Antena i okablowanie na statek

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Antena i okablowanie na statek

Post autor: wojteks »

Pawełek pisze:Anteny Kierunkowe panelowe są wykonane ze nierdzewnych materiałów.
Jakie to materiały? Miedź koroduje, aluminium koroduje więc co?
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
Teos
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2011-07-24, 18:10
Lokalizacja: Poznań

Re: Antena i okablowanie na statek

Post autor: Teos »

Pawełek dzięki za próbę pomocy, jak już wcześniej pisałem kierunkowa nie wchodzi w grę ponieważ można przyjąć że cały czas jestem w ruchu. Nie jestem analfabetą radiowym, zrobiłem w życiu parę anten, pracowałem przez długi czas na radiostacji o mocy 1KW w antenie (R140), byłem krótkofalowcem więc jakieś małe pojęcie o antenach mam.
Warunki mam takie jakie mam i tego nie przeskoczę. Ponieważ mój laptop ma już dość mocno obciążone porty USB, kupiłem kartę Sierra Aircard 880E żeby wykorzystać wolny slot Express Card. I do niej coś podepnę na zewnątrz tylko jeszcze nie wiem co.
Zrobiłem w swoim życiu już antenę do karty Wifi z puszki po karmie dla psa, to może tym razem zrobię z puszki po piwie :zdrowko:
I na koniec, żeby było wiadomo o czy piszę, widok na część dziobową barki na której pływam:
Obrazek
Chcę wyciągnąć antenę przez okno i postawić na "dachu" ;)
Pawełek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2011-07-15, 19:48
Lokalizacja: EU

Re: Antena i okablowanie na statek

Post autor: Pawełek »

wojteks pisze:
Pawełek pisze:<font color="#FF0000"><b>[...]</b></font>
Jakie to materiały? Miedź koroduje, aluminium koroduje więc co?
Miedz jest w kablu osłonięta wiec wytłumacz jak zacznie korodować bez dostępu powietrza i wilgoci czy czego tam jeszcze potrzeba ?
Ekrany nie są z czystego Aluminium tylko ze stopów , które to zapewniają im takie miedzy innymi właściwości jak nierdzewienie czy jak to tam zwiemy.
W skrócie dobrze wykonana Antena nie koroduje,rdzewieje itp.
A jeśli widziałeś gdzieś taki przypadek to podaj producenta bo trzeba go unikać.

@Teos może faktycznie w Twoim przypadku najlepiej sprawdzi się bat ale na wzmocnienie sygnału nie licz bo te sprzęty nie są do częstotliwości UMTS.2100MHz.
Na 800-900 może coś dać ale w UMTS2100 to tylko przeniesiesz punkt odbioru sygnału ale nie wzmocnisz.
Jeśli nie musisz się szczypać z kasa to ja bym kupił bata i panel bo na ogol raczej wystarczy bat ale czasami będziesz dalej od stacji i się wkurzysz ze nie ma Netu wiec wyciągasz panel i już piszesz sobie na Forum. :hurra:

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2011-07-30, 15:55 ]
<a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=59341#59341">Panie i Panowie tniemy cytaty!</a>
Ostatnio zmieniony 2011-07-30, 14:54 przez Pawełek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Teos
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2011-07-24, 18:10
Lokalizacja: Poznań

Re: Antena i okablowanie na statek

Post autor: Teos »

@Pawełek - na wzmocnienie sygnału raczej nie liczę, chodzi mi tylko o wyciągnięcie anteny poza kajutę. Kupiłem już krótkiego bata, chwilowo jestem po wypadku, w sanatorium, jak wrócę za miesiąc na barkę to wypróbuje czy działa.
Zastanawiam się, dlaczego się nie produkuje szczelinowych anten dookólnych na pasmo GSM. Dosyć popularne są anteny WiFi na 2,5 oraz 5 GHz, a nigdzie nie znalazłem na 2,1 GHz ;-(
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Antena i okablowanie na statek

Post autor: wojteks »

Teos pisze:dlaczego się nie produkuje szczelinowych anten dookólnych na pasmo GSM
Ponieważ takie anteny stosuje się na stacje bazowe WiFi a nie dla klientów (odbiorców).

