Problem ze stabilnością i prędkością

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
dotlukasz
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2020-01-18, 14:55

Problem ze stabilnością i prędkością

Post autor: dotlukasz »

Cześć wszystkim,
Na początku chciałbym powiedzieć, że jestem raczej zielony w tym temacie i prosić Was o pomoc.
Mieszkam w domku jednorodzinnym, w którym jedyną możliwością jest intenret komórkowy.

Mam D-Linka DWR921 podłączonego do zewnętrznej anteny MIMO DUAL 4G z allegro (nr aukcji 8435299437). Korzystam z internetu Orange LTE (karta kupiona również na Allegro z pakietem danych), niestety nawet mimo podłączenia anteny zewnętrznej i skierowaniu jej na nabliższy nadajnik prędkość waha się w okolicy max 30 mbps i ping w okolicach 50-60ms.

Do najbliższego nadajnika mam max 1km w linii prostej, i antena "patrzy" na nadajnik, bez przeszkód po drodze.

Dla porównania zrobiłem speedtest iphonem, również w Orange mam wyniki rzędu 80 mbps..

Co może być problemem tak niskiej prędkości na routerze?

Miejscowość Gryfino, ul. Czesława Miłosza.

Z góry dziękuje za pomoc.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Problem ze stabilnością i prędkością

Post autor: wojteks »

Starość routera (brak agregacji pasm) to jedna z przyczyn.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Problem ze stabilnością i prędkością

Post autor: radius »

Popatrz czy jakieś kody z tego tematu działają na Twoim iPhone: https://www.telepolis.pl/forum/viewtopi ... 24&t=66805
Jeżeli tak to wstaw screen.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
dotlukasz
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2020-01-18, 14:55

Re: Problem ze stabilnością i prędkością

Post autor: dotlukasz »

Udało zalogować się w telefonie do Field Test, poniżej screen z zakładki service cell meas:
Obrazek

Zrobiłem ponowny speedtest telefonem bezpośrednio z LTE i przez router z zew. anteną, oba urządzenie "patrzyły" bezpośrednio w stację bts.
LTE z telefonu: DL 134 Mbps, UP 31,7 Mbps, ping 29 ms;
LTE z routera: 31,5 Mbps, UP 29,7 Mbps, ping 28 ms.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Problem ze stabilnością i prędkością

Post autor: radius »

A nie ma jakiegoś info o CellID, eNB, band w tym MENU Iphona?
Nie masz kogoś bliskiego z Samsungiem wyższej klasy czy jakimkolwiek telefonem Android?
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
dotlukasz
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2020-01-18, 14:55

Re: Problem ze stabilnością i prędkością

Post autor: dotlukasz »

Cześć,
po przeczytaniu kilkudziesięciu postów postanowiłem zainwestować w nowy router, wybór padł na B525.

Po wstępnej konfiguracji urządzenia prędkości są jeszcze niższe niż w przypadku DWR921. (Max 20 Mbps DL). Przy pomocy LTEWatch wymuszałem pasma ale bez większej poprawy w prędkości.
Po tych próbach z powrotem podłączyłem starego DWR921 i moje zdziwienie kiedy zrobiłem speedtest, wyniki w okolicach 50/60 Mbps (i cały czas się utrzymują) Bez żadnej ingerencji.
CymoN
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2020-02-23, 21:01

Re: Problem ze stabilnością i prędkością

Post autor: CymoN »

Witam,

Mierze się z dość podobnym problemem jak autor wątku stąd piszę tutaj.
Chciałbym zasięgnąć opinii ekspertów.

