6021- problem BTS - EDGE

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
cholmar
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2006-03-24, 20:31

6021- problem BTS - EDGE

Post autor: cholmar »

Witam.
Piszę swój pierwszy post, ponieważ nigdzie na forum nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie.
Mam taki problem. Mieszkam na granicy zasięgu EDGE.
BTS, który ma EDGE jest od mojego domu OK 6 km. Drugi też jest około 6 km i ma tylko GPRS. Telefon najczęściej podłącza się do tego co ma GPRS. Kupiłem konektor i antenę kierunkową, ale za bardzo nie pomogło- nadal telefon łączy się z BTS, który ma tylko GPRS. Sygnał z jednego i drugiego jest max- przekonałem się o tym na Noki 3310(mam w niej netmonitor). Jak zmusić 6021 do pracy w EDGE?
Awatar użytkownika
Tomekłódź
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 364
Rejestracja: 2005-10-19, 19:28
Lokalizacja: Łódź

Re: 6021- problem BTS - EDGE

Post autor: Tomekłódź »

A kupiłeś antene na 900 czy 1800 MHz. No i czy wiesz na jakiej częstotliwości działają oba BTS-y. Bo jak kupiłeś na złą no to lipa bedzię z tego.

Znajdz sobie swoje BTS-y i zobacz na jakiej częstotliwości jest który

http://btsearch.org/
cholmar
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2006-03-24, 20:31

Re: 6021- problem BTS - EDGE

Post autor: cholmar »

Antena jest 900. Bts jest 900/1800.
Awatar użytkownika
Tomekłódź
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 364
Rejestracja: 2005-10-19, 19:28
Lokalizacja: Łódź

Re: 6021- problem BTS - EDGE

Post autor: Tomekłódź »

A czym masz połączony telefon z kompem?
Awatar użytkownika
magmike
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 498
Rejestracja: 2006-01-05, 13:18
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: 6021- problem BTS - EDGE

Post autor: magmike »

Jeśli EDGE jest na 1800 MHz to nici z niego.
pozdrawiam, magmike
Awatar użytkownika
skalar13
Stały użytkownik forum
Posty: 72
Rejestracja: 2006-02-11, 22:36
Lokalizacja: Adamowice

Re: 6021- problem BTS - EDGE

Post autor: skalar13 »

Zaraz zaraz a od kiedy nokia 6021 ma wyjscie na antene? i edge chodzi na 900 a na 1800 tylko w orange i na nie wszystkich BTS.
Blue Connect + Nokia 6020 + oryginal CA-42 + antena kierunkowa Dipol = MAX 23kB/s
cholmar
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2006-03-24, 20:31

Re: 6021- problem BTS - EDGE

Post autor: cholmar »

TomekŁódz- telefon jest połłączony z kompem przez bluetooth- jest to laptop- sprawdzałem już wszystkie ustawienia - są ok. Pojechałem bliżej BTSa i transfer był ok 150 kb.

magmike- wyczytałem na tym forum, że Plus i Era mają EDGE na 900- dlatego taka antena.

skalar13 nie napisałem, że ma wejście na natenę- jest założony konektor- tylko to mogłem zrobić.

Netmonitor w Nokii 3310 pokazuje max zasięg BTS GPRS, ale co jakiś czas przełącza się na BTS, który ma EDGE- i też jest zaśięg na Max.

Jak zmusić 6021 do pracy z BTS EDGE-nie GPRS.
Awatar użytkownika
magmike
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 498
Rejestracja: 2006-01-05, 13:18
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: 6021- problem BTS - EDGE

Post autor: magmike »

cholmar pisze:Netmonitor w Nokii 3310 pokazuje max zasięg BTS GPRS, ale co jakiś czas przełącza się na BTS, który ma EDGE- i też jest zaśięg na Max.
Jeśli moce sygnału GPRS i EDGE są identyczne to widocznie nadajniki są na jednym maszcie/dachu i w takiej sytuacji chyba nic nie da sie zrobić. Ale niczego sobie nie dam uciąć, że jest jak mówię ;-)
Piszesz w pierwszym poście że to są dwa osobne BTSy, więc ukierunkuj antenę jak "najdalej" od BTS z GPRS.
pozdrawiam, magmike
cholmar
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2006-03-24, 20:31

Re: 6021- problem BTS - EDGE

Post autor: cholmar »

Są dwa BTS-y oddalone od siebie ok 4 km. Ustawiłem antenę na BTS EDGE i mam transfer ok 120-130 kb/s- czyli EDGE- ale bardzo częst się przełącza na drugi GPRS. Antena wzmocniła sygnał EDGE- bo jest na max- netmonitor 3310 tak pokazuje.
Awatar użytkownika
skalar13
Stały użytkownik forum
Posty: 72
Rejestracja: 2006-02-11, 22:36
Lokalizacja: Adamowice

Re: 6021- problem BTS - EDGE

Post autor: skalar13 »

