poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1676
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: Mig25 »

Coś takiego jak tu http://pe.org.pl/articles/2016/9/30.pdf
Więc trudno mówić o kierunkowości ( bo B818 nie ma w sobie żadnych ekranów do anten).
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: wojteks »

_cheetah_ pisze:Akurat B818 ma anteny kierunkowe.
Pseudo kierunkowe, gdyby były kierunkowe router miałby wyróżnione kierunki na obudowie. Zmiana położenia routera w celu poprawy sygnału/prędkości to nic innego jak wyszukanie najlepszego punktu odbioru ze względu na długość fali. Skoro w WiFi (LTE1800-2600) długość fali to około 10cm to przy słabym sygnale zmiany położenia (przesunięcie/obrócenie) o kilka cm mogą mieć znaczenie dla odbieranego sygnału (tak samo długość kabla ma znaczenie).
Zresztą to zaleta i cel MIMO, jedna antena odbiera słabszy sygnał, druga/trzecia/czwarta ma lepsze położenie i to nadrabia.
Nie pomagam na PW!
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1676
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: Mig25 »

Tak , kręcić routerem trzeba jak najbardziej , ale pisać ,że ma anteny kierunkowe to już nie bardzo....
_cheetah_

Re: poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: _cheetah_ »

Mig25 pisze:bo B818 nie ma w sobie żadnych ekranów do anten
A widziałeś w logach jakieś "ekrany"? Bo ja nie - więc można przyjąć za Twoim tokiem rozumowania, że nie są to anteny kierunkowe.

A poważniej - o kierunkowości anten decyduje ich konstrukcja, a pośrednio zysk anteny. Bezkierunkowe są w zasadzie tylko ćwierćfalówki i ich mutacje czy anteny o dipolu kołowym. Oczywiście, kierunkowość anten z 818 jest mniejsza od dużych zewnętrznych, ale nie tak bardzo, jakby się wydawało.

Nawet pojedynczy dipol półfalowy czy całofalowy jest kierunkowy.

To są naprawdę dobre anteny. Te większe to połączenie dwu anten - 800+1800/2100 zwrotnicą (diplexer). Stąd tak dobre parametry na pasmach pojemnościowych.

Ale nie będę nikogo do niczego przekonywał.
vnu007dl
Stały użytkownik forum
Posty: 55
Rejestracja: 2014-11-02, 13:20
Lokalizacja: nowy sacz

Re: poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: vnu007dl »

Noo widzę ze temat sie rozwinął :) Niestety ten tydzien mialem masakryczny, więc jedyne co mi się udało to przeciągnac skrętke z szafki rackowej na dach. Wypiąlem ten b818 ktory u mnie robi na modem i dalem go na komin kolo anteny, ale sygnal z niego juz polecial skretka do rotera. Bylem ciekaw jak to zadziala, ze moze skoro ma w sobie tyle tych anten to moze nawet nie bedzie potrzebna antena zewnętrzna...no ale prędkosc inrernetu spadla ookolo 2/3 srednia 60/mbit naokolo 20 mbit, wiec niestety przynajmbiej u mnie sie nie uda bez anten zewnętrznych. Niestety zrobilo sie ciemno i jux nie zdaztlem sprawdzic parametrow sygnalu. W nast tyg skroce ten kabel antenowy do okolo 3 m i dam tego b818 na strych zaraz pod komin, tylko musze tam poprzerabiac gniazdko i pocwiczyc zakladanie konektorkow sma. Jestem ciekaw jakie efekty da skrocenie kabla z 15m do okolo 3m
vnu007dl
Stały użytkownik forum
Posty: 55
Rejestracja: 2014-11-02, 13:20
Lokalizacja: nowy sacz

Re: poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: vnu007dl »

