Paradoks zasięg a przesył - EDGE GC89

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
POOK

Paradoks zasięg a przesył - EDGE GC89

Post autor: POOK »

Witam,

Posiadam kartę GC89 i mieszkam na osiedlu w blokach (9 piętro). I tu opisywany w temacie paradoks. Aplikacja obsługująca kartę GC89 wskazuje maksymalny zasięg (5 słupków) i wskazuje na obecność EDGE. Niestety połączenie z netem jakie udało mi się uzyskać to max 30kbps, natomiast jest ono bardzo niestabilne i często dochodzi do 5kbsp i wraca do 0kbps. Konfiguracja komputera i samej karty jest prawidłowa, ponieważ przeniosłem kompa w inne miejsce na terenie tego samego miasta i transfer miałem do 160kbps i stabilne połączenie, przy jednoczesnym zasięgu wskazywanym przez aplikację w ilości 3 kresek).

Moje pytanie i prośba, czy ktoś może mi powiedzieć, na czym polega ten paradoks i czy zastosowanie anteny zewnętrznej pomoże. Osobiście uważam, że jest dość duże załamanie fali związane z budynkami. Uważam także, że zakres pokazywany przez aplikacje nie ma nic wspólnego z transmisją EDGE. proszę wyprowadźcie mnie z błędu jeśli się myślę i pomóżcie rozwiązać problem.

Dzięki wielkie

[email protected]
Michał

Re: Paradoks zasięg a przesył - EDGE GC89

Post autor: Michał »

Czytam i widzę ,że nie tylko Ja mam problemy z edge-m ,cóś ten EDGE nie działa tak jak powinien .Czasami po 5 min. a czasami po 1 godz.przestaje działać.Sygnał to 5 -4 kreski ,ale po pewnym czasie muszę zamknąć managera i wyciągnąć kartę ,by znowu zaczęła działać .Max transfer w Gdyni(stały) jaki miałem pobierając pliki to 28 KB/s ,Natomiast na gprs-e mogę siedzieć 2 - 3 godz.i się nie zawiesza ,ki diabeł ? Może oprogramowanie dołączane do gc 89 krzaczy?
ertes232

Re: Paradoks zasięg a przesył - EDGE GC89

Post autor: ertes232 »

Panowie - antena kierunkowa kumpel miał ten sam problem a teraz jest ok przy braku ant zewn edge zniża sie do gprsa
POOK

Re: Paradoks zasięg a przesył - EDGE GC89

Post autor: POOK »

ertes232 pisze:Panowie - antena kierunkowa kumpel miał ten sam problem a teraz jest ok przy braku ant zewn edge zniża sie do gprsa


Miałbym ogromną prośbę, potrzebuje takiej anteny o tu nie ma o czym mówić. Pytanie tylko czy mogę Ci zlecić wykonanie takiej anteny i jaki byłby koszt takiej usługi. Czekam na info i wielki dzięki za odpowiedź.

Rafał
[email protected]
Gość

Re: Paradoks zasięg a przesył - EDGE GC89

Post autor: Gość »

ertes232 pisze:Panowie - antena kierunkowa kumpel miał ten sam problem a teraz jest ok przy braku ant zewn edge zniża sie do gprsa
Witam @ll

Czy zwykła antena od telefonu GSM też może coś tutaj dać? Czy musi
być kierunkowa? I czy złącze anteny GSM pasuje? Czy trzeba mieć
jeszcze specjalnny kabelek jak do telefonu?
ertes232

Re: Paradoks zasięg a przesył - EDGE GC89

Post autor: ertes232 »

anteny firma promaco w-wa tel 022 635-19-13

konektory antenowe do gc 89 można kupić
cena 110 zł + przesyłka 10 zł w sonyericssonie w-wa 022 63-17-263
ale jeżeli twoja karta ma ustawione automatyczne wybieranie zakresu czestotliwosci to nie wiesz na jaka czest. kupić antene

pytałem sie w vobisie tam gdzie kupiłem karte to mi powiedzieli że edge w polsce chodzi na 1800 ja tak ustawiłem i nic nie było !!!

nie wiem jak jest u ciebie
ale ja wybierałem rózne czestolkiwosci i okazało sie że u mnie pracuje na 900 MHZ i wtedy jest edge do 240kb/s , w innych zakresach albo sie nie połaczy lub nie zaloguje lub masz gprs :cry:
( to wybierasz w aplikacji do karty )

czasami jak ludzie maja problemy z łaczeniem się to może jest ustawiony zły zakres !!!

