JAKA DŁUGOŚĆ PRZEWODU ANTENOWEGO

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Adamjx

JAKA DŁUGOŚĆ PRZEWODU ANTENOWEGO

Post autor: Adamjx »

kUPIŁEM ANTENĘ KIERUNKOWĄ ATK20/ 850-960MHz Z KABLEM O DŁUGOŚCI 10M. CZY PO ZAMONTOWANIU PRZEWODU ANTENOWEGO 30 METRÓW WYMIENIONA ANTENA STRACI SWOJE PARAMETRY, INACZEJ MÓWIĄC ZROBI SIĘ SŁABSZA, A MOŻE PRZESTANIE DZIAŁAĆ?
//Edit: Vipera - Dlaczego krzyczysz?
No i jaki przewód zastosować? Proszę o odpowiedz.
Dodam jeszcze, że jestem użytkownikiem iplusa, modem comander EDGE. Bez ATK20 w miejscowości Puck na połączenie w technologii EDGE nie miałbym szans :D
Awatar użytkownika
pimosz
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 270
Rejestracja: 2006-03-16, 18:24
Lokalizacja: ok Tomaszowa Lub

Re: JAKA DŁUGOŚĆ PRZEWODU ANTENOWEGO

Post autor: pimosz »

Jeśli chodzi o długość kabla, to tak antena straci czesz czułości. Tak jest w przypadku anten do wifi.
O rodzaj kabla pytaj raczej na forach o WIFI.
Awatar użytkownika
wikara
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 352
Rejestracja: 2006-03-09, 23:35
Lokalizacja: z bez-kabli.pl

wikara1

Post autor: wikara »

Zastosuj taki kabel jak H155 lub RF240 nie każdy sklep elektrycznoelektroniczny posiada takie kable.ale <font color="#FF00FF"><b>»»na pewno««</b></font> znajdziesz.

Co do tłumienia kabla to niepowinieneś odczuć zmian będą one minimalne ale,tym się niesugeruj..

Pozdrawiam...

_______________________
ED77 + ORANGE + EDGE/GPRS = 6KB/S
Adamjx

Re: JAKA DŁUGOŚĆ PRZEWODU ANTENOWEGO

Post autor: Adamjx »

Serdeczne dzięki za poradę. Sprawdziłem w sklepach nie mają takich kabli, ale w internetowym Dipolu można taki przewód zamówić. Problem, że zazwyczaj mają w całości czyli 100 metrów i nie ucinają. Ja potrzebuję około 30-stu. Coś postaram się wymyśleć. Jeszcze raz dzięki :D
adams

Re: JAKA DŁUGOŚĆ PRZEWODU ANTENOWEGO

Post autor: adams »

25 metrów kabla dokupisz bez problemu ale za dobry zapłacisz około 100 PLN.
Awatar użytkownika
raptou
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 267
Rejestracja: 2006-04-03, 22:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: JAKA DŁUGOŚĆ PRZEWODU ANTENOWEGO

Post autor: raptou »

Sprawa nie jest taka prosta. Nie wszędzie antena kierunkowa polepszy osiągi. Czasem może wręcz pogorszyć i nie wszędzie zbyt czuła antena jest pożądana. Modem może się przelogowywać bardzo często zawieszajac na ten moment transmisję a nawet zrywając połączenie. Będzie się tak działo, gdy antena zacznie odbierać kilka BTSów i sieć zgłupieje, bo modem nie będzie wiedział gdzie ma się logować. Nie w kazdym miejscu można dać "kierunek" a jak już to nie zawsze za czuły jest porządany. To jedno.

Druga sprawa jest taka, że rodzaj kabla zależy od tego na jakie pasmo ma być przeznaczony. Np. RG58 występuje w kilku odmianach. Różni sie stopami, z których jest wykonany. Jeden jest na pasmo HF/VHF a drugi na UHF. Różnią się więc tłumiennością dla danej częstotliwości przy danej długości. Najlepiej spojrzeć w tabelę przed zakupem.
Dla pasma 900 MHz - H155 do 10 m. może być. W twoim przypadku sugerowałbym połączenie tzw. beczką lub rewersem dwa kable. "Gruby" - do mieszkania i "cienki" po mieszkaniu dla wygody -max 5m. I muszą to być naprawdę dobre kable. Nie podaję typu. Zależy od portfela.

Wbrew obiegowym opiniom na takim łączeniu nie ma istotnych strat.

Jak łapiesz sygnał z 3miasta to powinieneś mieć 2 anteny. Jedną na 1,8GHz a drugą na 900 MHz i zwrotnicę.

Bardzo ważna sprawa dla anten kierunkowych. Nie istnieją anteny w 100% kierunkowe. Anteny te mają charakterystykę ukierunkowaną ale nie oznacza to, że nie promieniują na boki i nie zbierają z boków. Zbierają i promieniują tylko mniej. To też może nieźle zdenerwować (przelogowania).

