1bts GPRS1800 a 2bts EDGE900""jak skierować ATK na

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wikara
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 352
Rejestracja: 2006-03-09, 23:35
Lokalizacja: z bez-kabli.pl

1bts GPRS1800 a 2bts EDGE900""jak skierować ATK na

Post autor: wikara »

witam!!!

właśnie kupiłem sobie antenkę kierunkową atk13,5db i skierowałem na btsa który ma edga ,ale wtym -> (w tym) samym kierunku jest gprs i ten bts jest bliżej i łapie mi gprs-a nadajnik jest na1800,bez antenki zasięg w dialerze 3krechy ,po zainstalowaniu atk 7kresek full,transfer bez zmian.

więc moje pytanie co zrobić by antenka łapała edga,
drugi bts z edgem jest od 20 do 25km od domu....więc wtakiej sytuaci <font color="#FF00FF"><b>»»nie mam««</b></font> -> (w takiej sytuacji nie mam) pomysłu co zrobić.

pozdrawiam!!!

_______________________
ED77 + ORANGE + EDGE/GPRS = (przekroczenie 1G)ściągany plik 1,5KB/S
Awatar użytkownika
kemott1
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 451
Rejestracja: 2006-01-07, 18:39

Re: 1bts GPRS1800 a 2bts EDGE900""jak skierować ATK na

Post autor: kemott1 »

a dało by coś zmiana pasma na 900 lub na 1800 (na jakim pasmie jest bts z edge? ) ?
Awatar użytkownika
wikara
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 352
Rejestracja: 2006-03-09, 23:35
Lokalizacja: z bez-kabli.pl

wikara1

Post autor: wikara »

bts z edgem jest na 900,antena też na 900.
gprs na 1800
3G_
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 636
Rejestracja: 2005-10-26, 16:07
Lokalizacja: ERW / WPI

Re: 1bts GPRS1800 a 2bts EDGE900""jak skierować ATK na

Post autor: 3G_ »

A skąd wiesz który bts ma jakie pasmo i ktory ma EDGE? Jesteś tego pewien? Może oba są na 900 albo tam wcale EDGE nie ma
adams

Re: 1bts GPRS1800 a 2bts EDGE900""jak skierować ATK na

Post autor: adams »

a nie jest odwrotnie że edge jest na 1800 a gprs na 900? jak bts stoi tam kilka lat to 900 ma <font color="#FF00FF"><b>»»na pewno««</b></font> i przy modernizacji dołożyli 1800 nie sądze żeby robili odwrotnie.
3G_
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 636
Rejestracja: 2005-10-26, 16:07
Lokalizacja: ERW / WPI

Re: 1bts GPRS1800 a 2bts EDGE900""jak skierować ATK na

Post autor: 3G_ »

Właśnie Idea zawsze robiła odwrotnie, bo najpierw mieli koncesję na 1800.
A EDGE może byc zarówno w jednym jak i w drugim paśmie.
Jeśli chodzi a Janikowo w Wielkopolsce to tam jest na pewno bts Idei na 1800 i ma EDGE (wg http://www.poznan.gsm.g.pl/baza.html), ale na 900 tez może być tylko mógł po prostu nie zostać dodany do bazy. Zresztą nie wiadomo dokładnie o jaką miejscowość chodzi
Awatar użytkownika
wikara
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 352
Rejestracja: 2006-03-09, 23:35
Lokalizacja: z bez-kabli.pl

wikara1

Post autor: wikara »

nowięc tak:
-dzwoniłem do bok i gość mi mówił że pierwszy bts jest <font color="#FF00FF"><b>»»na pewno««</b></font> 1800i ma gprs ,ale czy edge ma tego <font color="#FF00FF"><b>»»nie wiem««</b></font>, a drugi na900edge.

-jak miałby ktoś możliwość sprawdzenia czy wtych miastach jest dokładnie edge,czyli janikowo,barcin,kruszwica woj.kujawsko pomorskie.

mieszkam w janikowie i od barcina mam do25km a od kruszwicy mam do15km,moge też <font color="#FF00FF"><b>»»błąd ort.««</b></font> na 15km ale dokładnie chciałbym się dowiedzieć bo w boku to raz tak mówią a raz inaczej i czego tu się trzymać...
i jak poznam że złapałem edga jest to jakoś widoczne oprucz że transfer będzie większy....

proszę o pomoć jaką kolwiek...
bezradny!!!
Awatar użytkownika
wikara
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 352
Rejestracja: 2006-03-09, 23:35
Lokalizacja: z bez-kabli.pl

wikara1

Post autor: wikara »

mam już pół tygodnia antenkę kierunkową i <font color="#FF00FF"><b>»»nie wiem««</b></font> jak nakierować na btsa z edgem,
jest wstanie ktoś mi pomóc