Interesuje mnie ten konektor gdzie go kupiłeś?
Blue Connect + Nokia 6020 + oryginal CA-42 + antena kierunkowa Dipol = MAX 23kB/s
Awatar użytkownika
magmike
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 498
Rejestracja: 2006-01-05, 13:18
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: 6021- problem BTS - EDGE

Post autor: magmike »

No to ja tu widze tylko możliwość przesuwania anteny.
Załóżmy taką sytuację: jak patrzysz przez okno to masz po prawej BTS z EDGE, po lewej BTS z GPRS. Przekręć skrajnie w prawo antenę żeby nie wpadały w nią fale z tego BTSa z GPRSem, ale by ten z EDGE sie łapał. Może uzyskasz w końcu tylko EDGE ;-) Tylko nie przesadź żeby nie złapać jakiegoś trzeciego BTSa :)
Albo zamontuj antene na ścianie budynku z tej strony gdzie pada zasięg EDGE a ten BTS z GPRS żeby wtedy był za budynkiem, ściana pochłania promieniowanie więc będzie mniejszy sygnał, albo jakąś osłonę ołowianą ustaw od strony BTS z GPRS :D tu już troche się zapędziłem w tym wymyślaniu, ale przeskoki z prędkości uzyskiwanych na EDGE na te z GPRS mogą być bardzo wkurzające. Powodzenia ;-)
pozdrawiam, magmike
cholmar
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2006-03-24, 20:31

Re: 6021- problem BTS - EDGE

Post autor: cholmar »

magmike- dzięki za sugestie. Jutro zabiorę się do roboty. Napiszę wyniki na forum.

skalar13- konektor kupiłem na Allegro- od 6020.
Konektor zakłada. Zasłania on antenę wewnętrzna telefonu.
Nie jest to najlepsze rozwiązanie ale jedyne możliwe w tym telefonie.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
skalar13
Stały użytkownik forum
Posty: 72
Rejestracja: 2006-02-11, 22:36
Lokalizacja: Adamowice

Re: 6021- problem BTS - EDGE

Post autor: skalar13 »

To rozumiem ze kabel można bez problemów do telefonu podpiąć a ten konektor jest u "góry" telefonu? I poprawił ci się zasięg rozumiem?
Blue Connect + Nokia 6020 + oryginal CA-42 + antena kierunkowa Dipol = MAX 23kB/s
cholmar
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2006-03-24, 20:31

Re: 6021- problem BTS - EDGE

Post autor: cholmar »

Ustawiłem Panowie.
Rozwiązałem problem w sposób następujący- znalazłem an netmonitorz miejsce gdzie sygnał BTS-a mającego sam GPRS był najsłabszy. Położyłem tam telefon i założyłem konektor na telefon.
Antenkę dokładnie ustawiłem na BTS z EDGE i mam zaśięg na max.
NIe przełącza się już na tego z GPRS.
Mam transfer ok 15-17 kB/s.
W miim przypadku chyba był to jedyny sposób- kombinowałem już kilka dni z ustawieniem anteny a telefon i tak się przełączał.
Dzięki wszystkim za pomoc.

skalar13- konektor zakłada się na górę telefonu- w moim przypadku <font color="#FF00FF"><b>»»na pewno««</b></font> dóżo pomogło. W miejscu w którym obecnie znajduje się telefon- bez podłączonej anteny mam 2 kreski zasięgu silniejszego BTSa (GPRS)
Po założeniu konektora w tym samym miejscu mam max zasięg drugiego BTS-a na którego ustawiona jest antena.
VenomDM
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2006-04-03, 19:12
Lokalizacja: Otwock

Re: 6021- problem BTS - EDGE

Post autor: VenomDM »

Witam. Jestem w podobnej sytuacji w ktorej cholmar byl. Nabylem nowa Nokie 6230i, podłączam ją do PCta przez adapter BT Bluetake, tu jest wszystko ok.

Problem w tym że mimo iż moje mieszkanko jest wg mapki zasiegu , pokryte zasiegiem EDGE to transfer przez 90% czasu nie przekracza 5kb/s a to podejżewam oznacza że BTS tylko z GPRSem ma silniejszy sygnal i przez niego sie lacze. Chociaż momentami ku mojemu zdziwieniu (caly czas monitoruje predkosc polaczenia) transfer wzrastał do 12-17kb/s ale bardzo sie wachał i wracał znów do 5kb/s i tak już sobie zostawał.

na www.btsearch.org nie znalazłem żadnego BTSa PLUSa w Otwocku, tzn ze niema go na tamtejszej liscie, bo mam przeciez zawsze mam pelen lub prawie pelen zasieg w telefonie.

Co sugerujecie panowie?

Czy jak zadzwonie do miejscowego PLUSa to powiedza mi gdzie sa te BTSy? i ktory z nich ma EDGE?

Czy kolega ktory z sukcesem zalatwil swoj problem moze mi powiedzieć jakiego modelu / producenta anteną się posłużył? Widać że skuteczna a ponoć nie wszystkie działają.

