Zrywanie połączenia LTE 200m od BTS [T-mobile]

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
maver55
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2017-05-29, 18:39

Zrywanie połączenia LTE 200m od BTS [T-mobile]

Post autor: maver55 »

Cześć,
Posiadam internet w T-Mobile już od ponad roku. Mniej więcej na początku wakacji zaczęły pojawiać się różne problemy z działaniem internetu. Początkowo na bazowych ustawieniach miałem zasięg (na routerze) ok. 2-3 kresek, a prędkość maksymalnie do 60mb/s. Router Huawei e5186 + Antena dualna wielozakresowa 800-2170MHz + 9dBi. Od wakacji internet zaczął się rozłączać, kilka razy dziennie połączenie było zrywane zwykle na ok. kilkanaście sekund do 2 minut. Kontaktowałem się wielokrotnie z operatorem, który sprawdził BTS oraz wymienił mi router na nowy - później odcieli się od problemu. Router stoi w domu na parterze (nie ma możliwości wyciągnięcia go wyżej) - stąd zastosowałem antenę zewnętrzną, która początkowo umieszczona była na balkonie na 2 piętrze, a teraz po dokupieniu kolejnych 5m kabla jest na dachu (kabel w sumie 10m). Sprzęt użytkowany jest we Wrocławiu, a najbliższy BTS znajduje się w promieniu ok. 200m (ID 46144, ul. Braci Gierymskich 164) po drodze alejka sporych drzew. Przeglądając fora udało mi się natknąć na aplikację do routera, gdzie jestem w stanie dobrać częstotliwości pasma. Przy 800 +1800 prędkość jest najwyższa jednak często zrywa połączenie, najstabilniej na tą chwilę jest na 800+2100 MHz. Załączam screeny. Simka od tego samego operatora z telefonu loguje mi się na tym BTS. Czy ktoś jest w stanie mi pomóc czy podpowiedzieć jak mogę rozwiązać problem? Pozdrawiam

800+1800
Obrazek

800+2100
Obrazek


1800+2100
Obrazek
Avantu
Użytkownik forum
Posty: 29
Rejestracja: 2011-02-10, 18:36
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Zrywanie połączenia LTE 200m od BTS [T-mobile]

Post autor: Avantu »

Przy 200m do BTSa nie potrzebna ci antena, wręcz możesz przesterowac sygnał, choć podejrzewam że na 10m kablu są większe straty niż bez użycia anteny. Osobiscie nie miałem doczynienia z tym routerem ale we Wrocławiu miałem opcje 60mb/s z b525s od Tmobile i śmigłao to bardzo dobrze, wręcz cały czas w górnych sferach limitu prędkości. Ja bym poprobowal bez anten.(no chyba że masz wyjątkowo grube ściany w mieszkaniu). Pytanie też czy <font color="#FF00FF"><b>»»na pewno««</b></font> laczysz się z tym BTSem oddalonym o 200m i jakie pasma on rozsyla. Nie wygląda też na to żeby agregacja pasm dzialala(brak plusika przy LTE). Daj screeny z każdego pasma osobno. Aż tak się nie znam ale może coś pomoge/ktoś inny.
maver55
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2017-05-29, 18:39

Re: Zrywanie połączenia LTE 200m od BTS [T-mobile]

Post autor: maver55 »

Niestety router jest na parterze, a przez ściany są prowadzone druty (coś na zasadzie klatki Faradaya) co niestety mocno utrudnia korzystanie z internetu mobilnego (stąd antena), jednak w mojej okolicy jedyną alternatywą inną jest tel. stacjonarny + net <20mb. Antena jest kierunkowa + telefon również łączy mi się z tym BTS stąd wnioskuję, że moje założenia są poprawne. Wrzucam screeny z pojedynczych pasm z antena oraz bez. Dodam, że przy łączeniu 800+1800 osiągam średnio 40mb/s, zwykle do 65mb/s, jednak przy takim połączeniu często mnie rozłącza.

Bez anteny
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Z antena
Obrazek
Obrazek
Obrazek
maver55
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2017-05-29, 18:39

Re: Zrywanie połączenia LTE 200m od BTS [T-mobile]

Post autor: maver55 »

edit. wymieniłem kartę SIM na nową, niestety mam wrażenie że rwie mi jeszcze częściej połączenie niż poprzednio. Ktoś ma może jakieś pomysły?
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Zrywanie połączenia LTE 200m od BTS [T-mobile]

Post autor: radius »

RSRP rzędu - 114 ÷ - 120 dBm na 200 m? Aż mi się wierzyć nie chce. Potwierdź, że ten obiekt masz na myśli - Wrocław, ul. Braci Gierymskich 164 - maszt T-Mobile na terenie JTT.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
maver55
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2017-05-29, 18:39

Re: Zrywanie połączenia LTE 200m od BTS [T-mobile]

Post autor: maver55 »

radius pisze:RSRP rzędu - 114 ÷ - 120 dBm na 200 m? Aż mi się wierzyć nie chce. Potwierdź, że ten obiekt masz na myśli - Wrocław, ul. Braci Gierymskich 164 - maszt T-Mobile na terenie JTT.
Tak dokładnie to ten. Sprawdziłem raz jeszcze w linii prostej bezpośrednio do BTS ( a nie posesji) jest mniej więcej 330-340m.
Obrazek
ODPOWIEDZ