_______________________
ED77 + ORANGE + EDGE/GPRS = 6KB/S
Awatar użytkownika
kemott1
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 451
Rejestracja: 2006-01-07, 18:39

Re: 1bts GPRS1800 a 2bts EDGE900""jak skierować ATK na

Post autor: kemott1 »

Masz antene która obsługuje tylko pasmo 900 i łapiesz gprs z pasma 1800, czyli z tego wynika ze masz na 900 tez gprs :D
Awatar użytkownika
wikara
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 352
Rejestracja: 2006-03-09, 23:35
Lokalizacja: z bez-kabli.pl

wikara1

Post autor: wikara »

jak wystawię antenkę i nakieruję na btsa,i chcę ściągnąć plik jakiś to z początku wskakuje mi transfer bardzo wysoki czyli 14kb/sec i moment i już maleje do 2kb/sec i niewskakuję już wyżej.i tak zakażdym razem jak sciągam jakiś plik,oczywiście antena podłączona wten czas.
-tak myslę że chyba wskakuję na edga i odrazu się przełącza na gprs,bo akurat btsy stoją wtym samym kierunku.
Awatar użytkownika
wikara
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 352
Rejestracja: 2006-03-09, 23:35
Lokalizacja: z bez-kabli.pl

wikara1

Post autor: wikara »

kemott1 możesz coś napisać co może być przyczyną.
kurcze bo ja już kłade ręce.
Awatar użytkownika
kemott1
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 451
Rejestracja: 2006-01-07, 18:39

Re: 1bts GPRS1800 a 2bts EDGE900""jak skierować ATK na

Post autor: kemott1 »

mam identyczny problem prawie :? ,ale jak będę coś wiedział więcej jak rozwiązać ten problem to dam znać :wink:
Awatar użytkownika
wikara
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 352
Rejestracja: 2006-03-09, 23:35
Lokalizacja: z bez-kabli.pl

wikara1

Post autor: wikara »

oki:tylko oby było z pozytywnym skutkiem,bo jak ty nic nieporadzisz to antena na szafe i zabytek.
adams

Re: 1bts GPRS1800 a 2bts EDGE900""jak skierować ATK na

Post autor: adams »

Masz antene która obsługuje tylko pasmo 900 i łapiesz gprs z pasma 1800, czyli z tego wynika ze masz na 900 tez gprs Very Happy

z tego wynika że ma edge na 1800[/url]
3G_
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 636
Rejestracja: 2005-10-26, 16:07
Lokalizacja: ERW / WPI

Re: 1bts GPRS1800 a 2bts EDGE900""jak skierować ATK na

Post autor: 3G_ »

A może masz tak silny sygnal na 1800, że choć masz antenę na 900 to i tak chodzi na 1800. Ale malo prawdopodobne. A może lapiesz z jeszcze innego bts-a bez EDGE'a? Coś jest chyba nie tak z tymi bts-ami jak piszesz. Możesz jeszcze spróbować z tego odleglego o 25 km.
Aha, nie patrz na ten wyższy transfer na początku, tylko dopiero jak się ustabilizuje. To chyba jakaś bzdura Windowsa, nieraz potrafi wyskoczyć na tepsianym modemie ze 20 KB/s, a na Nokii 6020 mialem przez chwilę coś ponad 40 KB/s. Tyle, że to w tym fonie niemożliwe...
Awatar użytkownika
wikara
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 352
Rejestracja: 2006-03-09, 23:35
Lokalizacja: z bez-kabli.pl

wikara1

Post autor: wikara »

panie łw no właśnie jak tego dokonać by załapac cokolwiek z btsa 25km jak mam dotego się zabrac ,byc może tak jest bo sygnał mam na max i łapie na 1800gprs ale ten drugi jest <font color="#FF00FF"><b>»»na pewno««</b></font> na edgu i na 900 ale oddalony max od 25km..
co począć!!!
Awatar użytkownika
wikara
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 352
Rejestracja: 2006-03-09, 23:35
Lokalizacja: z bez-kabli.pl

wikara1

Post autor: wikara »

a może to dlatego niechce mi wskoczyć bo przekroczyłem limit 1G i dopiero antenka pomoże jak się nowy okres rozliczeniowy zacznie..

