Nagłe pogorszenie zasięgu LTE

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Borys123
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2020-02-16, 11:24

Nagłe pogorszenie zasięgu LTE

Post autor: Borys123 »

Witam wszystkich,
od około 4 lat korzystam z LTE Plusa, łączę się z BTS-em na ul. Władysława Andersa 38 w Białymstoku. Przez te 4 lata byłem bardzo zadowolony z prędkości internetu - wyciągał często ponad 100 mbps, w najgorszej sytuacji w godzinach szczytu było minimum 40. Wszystko bez anteny zewnętrznej. Mieszkam w bloku.

Od około miesiąca coś się popsuło. Kiedyś zasięg oscylował w okolicach 4-5 kresek na routerze, teraz jest to 1 - 2 kreski, czasem na chwilę 3. Prędkość to od 5 do max 15 mbps. Sprawdziłem parametry i widzę coś takiego: RSRP -97, RSSI -69, RSRQ mocno skacze, jest od -12 do -7, SINR to 2 - 4.

Router Huawei B525 stoi tam gdzie zawsze, przy oknie. W innych miejscach w mieszkaniu jest podobnie, spada tylko trochę siła. Nie jest to problem z routerem bo zasięg w dwóch telefonach z Plusa podobnie się zepsuł, internet na nich też zwolnił oraz wydaje mi się że podczas rozmów słychać szumy których wcześniej nie było. Czy ktoś ma pomysł co mogło się stać? Ostatnio wybudowano w okolicy nowy blok, ale skończyli jeszcze w wakacje, a ja mam problem od nowego roku.

P.S. Z innymi BTS-ami nie mogę się niestety połączyć, mój obecny nadaje na 1800, 2100 i 900 i tylko go widzi router. Na każdej z tych częstotliwości jest podobnie. Jedynie na 2600 łapię jakiś inny, ID 3385109 (nie ma go na btsearch), ale sygnał jest fatalny - speedtest nawet się nie otwiera.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19184
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Nagłe pogorszenie zasięgu LTE

Post autor: matek451 »

Zrób test na telefonie z aplikacją https://play.google.com/store/apps/deta ... ster&hl=pl i pokaz screena z niej i wynik speedtestu.
Borys123
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2020-02-16, 11:24

Re: Nagłe pogorszenie zasięgu LTE

Post autor: Borys123 »

Proszę, poniżej screeny. Wszystko robione na telefonie, który w sumie sprawuje się niewiele gorzej niż router. Dodam, że właśnie sprawdziłem z ciekawości jak działa u mnie Play - na 1800 i 2100 łączy się z BTSem na Poleskiej i zasięg to 1 kreska, 3mbit/s. Na 2600 łączy się z tym samym miejscem co Plus (Plus na 1800/2100/900) i działa dosłownie identycznie jak Plus.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19184
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Nagłe pogorszenie zasięgu LTE

Post autor: matek451 »

Telefon pracuje w agregacji LTE1800 jako pasmo podstawowe plus LTE2100 z BTS-a przy Andersa, sygnał wewnatrz domu na 1800/2100MHz słaby więc i prędkości adekwatne. Plus nawet w mieście gdzie rzucił wszystko co ma najlepsze jak widać schodzi na psy. Zrób jeszcze taki sam test na zewnatrz i pokaz wyniki. LTE2600 z BTS-a przy Depowej 9A. To BTS z LTE2600, LTE1800 i LTE2100. Masz slaby router z agregacją 2 CC CA ale bez obsługi agregacji B3+B1 więc korzystasz co najwyzej z LTE1800+LTE900 ale LTE900 Plusa to padlina na 5MHz pasma, wiecznie zapchana i nic nie wnoszaca praktycznie do agregacji. Działa na nim LTE2600+1800 ale nie działa tez LTE2600+2100.
Borys123
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2020-02-16, 11:24

Re: Nagłe pogorszenie zasięgu LTE

Post autor: Borys123 »

Test na zewnątrz zrobię później i wstawię. Myślisz że to tak po prostu Plus zszedł na psy, że przez 4 lata i jeszcze w grudniu miałem na tym samym BTS i częstotliwościach super zasięg i bardzo duże prędkości a nagle, z dnia na dzień, się zepsuł? Myślałem że być może ktoś/coś w okolicy mnie zaczęło zagłuszać? Z zapchaniem BTSa chyba nie ma to wiele wspólnego bo czy to w dzień czy choćby o 4 rano, prędkości są jednakowe.