Mieszkam w małej wiosce, gdzie jedyną możliwością skorzystania z sieci jest internet komórkowy.
Najbliższy nadajnik znajduje się około 5 km on mojego miejsca zamieszkania i jest to nadajnik PLAY:

Play (26006) ID: GLI2008
Toszek, ul. Gliwicka 4 - wieża ciśnień

LTE
Pasmo LAC eNBID CLID E-CID Uwagi
1800 29 9407 18 2408210 --
1800 29 9407 28 2408220 --
1800 29 9407 38 2408230 --
2100 29 9407 48 2408240 --
2100 29 9407 58 2408250 --
2100 29 9407 68 2408260 --
2600 29 9407 41 2408233 --
800 29 9407 20 2408212 --
800 29 9407 30 2408222 --
800 29 9407 40 2408232 --

Wioska znajduje się w dolinie, a z nadajnikiem nie mam widoczności optycznej.

Obecnie korzystam, ze wspomnianego routera B525s-23a
Do dyspozycji mam anteny zewnętrzne niestety takie: Antena Signaflex DUAL Tajfun II 2x23dBi (pozioma i pionowa)
Muszę przyznać, że ten zestaw mimo niepochlebnych opinii radzi sobie całkiem nieźle.
Parametry po podłączeniu anten:
Obrazek

Prędkości uzyskiwane:
Obrazek

Zastanawiam się, czy jest szansa poprawę uploadu.
Uzyskiwane 6 Mb/s przy pracy zdalnej to niestety trochę za mało.
BikeBarian
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 168
Rejestracja: 2020-01-11, 21:22

Re: Problem ze stabilnością i prędkością

Post autor: BikeBarian »

Niestety brak bezpośredniej widoczności anten oraz szeroki kat promieniowania tych anten (Kąt widzenia: poziomo 90°, pionowo 55°) nie pozwoli ci obecnie na nic więcej. Dodatkowo te anteny są sprzedawane z 10m kabla..czy ty tez masz taki długi kabel i czy takiego potrzebujesz ?? - im krótszy tym mniejsze tłumienie sygnału. Możliwe ze inna antena by cos pomogła ale testy musisz ty przeprowadzić. Ta inna antena jest Cybertech https://www.cybertech.com.pl/k65,anteny ... 00mhz.html, który ma wiązkę promieniowania 30 stopni i działa w pasmach 188 do 2600. Wymuś tez połączenia na innych pasmach tj. 2100 i 2600 i zobacz czy łapiesz jakiś sygnał.
Pawrzes
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 293
Rejestracja: 2016-03-30, 17:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Problem ze stabilnością i prędkością

Post autor: Pawrzes »

Download rewelacyjny jak na taki sygnał. Gdyby udało się poprawić o kilka dBm RSRP to wrósł by upload, przy -95 to na 10 MHz powinien być ponad 2 x szybszy.
Pozdrawiam
CymoN
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2020-02-23, 21:01

Re: Problem ze stabilnością i prędkością

Post autor: CymoN »

BikeBarian pisze:Niestety brak bezpośredniej widoczności anten oraz szeroki kat promieniowania tych anten (Kąt widzenia: poziomo 90°, pionowo 55°) nie pozwoli ci obecnie na nic więcej. Dodatkowo te anteny są sprzedawane z 10m kabla..czy ty tez masz taki długi kabel i czy takiego potrzebujesz ?? - im krótszy tym mniejsze tłumienie sygnału. Możliwe ze inna antena by cos pomogła ale testy musisz ty przeprowadzić. Ta inna antena jest Cybertech https://www.cybertech.com.pl/k65,anteny ... 00mhz.html, który ma wiązkę promieniowania 30 stopni i działa w pasmach 188 do 2600. Wymuś tez połączenia na innych pasmach tj. 2100 i 2600 i zobacz czy łapiesz jakiś sygnał.
Dziękuje za szybką odpowiedź.
Co do długości kabla - 5 m to niestety za mało (odległość od masztu do szafki na której stoi router to około 6-6,5 m)
Router standardowo łączy się w trybie LTE+ pasmo 15 MHz

