Porada dot. anteny

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
delaRobal
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2006-04-02, 20:49

Porada dot. anteny

Post autor: delaRobal »

Witam, prosze o mala rade uzytkownikow modemow Option Globetrotter. Mieszkam w Wawie, mam zasieg na tym modemie na dwie kreski, sila sygnalu wacha -> (waha) sie od 28 do 45%. Zakupilem antene "promieniujaca", czyli taka zwykla przenosna.
Sygnal jest nadal na dwie kreski, z tym ze przy optymalnym ustawieniu jest stabilny na 48% i nie ma wachan -> (wahań). Jednak kupujac ta antene mialem nadzieje, ze sila sygnalu wzrosnie przynajmniej o dwie kreski i polepszy sie ping.
Moje pytanie brzmi: czy antena kierunkowa bedzie lepsza i w znaczacy sposob poprawi sygnal i pingi?
Z gory dzieki za odpowiedz.
Szadzik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1227
Rejestracja: 2005-11-24, 23:29
Lokalizacja: Flatland

Re: Porada dot. anteny

Post autor: Szadzik »

delaRobal pisze:Moje pytanie brzmi: czy antena kierunkowa bedzie lepsza i w znaczacy sposob poprawi sygnal i pingi?
Z gory dzieki za odpowiedz.
Szczerze mówiąc to ze azględu na fakt, ze mieszkasz w Warszaqwie (nie wiem w której części) antena kierunkowa może być również mało skuteczna. miasto spore, duzo BTSów, więc trudno bedzie się wstrzelić tak żeby korzystać z jednego wybranego.
Po drugie, dużo wysokich budynków, które będą przeszkadzały antenie "zobaczyć" wybrany nadajnik. Ja bym się raczej powstrzymał od zakupu takiej antenki, chyba że masz pewność, że będziesz ją w stanie ustawić w odpowiedni sposób, żeby "widziała" nadajnik.
Po trzecie, na zmniejszenie PINGów też bym nie liczył, pingi są słabiutkie w tych technologiach i tego się nie da zmienić (chyba że rzeczywiście masz 1000ms no to wtedy próbuj).
Skoro masz antenkę dookólną to ona na tyle stabilizuje transfer, że 2/3 możliwości powinno osiągać bez problemów, jak bedziesz miał kierunkową to maxymalne transfery i tak są rzadkością.
Podsumowując, według mnie antena kierunkowa to zbędny wydatek, polepszy zasięg a transfer i tak nie będzie maxymalny bo to się rzadko zdarza żeby był maxymalny, wyrzucone w błoto pieniądze. Jesli masz 2/3 maximum to lepiej nie trzeba (jeśli miej to kombinuj).
Back to the Future ;)
aga_q

Re: Porada dot. anteny

Post autor: aga_q »

Zakupilem antene "promieniujaca", czyli taka zwykla przenosna
"Zwykła" antena wiec i efekt nienajlepszy. Przy doborze anteny ważna jest jej kierunkowść ( relatywna moc promieniowana w określonym kierunku)
Antena promieniująca ma jednakową moc we wszystkich kierunkach. Jej przstrzenna charakterystyka promieniowania( i odbierania) jest kulą. Jeżeli w sposób zamierzony antena promieniuje więcej energii w pewnych kierunkach mamy do czynienia z anteną kierunkową.

Jako nadajnik w prawdzie najczęsciej stosuje sie antene promienującą (chyba że zastosowania specjalne) ale Tobie, jako "odbiornik" najlepiej sprawdzi się antena kierunkowa. Jej działanie skupia sie na konkretnym kierunku, więc będziesz musiał WYCELOWAĆ w BTSa którego masz najbliżej i wtedy osiągnięty efekt na pewno będzie lepszy niż przy zastosowaniu antenki "zwykłej"
Odpowiedź: będzie lepsza, sygnał powinien się poprawić :) Chyba że w dolinie jakiejeś mieszkasz albo w gąszczu bloków
Szadzik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1227
Rejestracja: 2005-11-24, 23:29
Lokalizacja: Flatland

Re: Porada dot. anteny

Post autor: Szadzik »

aga_q pisze: Odpowiedź: będzie lepsza, sygnał powinien się poprawić :) Chyba że w dolinie jakiejeś mieszkasz albo w gąszczu bloków
A czy fakt, że sygnał się poprawi znaczy, ze transfer będzie lepszy? Miałem sygnał 2/5 kresek i miałem transfer 20KBps, teraz mam 4/5 kresek i nadal transfer 20KBps. Nie da się zrobić tak żeby transfer był zawsze na max, tym bradziej w takim miescie jak Warszawa gdzie jest mnóstwo innych użytkowników korzystających z BTSów.
Back to the Future ;)
Jarek1233
Stały użytkownik forum
Posty: 53
Rejestracja: 2006-03-20, 20:19

Re: Porada dot. anteny

Post autor: Jarek1233 »

Korzystając z okazji, chciałem się zapytać, czy jeżeli na drodze do bts`a są bloki i go zasłaniają,
to antena kierunkowa <font color="#FF00FF"><b>»»w ogóle««</b></font> -> (w ogóle) coś zdziała?
Mam GPRS i chciałbym odbierać EDGE.
aga_q

Re: Porada dot. anteny

Post autor: aga_q »

