Offset DIY na pasmo UMTS

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

atanor
Stały użytkownik forum
Posty: 135
Rejestracja: 2009-11-03, 01:37
Lokalizacja: wro

Re: Offset DIY na pasmo UMTS

Post autor: atanor »

Watek mnie zainspirował, więc trochę pogrzebałem z domu, trochę poeksperymentowalem z różnymi dostępnymi rzeczami i wyszło mi takie coś :D

Obrazek

Zysk 15-20 dBm z 15-30% wskoczyłem na 45-55%.
Mieszkam we Wrocławiu kilkaset m od nodeB, ale teren jest skutecznie zabudowany kamienicami.
szymonrogacki
Użytkownik forum
Posty: 42
Rejestracja: 2010-05-11, 15:22
Lokalizacja: Śrem

Re: Offset DIY na pasmo UMTS

Post autor: szymonrogacki »

Patryk pisze:
<font color="#FF0000"><b>[...]</b></font>
Nie.Nawet do UMTS jest teoretycznie za małe.
A czy czasza [talerz] o średnicy ok 100cm ściągałby Hsdpa/umts z odległości ok 4 km ???

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2010-05-14, 22:45 ]
<a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=59341#59341">Panie i Panowie tniemy cytaty!</a>
<font color=orange>Poprawa pisowni.</font>
Ostatnio zmieniony 2010-05-14, 21:45 przez szymonrogacki, łącznie zmieniany 2 razy.
axz
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2010-05-28, 12:37
Lokalizacja: ???

Re: Offset DIY na pasmo UMTS

Post autor: axz »

Patryk co sądzisz o takiej antenie -150cm. Czy będzie nadawała się do "włożenia" anteny z Dipola:
Obrazek
6ymon
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2010-03-20, 13:51
Lokalizacja: Wylewy

Re: Offset DIY na pasmo UMTS

Post autor: 6ymon »

A czy czasza [talerz] o średnicy ok 100cm ściągałby Hsdpa/umts z odległości ok 4 km ???
Zależy od warunków. Ta konstrukcja łączy się na odległość 11km przez tereny leśne. Przy czym ukształtowanie terenu w pierwszej strefie Fresnela, jest niemal całkowicie wolne od przeszkód. Co pozwoliło na stabilne połączenie, nawet w ekstremalnych warunkach pogodowych. Offset 80cm.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Offset DIY na pasmo UMTS

Post autor: ja.michal »

axz pisze:Patryk co sądzisz o takiej antenie -150cm. Czy będzie nadawała się do "włożenia" anteny z Dipola:
Powinno się nadawać. Nie wiem tylko czy nie będzie promiennik przysłaniał za dużo powierzchni czaszy bo to parabola.
6ymon pisze:Ta konstrukcja łączy się na odległość 11km przez tereny leśne. Przy czym ukształtowanie terenu w pierwszej strefie Fresnela, jest niemal całkowicie wolne od przeszkód. Co pozwoliło na stabilne połączenie, nawet w ekstremalnych warunkach pogodowych. Offset 80cm.
Bardzo fajna konstrukcja. :ok:
user10
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2010-08-02, 21:10
Lokalizacja: Polska

Re: Offset DIY na pasmo UMTS

Post autor: user10 »

Znajomy chce mi sprzedać tą antenę.Antena ma średnicę 160cm. Jaki zysk może mieć taka konstrukcja (orientacyjnie) w połączeniu z antenką Dipola? Kolega proponował odnowę kosza oraz pomalowanie lustra ale czy to wpływa na zysk anteny?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Offset DIY na pasmo UMTS

Post autor: ja.michal »

Pomalować to na pewno by wypadało. Z tego co się orientuję antena w takim stanie cłabo odbija sygnał.
Ogólnie ją odnowić trzeba.

Zysk jaki to ja niestety Ci nie powiem. Może Patryk coś orientacyjnie by powiedział.
user10
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2010-08-02, 21:10
Lokalizacja: Polska

Re: Offset DIY na pasmo UMTS

Post autor: user10 »

Już powiedziałem koledze aby ją odnowił. Czyli zapewne nachylenie anteny będzie musiało być takie jak kolegi 6ymon (tak orientacyjnie)? Jak widziałem anteny do WIFI to były nachylone w dół.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Offset DIY na pasmo UMTS

Post autor: ja.michal »

A dół były bo inaczej były zainstalowane.