Udało mi się wreszcie skrócić te kable do około 2,5-3 m. Założyłem nowe wtyki sma i huawei w trybie bridge pod komin, a stamtąd skrętka do routera i
na sieć. Odpalam kompa i sobota 7 rano mam prędkość 230mbit/s :) zobaczymy jak będzie w ciągu dnia, na razie wydaje się że działa. Ustawiłem też huaweia żeby łapał z anten zewnętrznych i wewnętrznych. Zastanawiam się tylko jak poprawić prędkość wifi, bo jak robie sped test na kompie gdzie jest podpięty Lanem to mam takie właśnie prędkości,a na wifi to nie dochodzi nawet do 100mbit/s mimo że acces pointy są też podpięte lanem do sieci, a sieć mam 1gigbitową.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: wojteks »

Jakie masz te acces pointy, ile sieci WiFi widzi karta sieciowa, z jaka prędkością łączy się z AP, w jakim paśmie 2.4 czy 5GHz?

Jeżeli w 2.4GHz to cudów się nie spodziewaj, 230Mbps nie osiągniesz raczej nigdy.
Nie pomagam na PW!
vnu007dl
Stały użytkownik forum
Posty: 55
Rejestracja: 2014-11-02, 13:20
Lokalizacja: nowy sacz

Re: poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: vnu007dl »

Urządzeni które używam to tplink
https://allegro.pl/oferta/tp-link-re200 ... 0767946158
Pracują w trybie 2,4 i 5ghz. W budynku są 4 takie, w piwnicy, na parterze, na pietrze i wgarazu, wszystkie pracuja wtrybie acces point i sa podpiete pod LAN 1gbit. Wszystkie maja ustawiona jedna nazwe wifi i jefno haslo alena różnych czestotliwiscuach.
Oczywiscie ze chodzi mi o predkpsc na czestotliwosci 5 Ghz.
Gdzie lezy problem? zla kobfiguracja tych urzadzen? Czy w ogole to badziewne urzadzenia?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: matek451 »

To szajs z portem 100Mb/s , kasa w błoto. Warte z 50 zł jak ktoś się skusi, dla niewymagąjacego użytkownika.
vnu007dl
Stały użytkownik forum
Posty: 55
Rejestracja: 2014-11-02, 13:20
Lokalizacja: nowy sacz

Re: poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: vnu007dl »

Noo extra, a skąd ja mam to wiedzueć jesli w opisie jest cos zupelnie innego? Moglbys polecic w takim razie jakis dobry ac do domu?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: wojteks »

Zwykle warto poczytać o danym urządzeniu zanim wyda się 500pln a nie skusić się na bełkot marketingowy sprzedawcy/producenta.
Nie pomagam na PW!
_cheetah_

Re: poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: _cheetah_ »

vnu007dl pisze: Ustawiłem też huaweia żeby łapał z anten zewnętrznych i wewnętrznych.
Z ciekawości - jak to zrobiłeś, bo on w trybie mix pracuje na jedne wewnętrznej i na jednej zewnętrznej?
vnu007dl pisze:https://allegro.pl/oferta/tp-link-re200 ... 0767946158
Pracują w trybie 2,4 i 5ghz. W budynku są 4 takie, w piwnicy, na parterze, na pietrze i wgarazu,

No to po sprawie. Można by je spróbować użyć jako repeatery w trybie High Speed.

Jak masz kable to może być np. Deco M4 pracujące w trybie AP z włączonym fast roamingiem.
vnu007dl
Stały użytkownik forum
Posty: 55
Rejestracja: 2014-11-02, 13:20
Lokalizacja: nowy sacz

Re: poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: vnu007dl »

Co do anteny to hmm nie wiem, tam sa 4 opcje: antena zew, antena wew, auto i mieszany. Próbowalem różnych ustawień i najlepsze prędkości osiągam kiedy wybieram opcje mieszany.
Co do tych ap tplinka to faktycznie wtopilem,trudno. Zastanawialem sie nad sprzętem ubiquiti, ale żona mi sie nie zgodzi na takie talerze na sufitach:) Pozatym nie mam tam nigdie puszxzobej skrętki a wiercenie w żelbwcie i podłogach odpada.
Szukam takich AP podobnych wielkosciowo do tego co mam teraz aby to wpiąc do gniazdka i pod skrętkę bo mam to zrobione w takich miejscach w domu, ze mam idealny zasięg...no tylko ze prędkości słabe.
A może coś takiego?
https://allegro.pl/oferta/access-point- ... 8944326600
Jak w ogóle moge rozróżnic co jestbprawdą w tych opisach tych sprzętów a co jest marketingiem?
vnu007dl
Stały użytkownik forum
Posty: 55
Rejestracja: 2014-11-02, 13:20
Lokalizacja: nowy sacz