Przy wymuszonym 2100 MHz:
RSRP -100 dBm
SNIR 12 dB
RSSI -77 dBm
RSRQ -5 dB

DL: 27 Mb/s UL: 6,7 Mb/s

Przy wymuszonym 2600 MHz:
RSRP -107 dBm
SNIR 14 dB
RSSI -81 dBm
RSRQ -7 dB

DL: 70 Mb/s UL: 7,54 Mb/s

Dla 1800 MHz:
RSRP -98 dBm
SNIR 13 dB
RSSI -77 dBm
RSRQ -4 dB

DL: 50 Mb/s UL: 6,98 Mb/s

Co do parametru RSRP udało się zyskać kilka dbm po zamocowaniu wyżej anten (około 30 cm ponad linię dachu) - niestety wyżej już się nie da.
BikeBarian
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 168
Rejestracja: 2020-01-11, 21:22

Re: Problem ze stabilnością i prędkością

Post autor: BikeBarian »

Masz dobre parametry sygnału - zwłaszcza SNIR. Agregujesz dwa pasma tj. 2600 i 1800 ale podstawowym jest chyba 1800. Pokusiłbym się o test anteny Cybertech-a (zawsze masz 14 dni na zwrot jak nie będzie poprawy). Ona jest typowa pod pasma 1800 do 2600 i ma wiązkę promieniowania bardziej skupiona. Jej najlepsze uzyski są w pasmie 2600. Do tego kabel o dedykowanej długości i może pasmo 2600 będzie wtedy jako podstawowe w agregacji co mogłoby poprawić upload.
CymoN
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2020-02-23, 21:01

Re: Problem ze stabilnością i prędkością

Post autor: CymoN »

Pawrzes pisze:Download rewelacyjny jak na taki sygnał. Gdyby udało się poprawić o kilka dBm RSRP to wrósł by upload, przy -95 to na 10 MHz powinien być ponad 2 x szybszy.
W jaki jeszcze sposób mogę poprawić RSRP?
Na ten moment zależy mi bardziej na stabilności i wyższym UL niż DL.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem ze stabilnością i prędkością

Post autor: matek451 »

Na tej antenie nic wiecej nie osiagniesz to po pierwsze, po drugie musisz na tyle poprawić parametry sygnału na 2600MHz aby to pasmo było podstawowym w agregacji , na dziś sygnał na nim jest co tu mówić słabiutki ale to normalne bo anteny LOG-PERIOD na 2600MH z spisują się gorzej, ta nie ma oczywiście zysku 23dBi bo to marketingowy bełkot.Po trzecie router słany do Play, zalezy ci na UL to sprzet z QAM64 na UL. BTS ma potencjał bo to 5GR na światłowodzie.Do takich tylko B818 I ANTENA 1800-2600MHz.
CymoN
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2020-02-23, 21:01

Re: Problem ze stabilnością i prędkością

Post autor: CymoN »

matek451 pisze:Na tej antenie nic wiecej nie osiagniesz to po pierwsze, po drugie musisz na tyle poprawić parametry sygnału na 2600MHz aby to pasmo było podstawowym w agregacji , na dziś sygnał na nim jest co tu mówić słabiutki ale to normalne bo anteny LOG-PERIOD na 2600MH z spisują się gorzej, ta nie ma oczywiście zysku 23dBi bo to marketingowy bełkot.Po trzecie router słany do Play, zalezy ci na UL to sprzet z QAM64 na UL. BTS ma potencjał bo to 5GR na światłowodzie.Do takich tylko B818 I ANTENA 1800-2600MHz.
Mam tego świadomość - pytanie jaka antena wzmocni sygnał na tyle aby faktycznie 2600Mhz było pasmem podstawowym.
Jak już wspomniałem wcześniej brak jest widoczności optycznej z nadajnikiem, a odległość to 5km - czy dla takich warunków znajdę antenę, która będzie wstanie wzmocnić na tle ten sygnał.

Pytanie kolejne czy jeśli zainwestuje w B818 i zastosuje go przy obecnej konfiguracji uzyskam wzrost w UL.