Dlatego tak się dzieje bo zobacz jaka jest zasada działania offsetu. Jak idą fale radiowe i jak się odbijają.
Obrazek


A ta antena co pokazałeś to parabola.
Działa ona tak:
Obrazek
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Offset DIY na pasmo UMTS

Post autor: krystianb »

user10 pisze:Czyli zapewne nachylenie anteny będzie musiało być takie jak kolegi 6ymon (tak orientacyjnie)? Jak widziałem anteny do WIFI to były nachylone w dół.
To zależy od typu czaszy, offestowe mają ogisko z boku tak aby nie zasłaniały wiązki.
Ty masz zwykłą parabolę, ognisko jest na środku i tam musi być antena.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Offset DIY na pasmo UMTS

Post autor: Patryk »

user10 pisze:Już powiedziałem koledze aby ją odnowił.
To jest blacha czy włókno szklane ?
Jeśli włókno, to zapomnij o tak zniszczonej antenie...chociaż wygląda na blachę, a wtedy nawet bez odnowienia będzie działać, tylko szkoda czaszy...

Reszta jak koledzy napisali. :ok:
user10
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2010-08-02, 21:10
Lokalizacja: Polska

Re: Offset DIY na pasmo UMTS

Post autor: user10 »

Antena wykonana z blachy.Czyli mogę spodziewać się zysku tak jak w załączniku.
Patryk dlaczego szkoda Ci czaszy do jakich celów? Pewnie byś wykorzystał satelitę do Astry 2D,Nilesat,Turksat a może coś innego...
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Offset DIY na pasmo UMTS

Post autor: ja.michal »

user10, Patykowi chodziło chyba o to, że szkoda czaszy zostawiać tak jak jest teraz (bez odnawiania) bo tylko dalej będzie rdzewieć i niszczyć się.
Awatar użytkownika
Tomek7
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 704
Rejestracja: 2008-04-25, 18:31
Lokalizacja: EŁK

Re: Offset DIY na pasmo UMTS

Post autor: Tomek7 »

Hey jak kiedyś pisałem ze mam czaszę 120cm bezużyteczną, wiec dzisiaj trochę się nudziłem i podczepiłem do niej mój panel z cybertecha 15dBi.Ogólnie rewelacji nie ma, wcześniej miałem ok -105dBi to teraz na nim ok -101 dBi.Myślę że jest coś nie tak ponieważ parabola jest duża i powinno to lepiej jakoś działać.Ustawiałem kąt i skręt i tto co wydusiłem to te -101dBi Zdjęcie 1 Zdjęcie 2
ps montaż na razie prowizoryczny :hyhy:
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Offset DIY na pasmo UMTS

Post autor: wojteks »

Tomek7 pisze:Myślę że jest coś nie tak ponieważ parabola jest duża
A promiennik (panel) nie jest w ognisku bo jest stanowczo za duży.
Nie pomagam na PW!
cain
Stały użytkownik forum
Posty: 56
Rejestracja: 2008-02-17, 14:47
Lokalizacja: Maszewo

Re: Offset DIY na pasmo UMTS

Post autor: cain »

Taka antena z racji swoich gabarytów raczej ciężko prawidłowo umiejscowić w ognisku czaszy, wiec nie "oświetla" jej prawidłowo i pewnie spora część sygnału się rozprasza. Bardziej sprawdziła by się mniejsza antena, która gabarytami bardziej przypomina konwerter satelitarny pod który jest zaprojektowany punkt mocowania/ognisko czaszy. Nie ma też co liczyć na jakieś kolosalne różnice miedzy takim panelem a np. czaszą 60-80cm, nawet przy bardziej odpowiednim promienniku będzie to raczej kilka decybeli nie kilkanaście, pewien dodatkowy zysk może być z większej kierunkowość takiej anteny, wiec do odbiornik dotrze mniej szumów/zakłuceń co powinno poprawić SNR sygnału.
Awatar użytkownika
Tomek7
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 704
Rejestracja: 2008-04-25, 18:31
Lokalizacja: EŁK

Re: Offset DIY na pasmo UMTS

Post autor: Tomek7 »

Tak myślałem, ale to jak: jest za daleko? czy mam kombinować z opuszczeniem go w dół?
atento
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 858
Rejestracja: 2007-06-29, 14:56
Lokalizacja: Wawa-Puszcza biała

Re: Offset DIY na pasmo UMTS

Post autor: atento »

Kombinowałem wiele z ofsettem i promiennikami najlepsze efekty daje, wyliczony drucior (za pomocą kalkulatora biquad) bez reflektora przypięty wprost do modemu ale ustawiony lekko w prawo od "wiazki" gdzie ma niby padać z wyliczeń, zysk względem atk20 jest około 6dBm i 100% większą prędkość tego cuda którego zaraz postaram sie zrobic zdjecia ;)

tak to wyglada Obrazek

reszta zdjec
1
2
3
4
5

wyniki sa najlepsze jakie uzyskalem jak wspomnialem transfer w downloadzie wzgledem atk 20 100% pin podobny upload slabszy 20%

15-16km do stacji bazowej przez bardzo trudne warunki play 900mhz 85-91dBm transfer zawsze pelna predkosc play na karte 4/-0,5 jak nie ma przeciazenia stacji bazowej

modem E173u-2

teraz speedtest

nocne sciaganie jak widac 1,68GB na godzine czyli FS ;) zrzut


i terazniejszy ping

Kod: Zaznacz cały

Microsoft Windows [Wersja 6.1.7601]
Copyright (c) 2009 Microsoft Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone.