Re: poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: vnu007dl »

Znalazłem coś takiego, też tplinka, ale ma wifi 6. Troche o tym poczytalem i wydaje sie byc w porzadku. Co o tym myslicie?
https://allegro.pl/oferta/repeater-tp-l ... ghEALw_wcB
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: wojteks »

Jeżeli masz już coś kupić to ten z drugiego postu, re505x o ile ma tryb czystego AP, z opisu wynika że tworzy też sieć mesh w jakimś tam tp-linkowym standardzie. Zapewne też wystarczyłby ten słabszy model bo w twojej sieci problemem był kabel i porty ethernet 100Mbps. Oczywiście te wyższe prędkości to w 5GHz będą osiągalne ewentualnie na kompatybilnych z 802.11ax (ac) kartach sieciowych które równocześnie obsłużą 2.4 i 5GHz (WiFi 5/6).
Nie pomagam na PW!
vnu007dl
Stały użytkownik forum
Posty: 55
Rejestracja: 2014-11-02, 13:20
Lokalizacja: nowy sacz

Re: poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: vnu007dl »

Dlaczego uwazasz ze w mojej sieci problemem jest kabel. Siec mam zrobiona na gigabitowym switchu. Między modemem a routerem jest kabel kat6. A resztę okablowania różnie, wiekszośc jednak na cat5 bo mam cienkie peszle. A tak z ciekswości jest jakas apka ktorej mozna sprawdzić predkośc przesyłu danych w lanie?
Mam jeszxze jedno pytanie odnosnie tych AP talezowych. W którą strone one sieja sygnal? ku przodowi prawda? bo zaleca sie ich mobtowanie na suficie. A czy one sieją tez do tylu na tą scianke montazowa? bo jak bym zalozyl na sciabie to tylko do przodu bylby zasięg? i na jedną steonę w domu bylby zasieg a w pokojach za nim by nie było? Jak to działa? ma ktos taki sprzęt i moglbysie pochwalić obserwacjami?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: wojteks »

Skoro re200 miały porty 100Mbps to więcej nie wyciągniesz. Sam switch to nie wszystko (niektóre mają porty gigabitowe ale słabą przepustowość), jeszcze druga strona też musi mieć port gigabitowy.

Pomijam tu problem zarobienia rj45 czy inne błędy w układaniu kabli ethernet.
Nie pomagam na PW!
_cheetah_

Re: poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: _cheetah_ »

vnu007dl pisze:Co do anteny to hmm nie wiem, tam sa 4 opcje: antena zew, antena wew, auto i mieszany. Próbowalem różnych ustawień i najlepsze prędkości osiągam kiedy wybieram opcje mieszany.
To ciekawe. Ale, z faktami się nie dyskutuje... ;)
vnu007dl pisze: A tak z ciekswości jest jakas apka ktorej mozna sprawdzić predkośc przesyłu danych w lanie?
Sprawdzasz we "Właściwościach połączenia" na kompie, z jaką prędkością zestawiło się łącze. Mnożysz to x 0,9 i masz max prędkości, które powinno obsłużyć połączenie.
vnu007dl pisze:Znalazłem coś takiego, też tplinka, ale ma wifi 6

Ja bym brał RE450, bo ma więcej MIMO. A to MIMO decyduje najbardziej w realu o prędkościach.