Ps. probowalem juz biegac po calym mieszkaniu z komorka w poszukiwaniu EDGEa, ale bez skutecznie. (ps2. czy komorka sama przelaczy sie na EDGE w trakcie gdy pobiera dane przez BTS GPRSowy? czy zeby zlapac EDGOwy BTS musze przy kazdej zmianie polozenia telefonu , resetowac polaczenie z siecia?)

Nie po to wydawalem kupe kasy na nowa nokie 6320i zeby miec tylko GPRS 56kbps....:-(((

Dzieki z gory za pomoc.

Ven
Nokia 6230i + ANTENKA WEWN. + Bluetake 007si + PC = GPRS/EDGE = 10kB/s ~~ 20-25kB/s w IPLUS (Otwock, w.Mazowieckie)
cholmar
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2006-03-24, 20:31

Re: 6021- problem BTS - EDGE

Post autor: cholmar »

Witam.
Antenę kupiłem na Allegro na 900 Mhz za 84 PLN.
Nie jestem teraz w stanie sprawdzić producenta.
Proponuję zadzwonićdo Plusa i zapytać w którym miejscu znajduje się BTS Edge i jaki ma CID.
Telefon w trakcie połączenia przełącza z GPRS na Edge i odwrotnie.

Ja na Twoim miejscu poszukał bym wśród znajomych jakiejś starej Nokii np 3310 uruchomił w niej netmonitor i szukał w Domu miejsca w którm telefon znajdzie Ci BTS o Cid podanym przez pracownika Plusa.
Jesli znalazł byś takie miejsce i telefo nie przełączał by się na innego bts-a to antena nie była by Ci potrzebna.
VenomDM
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2006-04-03, 19:12
Lokalizacja: Otwock

Re: 6021- problem BTS - EDGE

Post autor: VenomDM »

Dzieki za odpowiedz!

Hm. No zdecydowanie pasuje mi ten pomysl z znalezieniem EDGA bez anteny za pomoca starszej komorki. Nie mam zadnej starej nokii, ale mam starego Sony Ericsona T610 ktorego moglbym uzyc w tym celu.

<font color="#FF00FF"><b>»»nie wiem««</b></font> tylko czy w plusie na infolinii podadza mi konkretne dane dot BTSow w okolicy, gdzies slyszalem ze to jest jakas tajemnica i ze oni nieujawniaja takich info abonentom. Raz juz zadzwonilem na 2601 do plusa i jakas blondynka powiedziala mi ze niewie nic o btsach i ze mam sobie sprawdzic na mapce zasiegu na stronie plusgsm.

No ale dzis zadzwonie znowu i wyloze im o co mi chodzi, moze sie zgodza przekazac te info.

Nigdy niemialem doczynienia z tym NetMonitorem, pomoglbys mi sie tym zajac, jak sie za to zabrac?

Pozdrawiam & Dzieki

Ven
Nokia 6230i + ANTENKA WEWN. + Bluetake 007si + PC = GPRS/EDGE = 10kB/s ~~ 20-25kB/s w IPLUS (Otwock, w.Mazowieckie)
VenomDM
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2006-04-03, 19:12
Lokalizacja: Otwock

Re: 6021- problem BTS - EDGE

Post autor: VenomDM »

Jestem po rozmowie z BOK iPlus-a, definitywnie nie udzielaja oni takich informacji. Sa one krotko mowiac nie - jawne. Takze lipa.

:-(

Myslisz ze jest jakis sposob bym samodzielnie zidentyfikowal te 2 BTSy , gprsowy i edgowy ktore u mnie konfliktuja? Za pomoca samego net monitora?

Tzn jak juz znajde ten punkt w mieszkaniu gdzie jeden dziala a drugi nie lub odwortnie, to moge tam polozyc tel i sprawdzic czy dziala na edgu czy nie, i w ten sposob zidentyfikowac bts ktorego szukam? i ten ktorego niechce znalezc?

Pozdrawiam.
Nokia 6230i + ANTENKA WEWN. + Bluetake 007si + PC = GPRS/EDGE = 10kB/s ~~ 20-25kB/s w IPLUS (Otwock, w.Mazowieckie)
cholmar
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2006-03-24, 20:31

Re: 6021- problem BTS - EDGE

Post autor: cholmar »

Jeśli nie chcą udzielić takich informacji to jest to jedyny sposób.
szalony
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 425
Rejestracja: 2006-04-02, 22:09
Lokalizacja: Aleksandrow L.

Re: 6021- problem BTS - EDGE

Post autor: szalony »

Za to kocham symbiany :) jest na nich dostępny bardzo ładny bardzo zaawansowany netmonitor :) od razu jak na dłoni widać który bts ma edge i można bez problemu się na niego przełączyć :)
Awatar użytkownika
etranger
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 196
Rejestracja: 2006-03-22, 22:24
Lokalizacja: Kraina Smutku

Re: 6021- problem BTS - EDGE

Post autor: etranger »

http://btsearch.org moze To rozwiąże Twój problem :)
ODPOWIEDZ