Możesz mieć problemy w sezonie, gdy na czas "akcji wakacje" operatorzy zmodernizują sieć w kurortach.
Adamjx

Re: JAKA DŁUGOŚĆ PRZEWODU ANTENOWEGO

Post autor: Adamjx »

Raczej nie przewiduję aż takich komplikacji ze względu, że jedną antenę z EDGE mam na północ (4.7Km), zaś drugą na południe (4,8Km) ode mnie. Chcę zakupić dłuższy kabel bo mam domek parterowy. Od tygodnia EDGE zaginął a GPRS za wolny. I tak dziwne, że odbierałem szybsze łącze bo jest naprawdę ciasno pomiędzy wyższymi budynkami. Mój dobry sąsiad zgodził się żebym moją antenę zamontował u niego na dachu, a tam już widzę BTS-y. Oba nadajniki na kościółkach :D Co ciekawe są to wioski a Puck (miasteczko) zostało przez operatora pominięte. Trochę mnie to drażni. Kiedy biorę modem do pracy mam EDGE z antenki, która była w zestawie (jest naprawdę malutka) Pozdrawiam wszystkich i dzięki za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
raptou
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 267
Rejestracja: 2006-04-03, 22:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: JAKA DŁUGOŚĆ PRZEWODU ANTENOWEGO

Post autor: raptou »

Nie koniecznie Puck został pominięty GPRS/EDGE potrafi współpracować z kilkoma nadajnikami (dlatego na małych odległościach powinno się stosować anteny dookólne z zerowym lub małym zyskiem). Co jak co ale u każdego operatora siedzą tęgie głowy planujące tzw. drogę radiową, więc <font color="#FF00FF"><b>»»na pewno««</b></font> nie pominęli przypadkiem. Podejżewam, że chodzi właśnie o sezon. Kanałów radiowych i logicznych jest mało i ta sama częstotliwość kanału nie może się powtarzać (będa się znosić i zakłócać), więc podejżewam, że chodziło o równomierne rozłożenie nadajników, żeby wszyscy "nie obsiedli" jednego. Oczywiście to tylko domysł.

Staram się tak pisać, żeby inni też mogli coś uszczknąć dla siebie znajdując się w podobnej sytuacji.
Adamjx

Re: JAKA DŁUGOŚĆ PRZEWODU ANTENOWEGO

Post autor: Adamjx »

Kupiłem przewód MRC-240 PE (50 om) Draka 24 metry z Dipola. Użyłem całej długości zakupionego kabla. EDGE odbiera bez problemu z sąsiedniej miejscowości (5km). Cieszę się bo GPRS jak dla mnie za wolny. Pozdrawiam wszystkich.
Awatar użytkownika
kemott1
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 451
Rejestracja: 2006-01-07, 18:39

Re: JAKA DŁUGOŚĆ PRZEWODU ANTENOWEGO

Post autor: kemott1 »

Przy użyciu 30 metrów kabla są spore straty sygnału, ale przy użyciu 20 metrów straty są jeszcze rozsądne. :wink:
Awatar użytkownika
DADA
Stały użytkownik forum
Posty: 116
Rejestracja: 2006-04-13, 11:38
Lokalizacja: JANÓW LUBELSKI

Re: JAKA DŁUGOŚĆ PRZEWODU ANTENOWEGO

Post autor: DADA »

Adamjx pisze:Kupiłem przewód MRC-240 PE (50 om) Draka 24 metry z Dipola.
Pochwalam bardzo dobry cienki przewod elastyczny i co najwazniejsze do zastosowania mikrofalowego w przeciwienstwie do okrzyczanego i nic nie wartego na mikrofalach H-155.Tłumienie podawane w skali logarytmicznej (w decybelach - dB). Parametr ten decyduje o poziomie strat mocy sygnału transmitowanego (np. do anteny). W decybelach podawana jest także tłumienność kabla (czyli tłumienie "właściwe") zazwyczaj dla odcinka kabla o długości 100 metrów. Tłumienie kabla równe 3dB oznacza dwukrotny spadek mocy transmitowanego sygnału. Sumowanie wartości tłumienia (podanych w decybelach) stosowane w celu wyznaczenia tłumienia całości toru transmisyjnego, składającego się z kilku elementów jest równoważne mnożeniu wartości strat mocy dla poszczególnych elementów toru. Np. tłumienie równe 3dB + 3dB = 6dB oznacza 4-krotny spadek mocy transmitowanego sygnału). Oznacza to, że straty mocy w kablu transmisyjnym rosną wykładniczo ze wzrostem jego długości. Np. przy tłumienności kabla równej 30dBi/100 metrów, odcinek 10 metrowy (3dB) powoduje dwukrotny spadek mocy sygnału. Trzykrotnie dłuższy odcinek (30 metrów) wprowadza już tłumienie równe 30x0.3=9dB powodujące 8-krotny spadek mocy! Tłumienie (oraz tłumienność) kabli i przewodów rośnie również ze wzrostem częstotliwości trasnsmitowanego sygnału.
Przy doborze kabli zwracajcie uwage na jego parametry nie tylko elektryczne ale tez mechaniczne.
Adamjx