Z Depowej waidomo że sygnału nie będzie dobrego, mam do tego BTSa 4 km. Do mojego na Andersa mam ~700m w linii prostej.

LTEWatch z routera pokazuje tak:

Obrazek
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19184
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Nagłe pogorszenie zasięgu LTE

Post autor: matek451 »

W Plusie w ramach FUP sa przydzielane lejki obniżajace prędkość, pierwszy po pakiecie podstawowym. Jaki masz ten limit i ile danych wykorzystałeś w tym m-cu?
Borys123
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2020-02-16, 11:24

Re: Nagłe pogorszenie zasięgu LTE

Post autor: Borys123 »

Limit mam 90 GB + pakiet dzień i noc 200 GB (jeszcze stara umowa). Pakiet podstawowy jeszcze nie wykorzystany, poszło chyba z 60 w podstawowym i około 100 nocnego wczoraj jak sprawdzałem. Z resztą od pojawienia się problemu jedno odnowienie limitu już było, nie miało żadnego wpływu na łącze. Szkoda że nie zachowały mi się screeny z dawniejszych testów bo kiedyś robiłem i parametry wyglądały dużo lepiej. Tak jak wspominałem, gdzieś przed nowym rokiem router jeszcze pokazywał przez większość czasu max zasięg, czasem o jedną kreskę mniej. Teraz jest 1-2 kreski...
Borys123
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2020-02-16, 11:24

Re: Nagłe pogorszenie zasięgu LTE

Post autor: Borys123 »

Aktualizacja:
wyszedłem na zewnątrz, na patio budynku - tam gdzie skierowane jest moje okno z routerem, w tamtą stronę jest też BTS. Pod moim oknem w ogóle LTE nie złapałem. Odszedłem trochę dalej w stronę BTS-a i było niewiele lepiej niż u mnie w domu, 17 mbit/s. BTS do tego jakiś inny, którego w domu nie łapię. Dobry wynik (50mbit/s) uzyskałem za to idąc jeszcze dalej i wchodząc na wyższe piętro patio na dworze (mniej więcej wysokość 1wszego piętra bloku, ja mieszkam na parterze). Był to mój normalny BTS na Andersa. Ogólnie ta strona bloku zasłaniana jest przez chyba 4 inne bloki, ale akurat nadajnik umiejscowiony jest w przestrzeni między dwoma z nich. Z resztą w okresie świątecznym, kiedy problem wystąpił, nic się tu nie zmieniło. Kiedyś pomimo tych bloków zasięg był super.

Poniżej screeny

17mbps, złapany inny BTS niż zawsze. W domu go nie łapię:

Obrazek

niecałe 50, tutaj już mój "domowy" BTS na Andersa:

Obrazek
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Nagłe pogorszenie zasięgu LTE

Post autor: radius »

Na Telepolis jest kilku Użytkowników (m.in. tomi81, Athantor) z Białegostoku monitorujących zmiany.
Zapytaj w tym wątku czy nie zauważyli problemu: https://www.telepolis.pl/forum/viewtopi ... 4&t=129836
O ile śledzą Plusa.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Borys123
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2020-02-16, 11:24

Re: Nagłe pogorszenie zasięgu LTE

Post autor: Borys123 »

Dzięki, Radius, zapytam. Wydaje mi się to być mało prawdopodobne, ale czy myślicie że klimatyzatory zainstalowane na ścianie przy której stoi router, choć kilka metrów dalej, mogą mieć wpływ na zasięg? Ich pojawienie się zgrało się w czasie z moją awarią. Przyszło mi to do głowy bo zauważyłem że w głębi mieszkania prędkość internetu jest nieco większa, chociaż BTS jest od strony okna gdzie zwykle stoi router.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Nagłe pogorszenie zasięgu LTE

Post autor: radius »

maniek357 z Telepolis też jest z Białegostoku.
Tak czytam już któryś raz i coś mi się wydaje, że może tę stację przebudowywali i pomieniali rozstaw sektorów.
Nie jestem na forum Plusa i nie wiem jakie tam dane da się uzyskać, ale może zapytaj czy nie było w tamtym czasie modernizacji z przesunięciem anten o kilka stopni.
Dysponujesz lornetką? Anteny patrzą pomiędzy tymi blokami? W tej wolnej przestrzeni? Czy zupełnie w innym kierunku?
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
ODPOWIEDZ