Pewnie by kupił taką antenę jakiegoś znanego producenta typu Kahrein/Andrews tylko że cena będzie kosmiczna.
Nie pomagam na PW!
jarek999
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1559
Rejestracja: 2011-07-13, 15:51
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena i okablowanie na statek

Post autor: jarek999 »

@zbig048 Dał ci linka do anteny która może być zastosowana w twoim przypadku. Co do korozji miedzi i aluminium to widzę że schodzimy do absurdu-materiały te tworzą powłokę ochronną w postaci nalotu, jak będziemy mierzyć te wartości w mikronach i takowe produkty będą produkowane w takich wielkościach to będzie problem, ale schodząc na ziemię to np. wiele sieci energetycznych w których przewody wykonane są z aluminium ma już ponad 50lat i dalej pracuje :)
Ostatnio zmieniony 2011-08-02, 10:36 przez jarek999, łącznie zmieniany 2 razy.
jareq
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Antena i okablowanie na statek

Post autor: wojteks »

jarek999 pisze:Co do korozji miedzi i aluminium to widzę że schodzimy do apsurdu
Pozwolę się z tą opinią nie zgodzić. Pewne połączenia materiałowe powodują przyspieszenie korozji tych doskonałych metali. Tak samo sól bardzo źle wpływa na aluminium. Luty bezołowiowe (nieprawidłowo wykonane a łatwo błędy przy tych spoiwach popełnić) też bardzo niekorzystnie wpływają na parametry połączeń elektrycznych.
Nie pomagam na PW!
jarek999
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1559
Rejestracja: 2011-07-13, 15:51
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena i okablowanie na statek

Post autor: jarek999 »

Luty bezołowiowe (nieprawidłowo wykonane a łatwo błędy przy tych spoiwach popełnić) też bardzo niekorzystnie wpływają na parametry połączeń elektrycznych.
Zgadzam się z Tobą, ok! Tylko to jest takie dążenie do ideału :)
jareq
Pawełek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2011-07-15, 19:48
Lokalizacja: EU

Re: Antena i okablowanie na statek

Post autor: Pawełek »

@wojteks Filozofujesz i jeszcze w złym kierunku bo połączenia w omawianych Antenach są zagniatane a nie lutowane, wiec gdzie te luty ?Po za tym sama Antena jest hermetycznie zamknięta.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Antena i okablowanie na statek

Post autor: Patryk »

Pawełek pisze:Filozofujesz i jeszcze w złym kierunku bo połączenia w omawianych Antenach są zagniatane a nie lutowane, wiec gdzie te luty ?
I co z tego ?
W wynalazkach nierzadko aluminium łączy się z miedzią bezpośrednio, a jak nie wierzysz co się wtedy dzieje to zapytaj każdego dobrego hydraulika.

[ Dodano: 2011-07-31, 19:57 ]
Pawełek pisze:Po za tym sama Antena jest hermetycznie zamknięta.
Tak, i jeszcze w środku jest argon zamiast powietrza.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Antena i okablowanie na statek

Post autor: wojteks »

Pawełek pisze:bo połączenia w omawianych Antenach są zagniatane a nie lutowane
Zagniatane aluminium na miedziany drut? Super połączenie.

Szkoda dalej o tym pisać, korozja anteny się pojawia, szczególnie produktów "made in garage". Przecieki/skraplanie się wody też występuje w antenach i te zjawiska również pogarszają parametry anteny. Jeżeli coś się pogorszyło po ulewnych deszczach należy sprawdzić czy to nie woda w antenie/kablu/złączach.
Nie pomagam na PW!
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Antena i okablowanie na statek

Post autor: key »

wojteks pisze: Zagniatane aluminium na miedziany drut?
Jesli zrobisz to z odpowiednia sila, to doprowadzasz do zimnego "stopienia" materialow. Tylko malo kto posiada odpowiednie narzedzia by zrobic to poprawnie.
Nie pomagam na PW.
Pawełek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2011-07-15, 19:48
Lokalizacja: EU

Re: Antena i okablowanie na statek

Post autor: Pawełek »