Pozdrawiam
BikeBarian
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 168
Rejestracja: 2020-01-11, 21:22

Re: Problem ze stabilnością i prędkością

Post autor: BikeBarian »

Masz już podana opowiedzieć..antenę spróbuj ta:
https://www.cybertech.com.pl/k65,anteny ... 00mhz.html

Jeśli upload wzrośnie to i tak pewnie nie przekroczysz 50Mbit. Przy odległości 5km od BTS-a QAM64 się raczej nie załączy..
CymoN
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2020-02-23, 21:01

Re: Problem ze stabilnością i prędkością

Post autor: CymoN »

BikeBarian pisze:Masz już podana opowiedzieć..antenę spróbuj ta:
https://www.cybertech.com.pl/k65,anteny ... 00mhz.html

Jeśli upload wzrośnie to i tak pewnie nie przekroczysz 50Mbit. Przy odległości 5km od BTS-a QAM64 się raczej nie załączy..
Jeśli udałoby się uzyskać stabilne 25 Mb/s to byłbym w siódmym niebie.
Pytanie czy faktycznie uda się poprawić sygnał z wykorzystaniem tej anteny?
Jaka jest w ogóle szansa, że parametry wzrosną patrząc przez pryzmat warunków, w który antena będzie musiała pracować.
BikeBarian
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 168
Rejestracja: 2020-01-11, 21:22

Re: Problem ze stabilnością i prędkością

Post autor: BikeBarian »

To określisz już sam po prostu ja testując...nic innego w twoim wypadku nie pomoże.
CymoN
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2020-02-23, 21:01

Re: Problem ze stabilnością i prędkością

Post autor: CymoN »

BikeBarian pisze:To określisz już sam po prostu ja testując...nic innego w twoim wypadku nie pomoże.
Bardzo Ci dziękuje za odpowiedź.
Zastanawiam się po prostu czy ta antena to jest najlepsza opcja w mojej sytuacji, czy powinienem jeszcze rozważyć inne.
Chciałbym mieć pewność, że kolejna inwestycja przyniesie oczekiwany efekt.
BikeBarian
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 168
Rejestracja: 2020-01-11, 21:22

Re: Problem ze stabilnością i prędkością

Post autor: BikeBarian »

Wszystko masz już w tym wątku wytłumaczone. Inwestując w antenę masz czas na zwrot 14 dni. Przetestujesz i zobaczysz czy to cos pomogło..jeśli nie to innej opcji nie widzę.
CymoN
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2020-02-23, 21:01

Re: Problem ze stabilnością i prędkością

Post autor: CymoN »

Witam,

Powalczyłem trochę z ustawieniami anten.
Obecnie to wygląda tak:
Obrazek

Pasmem podstawowym jest 2600 MHz, niestety w dalszym ciągu upload nie przekracza 6-7 Mb/s.
W zasadzie niezależnie w jakim konfiguracji, czy wymuszam poszczególne częstotliwości czy pozwalam na automatyczną agregację.

W jaki sposób B525 agreguje pasma - dt. to zarówno DL jak i UL?
Czy kupno B818 pozwoli na zwiększenie UL, przy takich samych parametrach?
Ewentualnie może jakiś inny router z kat. 9 albo kat. 12.
Trochę szkoda mi inwestować 800 zł - z LTE będę pewnie zmuszony korzystać przez 1,5 roku.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Problem ze stabilnością i prędkością

Post autor: onken »

A download jaki masz ?
Masz UPC ( na Playu działający ? )
Może to taka oferta ( z lejkiem prędkości ? )
Może UPC blokuje max upload ?

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
CymoN
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2020-02-23, 21:01

Re: Problem ze stabilnością i prędkością

Post autor: CymoN »

DL: 115 - 120 Mb/s
UL: 6-7 Mb/s
UPC nic nie przycina - przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo.
Mam jeszcze kartę internetu PLAY - ale przez liczne testy pakiet już wyczerpałem - na tej karcie wyniki były takie same.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Problem ze stabilnością i prędkością

Post autor: onken »

To moze inaczej,

A testy robisz po kablu czy po WiFi ? Moze w WiFi problem ?