A czy fakt, że sygnał się poprawi znaczy, ze transfer będzie lepszy?
Jasne ze nie - ale pytał o poprawe SYGNAŁU ;) i "więcej kresek". Gwoli ścisłości mocniejszy sygnał poprawi stabliność połączenia conajwyżej a nie transfer.
Sama mam niecały kilometr do Btsa w lini prostej i bez przeszkód po drodze a o pełnym tranferze non stop nawet nie myśle ;)
chciałem się zapytać czy jeżeli na drodze do bts`a są bloki i go zasłaniają, to antena kierunkowa <font color="#FF00FF"><b>»»w ogóle««</b></font> coś zdziała?
Jak masz z każdej strony 10cio-piętrowce a mieszkasz do tego na parterze, to nawet sobie głowy nie zawracaj. Antena kierunkowa najlepiej żeby "widziała się " z bts'em. Ale jak mieszkasz wysoko i btsa masz również wysoko, to można próbować.
Szadzik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1227
Rejestracja: 2005-11-24, 23:29
Lokalizacja: Flatland

Re: Porada dot. anteny

Post autor: Szadzik »

aga_q pisze: Jasne ze nie - ale pytał o poprawe SYGNAŁU ;) i "więcej kresek". Gwoli ścisłości mocniejszy sygnał poprawi stabliność połączenia conajwyżej a nie transfer.
Jesli chodzi tylko o poprawienie stabilności, to antena dookólna jest wystarczająca. Jak już mówiłem sam miałem słaby sygnał, mam antenę dookólną, i połączenie jest dużo stabilniejsze.
Najlepiej niech się autor wątku wypowie w jakiej okolicy mieszka i wtedy będzie wiadomo, czy antena kierunkowa ma jakikolwiek sens.
Back to the Future ;)
Awatar użytkownika
delaRobal
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2006-04-02, 20:49

Re: Porada dot. anteny

Post autor: delaRobal »

Dzieki panowie za szybka odpowiedz, teraz juz nie wiem co mam robic :wink:
Z ta antena to dziwna sprawa, po podlaczeniu jej zasieg mialem jedynie GPRS. Wkurzylem sie, bo wedlug specyfikacji miala odbierac na czestotliwosci 2,2 Mghz czyli powinna wylapac UMTS.
Co sie okazalo: musialem odlaczac antene, gniazdko na modemie dotykalem paluchem i czekalem az wylapie UMTS po czym podlaczalem antene.
Wtedy transfer spadal na jedna kreche lub na GPRS (btw: mam globetrottera 3g edge, czyli teoretycznie po stracie UMTS powinien przeskakiwac na EDGE). Okazalo sie, ze antenka musi byc dobrze uziemiona, wylapalem na niej dwie krechy i 51% zasiegu dopiero jak podpialem ja z tylu obudowy kompa, mniej wiecej na wysokosci modemu i dokladnie co do centymetra w pewnej odleglosci od krawedzi obudowy, nawet przesuniecie biurka o pare centymetrow w bok powodawalo spadek mocy :D
Czyli wyglada na to, ze moze antena kierunkowa jednak by pomogla, mieszkam na granicy Woli i Bemowa, mam dwa BTS-y w odleglosci ok. 2km. Transfery (nawet bez anteny osiagam) rzedu 34-45 KB, 20 KB sa w najslabsze dni (uzwajcie Opery zamiast IE, ma wbudowany akcelerator, transfer srednio 3 razy lepszy niz w IE, testowalem rowniez na neostradzie, polecam), wiec z tego jestem zadowolony i na wiecej nie licze.
Najbardziej zalezy mi jednak na pingach. Obecnie przy pingowaniu np: onet-u lub wp sredni czas to ok 350 ms, w dobre dni spada nawet do 160-200.
Chcialbym jednak to jakos ustabilizowac i zalezy mi na zminimalizowaniu pingu, stad moje pytanie czy przy obecnym sprzecie moge cos jeszcze z niego wycisnac za pomoca anteny kierunkowej zakladajac ze wstrzele sie w BTS-a?
Szadzik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1227
Rejestracja: 2005-11-24, 23:29
Lokalizacja: Flatland

Re: Porada dot. anteny

Post autor: Szadzik »

delaRobal pisze: ... wiec z tego (transfery) jestem zadowolony i na wiecej nie licze. Najbardziej zalezy mi jednak na pingach. Obecnie przy pingowaniu np: onet-u lub wp sredni czas to ok 350 ms, w dobre dni spada nawet do 160-200. Chcialbym jednak to jakos ustabilizowac i zalezy mi na zminimalizowaniu pingu, stad moje pytanie czy przy obecnym sprzecie moge cos jeszcze z niego wycisnac za pomoca anteny kierunkowej zakladajac ze wstrzele sie w BTS-a?
Zapomnij o ten antenie w tej chwili. Pingi przy bezprzewodowej transmisji danych (GPRS, EDGE, UMTS) zawsze są duuużo większe niż w neostradzie itp. podobnych usługach. Jesli w UMTS masz max. 350ms to jest normalny wynik i niczym go nie poprawisz, po prostu tak ma być i już, nic tego nie zmieni, antena kierunkowa ani nawet zbudownie sobie BTSa w pokoju.
P.S. Ja od zawsze używam opery i również bardzo polecam.
Back to the Future ;)
Awatar użytkownika
delaRobal
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2006-04-02, 20:49

Re: Porada dot. anteny

Post autor: delaRobal »

coz, dzieki, kto pyta nie bladzi :wink:
ODPOWIEDZ