O widzę ze na tym Forum wysoko postawieni trzymają się razem nawet jeśli nie maja racji i filozofują. :D

@Patryk,wojteks gdzie to w omawianych Antenach alu. łączy się z miedzią ?
Producenci w opisach piszą ze Anteny są szczelne a mówimy tylko o porządnych wyrobach co cały czas akcentowałem wiec jeśli tak mówią to tak powinno być.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Antena i okablowanie na statek

Post autor: wojteks »

Pawełek pisze:mówimy tylko o porządnych wyrobach co cały czas akcentowałem wiec jeśli tak mówią to tak powinno być.
Ale niestety nie zawsze tak jest.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
Teos
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2011-07-24, 18:10
Lokalizacja: Poznań

Re: Antena i okablowanie na statek

Post autor: Teos »

wojteks pisze:
Teos pisze:<font color="#FF0000"><b>[...]</b></font>
Ponieważ takie anteny stosuje się na stacje bazowe WiFi a nie dla klientów (odbiorców)
Z tym ja się pozwolę nie zgodzić ;-) Sam używam takiej anteny do połączenia sieci WiFi na dziobie ze sterówką, mam kilku znajomych którzy tez je używają. Cena takich anten to nieco ponad 100 PLN, wykonanie bardzo dobre. Nie widzę technicznego powodu którego miałyby być stosowane tylko w stacjach bazowych.

A wracając do anten dookólnych - wcześniej podano link do dookólnej anteny okrętowej http://www.telkob.pl/inkontrahent.php?t ... 0&rg=0&sg=
Niestety pracuje ona tylko w pasmie 900 MHz. Znalazłem też taką antenę zewnętrzną:
http://www.anteny.net/antena-dookolna-1 ... -1208.html
pracującą w pasmie 1800-2100 MHz. Zastanawiam się, czy nie byłoby dobrym rozwiązaniem połączenie sygnału z tych dwóch anten przez splitter dwuportowy np. taki: http://www.telkob.pl/inkontrahent.php?t ... 0&rg=0&sg=
Co Wy na takie rozwiązanie powiecie ?

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2011-08-02, 17:41 ]
<a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=59341#59341">Panie i Panowie tniemy cytaty!</a>
Ostatnio zmieniony 2011-08-02, 16:41 przez Teos, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Antena i okablowanie na statek

Post autor: wojteks »

Teos pisze:Nie widzę technicznego powodu którego miałyby być stosowane tylko w stacjach bazowych.
No cóż każdy robi jak mu pasuje a stosowanie anteny szczelinowej dookólnej jako klienta mija się z sensem, klient ma być kierunkowy i ma mieć dobrze dobraną antenę żeby sygnały od klientów widziane przez bazę były podobne.
Teos pisze:Sam używam takiej anteny do połączenia sieci WiFi na dziobie ze sterówką,
Przecież do tego wystarczyłyby małe anteny panelowe po obu stronach ale każdy robi jak lubi.
Teos pisze:Co Wy na takie rozwiązanie powiecie ?
Jak zadziała to dobrze, jak nie to będziesz przełączał anteny ręcznie. Koszty niewielkie. Żeby jeszcze przy tym splitterze pisało do czego on właściwie jest.
Nie pomagam na PW!
Chris-Kr
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1887
Rejestracja: 2007-12-27, 19:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Antena i okablowanie na statek

Post autor: Chris-Kr »

jarek999 pisze:Co do korozji miedzi i aluminium to widzę że schodzimy do absurdu-materiały te tworzą powłokę ochronną w postaci nalotu
I właśnie ten nalot potrafi nam stworzyć na połączeniu cieniutką warstwę izolacyjną o dosyć specyficznych właściwościach, która będzie przyczyną niedziałania urządzenia (np. anteny).
ale schodząc na ziemię to np. wiele sieci energetycznych w których przewody wykonane są z aluminium ma już ponad 50lat i dalej pracuje :)
Tylko, że budując te sieci nie stosuje się łączenia aluminium z miedzią, a jeśli jest to już niezbędne, to na połączeniach stosuje się specjalne bi-metaliczne przekładki, które mają zapobiegać korozji elektrolitycznej.
Krzysztof
ODPOWIEDZ