Poza tym, max prędkości w realu przy standardowym korzystaniu z netu to by mogło być na 5GHz i bardzo dobrych warunkach:

RE450 (MIMO3x3/BW80/ac) <975Mbps
RE505X (MIMO2x2/BW80/ax) <900Mbps

Z tym, że korzystając z nich jako AP, masz jeszcze dodatkowe ograniczenie prędkości z uwagi na przepustowość portów LAN, więc oba by mogły co najwyżej "podskoczyć" do jakichś 850...900 Mbps w zależności od okoliczności.
vnu007dl pisze:W którą strone one sieja sygnal? ku przodowi prawda?
Główny sygnał emitowany jest do przodu. Do tyłu też coś lata, ale nie liczyłbym na to specjalnie za ścianą.
vnu007dl
Stały użytkownik forum
Posty: 55
Rejestracja: 2014-11-02, 13:20
Lokalizacja: nowy sacz

Re: poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: vnu007dl »

Co do tej anteny to jak wroce do domu to zrobie screena tych ustawien no chyba ze cos mi sie pomylilo i wprowadzilem niechcwcy w blad

A co do tych tplinkow tp mi twraz namieszales. A czy nie ma znaczenia ze twn 505 obsluguje jednak wifi ax?czy to nie rekompwnsuje tej anteny?
vnu007dl
Stały użytkownik forum
Posty: 55
Rejestracja: 2014-11-02, 13:20
Lokalizacja: nowy sacz

Re: poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: vnu007dl »

co do ustawień anteny w huawei b818 to pokazuje screena jakie są możliwości;
Obrazek
A codo AP to może ten byłby jeszxzenlepszy?
https://allegro.pl/oferta/wzmacniacz-wi ... 0132369957
szkpda ze nie ma tylko wifi 6.
vnu007dl
Stały użytkownik forum
Posty: 55
Rejestracja: 2014-11-02, 13:20
Lokalizacja: nowy sacz

Re: poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: vnu007dl »

a jeszxze ten?Ma gigabitowy port i wifi 6?
co myslicie?
_cheetah_

Re: poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: _cheetah_ »

vnu007dl pisze:Co do tej anteny to jak wroce do domu to zrobie screena tych ustawien
Czyli pracujesz na jednej zewnętrznej i trzech wewnętrznych. Ciekawostka.
vnu007dl pisze:A codo AP to może ten byłby jeszxzenlepszy?
https://allegro.pl/oferta/wzmacniacz-wi ... 0132369957
Fajna zabawka. Co prawda, to 'ac', ale ma MIMO4x4 i dla mnie to on byłby najlepszy, o ile miałbyś klientów w MIMO4x4.
vnu007dl pisze: A czy nie ma znaczenia ze twn 505 obsluguje jednak wifi ax?czy to nie rekompwnsuje tej anteny?
Jak widać po specyfikacjach prędkości wg standardu i tych rzeczywistych, to nie. Dla mnie, w przaśnym życiu, w ogólności korzystniejsza jest większa ilość MIMO niż wyższy standard.

Poza tym, 'ax' wymaga w ogólności lepszych sygnałów (poziom, odstęp SN) niż 'ac'. ax zostało wymyślone do zasilania w szybki net klientów znajdujących się w bezpośrednim pobliżu routera / AP.

ax ma dodatkowe fajne właściwości, ale to póki co raczej jeszcze śpiew przyszłości jest...
vnu007dl
Stały użytkownik forum
Posty: 55
Rejestracja: 2014-11-02, 13:20
Lokalizacja: nowy sacz

Re: poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: vnu007dl »

zakupiłem tego tp-linka tp 650 i faktycznie predkosc na wifi osiagaja około 120 mbit/s wiec jestem usatysfakcjonowany.
Co do calej historii to planuje jeszcze przelozyc antene na drugi komin gdzie bede mial lepsza widocznosc nadajnika, no ale to na wiosne bo nie bede w zimie po dachu chodzil.
kamil666
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 211
Rejestracja: 2016-01-19, 14:46

Re: poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: kamil666 »

