PC, modemie i routerze wszystko jest ok tylko u niego był mniejszy poziom sygnału
a poza tym 0% pakietów. Wnioskując z tego to nie jest wina PC, modemu, router,karty ani zasięgu bo jest taki jaki był zawsze czyli
w normie (dokładne parametry podam niżej). Sprawdziłem gdzie znajdują się w mojej okolicy nadajniki z którymi łączą się moje
urządzenia. Najbliższy znajduje się 4km ode mnie z którym jestem połączony na pasmie 1800 (sprawdzałem programem LTEwatch) drugi
zaś 10 km ode mnie ale z nim z mojego poleżenia nie umiem się połączyć, a nie wiem czy jest jakiś program lub sposób żeby ręcznie
połączyć się na wybrany BTS. Mój kolega ten sam z u którego testowałem mój sprzęt jest bliżej położony tego dalszego ode mnie BTSa
wieć doszedłem do wniosku że z jego lokalizacji po prostu łącze się z innym BTSem niż u siebie w domu. Żeby to sprawdzić podpiąłem
po laptopa modem i podjechałem najpierw po sam nadajnik z którego cały czas korzystam oraz pod ten drugi z którym się łącze u
kolegi. Okazało się że stojąc nawet pod samym nadajnikiem pakiety nie znikły a na tym dalszym BTSie pakietów nie ma wcale. Wiec
moim zdaniem wina leży tylko i wyłącznie od strony plusa ponieważ tylko na tym nadajniku jest cos nie tak. Bardzo bym prosił o
pomoc w rozwiązaniu tego problemu ponieważ już nie mam pojęcia czy mogę coś więcej zrobić lub w jaki sposób mogę udowodnić plusowi
że to nie moja wina.

Niżej podaje wszystkie parametry które mogą pomóc w ocenie mojeje sytuacj.

Sprzęt jaki posiadam to:
-modem HUAWEI E3276
-niedawno zakupiłem (bo tak mi polecono w plusie) router HUAWEI b315s-22
-oraz tydzień temu dokupiłem antene ATK-LOG ALP LTE/800-3000 MHZ

Moja lokalizacja:
GPS: 53.346811 21.379234 53*20'48.52 N 21*22'45.24 E

BTS lokalizacja:
-(na tym jest utrata pakietów)
GPS: 53,382500,21,346111 53*22'56.99 N 21*20'46.55 E
Aero 2 (26017) ID: P11281

-(na tym jest wszystko ok)
GPS: 53,263333,21,428056 53*15'48.20 N 21*25'41.71 E
Aero 2 (26017) ID: BT11282

Siła zasiegu:
RSRQ: -3dB
RSRP: -97dBm
RSSI: -71dBm
SINR: 15dB

Test prędkości:
http://www.speedtest.pl/test/153531419

SS'y pakietów:
-W konsoli cmd https://scr.hu/jaYy6l
-W programie plusa https://scr.hu/evGP80
-W programie TeamSpeak3 https://scr.hu/RX471N
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Internet LTE z Plusa. Problemy z utratą pakietów.

Post autor: radius »

Na wszystkich sektorach tej problematycznej stacji obserwujesz stratę pakietów?
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Internet LTE z Plusa. Problemy z utratą pakietów.

Post autor: wojteks »

Sprawdź w konsoli ping -t -l 1400 wp.pl lub w programie plusa daj wielkość pakietu 1400 B
Nie pomagam na PW!
Rapisher
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2017-07-21, 21:21

Re: Internet LTE z Plusa. Problemy z utratą pakietów.

Post autor: Rapisher »

radius pisze:Na wszystkich sektorach tej problematycznej stacji obserwujesz stratę pakietów?
Tak w każdym miejscu gdy jestem połączony z tym nadajnikiem jest ten problem.
Rapisher
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2017-07-21, 21:21

Re: Internet LTE z Plusa. Problemy z utratą pakietów.

