Czy szybkość zależy od zasięgu? (UMTS)

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
maciekkossowski
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2006-03-31, 10:04

Czy szybkość zależy od zasięgu? (UMTS)

Post autor: maciekkossowski »

Mam iPlus z UMTS w Wawie.
Niestety ledwo go łapię z anteną (koniec Ursynowa, Kabaty).
I w sumie nie działa to zbyt szybko, spodziewałbym się więcej po tej usłudze.
Czy to może być skutek słabego zasięgu? Bo ja nawet jednej kreski nie mam na modemie i czasem w ogóle zanika - wtedy trzeba pokombinować z ustawieniem anteny.
Awatar użytkownika
Enzo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 341
Rejestracja: 2006-02-06, 18:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy szybkość zależy od zasięgu? (UMTS)

Post autor: Enzo »

maciekkossowski pisze:Czy to może być skutek słabego zasięgu? Bo ja nawet jednej kreskie nie mam na modemie i czasem zanika - wtedy trzeba pokombinować z ustawieniem anteny.
Tak. Przy słabym zasiegu będziesz miał słabe transfery.
iPlus+E61i=FUN
Reiter
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2006-04-09, 17:20
Lokalizacja: Będzin

Re: Czy szybkość zależy od zasięgu? (UMTS)

Post autor: Reiter »

Mam BTS po drugiej stronie ulicy (Ursynów - Wyścigi). Ale po drodze 2 bloki. Niestety mieszkam na parterze. Więc wszystko idzie mi przez kilka ścian betonu. Łapię GPRS (iPlus menedżer) jakieś 3-4 kresek na 7 możliwych. UMTS łapie 1 kreskę. Komputer byłem zmuszony postawić prawie na parapecie okna. Ale warto było. Osiągam do 50kB(ajtów)/s przy ściąganiu plików z DAPem. Muszę tylko dokupić antenę, żeby komp mógł wrócić znów pod biurko.
Kilka pytań:
Czy po podłączeniu anteny zewnętrznej, ta wewnętrzna ulega wyłączeniu?
Czy antena teleskopowa (magnetyczna) UMTS będzie w moim przypadku właściwa? Ma chyba zysk 5dB. Co osiągnę dzięki niej?
Czy warto przejść z iPlus menedżera na Mobility? Dlaczego?
Czy adres IP jest w moim przypadku z puli prywatnej? Jakich usług nie będę mógł uruchomić przez to?
Reiter
Użytkownik forum
Posty: 40
Rejestracja: 2006-04-09, 17:20
Lokalizacja: Będzin

Re: Czy szybkość zależy od zasięgu? (UMTS)

Post autor: Reiter »

Którą wybrać?

Link usunięty przez Moderatora ->Vipera - niezgodne z Regulaminem Forum.
Poniższy pozostawiam - to strona admina :P

czy

http://www.frackiewicz.pl/product_info. ... cts_id=711
Ostatnio zmieniony 2009-02-12, 12:01 przez Reiter, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Selvis
Stały użytkownik forum
Posty: 133
Rejestracja: 2006-04-09, 19:11
Lokalizacja: ?l?sk

Re: Czy szybkość zależy od zasięgu? (UMTS)

Post autor: Selvis »

Hola, hola...
Jestem tu nowa, ale może dla tego pamiętam jeszcze regulamin (trochę zawiły ale da się zrozumieć).
Czy nie ma tam zakazu umieszczania odnośników do Allegro?
adams

Re: Czy szybkość zależy od zasięgu? (UMTS)

Post autor: adams »

Pierwsza antena nie wiadomo jaki ma zysk prawdopodobnie jest to antena "zerówka"
dróga -> ( druga ) skanuje cały zakres gprs ege umts ciężko stwierdzić który zakres wzmocni.
jak bym kupował antenę kupiłbym zewnętrzną (sam używam takiej)
na zakres 1800 - 2100, zapomniałem co to GPRS
Awatar użytkownika
Vipera
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 567
Rejestracja: 2005-10-30, 23:43
Lokalizacja: Katowice

Re: Czy szybkość zależy od zasięgu? (UMTS)

Post autor: Vipera »

Selvis pisze: Czy nie ma tam zakazu umieszczania odnośników do Allegro?
Jest.
Przy okazji proponuję tam zajrzeć czasami tym wszystkim, w których postach pojawią się czerwone wyróżnienia błędów i inne komentarze Moderatorów.