wyszło na to że ja musze kupić antenke kierunkową na 900 mhz
(a tak z ciekawosci to bede chciał zrobić antene paraboliczną dla kolegi 50 km ma do btsa ) w sumie najważniejszy jest promiennik !

pozdr.
POOK

Re: Paradoks zasięg a przesył - EDGE GC89

Post autor: POOK »

ertes232 pisze:anteny firma promaco w-wa tel 022 635-19-13

konektory antenowe do gc 89 można kupić
cena 110 zł + przesyłka 10 zł w sonyericssonie w-wa 022 63-17-263
ale jeżeli twoja karta ma ustawione automatyczne wybieranie zakresu czestotliwosci to nie wiesz na jaka czest. kupić antene

pytałem sie w vobisie tam gdzie kupiłem karte to mi powiedzieli że edge w polsce chodzi na 1800 ja tak ustawiłem i nic nie było !!!

nie wiem jak jest u ciebie
ale ja wybierałem rózne czestolkiwosci i okazało sie że u mnie pracuje na 900 MHZ i wtedy jest edge do 240kb/s , w innych zakresach albo sie nie połaczy lub nie zaloguje lub masz gprs :cry:
( to wybierasz w aplikacji do karty )

czasami jak ludzie maja problemy z łaczeniem się to może jest ustawiony zły zakres !!!

wyszło na to że ja musze kupić antenke kierunkową na 900 mhz
(a tak z ciekawosci to bede chciał zrobić antene paraboliczną dla kolegi 50 km ma do btsa ) w sumie najważniejszy jest promiennik !

pozdr.



Witam i dzieki za odpowiedź. Pytanie mam odnosnie tej anteny, jaki model???? U mnie łączy się na 1800 i na 900. 1800 jak się dowiadywałem jest dłuższa, więc ma większy zasięg, natomiast większość urządzeń z niej korzysta, nie mówiąc juz o telefonach ratunkowych :-) Wydaje mi się, że zkup anteny dwuzakresowej, które sa na allegro + ten konektor powinien załatwić sprawę, jak sądzisz????

Pozdrawiam
Lehu

EDGE GC89

Post autor: Lehu »

Od 2 dni mam GC89 i mam taki sam problem jak
opisany w pierwszym liście.

A może da się coś zmienić w ustawieniach karty
żeby trzymła niski transfer ale stały, a nie co chwile
spada do 0kbps, albo nie może sie połączyć??

Pozdro...
Lehu
Lehu

Re: Paradoks zasięg a przesył - EDGE GC89

Post autor: Lehu »

Jeszcze jedno!

Czy można w ustawieniach karty wymusić aby chodziła
w trybie GPRS, a nie EDGE? Jak chodzi w GPRS to w sumie jest szybciej,
bo wtedy połączenie jest bardziej stabilnee.
POOK

Re: Paradoks zasięg a przesył - EDGE GC89

Post autor: POOK »

Ustawienia karty GC89 nic nie poprawiają. osobiście uważam, że karta skonfigurowana jest znakomicie przez producenta, jedyny mankamen to fakt, że nie można ustawić częstotliwości na stałe. Jak się dowiadywałem u specjalistów, ten typ tak ma. Niemniej jednak, kupiłem konektor teraz czekam na antenę, a o efektach napiszę jak przetestuję.

Pozdrawiam i nie poddawajcie się, to musi wkońcu zacząć smigać :-)
ertes232

Re: Paradoks zasięg a przesył - EDGE GC89

Post autor: ertes232 »

ja wyłaczam automat ustawianie czest. przechodze recznie na 900 mhz zamykam program menager do tej karty a potem uruchamiam i już mi leci cały czas na 900 mhz --------------------- ( gc89)
to tyle pozdr.
POOK

Re: Paradoks zasięg a przesył - EDGE GC89

Post autor: POOK »

Faktycznie ustawienie 900mhz dziala i aplikacja ustawia karte od startu. Natomiast jest inny problem, a właściwie ten sam wciąż. Przeprowadziłem testy z anteną zewnętrzną dookólną o zysku 7db i jakie efekty? no właśnie, żadnych. Nie poprawiło się zupełnie nic, <font color="#FF00FF"><b>»»w ogóle««</b></font> jakby nie było anteny zewnętrznej. W czym lezy problem, przypomnę, żę mieszkam na osiedlu z blokami. Pomóżcie bo się zupełnie załamłem, niedość, że kupiłem GC89 to jeszcze konektor i antenę.