D:\Users\tomek>ping onet.pl

Badanie onet.pl [213.180.146.27] z 32 bajtami danych:
Odpowiedź z 213.180.146.27: bajtów=32 czas=51ms TTL=53
Odpowiedź z 213.180.146.27: bajtów=32 czas=51ms TTL=53
Odpowiedź z 213.180.146.27: bajtów=32 czas=50ms TTL=53
Odpowiedź z 213.180.146.27: bajtów=32 czas=50ms TTL=53

Statystyka badania ping dla 213.180.146.27:
    Pakiety: Wysłane = 4, Odebrane = 4, Utracone = 0
             (0% straty),
Szacunkowy czas błądzenia pakietów w millisekundach:
    Minimum = 50 ms, Maksimum = 51 ms, Czas średni = 50 ms


D:\Users\tomek>ping onet.pl

Badanie onet.pl [213.180.146.27] z 32 bajtami danych:
Odpowiedź z 213.180.146.27: bajtów=32 czas=49ms TTL=53
Odpowiedź z 213.180.146.27: bajtów=32 czas=48ms TTL=53
Odpowiedź z 213.180.146.27: bajtów=32 czas=67ms TTL=53
Odpowiedź z 213.180.146.27: bajtów=32 czas=49ms TTL=53

Statystyka badania ping dla 213.180.146.27:
    Pakiety: Wysłane = 4, Odebrane = 4, Utracone = 0
             (0% straty),
Szacunkowy czas błądzenia pakietów w millisekundach:
    Minimum = 48 ms, Maksimum = 67 ms, Czas średni = 53 ms

D:\Users\tomek>
Awatar użytkownika
Tomek7
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 704
Rejestracja: 2008-04-25, 18:31
Lokalizacja: EŁK

Re: Offset DIY na pasmo UMTS

Post autor: Tomek7 »

Nie rozumiem jak to przypięty wprost do modemu ? ;) Od tego jest konektor i modem nie musiał by być narażony na warunki atmosferyczne.
atento
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 858
Rejestracja: 2007-06-29, 14:56
Lokalizacja: Wawa-Puszcza biała

Re: Offset DIY na pasmo UMTS

Post autor: atento »

Tomek7 pisze:Nie rozumiem jak to przypięty wprost do modemu
bezposrednio do zlacza odpowiednio zagiete i polutowane ;)
Tomek7 pisze:Od tego jest konektor i modem nie musiał by być narażony na warunki atmosferyczne
przewod+ konektor = marne osiagi i w mojej lokalizacji sie nie sprawdza gdyz sam modem ledwo rejstruje sie do sieci, modem działa juz rok na dworze wiec 120zl to nie majatek i jak na razie 10zl mc by wyszlo, wiec żadna strata jak wysiądzie, wcześniej 2lata nokia E51 ktora dziala do dzis mimo mrozów nawet bateria nie dostała uszczerbku
Potrzeba matka wynalazkow :cwaniak: i by miec dobre łacze trzeba ryzykowac i kombinować zwłaszcza, ze firmowa antena ATK20 w porównaniu z tym nie ma polotu i wiecznie skakalo HSDPA-HSPA co prowadzilo do zamulania nawet ustawiona w czaszy, " na tym "wynalazku" mam w kazda pogodę i warunki dobry internet. Jedyny problem na który nie mam pomysłu to zabezpieczenie modemu od wody bo zamkniecie w hermetycznej malej puszce doprowadza go do przegrzania a worki itp (nie szczelne) to gromadzi sie para gdy pada i sie skrapla na samej gorze we wnętrzu a duże hermetyczne pudło odpada przez wiatry bo wyrwie wszystko


W moje okolice cywilizacja jeszcze nie dotarła i sąsiedzi zainspirowani moim internetem z E51+antena porobili podobne konstrukcje i również im działa, tak to jest cdma orange ktore strasznie "STĘKA" nordisk i wspomniany play nie ma wyjścia... ;)


teren jest taki http://mapa.btsearch.pl/gps/ll/52.74031 ... 20312/z/11

tylko w stronę różana cokolwiek można złapać i to z solidna antena nie licząc cdma orange



lokalizacja

Myślę, ze osiągi i komfort użytkowania, rekompensują ewentualne poniesione straty w moim wypadku i które sa calkiem nie złe, na karcie bez limitów w nocy 600Kb/s nie spada teraz jak włożyłem fresha jest tyle speedtest