_______________________
ED77 + ORANGE + EDGE/GPRS = 6KB/S
3G_
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 636
Rejestracja: 2005-10-26, 16:07
Lokalizacja: ERW / WPI

Re: 1bts GPRS1800 a 2bts EDGE900""jak skierować ATK na

Post autor: 3G_ »

No nie wiem jak Ci pomóc...
Musiałbym wiedzieć dokładnie gdzie i jakie masz bts-y.
Wiesz na pewno, że te bts-y o ktorych piszesz są Orange?
Tak a propos to Plus ma najlepszą mapę zasięgu EDGE, widac dokładnie, ktory bts ma EDGE. Orientując się nieco w rozmieszczeniu bts-ów nie ma problemu. Jakbyś mieszkał w mojej okolicy na pewno byśmy coś wymyslili :)
Gdybyś chciał próbować z tym oddalonym o 25 km, to musisz przede wszystkim znać kierunek, gdzie on jest.
Wstrzel się tam z anteną, tyle, że przy tej odległości sygnał może być niestabilny.
A jak ustawiasz antenę? Chyba w polaryzacji pionowej powinieneś. Jeśli się mylę niech mnie ktoś poprawi.
Co do limitu to nie wiem, ale transfer byłby chyba jeszcze niższy.
A to Janikowo w bazie bts-ów, o której wspominałem kilka postów wcześniej, to widze, że to nie jest Twoje Janikowo, tylko koło Poznania, także sorki...

Albo weź Ty chłopie kup iPlusa, u mnie SimData śmiga dobrze :) Sprawdzone we Wrocławiu i na wsi 10 km od bts-a na Nokii 6020 bez anteny zewnętrznej.
Awatar użytkownika
wikara
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 352
Rejestracja: 2006-03-09, 23:35
Lokalizacja: z bez-kabli.pl

wikara1

Post autor: wikara »

a może jest jakiś programik ,że np jak złapię edga to informuje nas lub sygnalizuje o złapaniu sygnału edga, z danego btsa.

to by było <font color="#FF00FF"><b>»»na pewno««</b></font> rozwiązało mój problem!!!
wms32
Użytkownik forum
Posty: 37
Rejestracja: 2005-11-10, 10:24
Lokalizacja: Zwierzynek

Re: 1bts GPRS1800 a 2bts EDGE900""jak skierować ATK na

Post autor: wms32 »

Programu to chyba nie ma ale są nokie z symbianem i net monitorem,którymi mozna sprawdzić wszystko :D
Awatar użytkownika
wikara
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 352
Rejestracja: 2006-03-09, 23:35
Lokalizacja: z bez-kabli.pl

wikara1

Post autor: wikara »

już ATK działa tak jak powinna,transfer między 20kb a 30kb przy ściąganym pliku...
teraz mam edga,o gprs zapomniałem!!!yoopi,tylko mam jeden problem jak sciągam jakiś plik np 20mb to wtrakcie ściągania wskakuje mi transfer od 60kb i się zmniejsza do przedziału 25kb,ale po chwili znowu transfer wysoki 50-60kb i opada...tak się zastanawiam co może byc,dodam że antene mam w domu,nazewnątrz będzie lepiej,ale wdomu cos musze wymyslec by transferek się utrzymywał w granicach 40-50kb...

co proponujecie!!!!!!

_____________________________
ED77 + ORANGE + EDGE = ATK30KB/S
Awatar użytkownika
wikara
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 352
Rejestracja: 2006-03-09, 23:35
Lokalizacja: z bez-kabli.pl

wikara1

Post autor: wikara »

właśnie wystawiłem antenke za okno i nakierowałem na edga, i zrobiłem
pare testów...

pierwszy test:
Obrazek

drugi test:
Obrazek

nawet jak wystawię antenkę za okno to i tak transfer przy ściąganym pliku wzrasta do 60kb i maleje ale zauważyłem że ta sytuacjia powtarza się co minute,ciekawe może antenka chce się łączyć z umts ale coś niepozwala na to....hmhm

_______________________________
ED77 + ORANGE + EDGE = ATK13,5db__30KB/S
Awatar użytkownika
piotr2802
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 380
Rejestracja: 2006-04-13, 18:41
Lokalizacja: Frywałd

Re: 1bts GPRS1800 a 2bts EDGE900""jak skierować ATK na

Post autor: piotr2802 »

Ja tez miałem ten problem, że nie wiedziałem czy pracuję na EDGE czy GPRS w Orange. Wgrałem najnowsze oprogramowanie do Aplikacji Wirless Menager i teraz już na pasku sygnału wyświetla się czy w danym momencie jest Edge lub GPRS.

Po samej prędkości to trudno nieraz powiedzieć , bo u mnie np. GPRS 40 km od Krakowa na zachód pracuję lepiej niż EDGE w Krakowie, po prostu bardziej stabilniej i zassysa 46,7 kb/s, ale równo.

A w Krakowie niby jest EDGE a róznie to bywa , czasem nawet mam 10 kb/s....

Ogólnie oceniam EDGE w sieci ORANGE bardzo negatywnie, nigdy bym już nie dał się namówić na ten bardzo powolny internet, chyba ze tylko sam GPRS za 49 zł, tak aby sobie od czasu do czasu ściągnąć prostą stronkę lub wysłać/odebrać krótkiego mail'a, bo tylko do tego nadaje się GPRS....
Przymierzam się teraz do kupna karty Simdata w Plus, podobno chodzi to lepiej, ale przekonam sie jak sam przetestuję. :D
ODPOWIEDZ