Pozdrawiam i czekam na dobre rady
ertes232

Re: Paradoks zasięg a przesył - EDGE GC89

Post autor: ertes232 »

Mysle że najlepszą jakosc połaczenia, można uzyskać wtedy gdy anteny się widzą , odległosc ma tu nie wielkie znaczenie --- jak sie ma ant kierunk. przy sygnałach odbijanych od budynków też bedziesz miał 5 kresek jak wystepuje obszar o silnym sygnale , ale te polączenia na falach odbitych powoduje że wzrasta poziom błedów wówczas zaczyna działac korekcja błedów - ta sama stronka jest wertowana kilka razy aż wszystkie błedy zostaną wyeliminnowane a to wydłuża czas połaczenia i sciagania
. Ja mam akurat bezposrednią widocznosc z nadajnikiem i chodzi spoko pingi na 650 -900

pozdr
Gość

Re: Paradoks zasięg a przesył - EDGE GC89

Post autor: Gość »

1800 ma oczywiście o wiele mniejszy zasięg niż 900. W ogóle żałosne są te 1800, nawet przy połączeniach głosowych bywają problemy - w dużych miastach w Idei zdarzają się 2-3 kreski.
Co do pasma to zależy gdzie mieszkamy. Duże miasta Era i Plus przewaga 900, Idea odwrotnie, na wsiach wyłącznie 900 (nieliczne wyjątki w Idei przy trasach)
POOK

Re: Paradoks zasięg a przesył - EDGE GC89

Post autor: POOK »

Ustawiłem kartę na 1800 i wkońcu zgubił EDGE, mam GPRS i jakoś działa. Transfery to 30-40kbps i przynajmniej jest stabilnie. Póki co wystarczy, ale i tak nie dam za wygraną i będę walczył o EDGE, skoro miałem już 160kbps to muszę mieć to samo w domu :-)

Pozdrawiam
ertes232

Re: Paradoks zasięg a przesył - EDGE GC89

Post autor: ertes232 »

odpowiedz dla----------------------------- POOKA

ANTENA co ma 7 dbi to jakaś dziwna zwykle ant kierunkowe dobre maja co najmniej 10 dbi - co to za antena ?????????????????????
albo co to za kabel
jak już pisałem kumpel miał ten sam problem co ty i zastosował ant kier 10 elem 13dbi z dobrym kablem zdaje sie że rf5 10 m ( standard ) i szukał sygnału max - jak znalazł to ma ok ( co prawda w dziwnym miejscu zamontował tą ant. ale mu chodzi.
Tylko teraz jest tak ! powinieneś wiedzieć gdzie w twojej okolicy znajd sie bts -edge i wtym kierunku powin skier ant. nie sugeruj się iloscią kresek bo na falach na wielokrotnych odbiciach tez bedziesz miał 5 kresek tylko co z tego najpierw wyceluj anteną w wstrone bts
http://www.btsearch.org/index.php tu znajsdziesz połozenie jego i tam ją celuj a na paski patrz i koryguj niewielkie odchylenie ant aby miec paski na max.
można też kierowac sie tylko kierunkiem na bts i jeżeli nawet nie osiagniesz 5 kresek ale bedziesz miał stabilne połaczenie edge to tak zostaw.
pozdr i napisz co wyszło
POOK

Re: Paradoks zasięg a przesył - EDGE GC89

Post autor: POOK »

Cała zabawa polega na tym, że ja mam antenę dookólną. Nie chciałem wpierw montować anteny kierunkowej, bo nie wiem gdzie są BTS'y w Zabrzu. Na tej stronce owszem są, ale nie wszystkie są opisane. Rozmawiałem z kolesiem w PROMACO i on doradził dookólną, skoro nie wiem i tak jak zamontować i gdzie antene kierunkową. Planuję teraz zakup anteny kierunkowej i zacząć testy, natomiast zastanawiam się nad faktem uziemienia takiej anteny, bo jeśli ja zamontuje na balkonie to jak mi jakiś grzmot przywali w nią to nie będzie ciekawie. Masz jakiś pomysł, doświadczenia???