Sprawdź go w opcji ustawień high speed, mam u siebie re190 i wcześniej miałem re450i w opcji high speed dużo wyższe transfery miałem.
vnu007dl
Stały użytkownik forum
Posty: 55
Rejestracja: 2014-11-02, 13:20
Lokalizacja: nowy sacz

Re: poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: vnu007dl »

Hmmm, o ile kojarzę, to w całym web panelu urządzenia nie zauważyłem opcji highspeed. W którym to może być miejscu? Co do prędkości to zależy to też od prędkości łącza i sprawdzałem równocześnie na pc po LANie i na kom po wifi i prędkości były zbliżone. U mnie prędkości powyżej 100 mbit/s to bardzo dobry wynik osiągany raczej gdy sieć jest mało obciążona. Taka ciekawostka teraz jestem w pracy i mamy światłowód z Orange i prędkość jest około 40 mbit/s więc heh tez szału nie ma.

Co do głównego meritum wątku to się zastanawiam czy skoro już będę wychodził na dach i przekładał antenę to może w ogóle ja wymienię? Teraz mam panelówkę i mam ją w zakresie pracy 1800-2100 Mhz. Znalazłem na Dipolu taka antenę:
https://www.dipol.com.pl/antena_5g_tran ... 741025.htm
Antena 5G trans data o parametrach:
Mimo2x2
LTE700, 5G (700 MHz) , LTE800 (800 MHz), GSM900, UMTS900, LTE900 (900 MHz), LTE1800 (1800 MHz), LTE2100, UMTS2100 (2100 MHz), LTE2600 (2600 MHz), 5G (3,4 - 3,6 GHz)
Co o tym myślicie? Myślę że poprawi mi jakość połączenia LTE bo obecna antena nie pracuje w paśmie 2600. Poza tym dla próby bym zamontował jakiś starter 5G jakby to zadziałało. Co do anteny to jedna z droższych anten więc chyba powinna być ok?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: wojteks »

Myślimy że źle chcesz zrobić. Ta antena ma mizerny zysk i jest bardzo szerokopasmowa. Potrzebujesz anteny 1800-2600 o najlepszym zysku.

Na dziś o 5G 700 i 5G 3600MHz można w ogóle nie myśleć, nawet przetargu na pasma nie było a 5G 700 ma być "państwowe".
Nie pomagam na PW!
vnu007dl
Stały użytkownik forum
Posty: 55
Rejestracja: 2014-11-02, 13:20
Lokalizacja: nowy sacz

Re: poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: vnu007dl »

Hmm
No to jedyne co znalazłem w tym paśmie 1800-2600 to taka antena:
Antena Dualna LTE-A/4G 17dBi MIMO 1800-2600MHz
https://www.cybertech.com.pl/p173,anten ... 00mhz.html
Co myślicie o takiej antenie?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: wojteks »

Wielu użytkowników forum ma taką.
Nie pomagam na PW!
vnu007dl
Stały użytkownik forum
Posty: 55
Rejestracja: 2014-11-02, 13:20
Lokalizacja: nowy sacz

Re: poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: vnu007dl »

Czyli rozumiem, że mogę ją śmiało zamawiać?
************
chyba że ktoś kto ją ma, wie że są lepsze i mógłby polecić coś innego?:)
kwik44
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2022-01-07, 11:21

Re: poprawa zasięgu Huawei B818 i antena panelowa MIMO

Post autor: kwik44 »

Pytanie wcześniej było o testowanie łącza. Najlepiej użyć programiku iperf3. Na jakiejś maszynie w sieci trzeba go uruchomić z konsoli z parametrem -s, najlepiej tam gdzie wiadomo, że jest najszybciej, a później pobiegać z laptopem i przy połączeniu z konkretnym gniazdkiem czy ap uruchomić iperf3 z parametrami -c adres-uruchomionego-wcześniej-serwera. A jak ktoś umie dockera to jest fajny OpenSpeedTest. Wtedy można testować łącze bezpośredni z przeglądarki.
ODPOWIEDZ