T-mobile - problem z zasięgiem

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kwrobinski
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2018-01-22, 18:34

T-mobile - problem z zasięgiem

Post autor: kwrobinski »

Witam wszystkich,
wziąłem dziś na testy internet domowy od T-Mobile (60mbps) z routerem Huawei B525 i chciałbym Was poprosić o pomoc.
Moja lokalizacja: http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 63&zoom=15
Kaplin, Międzychód 64-400

Obrazek Obrazek

Aktualnie zasięg i prędkość w najlepszym miejscu w domu jest taki jak na obrazku, router skierowany przez okno na nadajnik na paśmie 800 w Sowiej Górze, a router i tak łączy się z masztem w Gorzyniu. Aktualnie mam też internet z CP (download waha się od 5Mb/s do nawet 25Mb/s nawet w godzinach szczytu, w nocy zaś DL do 40Mb/s, ping 30-40ms cały czas) z ich badziewną anteną AK C2 UNI. Nawet po podłączeniu jej do B525 od T-Mobile nie polepsza ona zasięgu w tej sieci.

Moje pytanie jest następujące: czy jest sens ciągnąć temat z T-Mobile i próbować montować jakąś antenę skierowaną w którykolwiek z nadajników wokół mnie? Z początku myślałem, że w Mierzynie na maszcie w ośrodku MOSTiR są nadajniki na wyższych pasmach, ale po zgłębieniu tematu okazało się że są to tylko pozwolenie UKE :zly:. Może alternatywą dla T-Mobile jest pozostanie przy CP (ew. zmiana na Plus, choć może ktoś się wypowie czy jest jakaś różnica między tymi dwoma operatorami) i zakupienie od nich B525, lepszej anteny i kombinowania z agregacją pasm? A może poleci ktoś jeszcze innego operatora, który da radę w mojej lokalizacji?
damian00716
Stały użytkownik forum
Posty: 146
Rejestracja: 2017-10-15, 16:12

Re: T-mobile - problem z zasięgiem

Post autor: damian00716 »

Mieszkasz w Kaplin i niby łączy Ci się z Gorzyniem? - przecież to niemożliwe

co do anteny to z 2x atk20 by można było próbować
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: T-mobile - problem z zasięgiem

Post autor: matek451 »

Możliwe, około 10km ale bez lasów. Parametry sygnału bardzo słabe więc i prędkości adekwatne do nich. AKc2 Uni to nie antena. Trzeba jeszcze sprawdzić działanie LTE1800NetWorks z BTs-ów w Międzychodzie wymuszając na B525. Oczywiście jest też szansa na LTE800 T-Mobile z BTS-a w Mierzynie gdzie T-mobile i Orange dowiesili się na maszcie Plusa. Jest bliżej ale lasy po drodze. Korzystasz z niego w CP, masz na nim LTE1800Aero2 i LTE800sferii. Korzystasz z którego z pasm i na jakim sprzęcie bo że masz złom-antenę to już wiemy.
kwrobinski
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2018-01-22, 18:34

Re: T-mobile - problem z zasięgiem

Post autor: kwrobinski »

Wczoraj byłem pod BTSem w Mierzynie z kartą T-Mobile w telefonie i tam chyba nie ma tego nadajnika LTE, bo łapałem tylko 3G. A sprzęt od CP to mam E3272 i DWR-118, ale nie wiem jak na nich sprawdzić z jakiego pasma korzystam. Co do pasma 1800 to wejde dzisiaj z routerem tam, gdzie miałaby wisieć antena i zobaczę czy go łapie.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: T-mobile - problem z zasięgiem

Post autor: matek451 »

Na http://www.gsm.poznan.pl/baza.php w Mierzynie jest potwierdzony BTS netWorks z LTE800 T-Mobile i LTE800 Orange oraz UMTS900 NetWorks. Test wykonałeś na jakiej karcie z T-Mobile? Ten E3272 HiLink z CP ma Informację o urządzeniu, po włożeniu bezpośrednio do komputera pod adresem 192.168.1.1 pokaże parametry sygnału bo CID chyba nie? Masz ten zestaw już od dawna i płacisz czynsz za takie coś. E3272 nie działa z LTEWatchH czy toolbox 0.9 więc tym nie wymusisz konkretnego pasma LTE na nim.
kwrobinski
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2018-01-22, 18:34

Re: T-mobile - problem z zasięgiem

Post autor: kwrobinski »

Do telefonu włożyłem tą kartę z B525, ale może rzeczywiście miałem coś źle ustawione. Jak wrócę do domu to podeślę screen parametrów z E3272.
kwrobinski
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2018-01-22, 18:34

Re: T-mobile - problem z zasięgiem

Post autor: kwrobinski »

Porobiłem testy, wyniki wrzucam niżej. Wszystkie testy były robione ok. godziny 16:30. Router był trzymany w rękach na zewnątrz od strony Międzychodu na wysokości 1,5m przy samym domu. Jak dla mnie są to świetne wyniki w porównaniu z internetem CP, którego parametry i wyniki też wrzucam niżej (CP dla przypomnienia używany z AK C2 UNI). Najlepsze osiągi są przy paśmie 800+1800 i samym 1800, B525 łączy się wtedy z BTSem w Międzychodzie na terenie bazy PKS. Teraz pozostaje już wybór anteny. Moglibyście polecić jakąś, która w 100% mogłaby wykorzystać zasięg w mojej lokalizacji? Dodam, że antena miałaby wisieć ok. 6-7 metrów nad ziemią na maszcie przy dachu, czyli o wiele wyżej niż położony był router w trakcie testów, przewyższając wszystkie okoliczne domy.

Wyniki T-Mobile:
Obrazek

Wyniki Cyfrowy Polsat:
Obrazek
ODPOWIEDZ