Pozdrawiam i czekam na info
Rafał
[email protected]
ertes232

Re: Paradoks zasięg a przesył - EDGE GC89

Post autor: ertes232 »

Jeżeli zastosujesz antene kierunk to i tak nie stracisz tylko zyskujesz !
( bez wzgledu na panujące warunki odbioru ) antena kierunkowa mą tą własciwosc że tak jak byś miał ją ze wzmacniaczem bo tak wynika z jej własciwosci --wzmacnia sygnał --- z tych ca są w sprzedazy to 13 dbi 10 elementowa do 16 dbi 17 element

ja ci powiem jak kumpel zrobił nie znał położenia btsa wziął laptopa i antene na dach wieżowca i krecił ją aż uzyskał 5 kresek okazało sie że kierunek z jakiego nadawał bts jest troche przysłoniety ale zamontował ant na balkonie i ma w miare jako tako bez ant kier to mu sie ciągle zrywało
POOK

Re: Paradoks zasięg a przesył - EDGE GC89

Post autor: POOK »

Kupiłem w końcu antenę kierunkową. Producent zapewnił, że ma 13,5db zysku. Spędziłem na balkonie 2 godziny i nic. Mam pełny zasięg GSM, wykazuje EDGE i mam wolniejszy i mniej stabilny transfer kiedy używam anteny dookólnej 7db na częstotliwości 1800Mhz. Nie mam pojęcia już co zrobić, ale wygląda na to, że mieszkam w takim dziwnym miejscu, że nic się nie da zrobić. Najfajniejsze jest to, że 2 kilometry w kierunku centrum mam transfer w wysokości 90-160 kbps i to na samym modemie bez żadnej dodatkowej anteny.

Jeśli ma ktoś jeszcze jakiś pomysł to bardzo proszę. Póki co muszę rozmawiać z PLUSGSM i chyba złożę reklamację.

Pozdrawiam
jan
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2005-11-13, 20:53

Re: Paradoks zasięg a przesył - EDGE GC89

Post autor: jan »

Witam, mam również podobny problem z EDGE na GC89 . Jestem 45 km na poludnie od Wa-wy i bez anteny ma tylko 2 kreski na GPRS a o EDGE nia ma co mówić. Po założeniu anteny kierunkowej na dach mam 5 kresek GPRS w jednym kierunku i cztery kreski EDGE w innym. GPRS działa bez zarzutu z maksymalnym transferem ( przy dużych plikach) 45 kbit/sek. Edge natomiast startuje na początku cacy (200 kbit/sek) a potem (2 minuty) staje. Próba ponownego połącznie kończy sie fiaskiem. Jedynym rozwiązaniem jest wyjęcie karty ze slotu lub restart kompa.
Jak wiadomo protokoły w EDGE powinny radzić sobie ze spadkiem jakości łącza radiowego. Ale coś tu nie jest OK.
POOK

Re: Paradoks zasięg a przesył - EDGE GC89

Post autor: POOK »

U mnie wciąż bez zmian. Zgłosiłem nawet problem do PLUS'a ale chłopcy nie wiedzą co się dzieje. Będę zmuszony do złożenia reklamacji, może wtedy coś mi poprawią? Zobaczymy. A Może ktoś mieszka w Zabrzu i wie jak mi pomóc?????????
iceman

kompendium zebrane w trakcie eksploatacji

Post autor: iceman »

Witajcie,

Mam ten sam problem - w skrócie maksymalny sygnał - 5 kresek, pokazuje edge, a transfer wzrasta do powiedzmy 7kbps i spada do zera.Na początku miałem mniejszy zasięg i też myślałem że w tym leży problem - ALE tO NIEPRAWDA!!! Kupiłem antenę kierunkową ustaliłem lokalizację najbardziejdogod nego dla mojej lokalizacji bts-a i w rezultacie uzyskałem maksymalny sygnał - NIC TO NIE POPRAWIŁo. W związku z tym wymieniłem kartę sim (wg serwisu na rynku jest wadlwa partia kart plusa i mogą być takie objawy) - NIC TO NIE DAŁO - zadzwoniłem do serwisu iplusa ponownie - powiedzieli mi że to może być złe napięcie podawane na port do zasilania kart 3.3V (mam acera i wg nich to mogl byc ten problem) - pozyczyłem wiec fujitsu siemens zeby przetestowac i tez nie działa. Wszystko wskazywało by na to że to modem jest popsuty tylko że w innych lokalizacjach działa bezzarzutu nawet przy mniejszym zasięgu. Nie wiem o co tu chodzi ale jak się dowiem to dam znać
ODPOWIEDZ