Post autor: Rapisher »

wojteks pisze:Sprawdź w konsoli ping -t -l 1400 wp.pl lub w programie plusa daj wielkość pakietu 1400 B
Oto wynik pingu: https://scr.hu/zmPdmj
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Internet LTE z Plusa. Problemy z utratą pakietów.

Post autor: wojteks »

Tu wygląda prawie doskonale, 2700 pingów i tylko 33 zgubione nie zmienia to jednak faktu że musisz męczyć Plusa. Druga opcja to skakanie modemu po technologiach/częstotliwościach ale w takim przypadku po wymuszeniu LTE1800 tego problemu by nie było.
Nie pomagam na PW!
Rapisher
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2017-07-21, 21:21

Re: Internet LTE z Plusa. Problemy z utratą pakietów.

Post autor: Rapisher »

wojteks pisze:Tu wygląda prawie doskonale, 2700 pingów i tylko 33 zgubione nie zmienia to jednak faktu że musisz męczyć Plusa. Druga opcja to skakanie modemu po technologiach/częstotliwościach ale w takim przypadku po wymuszeniu LTE1800 tego problemu by nie było.
Wygląda dobrze ale pakiety nadal są i nie pozwalają na jakakolwiek rozgrywkę i rozmowę online ponieważ się wszystko ścina. Na początku korzystałem z LTE800 na nich były te pakiety i właśnie doczytałem się na forum że programem LTEWatch można przejść na inną częstotliwość wiec spróbowałem przejść na LTE1800 i udało, internet pobiera z o wiele większa prędkością ale to nie zmienia faktu ze pakiety nadal są.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Internet LTE z Plusa. Problemy z utratą pakietów.

Post autor: key »

Jesli uciekaja Ci pakiety, to znaczy ze masz cos, co Ci zakloca jakas czesc pasma. Zaczal bym od znalezienia tego.
Nie pomagam na PW.
Rapisher
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2017-07-21, 21:21

Re: Internet LTE z Plusa. Problemy z utratą pakietów.

Post autor: Rapisher »

Ale co niby ma mi zakłócać? Ten problem jest na całym terenie tego nadajnika nie ważne czy jestem w domu czy stojąc nawet centralnie pod nadajnikiem to pakiety zawsze są. Jedyne jakie zakłócenia mogą być to na nadajniku, a nie u mnie.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Internet LTE z Plusa. Problemy z utratą pakietów.

Post autor: radius »

Na przykład nielegalny repeater.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Internet LTE z Plusa. Problemy z utratą pakietów.

Post autor: key »

Nie na nadajniku, tylko w obszarze ktory obejmuje.
Nie pomagam na PW.
Rapisher
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2017-07-21, 21:21

Re: Internet LTE z Plusa. Problemy z utratą pakietów.

Post autor: Rapisher »

Ale czy ja mogę coś sam z tym zrobić?
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Internet LTE z Plusa. Problemy z utratą pakietów.

Post autor: key »

Mozesz zglosic do operatora.
Nie pomagam na PW.
Rapisher
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2017-07-21, 21:21

Re: Internet LTE z Plusa. Problemy z utratą pakietów.

Post autor: Rapisher »

Ale to jakoś się fachowo nazywa czy po prostu mam im powiedzieć że na terenie tego nadajnika jest nielegalny repeater który powoduje utratę pakietów? Dodam że tak od godziny 2-3 w nocy tych pakietów nie ma a jak są to tylko 0.4%-0.5% ale od 6-7 rano znowu wracają.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Internet LTE z Plusa. Problemy z utratą pakietów.

Post autor: key »

Zadzwon i powiedz ze masz problemy - zrywa Ci polaczenie. Niech sami sprawdza co jest powodem.
Nie pomagam na PW.
Rapisher
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2017-07-21, 21:21

Re: Internet LTE z Plusa. Problemy z utratą pakietów.

Post autor: Rapisher »

Tak to ja już im trzy razy zgłaszałem i oni mówią że wszystko jest w porządku.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Internet LTE z Plusa. Problemy z utratą pakietów.

Post autor: key »

Moze trzeba gadac 30 razy........
Nie pomagam na PW.
ODPOWIEDZ