Re: JAKA DŁUGOŚĆ PRZEWODU ANTENOWEGO

Post autor: Adamjx »

Dziś po raz pierwszy w tym roku usłyszałem pioruny. Efekt był natychmiastowy EDGE ZAGINĄŁ. Pojechałem na zakupy. Po powrocie już ok. EDGE powrócił. O co w tym wszystkim chodzi?
Awatar użytkownika
raptou
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 267
Rejestracja: 2006-04-03, 22:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: JAKA DŁUGOŚĆ PRZEWODU ANTENOWEGO

Post autor: raptou »

Mówili: "Ty widzisz i nie grzmisz". No to zobaczył i zagrzmiał.

A tak poważnie to podczas burzy na wszelkich elementach metalowych zbierają się ładunku elektrostatyczne. Szczególnie podczas zbliżania się jej. Nawet nie musi grzmieć. Wystarczy, że zetkną się masy powietrza gorącego z zimnym.
Taki ładunek posiada potencjał rzędu kilowoltów i potrafi uszkodzić delikatną elektronikę, gdy np. przeskoczy między ścieżkami obwodu drukowanego. Ładunek o napięciu 50V jest w stanie zniszczyć wiele półprzewodników.
Zadziałał układ nadmiarowy, zabezpieczający przed zabójczymi przepięciami. Po prostu nadajniki zostały odłączone lub któryś z ich modułów automatycznie w celu ochorny przed zniszczeniem a ładunki zbocznikowane do ziemi. Po ustaniu burzy zostały "podniesione" - zapewne - zdalnie.

Na ten sam efekt skazani są posiadacze anten typu GP na dachach, do których powinien być podłączony tzw. odgromnik. Przy potencjale wyższym niż 50V w odgromniku przeskakuje iskra do ziemi zamiast spalić ci modem. W dipolach (typ anteny a nie nazwa firmy) nie ma potrzeby stosowania odgromników, gdyż anteny te są typu zwartego. Wystarczy uziemiony maszt.
Awatar użytkownika
kemott1
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 451
Rejestracja: 2006-01-07, 18:39

Re: JAKA DŁUGOŚĆ PRZEWODU ANTENOWEGO

Post autor: kemott1 »

Czyli już wiem czemu mi drugi switch już się spalił, jak nadchodziła burza. :wink:
Awatar użytkownika
raptou
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 267
Rejestracja: 2006-04-03, 22:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: JAKA DŁUGOŚĆ PRZEWODU ANTENOWEGO

Post autor: raptou »

Bardzo możliwe. Na przepięcia atmosferyczne są narażeni wszyscy podłączeni np. do napowietrznych linii niskiego napięcia, co jest bardzo powszechne na wsiach. W zasadzie wszystkie nowe urządzenia są (powinny być) zabezpieczone przed takimi zdarzeniami, jednak w myśl słynnych praw sierż. Murphy'ego "Urządzenie zabezpieczające pali się zawsze ostatnie, po drodze paląc wszystkie pozostałe elementy" lub polski update do tego prawa: "Bezpiecznik pali się zawsze ostatni". Trochę jest w tym prawdy.

Nie tylko w liniach elektrycznych powstają ładunki, gdy zbliża się burza.

Na długo przed jakimiś fizycznymi oznakami zbliżającej się burzy na falach krótkich słychać trzaski. To elektryczne echo piorunów, niosące się czasem tysiąc km. i więcej (zależy od stanu jonosfery i troposfery w danym momencie)
Awatar użytkownika
DADA
Stały użytkownik forum
Posty: 116
Rejestracja: 2006-04-13, 11:38
Lokalizacja: JANÓW LUBELSKI

Re: JAKA DŁUGOŚĆ PRZEWODU ANTENOWEGO

Post autor: DADA »

kemott1 pisze:Czyli już wiem czemu mi drugi switch już się spalił, jak nadchodziła burza. :wink:
Widać nie doceniasz ekranowanych przewodów KAT 5 (skrętki) :wink:
W dlugich odcinkach indukuje się bardzo duży potencjał który musi gdzieś sie rozładować.
<font color="#FF00FF"><b>»»na pewno««</b></font> masz dodatkowo brak uziemień mogących odprowadzić statykę.
Pech trafia jak widać na Twój "switch" :|
Przebija sobie porty w drodze do zera i naraża cie na wydatki :wink:
Nieszczęście to nieszczęście :D
ODPOWIEDZ