W sumie chodzi o ty, ze ktoś może sobie wykonać taka antenkę i zastosować jako promiennik do ofssetu na podstawie kalkulatora biquad i biedzie dzialac znacznie lepiej niz zakupiony promiennik ktory w rzeczywistości nadaje sie do hmm... nie wiem do czego bo do internetu raczej nie gdyz produkują go jako ""uniwersalny"" i nie sprawdza się na 900mhz

tak wykonany promiennik trzeba wysunąć ""od anteny"i przekręcić w prawo, tyle filozofi wynalazku
kojot3.0
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2008-11-23, 17:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Offset DIY na pasmo UMTS

Post autor: kojot3.0 »

Mówisz że modem Ci wytrzymal rok. A dla mnie to mało prawdopodobne. Chyba że elektronike zalałeś czymś. Tam wystarczy toche wody i modem kaput. Poza tym dlaczego jedną część promiennika wykonałeś z innego drutu? To jakaś ściema. I jeszcze ten router tak se przy płocie w pudełku stoi? :) Dobre.....
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Offset DIY na pasmo UMTS

Post autor: ja.michal »

Patryk i pozostali koledzy, myślałem ostatnio nad wykorzystaniem czaszy anteny offsetowej, ale z innym promiennikiem (zamiast anteny panelowej takiej jak u ciebie Patryk). Chodzi o coś mniejszego, bardziej skupiającego.

Przyszły mi do głowy dwa pomysły.

Pierwszy to mały panel wytrawiony z płytki. Znacznie mniejszy aniżeli te sklepowe. Znalazłem coś takiego, ale na 2,4 GHz: http://www.carookee.net/forum/broadcast ... 2#18106672
Z racji swojej okrągłej budowy może to być niegłupie. Promień tego okręgu to 1/4 długości fali (średnica 1/2). Nie wiem tylko z czego wynika i ile ma mieć ta przerwa (niepełny okrąg). Sam krążek wyjdzie dość mały bo 7,5 cm. Na promiennik jak znalazł.

Drugi pomysł to zrobienie anteny-puszki. Coś takiego: http://cantenna.ru/wi-fi-%D0%B0%D0%BD%D ... %BA%D0%B8/
Średnica puszki/rury to też 1/2 długości fali. To rozwiązanie wydaje się lepiej wykorzystać skupienie wiązki.

No i właśnie. Skupienie. W specyfikacjach anten jest podane miejsce skupienia wiązki odbitej od czasy. Pytanie jak ustawić reflektor? Antena (ten okrągły panel) ma być dokładnie w miejscu skupienia? Czy może 1/4 długości fali od miejsca skupienia?
To samo z puszką. Miejsce skupienia tak jak na tym rysunku: http://www.cantenna.ru/wp-content/uploa ... 0%B8-8.jpg w miejscu przecięcia się fali (1/2 długości od ścianki lewej)?
Awatar użytkownika
ansu
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 209
Rejestracja: 2017-11-01, 12:05
Lokalizacja: LSW

Re: Offset DIY na pasmo UMTS

Post autor: ansu »

Witam. Temat dawno nie podejmowany, a mam offset TRIAX 100 TD, który nie jest używany od lat. Muszę kupić jakąś antenę zewnętrzną LTE, a to koszt ponad 200zł i efekt różny. Więc postanowiłem przekręcić czaszę z południa na północ i skierować nieco w dół i liczyć na "prawie" 30dB. Celuję w Piaski, Lubelskie maszt Emitela - RTCN. Tylko co zamontować w ogniskowej jaką wielopasmową, dwupolaryzacyjną antenę zakupić.
Może być takie coś??
Obrazek
E3372h/mod Hilink, B525s-23a/mod, B535, zte mf286d
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Offset DIY na pasmo UMTS

Post autor: radius »

Ktoś zamiast konwertera wstawiał modem. Tutaj to było (raczej), ale nie mogę znaleźć.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Awatar użytkownika
ansu
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 209
Rejestracja: 2017-11-01, 12:05
Lokalizacja: LSW

Re: Offset DIY na pasmo UMTS

Post autor: ansu »

Również o tym myślałem, dodatkowo router przy talerzu. Ale zamiana karty sim czy inne zabiegi były by kłopotliwe.
Bawię się LTE czwarty dzień i nie bardzo ogarniam skąd najlepszy transfer. Na razie lepsze to jak neozdrada 4MB za 72zł, zresztą wczoraj złożyłem rezygnację.
E3372h/mod Hilink, B525s-23a/mod, B535, zte mf286d
ODPOWIEDZ