Są zasady więc je respektujmy.
Regulamin dotyczy tez nas - Modów :P
Awatar użytkownika
qba82
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2006-04-09, 13:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy szybkość zależy od zasięgu? (UMTS)

Post autor: qba82 »

witam ja smigam z mokotowa.zasieg mam na 1-2 kreski umts w SEk600i mysle o zakupie anteny tylko jaka ? kierunkowa? 8)
szalony
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 425
Rejestracja: 2006-04-02, 22:09
Lokalizacja: Aleksandrow L.

Re: Czy szybkość zależy od zasięgu? (UMTS)

Post autor: szalony »

Chyba to nie calkiem prawda ze szybkosc zalezy od zasiegu umts :D Przyklad- jestem z Aleksandrowa Lodzkiego i nie mam zasiegu 3G Plusa-modemem jest nokia 6680 :) ale jak wymusze netmonitorem tryb pracy tylko 3G to loguje sie do nodeB Plusa w centrum Lodzi(20km)zasieg na 2-3kreski w noki i predkosc chyba glownie zalezy od obciazenia nodeB a nie sygnalu bo mam go bardzo slaby i transfery normalnie 40kB/s :D tylko czasmi mam 5-7kB/s i zastanawiam sie czemu :?: Chyba akurat wtedy biznesmeni na Piotrkowskiej duzo ssaja :wink:
Awatar użytkownika
seboo
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 247
Rejestracja: 2006-03-19, 14:41
Lokalizacja: prawie Wawa

umts

Post autor: seboo »

wlasnie na tym polega dobrodziejstwo umts-a ze jest zoptymalizowany pod wzgledem uzyskania warunkow qos - jezeli nodeb zlapie terminal i odwrotnie to stany zasiegu monitorowane sa 1500 razy na sekunde i moc nadajnika a takze moc terminalu dostosowywana jest do odpowiedniego utrzymania pasma - moze sie okazac ze terminal zalogowany jest do dwoch nodeb jednoczesnie - bez wykonywania handoveru - tak wiec jest to nowa technologia bez zadnej szczelinowosci a takze z regulacja mocy samej stacji bazowej co pozwala na lepsze utzrymanie warunkow transmisyjnych - sam znajduje sie na granicy zasiegu umts ale widze ze jak telefon "przyssie mi sie" do sieci to juz trzyma poki moze :)
kopiko
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2006-04-06, 09:53
Lokalizacja: okolice G?owna

Re: Czy szybkość zależy od zasięgu? (UMTS)

Post autor: kopiko »

szalony pisze:Chyba to nie calkiem prawda ze szybkosc zalezy od zasiegu umts :D Przyklad- jestem z Aleksandrowa Lodzkiego i nie mam zasiegu 3G Plusa-modemem jest nokia 6680 :) ale jak wymusze netmonitorem tryb pracy tylko 3G to loguje sie do nodeB Plusa w centrum Lodzi(20km)zasieg na 2-3kreski w noki i predkosc chyba glownie zalezy od obciazenia nodeB a nie sygnalu bo mam go bardzo slaby i transfery normalnie 40kB/s :D tylko czasmi mam 5-7kB/s i zastanawiam sie czemu :?: Chyba akurat wtedy biznesmeni na Piotrkowskiej duzo ssaja :wink:

Czy masz może podłączoną jakąś antenkę zewnętrzna do tej Noki? Jeśli tak to jaką?
Bo jeśli nie, to tak sobie myśle że jakby taką antenkę zastosować i wymusić 3G to zasięg by wzrósł może do 50km :D :D
szalony
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 425
Rejestracja: 2006-04-02, 22:09
Lokalizacja: Aleksandrow L.

Re: Czy szybkość zależy od zasięgu? (UMTS)

Post autor: szalony »

Nie mam żadnej zewnętrznej anteny :-) , po prostu muszę położyć telefon przy oknie na parapecie do góry nogami by wyświetlaczem leżał do dołu :-) , może dlatego łapie ten zasięg z łodzi że jestem na wzniesieniu a te NodeB jest w Łodzi na wierzowcu i anteny się widzą bo jak wezmę lornetkę to widzę ładnie centrum Łodzi :-)
ODPOWIEDZ