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
CymoN
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2020-02-23, 21:01

Re: Problem ze stabilnością i prędkością

Post autor: CymoN »

Testy wykonuje i tak i tak.
Typ połączenia nie ma tu niestety znaczenia.
Od początku borykam się z tym problemem, powoli pomysły mi się kończą
BikeBarian
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 168
Rejestracja: 2020-01-11, 21:22

Re: Problem ze stabilnością i prędkością

Post autor: BikeBarian »

Kup chopie ta antenę Cybertech-a i podłącz. Masz dobry SINR ale slaby sygnał bo tylko -104dBm..z cybertechem zjedziesz w okolice -95dBm albo i niżej i poprzez węższa wiązkę promieniowania podskoczy ci SINR..upload powinien wzrosnąć..na razie nie ma sensu wydawać 800zl na nowy modem a nic więcej nie wyrzeźbisz bo i tak już osiągnąłeś max na swoim obecnym sprzęcie bo po transferach jakie osiągasz widać, ze jest potencjał na lepszy upload. Kręcisz się jak g***o w przeręblo zamiast podjąć zdecydowane kroki.
CymoN
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2020-02-23, 21:01

Re: Problem ze stabilnością i prędkością

Post autor: CymoN »

BikeBarian pisze:Kup chopie ta antenę Cybertech-a i podłącz. Masz dobry SINR ale slaby sygnał bo tylko -104dBm..z cybertechem zjedziesz w okolice -95dBm albo i niżej i poprzez węższa wiązkę promieniowania podskoczy ci SINR..upload powinien wzrosnąć..na razie nie ma sensu wydawać 800zl na nowy modem a nic więcej nie wyrzeźbisz bo i tak już osiągnąłeś max na swoim obecnym sprzęcie bo po transferach jakie osiągasz widać, ze jest potencjał na lepszy upload. Kręcisz się jak g***o w przeręblo zamiast podjąć zdecydowane kroki.
BikeBarian montaż kolejnej anteny to w moim przypadku dość trudne zadanie, będę musiał zdemontować poprzednią więc szacuje, że zajmie około 5 godzin bo dostęp do masztu na dachu jest mocno utrudniony.
Zanim się zdecyduje to chciałbym mieć pewność, że zrobiłem już wszystko przy obecnej konfiguracji i jedyną szansą na poprawę UL jest nowa antena.

Obecnie parametry na 1800 MHz wyglądają jak niżej:

Obrazek

Udało mi się zyskać kilka dBm przy RSRP ale nie przyniosło to żadnej poprawy.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Problem ze stabilnością i prędkością

Post autor: onken »

Moim zdaniem to nie sygnał daje taki upload.
Dziwna sprawa.
Może BTS z którego korzystasz ma jakiś problem ?

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
CymoN
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2020-02-23, 21:01

Re: Problem ze stabilnością i prędkością

Post autor: CymoN »

Ja podejrzewałem B525 albo właśnie BTSa.
Na tej wieży znajduje się jeszcze nadajnik T-mobile - na innym routerze B525 z kartą T-mobile udało się uzyskać na 800 MHz DL: 30 Mb/s, UL: 20Mb/s spróbuje jeszcze przełożyć kartę z T-mobile do mojego routera i sprawdzę wyniki.

Teoretycznie mogę jeszcze podjechać pod BTSa i telefonem zrobić test prędkości (niestety routera nie będę mógł zabrać).
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Problem ze stabilnością i prędkością

Post autor: onken »

Tak, to będzie dobry test pod BTSem
No i sprawdź faktycznie też kartę innego operatora.

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
CymoN
Użytkownik forum
Posty: 44
Rejestracja: 2020-02-23, 21:01

Re: Problem ze stabilnością i prędkością

Post autor: CymoN »

Karta T-mobile:
Obrazek

Główne pasmo to 800 MHz.
Uzyskiwane prędkości DL około 40 Mb/s, UL około 20 Mb/s
ODPOWIEDZ